ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2011 р. № 2а-6837/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Падляк О.І.
за участю:
представника позивача -Пилип'юка А.М.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -
ВСТАНОВИВ:
ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 203739,00 грн.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що ОСОБА_1 є власником придбаних автомобілів марки FIAT SCUDO, SEAT INCA, PEUGEOT EXPERT, MERCEDES-BENZ SPRINTER 412, MAN 18.224, MAN 18.224, VOLKSWAGEN LT 46, PEUGEOT BOXER 350 LH та відповідно до Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” зобов'язана була сплатити податок з власників транспортних засобів до місцевого бюджету Сокільницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області. Податок відповідачем фактично не сплачено, а тому та підлягає стягненню податковим органом в примусовому порядку.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просять позов задовольнити.
Відповідач заперечень на позов, витребувані судом докази не надав, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши доводи представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
За даними Управління ДАІ на ім'я ОСОБА_1 зареєстровано автомобілі FIAT SCUDO (державний номерний знак НОМЕР_1 ) 1999 року випуску, SEAT INCA (державний номерний знак НОМЕР_2 ) 2003 року випуску, PEUGEOT EXPERT (державний номерний знак НОМЕР_3 ) 1998 року випуску, MERCEDES-BENZ SPRINTER 412 (державний номерний знак НОМЕР_4 ) 1996 року випуску, MAN 18.224 (державний номерний знак НОМЕР_5 ) 2001 року випуску, MAN 18.224 (державний номерний знак НОМЕР_6 ) 2001 року випуску, VOLKSWAGEN LT 46 (державний номерний знак НОМЕР_7 ) 2002 року випуску, PEUGEOT BOXER 350 LH (державний номерний знак НОМЕР_8 ) 1999 року випуску.
Згідно Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів під час здійснення першої реєстрації транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті відповідачем, становить 203739,00 грн.
Відповідно до листа ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області №8858/9/17-01 від 30.05.2011 р. ОСОБА_1 здійснила першу реєстрацію транспортних засобів - автомобілів FIAT SCUDO, SEAT INCA, PEUGEOT EXPERT, MERCEDES-BENZ SPRINTER 412, MAN 18.224, MAN 18.224, VOLKSWAGEN LT 46, PEUGEOT BOXER 350 LH, проте квитанції про сплату податку з власників ТЗ відсутні.
Таким чином відповідач фактично не сплатив до бюджету податок з власників транспортних засобів.
Спір виник у зв'язку із не сплатою фізичною особою ОСОБА_1 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про систему оподаткування" (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) визначає ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст.2 цього ж Закону під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Стаття 14 Закон України "Про систему оподаткування" передбачає, що до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів встановлено Законом України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” (чинним на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 20 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Аналогічними за змістом є завдання, функції та права органів державної податкової служби, встановлені Законом України “Про державну податкову службу”.
Таким чином, ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області в межах наданих законом повноважень звернулась до суду з вимогою про стягнення даного виду податку з фізичної особи.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 2 цього Закону об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія, - код 8702; автомобілі легкові - код 8703; автомобілі вантажні - код 8704. Оскільки відповідач є власником транспортного засобу, він є платником податку.
Відповідно до ст. 3 цього Закону перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Згідно із матеріалами справи, перша реєстрація транспортних засобів відповідачем здійснена: FIAT SCUDO - 23.09.2009 р., SEAT INCA - 10.10.2009 р., PEUGEOT EXPERT - 08.10.2009 р., MERCEDES-BENZ SPRINTER 412 - 16.09.2009 р., MAN 18.224 (д.н.з. НОМЕР_5 ) - 12.08.2009 р., MAN 18.224 (д.н.з. НОМЕР_6 ) - 09.10.2009 р., VOLKSWAGEN LT 46 - 09.10.2009 р., PEUGEOT BOXER 350 LH - 22.10.2009 р.
Виходячи із ставок податку за транспортні засоби відповідача марки FIAT SCUDO з розрахунку за рік належить до сплати 19050,00 грн. (об'єм двигуна -1905 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -1000,00 грн.); SEAT INCA з розрахунку за рік належить до сплати 13272,00 грн. (об'єм двигуна -1896 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -700,00 грн.); PEUGEOT EXPERT з розрахунку за рік належить до сплати 18680,00 грн. (об'єм двигуна -1868 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -1000,00 грн.); MERCEDES-BENZ SPRINTER 412 з розрахунку за рік належить до сплати 14370,00 грн. (об'єм двигуна -2874 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -500,00 грн.); MAN 18.224 (д.н.з. НОМЕР_5 ) з розрахунку за рік належить до сплати 48090,00 грн. (об'єм двигуна -6870 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -700,00 грн.); MAN 18.224 (д.н.з. НОМЕР_6 ) з розрахунку за рік належить до сплати 48090,00 грн. (об'єм двигуна -6870 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -700,00 грн.); VOLKSWAGEN LT 46 з розрахунку за рік належить до сплати 17227,00 грн. (об'єм двигуна -2461 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -700,00 грн.); PEUGEOT BOXER 350 LH з розрахунку за рік належить до сплати 24960,00 грн. (об'єм двигуна -2496 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -1000,00 грн.) а всього належить до сплати - 203739,00 грн.
Податок з визначених Законом України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” власників наземних транспортних засобів сплачується юридичними та фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджетів міст Києва та Севастополя.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 цього Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Відповідно до ч. 6 цієї статті фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Відповідно до ч. 5-8 ст. 6 цього Закону сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.
Відповідно до ст. 7 цього Закону у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Оскільки сума податку з власників транспортних засобів, яка мала б бути сплачена відповідачем під час первинної реєстрації до бюджету не зарахована на єдиний казначейський рахунок державного бюджету, cуд вважає, що відповідач не виконав обов'язку із сплати податку.
З наведених вище положень Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, вбачається, що сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, розраховується саме фізичною особою за ставками встановленими цим Законом.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №2181), а саме п. 4.2 ст. 4, визначено в яких випадках контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання, а саме у разі якщо: а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію; б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання; г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Як вбачається, з наведеного, на податковий орган не покладено обов'язку самостійно здійснювати нарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підлягає сплаті. Таким чином, податкове повідомлення рішення і податкові вимоги, відповідно до ст.6 Закону 2181-ІІІ, з приводу сплати даного виду податку не виносяться.
Разом з тим, як зазначалось вище, податковий орган не позбавлений права щодо стягнення податків, в тому числі податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Враховуючи, що відповідач доказів у спростування позовних вимог не надав, а вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (прож.: АДРЕСА_1 ) на користь місцевого бюджету Сокільницької сільської ради (р/р №33211808700423, код платежу 12020200, одержувач ВДК у Пустомитівському районі, ЄДРПОУ 23965036, МФО 825014) 203739,00 грн. податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.
повний текст постанови виготовлено 31.08.2011 р.