ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2023 рокуСправа № 140/568/23 пров. № А/857/12270/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Довгополова О.М., Затолочного В.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження у м.Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь-зерно-продукт» до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 9 червня 2023 року (суддя Волдінер Ф.А., м.Луцьк),
ВСТАНОВИВ:
У січні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинь-зерно-продукт» (далі - ТОВ) звернулося до суду із позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Управління) та Державної податкової служби України (далі - ДПС) в якому просило:
визнати протиправним і скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.08.2022 №7220474/31496816 (далі - Комісія, ЄРПН, Реєстр, Рішення відповідно), яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 17.11.2021 №657 в ЄРПН (далі - ПН);
зобов'язати ДПС зареєструвати в ЄРПН ПН датою її фактичного подання на реєстрацію.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 9 червня 2023 року позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим рішення, його оскаржило Управління, яке із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі із покликанням на окремі обставини справи вказує, що на розгляд Комісії не було надано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, що і стало підставою для винесення оскаржуваного Рішення.
Позивач відзиву на апеляційну скаргу не подав.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.
Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що подані позивачем до контролюючого органу документи для реєстрації ПН підтверджують факт здійснення господарських операцій та є достатніми для прийняття Комісією рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ПП з 03.07.2001 перебуває на обліку в Управлінні, як платник податків, основним видом діяльності є КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.
Для здійснення діяльності ТОВ має у власності та на правах оренди земельні ділянки, складські приміщення, зерносховища, зерносушарні комплекси, вантажний та легковий транспорт, спецтехніку. Елеваторні послуги ТОВ надає, використовуючи власні складські приміщення-елеватори, що знаходяться за адресами: Волинська область, Луцький р-н, с. Рованці, вул. Промислова, 5А; Волинська область, Ківерцівський р-н, с. Дерно, вул. Незалежності, 44А; Волинська область, Горохівський р-н, с. Звиняче, вул. Привоклальна, 24 та 26; Волинська область, Горохівський р-н, смт. Сенкевичівка, вул. Привокзальна, 90; Волинська область, м. Рожище, вул. Привокзальна, 3; Волинська область, Турійський р-н, смт. Луків, вул. Смідинська, 6; Рівненська область, смт. Млинів, вул. Покровська, 53; Львівська область, м. Городок, вул. Заводська, 14, що підтверджується повідомленнями за формою 20-ОПП.
З метою здійснення господарської діяльності, 02.07.2021 між ТОВ (Зерновий склад) та Приватно-орендним сільськогосподарським підприємством «Агропромислова Група» (Поклажодавець) (далі - ПСП) укладено Договір складського зберігання Вз №2909/958651 (далі - Договір), предметом якого є домовленість сторін про надання Зерновим складом за плату послуг по доведенню товару, що передається Поклажодавцем, до відповідних кондицій, згідно ДСТУ, ГОСТ, параметрів, державних стандартів, послуг зі зберігання сушки, очистки, прийомки та погрузки товару та повернення товару останньому (чи особі, зазначеній ним як одержувач) у кількості та на умовах визначених цим Договором (пункт 2.1 Договору).
Товаром за цим Договором є: зернові та олійні культури. Загальна кількість Товару, що поставляється на склад Зернового складу становить: суму всіх накладних по кількості, виписаних Зерновим складом, або суму всіх складських квитанцій на зерно, простих чи подвійних складських свідоцтв. Доставка Товару здійснюється за рахунок Поклажодавця на склад Зернового складу. Приймання Товару проводиться в присутності представника Поклажодавця після отриманого висновку лабораторії Зернового складу. Відсутність представника Поклажодавця при прийманні зерна позбавляє останнього можливості в подальшому заперечувати кількісні та якісні показники зерна при прийманні. Приймання товару за кількістю здійснюється, шляхом зважування його на вагах (автомобільних та/або залізничних) Зернового складу, за якістю - шляхом проведення аналізу сертифікованою лабораторією Зернового складу, яка діє згідно свідоцтва про атестацію та відповідно до галузі атестації, згідно ДСТУ, ГОСТ, передбачених державними стандартами і діючими інструкціями. Для того, щоб запобігти простою автомобілів з товаром сторони домовились про те, що обсяг поставки товару на добу не повинен перевищувати для зернових культур 300 тонн, для олійних культур - 150 тонн. Зберігання Товару здійснюється на складах знеособлено. При необхідності, сторони можуть домовитись про відокремлене зберігання Товару, про що в обов'язковому порядку укладається додаткова угода. Якщо інше не буде вказано в цій додатковій угоді, вартість відокремленого зберігання встановлюється за подвійними тарифами, які вказані в пункті 3.2. цього Договору (Розділ 2 Договору).
Послуги за зберігання товару виставляються Зерновим складом помісячно в рахунках та актах здачі-приймання робіт, згідно тарифів, що вказані в пукнті 3.2. даного Договору, починаючи з першого дня зберігання, тобто з першого дня поставки Поклажодавцем товару на складські приміщення Зернового складу. У випадку переоформлення зерна у власність ТОВ в місяці завезення даного зерна на Зерновий склад, послуги зберігання по даному зерну не виставляються за перших 7 календарних днів зберігання, враховуючи день завезення зерна на Зерновий склад. Дана знижка надається в момент надання послуг по зберіганню. В разі переоформлення завезеного на Зерновий склад зерна Поклажодавцем у власність Зернового складу в місяцях, наступних за місяцем завезення на зберігання, дана знижка не застосовується і послуги по зберіганню нараховуються починаючи першого дня завозу зерна на Зерновий склад включаючи день завозу.
При зміні тарифів на енергетичні, матеріальні, інші ресурси або вартості витрат Зернового складу, виходячи з інфляційних явищ і конкуренції на ринку аналогічних послуг, останній залишає за собою право в односторонньому порядку збільшити розцінки за послуги, що вказані в пукнті 3.2. цього Договору. При цьому Зерновий склад зобов'язаний попередити Поклажодавця про зміну розміру плати (тарифів) за надані послуги, не пізніше ніж за 5-ть робочих днів до введення нових тарифів і подати обгрунтування змін у витратах. При потребі сторони домовились провести зміни до умов даного Договору, а саме змінити розмір плати (тарифів) за наданих послуг, згідно пункту 3.2. даного Договору. Розмір плати (тариф) за надання послуги погрузки товару у вихідні та святкові дні обчислюється в двократному розмірі від тарифу, що вказаний в пункті 3.2. Договору.
Послуги за зберігання Товару, нараховані згідно тарифів, що вказані в пункті 3.2. даного Договору, починаючи з першого дня зберігання, сплачуються Поклажодавцем щомісяця, протягом 5-ти робочих днів з моменту отримання рахунку та Акту, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Зернового складу.
Акт здачі-приймання робіт, Акт-розрахунок та будь-які інші документи, що підтверджують операції з зерном на Зерновому складі, надсилаються Зерновим складом Поклажодавцю в наступному місяці за тим, в якому були надані послуги Зерновим складом для Поклажодавця. Поклажодавець протягом п'яти робочих днів зобов'язаний розглянути такий документ, підписати його та направити один примірник Зерновому складу. В разі не згоди Поклажодавець зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з моменту отримання документу надіслати Зерновому складу мотивовану відповідь про відмову від його підписання. В разі непідписання Поклажодавцем документів та ненадання мотивованої відповіді протягом п'яти робочих днів з дня їх отримання, такі документи автоматично вважаються підписаними, а послуги прийнятими Поклажодавцем в повному обсязі (пункти 3.2-3.5 Договору).
На виконання умов Договору позивач надав елеваторні послуги ПСП щодо приймання, сушки, очистки, зберігання, відвантаження на авто зерна кукурудзи 3 класу та оформлення складської квитанції, про що складено та підписано Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 17.11.2021 №672 на суму 892884,12 грн, в т.ч. ПДВ 148814,02 грн. Вказана господарська операція також підтверджуються: оборотно-сальдовою відомістю (елеватор) ТОВ за період листопад 2021 року по контрагенту ПСП; Аналізом руху зерна ТОВ по елеватору Звиняче постачальника Приватно-орендним сільськогосподарським підприємством «РУСЬ»; Реєстром складських квитанцій, Реєстром вивозу зерна, Розрахунком плати за зберігання.
На виконання вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК) позивач склав та надіслав для проведення реєстрації в ЄРПН ПН на суму 892884,12 грн, в т.ч. ПДВ 148814,02 грн.
Згідно з квитанцією реєстрація зазначеної податкової накладної була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК, у зв'язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (далі - Критерії). Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених у податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
До ПН позивачем Комісії подано пояснення та документи: пояснення, Договір, Додаткова угода до Договору складського зберігання, Акт здачі-приймання робіт №672 від 17.11.2021, податкова накладна №657 від 17.11.2021, картка рахунку 361 за листопад-2021 року, березень 2022 року, Протокол зарахування зустрічних вимог, оборотно- сальдова відомість по елеватору, Реєстр ввозу зерна по елеватору, Реєстр складських квитанцій по постачальнику ТОВ, Розпорядження на очистку, сушіння зерна за формою №34, калькуляція собівартості послуги сушки на 08.11.2021, Акт №ВЛЯ81025876 від 30.11.2021, Акт №117 від 30.11.2021, Акт №301 від 30.11.2021, Акт №302 від 30.11.2021, Акт №882 від 30.11.2021 року, Акт №ВЛЯ81131908 від 30.11.2021, Акт №ВЛЯ81025962 від 30.11.2021, Акт №1321111 від 30.11.2021, Акт №522-0640000/11/2 від 30.11.2021, Акт №525-0822000/11/2 від 30.11.2021, Акт №529-2171000/11/2 від 30.11.2021, Акт №538-0469000/11/2 від 30.11.2021.
Проте, Комісією прийнято Рішення про відмову в реєстрації ПН. Вказане рішення прийнято у зв'язку із ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В додатковій інформації зазначено, що «Надані пояснення та копії документів не містять правочинні документи, які підтверджують можливість надання підприємством елеваторних послуг».
За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10. статті 201 ПК).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.11.2019 №1165, якою затверджено «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165).
Як передбачено пунктами 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну /розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Також відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Як зазначалося вище, у квитанції про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН вказано, що ПН була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК, у зв'язку із тим, що Комісією було прийнято рішення від 18.01.2022 № 340 про відповідність ПП пункту 8 Критеріїв (а.с.88).
Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені додатком №1 до Порядку №1165.
Зокрема, згідно пункту 8 Критеріїв одним із таких критеріїв є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній /розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
З копії оскаржуваного Рішення слідує, що підставою його прийняття слугувало ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
У квитанції про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в розрахунку коригування для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Сформована у такий спосіб Комісією пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.
У постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Наказом Міністерства фінансів України (далі - Мінфін) від 12.12.2019 №520 затверджено «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України (далі - МЮУ) 13.12.2019 за №1245/34216, далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5, 6 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
При цьому, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).
Твердження відповідача про те, що надані платником «пояснення та копії документів не містять правочинні документи, які підтверджують можливість надання підприємством елеваторних послуг» є безпідставними, оскільки в поясненні та додатках до повідомлення надано всі необхідні документи визначені пункті 5 Порядку № 520, зокрема, договори, первинні документи, розрахункові документи, а також документи щодо придбання електроенергії та природнього газу, які використовуються для надання елеваторних послуг.
Водночас, Порядком №520 визначено право, а не обов'язок платника податків надавати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Нормами пункту 187.1 статті 187 ПК передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 198.2. статті 198 ПК передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Таким чином, оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.
Якщо мова йде про отримання платником податку товарів/послуг, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи на підтвердження факту надання таких послуг. Відповідно, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Як видно з матеріалів справи, до повідомлення від 10.08.2022 №134 про подання пояснень та копій документів щодо спірної ПН позивачем було 24 додатки, що перелічені вище.
З огляду на встановлені обставини підстави для прийняття Комісією Рішення про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН відсутні.
Таким чином, у суду першої інстанції були наявні підстави для визнання протиправним та скасування Рішення.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірного Рішення, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції та відповідних коригувань за їх результатами, за яким складено ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо його складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію вказаного розрахунку коригування, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, вимогу позивача про зобов'язання ДПС зареєструвати ПН в ЄРПН також належить задовольнити.
Наведені ж в апеляційній скарзі доводи не спростовують і не містять вагомих та обґрунтованих аргументів, які б давали підстави стверджувати про інше.
Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених вище правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанцій, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 9 червня 2023 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді О. М. Довгополов
В. С. Затолочний