ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 600/1531/23-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Левицький Василь Костянтинович
Суддя-доповідач - Сторчак В. Ю.
30 жовтня 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Граб Л.С. Полотнянка Ю.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2023 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Чернівецькій області №153-рл від 23.02.2023 «Про анулювання ліцензії».
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 08.04.2019 зареєстрований як фізична особа підприємець та взятий на облік як платник податків 08.04.2019. Основним видом діяльності позивача за КВЕД є: 47.30 роздрібна торгівля пальним.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, позивач є власником земельної ділянки кадастровий номер 7323088300:01:005:0312, площею 0,0774 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
У заявах по суті сторони зазначали та підтверджується матеріалами справи, що позивачем було подано до відповідача документи для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а саме:
- заяву щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;
- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1871395473230;
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (кадастровий номер 7323088300:01:005:0312);
- паспорт на пункт паливозаправний № 61306.00.000.ІЕ та колонки паливороздавальної №OVA;
- рахунок на оплату № 115 від 20.09.2017 міні АЗС;
- видаткову накладну № 164 від 12.12.2017 на міні АЗС;
- договір оренди рухомого майна (міні АЗС) від 19.03.2018;
- дозвіл на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах, виданий ГУ Держпраці у Чернівецькій області 09.08.2019 №0155.18.77;
- дозвіл на експлуатацію (застосовування) обладнання, призначеного для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі, а саме: резервуар наземний сталевий горизонтальний циліндричний одностінний-двохсекційний РГЦ-30 та паливно-роздавальної колонки №OVA-2 KED 50-0,25-1А-2-02-В (паливно-заправний пункт в с. Тарасівці Новоселицького району по вул. Центральній, 318), виданий Управлінням Держпраці у Чернівецькій області 08.08.2018 року за № 0133.19.77;
- паспорт прив'язки групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 , виданий 27.06.2019 завідувачем сектором регіонального розвитку, містобудування та архітектури Новоселицької РДА Чернівецької області - головним архітектором району Клочуном О.С. за № 8;
- акт введення в експлуатацію основних засобів від 08.08.2019;
- реєстраційне посвідчення на РРО № 64710 від 12.08.2019.
На підставі заяви та доданих до неї документів, 19.08.2019 Головне управління ДФС у Чернівецькій області видало фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним №24070314201900182 терміном дії з 19.08.2019 до 19.08.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1 , автозаправна станція. На вищезазначеній ліцензії проставлено відмітки про поточні сплати за ліцензію за періоди з 19.08.2019 до 19.08.2020, з 19.08.2020 до 19.08.2021, з 19.08.2021 до 19.08.2022, з 19.08.2022 по 19.08.2023.
08.02.2023 Управління стратегічних розслідування в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідування Національної поліції України направило на адресу Головного управління ДПС у Чернівецькій області листа за вих. № 454/55/123/01-2023, в якому повідомило, що під час проведення аналізу документів, поданих ПП « ОСОБА_1 » разом із заявою на отримання ліцензії № 24070314201900182 від 19.08.2019 ( АДРЕСА_1 ), встановлено факт подання заявником неналежних документів, а саме: паспорту прив'язки тимчасової споруди, яким визначено місце встановлення тимчасової споруди та благоустрій прилеглої території, що є неналежним документом, який підтверджує прийняття об'єкту в експлуатацію відповідно до чинного законодавства. Крім того, законодавством не передбачено внесення до відповідних державних реєстрів реквізитів паспорту прив'язки тимчасової споруди.
Враховуючи наведене, Управління стратегічних розслідування в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідування Національної поліції України, вказаним листом, направило на адресу відповідача матеріали перевірки для прийняття рішення згідно чинного законодавства та розгляду питання щодо анулювання ліцензії.
Відповідно до ч. 52 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та згідно матеріалів Управління стратегічних розслідування в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідування Національної поліції України, 23.02.2023 Головне управління ДПС у Чернівецькій області прийняло рішення № 153-рл «Про анулювання ліцензії», відповідно до змісту якого зобов'язано Управління контролю за підакцизними товарами (Донець Наталія) забезпечити у порядку, передбаченому чинним законодавством, на підставі факту подання заявником недостовірних даних у документах поданих разом із заявою на отримання ліцензії, виконання процедури анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ФОП ОСОБА_1 :реєстраційний №24070314201900182 від 19.08.2019, терміном дії з 19.08.2019 до 19.08.2024 (адреса місця торгівлі пальним: АДРЕСА_1 ).
Про прийняття оскаржуваного розпорядження відповідач повідомив позивача листом від 23.02.2023, що підтверджується матеріалами справи.
Не погоджуючись з винесеним розпорядженням про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову, оскільки оскаржуване розпорядження від 23.02.2023 № 153-рл "Про анулювання ліцензії" є протиправним та підлягає скасуванню, так як відповідачем не враховано особливостей розміщення модульної автозаправної станції за адресою по АДРЕСА_1 , яка є тимчасовою спорудою для здійснення підприємницької діяльності та не підлягає прийняттю в експлуатацію як об'єкт будівництва.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права, колегія суддів виходить із наступного.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" №222-VIII від 02.03.2015 ліцензуванню підлягають виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону № 481/95-ВР.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" від 23.11.2018 № 2628-III були внесені зміни до ч. 20 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, які згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону від 23.11.2018 № 2628-III набирають чинності з 01.07.2019, та з 01.07.2019 запроваджується ліцензування роздрібної торгівлі пальним.
Порядок отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним та підстави для її анулювання визначено ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.95.
Відповідно до ч. 21 ст. 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Частиною 32 ст. 15 цього ж Закону передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.
Згідно ч. 34 - 37 ст. 15 Закону № 481/95-ВР ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).
Відповідно до ч. 40 ст. 15 Закону № 481/95-ВР для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник (ч. 42 ст. 15 Закону № 481/95-ВР).
Частиною 43 ст. 15 Закону № 481/95-ВР передбачено, що у разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.
Згідно ч. 47 ст. 15 Закону № 481/95-ВР вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється.
Підстави анулювання ліцензії визначені ч. 52 ст. 15 Закону № 481/95-ВР. Так, ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі:
заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
несплати чергового платежу за ліцензію;
встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);
встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;
рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;
порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;
отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;
встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії;
встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), не зазначені в ліцензії;
встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії;
порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії;
відмови, без законодавчих підстав, від доступу представника контролюючого органу до проведення перевірки відповідно до вимог статей 80, 81 Податкового кодексу України, на підставі акта, складеного посадовими (службовими) особами податкового органу, який засвідчує факт відмови.
Згідно ч. 53 ст. 15 Закону № 481/95-ВР ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку.
Таким чином, підставою для анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним може бути: заява суб'єкта господарювання; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; несплата чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії; рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання марок акцизного податку (стосовно імпортерів); рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку; рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем, порушення вимог ст. 15-3 Закону України № 481/95-ВР щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях, отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Судом встановлено, що на підставі заяви та доданих до неї документів, 19.08.2019 Головне управління ДФС у Чернівецькій області видало фізичній особі підприємцю ОСОБА_2 ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним № 24070314201900182 терміном дії з 19.08.2019 до 19.08.2024, за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1 , автозаправна станція. На вищезазначеній ліцензії проставлено відмітки про поточні сплати за ліцензію за періоди з 19.08.2019 до 19.08.2020, з 19.08.2020 до 19.08.2021, з 19.08.2021 до 19.08.2022, з 19.08.2022 по 19.08.2023.
Оскаржуваним розпорядженням Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 23.02.2023 № 153-рл «Про анулювання ліцензії», відповідно до ч. 52 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та згідно матеріалів Управління стратегічних розслідування в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідування Національної поліції України, анульовано, зокрема: ліцензію позивача на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний № 24070314201900182 від 19.08.2019.
Тобто, як вірно зазначив суд першої інстанції, вищезазначене розпорядження прийнято контролюючим органом у зв'язку з отриманням інформації від уповноважених органів про встановлення факту подання заявником (позивачем) недостовірних даних у документах поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Варто зазначити, що правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень це документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.
Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.
Суд першої інстанції вірно вказав, що з вищезазначеного розпорядження неможливо встановити фактичної підстави для анулювання раніше наданої позивачу ліцензії, що породжує неоднозначне трактування спірного розпорядження, та, як наслідок, впливає на можливість реалізації позивачем права на оскарження розпорядження в разі незгоди з його правомірністю.
На адвокатський запит від 14.03.2023, листом Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 20.03.2023 повідомлено позивача про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на підставі отримання від уповноважених органів інформації про встановлення факту подання заявником (позивачем) недостовірних даних у документах поданих разом із заявою на отримання ліцензії, а саме: паспорту прив'язки тимчасової споруди яким визначено місце встановлення тимчасової споруди та благоустрій прилеглої території, що є неналежним документом, який підтверджує прийняття об'єкту в експлуатацію відповідно до чинного законодавства. Таким чином, фактичні підстави для прийняття оскаржуваного розпорядження розкрито лише в доданій до листа відповідача інформації уповноваженого органу, надісланому позивачу на адвокатський запит після прийняття оскаржуваного розпорядження.
З матеріалів справи вбачається, що роздрібну торгівлю пальним позивач здійснював на автозаправній станції за адресою: АДРЕСА_1 , використовуючи наступне обладнання: резервуар наземний сталевий горизонтальний циліндричний одностінний двохсекційний РГЦ-30 (15-15); паливо-роздавальна колонка №OVA-2 KED 50-0,25-1А-2-02-В, яка, на його думку, є тимчасовою спорудою для здійснення підприємницької діяльності, а саме: модульною автозаправною станцією.
Статтею 15 Закону України № 481/95-ВР визначено, що для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом з заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів, зокрема, акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначені Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (далі - Порядок № 244).
Пунктом 1.3. Порядку № 244 визначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
У відповідності до пунктів 2.1. - 2.3. Порядку № 244, підставою для розміщення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (ТС) є паспорт прив'язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До цієї заяви додаються графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1: 500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності. Цей перелік документів є вичерпним.
З урахуванням наведеного, за відсутності законодавчо встановленої заборони на здійснення підприємницької діяльності з роздрібної реалізації пального з використанням тимчасових споруд або вимог до такої діяльності, з яких буде вбачатись така заборона, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач позбавлений права вимагати від особи - власника (користувача) тимчасової споруди документи, складення яких відносно такої споруди не передбачено законодавством (щодо введення в експлуатацію). Відтак, надання власником (користуачем) тимчасової споруди документу щодо введення в експлуатацію тимчасової споруду за формою передбаченою законодавчо є неможливим.
Судом встановлено, що 27.06.2019 завідувачем сектора регіонального розвитку, містобудування та архітектури Новоселицької РДА Чернівецької області - головним архітектором району Клочуном О.С. видано паспорт прив'язки групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 , за реєстраційним № 8, терміном дії до 27.06.2024.
Разом із заявою на отримання вищезазначеної ліцензії позивачем подано копію паспорту прив'язки групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності від 27.06.2019 за реєстраційним № 8. При цьому, питання достатності документів для отримання права на реалізацію пального підлягало дослідженню самим же відповідачем на стадії розгляду заяви особи про надання ліцензії.
Відповідно до пункту 3.38 Державних будівельних норм "Планування та забудова територій" ДБН Б.2.2.-12:2019, які затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.04.2019 № 104, модульна автозаправна станція - це автозаправна станція з наземним розташуванням резервуарів для зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту тільки рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом); характеризується розосередженим розташуванням паливороздавальних колонок (ПРК) та резервуарів зберігання палива. Відповідно до вказаних ДБН Б.2.2.-12:2019 скорочення АГЗП означає автогазозаправочний пункт.
У складі документів для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним позивачем подано копію договору оренди рухомого майна від 19.03.2018. Відповідно до вказаного договору позивачу передано у платне володіння та користування майно, а саме: міні АЗС резервуар 30 (15+15) куб. м.
Позивачем подано відповідачу копію акта введення в експлуатацію основних засобів від 08.04.2019, згідно якого паливо-заправний пункт ((двохсекційний наземний сталевий циліндричний резервуар об'ємом 30 (15+15) куб. м.; паливно-роздавальна колонка №OVA-2 KED 50-0,25-1А-2-02-В (вул. Центральна, 318, с. Тарасівці, Новоселицький район, Чернівецька область)) технічно справний та введений в експлуатацію.
Згідно ч. 2 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідно до ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" віднесено до Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію (пункт 7), який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406.
З наведеного слідує, що розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, а саме: модульної автозаправної станції, не підлягає прийняттю в експлуатацію. Відповідно на цю модульну автозаправну станцію не може бути видано документів, котрі підтверджують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта згідно ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Таким чином, оскільки установлення (розміщення) модульної автозаправної станції за адресою по АДРЕСА_1 не є будівництвом, у позивача не виникло обов'язку щодо прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Акт готовності об'єкта до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об'єкт застрахований).
Водночас установлення на бетонний майданчик АЗС, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, не є будівництвом, тому при розміщені такої АЗС не виникає обов'язку щодо прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва.
Такий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 22.07.2021 у справі № 640/19955/19.
Отже, для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним суб'єкт господарювання зобов'язаний подати до ліцензійного органу акт вводу в експлуатацію об'єкта, акт готовності об'єкта до експлуатації або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта щодо виконаного цілісним заводським виробом стаціонарного АЗС, проте такий обов'язок не виникає, якщо АЗС розміщено на бетонному майданчику як цілісний заводський виріб і для його установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 09.08.2022 у справі №580/2513/21.
В свою чергу, відповідачем не надано докази на підтвердження того, що Міні АЗС, яку використовує позивач за адресою: вул. Центральна, 318, с. Тарасівці, Новоселицький район, Чернівецька область, відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС3, і для її установлення необхідно здійснити будівельні роботи.
Водночас, приписи абз. 3 ч. 40 ст. 15 Закону № 481/95-ВР не містять вичерпного переліку документів, які необхідні для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. В свою чергу, відповідач не вказав який саме документ підлягав поданню позивачем для отримання ліцензії, з урахуванням особливостей спірних правовідносин.
Отже, враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає, що відповідачем не враховано особливостей розміщення модульної автозаправної станції за адресою по АДРЕСА_1 , яка є тимчасовою спорудою для здійснення підприємницької діяльності та не підлягає прийняттю в експлуатацію як об'єкт будівництва.
При цьому, суд першої інстанції вірно не взяв до уваги посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», згідно якої належна позивачу АГЗС відноситься до об'єктів підвищеної небезпеки та відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС3, оскільки згадана постанова втратила чинність 16.09.2022 та не була чинною на час прийняття оскаржуваного розпорядження.
З врахуванням зазначеного вище, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги, висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Однак, згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Зазначеним вимогам закону рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2023 року відповідає.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Апеляційний суд вважає, що Чернівецький окружний адміністративний суд не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення без змін.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2023 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сторчак В. Ю.
Судді Граб Л.С. Полотнянко Ю.П.