ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
31 жовтня 2023 р. м. Чернівці Справа № 600/6266/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лелюка О.П., за участю: секретаря судового засідання Бошкової П.М., представника позивача Гуцула А.І., представника відповідача Верешка І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про залишення позову без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування наказів,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування наказів.
Позивач просить суд:
- визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області за №207 о/с від 24.08.2023 року, яким вона звільнена зі служби в поліції за пунктом 6 частини 1 (у зв?язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції, накладеного відповідно до дисциплінарного статуту Національної поліції України);
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області 21.08.2023 року №540 "Про застосування дисциплінарного стягнення" щодо застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в органах поліції, що був підставою видачі Наказу №207 о/с від 24.08.2023 року.
Ухвалою суду від 29 вересня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання; встановлено строки для подання заяв по суті справи.
Відповідачем до суду подано клопотання про залишення позову без розгляду, в обґрунтування якого зазначено про пропуск позивачем строку звернення до суду, встановленого Дисциплінарним статутом Національної поліції України.
У судовому засіданні представник відповідача просив суд позов залишити без розгляду з підстав, викладених у письмовому клопотанні.
Представник позивача у судовому засіданні визнав факт пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом, встановленого Дисциплінарним статутом Національної поліції України.
Розглянувши клопотання відповідача про залишення позову без розгляду та перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Так, частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті, зокрема, шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Право на судовий захист реалізується особою шляхом подання позовної заяви до суду, яка відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України може бути подана в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно частини третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, яка проходила службу в поліції, оскаржує накази про накладення дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.
У зв'язку з цим суд звертає увагу на те, що відповідно до частини четвертої статті 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 року №2337-VIII, поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
У разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Отже, законом встановлено спеціальний строк оскарження до адміністративного суду застосованого до поліцейського дисциплінарного стягнення - протягом 15 днів з дня ознайомлення поліцейським з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Як вбачається з матеріалів справи, дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції застосовано до позивача наказом відповідача від 21.08.2023 року №540, з яким позивач ознайомлена 22.08.2023 року; звільнено позивача зі служби в поліції наказом відповідача від 24.08.2023 року №207 о/с, з яким позивач ознайомлена 24.08.2023 року.
Вказане не заперечувалось представником позивача у судовому засіданні.
Таким чином, строк оскарження до адміністративного суду указаних наказів сплив 08.09.2023 року.
Між тим, з даним позовом позивач звернулася до суду лише 19.09.2023 року, тобто з пропуском строку, встановленого частиною четвертою статті 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, що було визнано представником позивача у судовому засіданні.
В аспекті наведеного варто зазначити і те, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Згідно матеріалів справи, позивачем не було подано до суду заяву (клопотання) про поновлення строку звернення до суду з цим позовом. Вказана вимога відсутня і у змісті позовної заяви.
Відповідно до частини третьої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Таким чином, законодавець допускає ймовірність виявлення судом факту недотримання строку звернення до суду і після відкриття провадження у справі, внаслідок чого позов може бути залишений без розгляду. При цьому наведені законодавчі приписи передбачають право особи подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з наведенням поважних причин такого пропуску.
Крім цього, частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно із частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Отже, одним із обов'язків позивача при поданні позовної заяви, яку подано з пропуском строку звернення до адміністративного суду, є надання заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску. Наслідком же невиконання такої вимоги, встановленої судом після відкриття провадження у справі, є прийняття судом ухвали про залишення позову без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення останньому ухвали.
Враховуючи, що після відкриття провадження у цій справі та прийняття до розгляду позовної заяви ОСОБА_1 судом встановлено факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду, з метою надання можливості їй подати заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин пропуску, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення позовної заяви без руху.
Тому, подане відповідачем клопотання підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 122, 123, 171, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1.Клопотання Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про залишення позову без розгляду задовольнити частково.
2.Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування наказів залишити без руху.
3.Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
4.Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає. Ухвала у повному обсязі складена 01.11.2023 року.
Суддя О.П. Лелюк