Ухвала від 31.10.2023 по справі 500/5766/23

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовну без розгляду

Справа № 500/5766/23

31 жовтня 2023 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Приватне мале підприємство "Лотос" до Львівської митниці провизнання протиправним та скасування рішення №UA209000/2023/100100/2 від 02.03.2023,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось приватне підприємство "Приватне мале підприємство "Лотос" з позовною заявою до Львівської митниці про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA209000/2023/100100/2 від 02.03.2023.

Ухвалою суду від 18.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 18.10.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк, достатній для усунення її недоліків (із зазначенням способу їх усунення) до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.

Відповідно до ухвали про залишення позовної заяви без руху від 18.10.2023 позивачу необхідно було усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та вказані в переліку документів; подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням та доказами поважності причин його пропуску.

На виконання вимог вказаної ухвали, на адресу суду 26.10.2023 надійшла заява про усунення недоліків На думку позивача, строк звернення із вказаним позовом до суду обраховується із врахуванням положень податкового законодавства, а саме ст.102 Податкового кодексу України (далі - ПК України), який є спеціальним по відношенню до строку передбаченого в ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та становить 1095 днів. Відтак, позивач звернувся до суду в межах строку звернення до суду.

За змістом ч.1 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).

Натомість згідно із приписами ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Статтею 102 ПК України передбачено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.9.2. ст.9 ПК України відносини, пов'язані з установленням та справлянням мита, регулюються митним законодавством, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Приписами ч.1, 2 ст.24 Митного кодексу України (далі - МК України) визначено, що кожна особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність митних органів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси. Предметом оскарження є: 1) рішення - окремі акти, якими митні органи або їх посадові особи приймають рішення з питань, передбачених законодавством України з питань митної справи, а також задовольняють скарги, заяви, клопотання конкретних фізичних чи юридичних осіб або відмовляють у їх задоволенні; 2) дії - вчинки посадових осіб та інших працівників митних органів, пов'язані з виконанням ними обов'язків, покладених на них відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства України; 3) бездіяльність - невиконання митними органами, їх посадовими особами та іншими працівниками обов'язків, покладених на них відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства України, або неприйняття ними рішень з питань, віднесених до їх повноважень, протягом строку, визначеного законодавством.

Разом з тим, у порядку, встановленому Податковим кодексом України, можуть бути оскаржені податкові повідомлення-рішень митних органів (ч.5 ст.24 МК України).

У відповідності до ст.29 МК України рішення, дії або бездіяльність митних органів або їх посадових осіб можуть бути оскаржені безпосередньо до суду в порядку, визначеному законом.

Враховуючи, що позивач в даній справі оскаржує рішення митного органу, яке прийнято з питань державної митної справи, то з урахуванням положень ст.29 МК України строк його оскарження визначається згідно із вимогами КАС України.

Висновок у подібних правовідносинах викладено в постановах Верховного Суду від 07.06.2018 у справі №813/1276/16, від 18.06.2020 у справі №805/1536/17-а, 18.02.2021 у справі №826/14826/16, від 25.05.2021 у справі № 826/13159/17, від 16.02.2022 у справі №380/8425/21, від 03.11.2022 у справі №380/9929/21, від 09.05.2023 у справі №320/6121/21, від 16.06.2023 у справі №160/11129/21.

Суд наголошує, що нормами ПК України та МК України не встановлено спеціальний строк звернення до суду з приводу оскарження рішення про коригування митної вартості товарів, а тому, в даному випадку, підлягають застосуванню положення ч.2 ст.122 КАС України, якою передбачено шестимісячний строк звернення до суду з позовом.

З урахуванням наведених норм права та з огляду на те, що позивач просив визнати протиправними та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA209000/2023/100100/2 від 02.03.2023, а з даним позовом звернувся лише 08.09.2023, беручи до уваги вказані норми та висновки Верховного Суду, суд приходить до висновку, що приватне підприємство "Приватне мале підприємство "Лотос" пропустило строк звернення з даним позовом до суду, а зазначені ним доводи щодо можливості застосування при обчисленні строку звернення до суду з даними позовними вимогами строку у 1095 днів є безпідставними.

При цьому, аналогічна позиція щодо застосування строків в аналогічних правовідносинах була викладена ще у постанові Верховного Суду від 18.06.2020 у справі №805/1536/17-а. Тобто, як на момент прийняття Тернопільською митницею спірного рішення про коригування митної вартості товарів, так і на момент подання позовної заяви така практика вже існувала.

З огляду на зазначене, позивач не надав доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду, підстави у зв'язку з якими суд міг би дійти висновку про поновлення встановленого законом процесуального строку - відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч.3 ст.123 КАС України).

В даному випадку, представник позивача, надсилаючи заяву про усунення недоліків від 26.10.2023 фактично вказала про звернення до суду в строк 1095 днів не повідомивши жодної обставини, яка слугувала поважною обставиною пропущення 6 місячного строку звернення до адміністративного суду.

Згідно з ч.15 ст.171 КАС України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Так, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, в силу вимог п.7, 8 ч.1 ст.240 КАС України, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом; з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Таким чином, оскільки позивачем у встановлений суддею строк не наведено обґрунтованих підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду, які б свідчили про поважність причин пропуску такого строку, то позов слід залишити без розгляду.

Керуючись ст.123, 171, 240, 241, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити без розгляду позов приватного підприємства "Приватне мале підприємство "Лотос" до Львівської митниці про визнання протиправним та скасування рішення №UA209000/2023/100100/2 від 02.03.2023.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.

Повний текст ухвали складено 31 жовтня 2023 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Приватне підприємство "Приватне мале підприємство "Лотос" (місцезнаходження: вул.Бродівська, 44, м.Тернопіль, Тернопільська область, 46003, код ЄДРПОУ: 21153067);

відповідач:

- Львівська митниця (місцезнаходження: вул.Костюшка, 1, м.Львів, 79013, код ЄДРПОУ: 43971343).

Головуючий суддя Мандзій О.П.