ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/5651/23
31 жовтня 2023 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Тернопільській області) в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо нездійснення перерахунку пенсії, призначеної позивачу, як громадянам, посада яких віднесена до категорії державних службовців;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок основного розміру пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Тернопільській області та з травня 2014 отримує пенсію державного службовця згідно з Законом України «Про державну службу».
Позивач зазначає, що його пенсія підлягає перерахунку як громадянам, посада яких віднесена до категорії державних службовців. Однак відповідач такого перерахунку пенсії позивача не здійснив.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, та такою, що порушує його соціальні права, позивач звернувся з вказаним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою суду від 07.09.2023 позовну заяву залишено без руху.
Представник позивача 18.09.2023 подав до суду заяву про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 21.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві від 20.10.2023 просив у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що пенсії, призначені згідно із Законом №3723, перераховуються тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму.
Також, звертають увагу що ними було рекомендовано позивачу для вирішення питання щодо проведення перерахунку пенсії звернутися у відділ обслуговування громадян (сервісний центр) територіального органу Пенсійного фонду України, або подати заяву разом з додатками через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, оскільки при зверненні до відповідача позивач подав заяву, яка не відповідає вимогам пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами).
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Тернопільській області з 2014 року та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач 04.05.2023 звернувся до ГУ ПФУ у Тернопільській області із заявою щодо перерахунку пенсії державного службовця.
Листом від 24.05.2023 ГУ ПФУ у Тернопільській області повідомило позивача, що його заява розглядалась відповідно до Закону України "Про звернення громадян", оскільки була подана не у встановленому законом порядку.
Позивач стверджує, що не отримав від відповідача жодної відповіді, а тому вважає бездіяльність відповідача в частині нездійснення йому перерахунку пенсії протиправною.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Пунктом 1 Порядку призначення пенсії окремим категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, встановлено: пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889) на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723) мають право особи, які на день набрання чинності Закону №889, тобто на 1 травня 2016 року:
- мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України.
Право на призначення пенсії відповідно до Закону №3723 за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), якщо до набрання чинності Закону №889 не призначалася пенсія відповідно до Закону №3723, які досягли віку 62 років.
Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами), заява встановленого зразка про перерахунок пенсії, подається пенсіонером до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр).
Заява про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID, в розділі «Заява на перерахунок пенсії».
Днем звернення за перерахунком пенсії через вебпортал, вважається дата реєстрації заяви на вебпорталі. Перерахунок пенсії проводиться на підставі вказаної заяви з урахуванням даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, та додатково долученими скан-копіями документів згідно положення Про порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.
При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
При цьому, законодавством визначено, що з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом № 889, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Одночасно слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 №469 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Постанова №469), яка набрала чинності 01.01.2020, доповнено Порядок №622.
З урахуванням змін, внесених Постановою №469, з 01.01.2020 право на обчислення пенсії на умовах Порядку №622 мають особи:
- які на 01.05.2016 займали посади державної служби;
- та яким призначено пенсію відповідно до Закону №3723 у період з 01.10.2011 до 01.05.2016;
- та які звільнились з посади державної служби, в тому числі до 01.01.2020.
У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VШ (далі- Закон №889), скасовано, зокрема статтю 37.1 Закону №3723 (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова 1013) скасовано пункт постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, яким визначається механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723.
Оскільки Закон 889 не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом 3723, постановою 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений статтею 37.1 Закону 3723, відсутні.
Як встановлено судом, позивач звертався із заявою до відповідача про перерахунок пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області повідомило позивача про розгляд його заяви відповідно до ЗУ "Про звернення громадян", оскільки його заява була подана без додержання усіх вимог.
В подальшому, 01.09.2023 представник позивача, Молень Р.Б., звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із адвокатським запитом на видачу копії рішення за результатом поданої позивачем заяви.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській від 07.09.2023 №1900-0304-8/37870 було надано інформацію представнику позивача стосовно розгляду заяви ОСОБА_1 .
Отже, підсумовуючи усе вищезазначене , суд приходить до висновку, що позивач, під час звернення до Головного управління позивач подав заяву, яка не відповідає вимогам пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
Листом Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області, ОСОБА_1 було рекомендовано для вирішення питання щодо проведення перерахунку пенсії звернутися у відділ обслуговування громадян (сервісний центр) територіального органу Пенсійного фонду України, або подати заяву разом зі сканованими копіями документів через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, а тому вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача у нездійсненні йому перерахунку пенсії є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
При цьому суду звертає увагу позивача, що він вправі повторно звернутися до органу ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, яка відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 31 жовтня 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: с.Палашівка,Чортківський район, Тернопільська область,48532, код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3,м. Тернопіль,Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46001, код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769);
Головуючий суддя Осташ А.В.