СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2023 року Справа № 581/340/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Павлічек В.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №581/340/23 за позовом ОСОБА_1 до Відділу "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради, Липоводолинської селищної ради про зобов'язання призначити субсидію,-
ВСТАНОВИВ:
До Липоводолинського районного суду Сумської області звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) з позовною заявою до Відділу "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради (далі по тексту - відповідач), в якій просить зобов'язати Відділ "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради надати належну ОСОБА_1 субсидію з дня його звернення із заявою.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач не погоджується з відмовою відповідача у призначенні йому субсидії, з підстав недодання ним до пакету документів для призначення субсидії оригіналу паспорта. На думку позивача, пенсійне посвідчення, яке було додано до заяви про призначення субсидії, є тим аналогом, який замінює паспорт.
Ухвалою Липоводолинського районного суду Сумської області від 11.04.2023 року матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Відділу "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради про зобов'язання призначити субсидію передано за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду.
17.05.2023 матеріали даної справи надійшли до Сумського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 року позовну заяву було залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків. На виконання зазначеної ухвали позивачем усунуто недоліки та приведено позовну заяву у відповідність до ст. 160 КАС України.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 року відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було частково задоволено клопотання представника Відділу «Центр надання адміністративних послуг» Липоводолинської селищної ради про заміну відповідача та залучено до участі у справі № 581/340/23 Липоводолинську селищну раду в якості співвідповідача. Також даною ухвалою було встановлено Липоводолинській селищній раді 7-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які наявні у відповідача.
На виконання вимог суду, представником Відділу "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради та представником Липоводолинської селищної ради було надано суду відзиви на позовну заяву, в яких проти позовних вимог заперечують та просять відмовити в їх задоволенні, зокрема, зазначивши, що під час прийняття від гр. ОСОБА_1 вхідного пакету документів на призначення житлової субсидії адміністратор виявив факт відсутності документів (паспорта громадянина України, комунального рахунку на електропостачання), необхідних для отримання адміністративної послуги (передбаченого законом та відповідною інформаційною карткою адміністративної послуги), у зв'язку із чим, повернуто документи без реєстрації для усунення недоліків. При цьому пенсійне посвідчення на яке посилається гр. ОСОБА_1 при подачі пакету документів і вказуючи його як основний документ який посвідчує особу є лише документом, що підтверджує призначення пенсії і засвідчує особу його власника при одержанні належних до виплати пенсійних коштів, зверненні до органів Пенсійного фонду України та інших державних органів з питань пенсійного забезпечення та не є документом, який посвідчує особу (а.с. 52-54, 60-62).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем засобами поштового зв'язку до Відділу "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради було направлено заяву про надання житлової субсидії для відшкодування на оплату житлово-комунальних послуг. Даний факт не заперечувався представниками відповідачів у відзивах на позовну заяву.
Листом від 26.01.2023 року № 24/01-2023 Відділ "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради, зокрема, повідомив позивача, що 20.01.2023 року під час прийняття вхідного пакету документів на призначення житлової субсидії адміністратор виявив факт відсутності документів (паспорта громадянина України, комунального рахунку на електропостачання), необхідних для отримання адміністративної послуги (передбаченого законом та відповідною інформаційною карткою адміністративної послуги), у зв”язку із чим, повернуто документи без реєстрації для усунення недоліків. Водночас в даному листі зазначено, що пенсійне посвідчення є документом, що підтверджує призначення пенсії і засвідчує особу його власника при одержанні належних до виплати пенсійних коштів, зверненні до органів Пенсійного фонду України та інших державних органів з питань пенсійного забезпечення та не є документом, який посвідчує особу.
Також в даному листі позивачу було рекомендовано звернутися особисто до сервісного центру Пенсійного фонду, що в смт Липова Долина або до відділу “Центр надання адміністративних послуг” Липоводолинської селищної ради з повним переліком документів, необхідних для призначення житлової субсидії (а.с. 7-8).
Не погодившись з такою відповіддю відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Отже судом встановлено, що фактично позивачу було повернуто пакет документів на призначення житлової субсидії, оскільки позивачем не було додано до нього паспорт громадянина України, а натомість було додано пенсійне посвідчення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 було затверджено "Положення про порядок призначення житлових субсидій" (далі по тексту - Положення № 848 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Відповідно до п.1 Положення №848, це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Відповідно до п. 9 Положення №848, заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян:
- структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. включно в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);
- органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження уповноваженому органу.
Пунктом 43 Положення №848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає: заяву; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); рішення суду (в разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.
За приписами п. 46 Положення №848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли, зокрема, не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
З аналізу зазначених норм законодавства суд вбачає, що заява для призначення житлової субсидії подається громадянином, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства). При цьому заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли, зокрема, не внесені номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу.
Судом встановлено, що позивачем до заяви про призначення житлової субсидії не було додано паспорт громадянина України, а було додано пенсійне посвідчення, що не узгоджується з вимогами передбаченими п. 43 Положення №848.
При цьому суд вважає безпідставними посилання позивача, що пенсійне посвідчення є аналогом, який повноцінно замінює паспорт, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.
А відтак суд зазначає, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття заяви позивача для призначення житлової субсидії і додані до не неї документи та, відповідно, для призначення такої субсидії.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради, Липоводолинської селищної ради про зобов'язання Відділу "Центр надання адміністративних послуг" Липоводолинської селищної ради надати належну ОСОБА_1 субсидію з дня його звернення із заявою - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек