СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2023 року Справа № 480/360/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/360/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 січня 2023 року позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, і просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ЄДРПОУ 21108013) про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 21.12.2022 р. № 262240018116;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи згідно дубліката трудової книжки НОМЕР_2 з 28.01.1980 р. по 03.02.1982 р., з 16.11.1982 р. по 25.04.1986 р., з 05.05.1986 р. по 11.05.1987 р., період підприємницької діяльності з 15.04.1997 р. по 31.12.2010 р. та призначити позивачу пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 15.12.2022 року звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком. За результатами розгляду заяви та поданих документів, рішенням від 21.12.2022 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, з підстав не прийняття трудової книжки, оскільки печатка на титульній сторінці трудової книжки не відповідає першому підприємству, яке видано трудову книжку, що є порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок (наказ №58 від 29.07.1993). Оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії позивач вважає протиправним, оскільки воно порушує гарантоване статтею 46 Конституції України право позивача на соціальний захист.
Ухвалою суду від 23.01.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
13.02.2023 відповідачем було подано відзив на позовну заяву, яким просить відмовити у задоволені позову, з огляду на те, що рішенням ГУ ПФУ в Сумській області було відмовлено у задоволенні заяви про призначення пенсії позивача, у зв'язку з тим, що печатка на титульній сторінці трудової книжки не відповідає першому підприємству, яке видано трудову книжку. Відшкодування судових витрат позивача стягнути за рахунок Державного бюджету України.
23.02.2023 позивач надіслала на адресу суду відповідь на відзив, просить суд відхилити заперечення відповідача та задовольнити позовні вимоги, оскільки відповідачем не доведено недостровірність відомостей зазначаних в трудовій книжці позивача.
Дослідивши докази по справі та оцінивши їх відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 після досягнення віку 60 років з метою призначення їй пенсії за віком у грудні 2022 року звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням від 21.12.2023 №262240018116 ГУ ПФУ в Сумській області відмовлено у призначенні пенсії, з підстав не прийняття трудової книжки, оскільки печатка на титульній сторінці трудової книжки не відповідає першому підприємству, яке видано трудову книжку, що є порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок (наказ №58 від 29.07.1993) (а.с. 8).
Позивач вважає, що відмова в призначенні пенсії за віком порушує гарантоване Конституцією України право на соціальний захист, що і стало підставою для звернення до суду.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбачений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2022 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Так, статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З аналізу наведених норм випливає, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком з грудня 2022 року за умови наявності в неї страхового стажу не менше 29 років.
Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту - Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
З аналізу наведених положень, суд доходить висновку, що надання особою до Пенсійного органу уточнюючих довідок на підтвердження наявного трудового стажу при призначенні пенсії за віком потрібно лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи в ній.
Відповідно до п. 20 Порядку, підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, підтвердження стажу роботи уточнюючими довідками потрібно лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи в ній.
У випадку ж позивача необхідні записи в трудовій книжці наявні.
Суд зазначає, що обов'язок щодо оформлення та ведення трудових книжок покладається на роботодавця або уповноважену ним особу, які здійснюють заповнення трудової книжки, а не на працівника, тому наявність недоліків у заповненні трудової книжки не може бути підставою для неврахування до страхового стажу спірного періоду роботи позивача.
Верховний Суд у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) та від 04 вересня 2018 року у справі № 423/1881/17 (провадження № К/9901/22172/18) неодноразово висловлював позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Окрім того, з позовної заяви позивача та наданих до неї доказів, а саме: копії свідоцтва про шлюб, копії паспортних даних, картки платника податків, встановлена дата народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відмова у призначенні пенсії за віком, що викладена у рішенні ГУ ПФУ в Сумській області від 21.12.2022 №262240018116 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню судом.
Щодо пункту вимоги "призначити позивачу пенсію за віком" суд зазначає, що пенсію призначає територіальні органи Пенсійного фонду (у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі) або уповноважений ним орган чи уповноважена особа відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846.
Суд вважає викласти пункт вимоги в наступній редакції "повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією від 11.01.2023 №ПН 2609, судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ЄДРПОУ 21108013) про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 21.12.2022 р. № 262240018116.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди роботи згідно дубліката трудової книжки НОМЕР_2 з 28.01.1980 р. по 03.02.1982 р., з 16.11.1982 р. по 25.04.1986 р., з 05.05.1986 р. по 11.05.1987 р., період підприємницької діяльності з 15.04.1997 р. по 31.12.2010 р. та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 1073,60 грн.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко