РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань судового контролю за виконанням судових рішень в
адміністративних справах
01 листопада 2023 р. Р і в н е №460/15652/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 460/15652/23,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 460/15652/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням суду від 24.07.2023, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, починаючи з 01 травня 2023 року.
На виконання вказаного рішення суду в цій частині, позивачу виконавчий лист не видавався.
30.10.2023 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 24.07.2023 у справі № 460/15652/23. Мотивуючи заяву, позивач зазначив, що рішення суду не виконується. Відповідачем здійснено перерахунок пенсії з урахуванням норм частини 2 статті 56 ЗУ № 796, однак при обчисленні пенсії було застосовано двоскладову формулу, внаслідок чого, розмір пенсії залишився незмінним - 2193грн. Оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а належить до перерахунку, то на неї не поширюється вказана умова. Також зазначає, що редакція Закону України, яку застосував суд у резолютивній частині рішення, та яка набрала чинності 11.10.2017 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-VIII, передбачала, що згідно з пунктом 3 частини 2 розділу І якого частину другу статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами: у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Отже, вказана редакція Закону чинна до 01.10.2017 - передбачала перерахунок пенсії без застосування ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (двоскладової формули при її обчисленні), як просив позивач. Станом на сьогоднішній день відповідачем не виконано рішення суду, у зв'язку із чим просить здійснити судовий контроль.
Заява позивача про встановлення судового контролю розглядається у порядку письмового провадження без виклику сторін, оскільки положення ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не встановлює обов'язку проводити судове засідання при розгляді таких категорій заяв.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Як наведено вище по тексту, у провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 460/15652/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням суду від 24.07.2023, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, починаючи з 01 травня 2023 року.
Відповідно до листа відповідача від 19.10.2023, наданого на запит представника позивача, на виконання рішення суду від 17.01.2022 у справі № 460/15652/23, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача за період з 01.05.2023.
Як зазначив відповідач, при обчисленні розміру пенсії за двоскладовою формулою першу складову пенсії обчислено за період страхового стажу до 1 січня 2004 року (25 років 5 місяців). Відсоток заробітку для обчислення пенсії збільшено за кожний рік роботи понад 20 років, частину пенсії відповідно до раніше чинного законодавства встановлено у розмірі 60 % заробітку (55 % за 20 років стажу + 5 % за 5 років стажу понад 20 років). Розмір заробітної плати для обчислення частини розміру пенсії за нормами раніше діючого законодавства становить 519,45 грн. Основний розмір частини пенсії, визначеної за період роботи до 01.01.2004 (1 складова), з урахуванням коефіцієнтів підвищення та цільової грошової допомоги складає 168.00грн. Друга складова пенсії за віком (страховий стаж після 1 січня 2004 року) обчислюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону. Обчислення заробітної плати для визначення розміру пенсії в другій складовій за страховий стаж, набутий після 01.01.2004, проводиться в порядку, передбаченому статтею 40 Закону. Згідно з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 , страховий стаж після 1 січня 2004 року складає 8 років 9 місяців 24 дні. Коефіцієнт страхового стажу визначений відповідно до статті 25 Закону - 0,08750 ((8 років х 12 місяців + 9 місяців): 1200). Заробітна плата для визначення розміру пенсії в другій складовій - 2335,10грн. Розмір пенсії за II складовою (за період страхового стажу після 2004 року), визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до статті 27 Закону, становить 204,32грн (2335.10 грн. х 0.08750 - коефіцієнт стажу). Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 після зазначеного перерахунку з 01.05.2023 становить 2183,61грн (168,00грн - розмір пенсії за І складовою (в тому числі - 25,97грн - доплата за 5 років стажу понад 20 років з урахуванням норм ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII на виконання рішення суду + 375,05грн - основний розмір пенсії з урахуванням коефіцієнтів) + 204,32грн - розмір пенсії за II складовою, + 676,11грн - доплата до пенсії при неповному стажі, + 113,88грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЄС (потерпілі) Постанова № l12 п.5, + 930,69грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093), + 90,61грн - доплата до 100грн індексації з 01.03.2023. Оскільки, після перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 24.07.2023 у справі № 460/15652/23 у межах покладених зобов'язань її розмір зменшується, то виплата пенсії надалі проводиться у розмірі визначеному до виконання судового рішення з 01.05.2023 -- 2193,00грн, з 31.07.2023 в розмірі 7525,05грн, з врахуванням судового рішення від 04.09.2023 у справі 460/19509/23.
Таким чином, судом встановлено, що рішення суду перебуває у процесі виконання. Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області вживаються необхідні заходи для виконання рішення суду. Позивачу не відмовлялось у виконанні судового рішення.
Так, порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено у ст. 382 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 382 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Правові норми, закріплені у ч. 1 ст. 382 КАС України, кореспондуються з положеннями, зокрема, п. 1 ч. 6 ст. 246 КАС України, згідно з якими, у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення.
З аналізу наведених норм вбачається, що судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд може встановити під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З аналізу ст. 382 КАС України також слідує, що подання такої заяви може бути ініційовано позивачем в процесі виконання судового рішення, оскільки зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, є заходом превентивного впливу на відповідача у справі, з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи.
Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Відповідно до положень ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з вимогами ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Беручи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 460/15652/23.
Окрім того, слід зазначити, що подаючи заяву про встановлення судового контролю у порядку ст. 382 КАС України, заявник, згідно змісту заяви, фактично не погоджується із здійсненим перерахунком пенсії у відповідності до положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.
Тобто, у даному випадку, ставиться під сумнів правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, вчинених при виконанні рішення суду, що не заперечується і самим позивачем згідно змісту його заяви.
Отже, якщо позивач не погоджується із правомірністю дій відповідача при виконанні рішення суду, то він має право звернутися до суду у порядку ст. 383 КАС України.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 460/15652/23 від 24.07.2023, - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 01 листопада 2023 року
Суддя Т.О. Комшелюк