ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"30" жовтня 2023 р. Справа № 300/7369/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до приватного виконавця Ігнатіва Олекси Любомировича про визнання протиправною та скасування постанови ВП № 67917540 від 29.08.2023, -
ВСТАНОВИВ:
24.10.2023 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до приватного виконавця Ігнатіва Олекси Любомировича про визнання протиправною та скасування постанови про арешт коштів боржника ВП № 67917540 від 29.08.2023.
Пунктами 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив, що позивач не долучив до позовної заяви документ про сплату судового збору.
Натомість подав клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки призваний у Зройні Сили України, що підтверджується копією військового квитка.
Частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Відповідно до пунктів 12, 13 частини 1 стаття 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків; учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, призваної у Зройні Сили України для правильного застосування пунктів 12, 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову, перевірити чи стосується така справа захисту прав такої особи пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Перевіряючи наявність підстав для звільнення позивача як військовослужбовця від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову та обґрунтування цього позову, суд зазначає, що предмет та підстави даного адміністративного позову не пов'язані з виконанням військового обов'язку чи під час виконання службових обов'язків позивачем як військовослужбовцем.
Як наслідок, в даних правовідносинах відсутні підстави для звільнення позивача як військовослужбовця Збройних Сил України від сплати судового збору за подання даного позову, а судовий збір має бути сплачений ним на загальних підставах.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», який вступив в дію з 01.01.2023, встановлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2023 року складає 2 684 гривні.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру, судовий збір повинен становити 1 073, 60 гривень.
Як наслідок, позивачу необхідно долучити документ про сплату судового збору на суму 1 073, 60 гривень, або інший документ, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд, на виконання вимог пункту 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, з'ясовуючи чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), зазначає, що відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з частиною 3 статті 122 даного Кодексу для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначає стаття 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Предметом заявленого позову є оскарження постанови про арешт коштів боржника у виконавчому провадженні ВП № 67917540 від 29.08.2023, про наявність якої позивач дізнався 14.10.2023 з листа АТ КБ «Приватбанк» від 25.09.2023.
Як наслідок, позивач пропустив десятиденний строк на оскарження постанови про арешт коштів боржника ВП № 67917540 від 29.08.2023. В позовній заяві позивач навів обґрунтування пропущення строку на звернення до адміністративнигого суду з даними позовними вимогами, однак не подав заяву про поновлення цього строку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України уразі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку (частина 1). Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2).
Таким чином, суд вважає необхідним запропонувати позивачу подати заяву про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.
За наявності вказаних недоліків, позовна заява не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного та керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до приватного виконавця Ігнатіва Олекси Любомировича про визнання протиправною та скасування постанови ВП № 67917540 від 29.08.2023 - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом долучення документу про сплату судового збору в розмірі встановленому статтею 4 Закону України “Про судовий збір” в сумі 1 073, 60 гривень або документу, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, та запропонувати позивачу подати заяву про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає, у відповідності до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя Остап'юк С.В.