Ухвала від 30.10.2023 по справі 280/5897/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ЗАМІНИ БОРЖНИКА У ВИКОНАВЧИХ ЛИСТАХ

30 жовтня 2023 рокуСправа № 280/5897/21

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про заміну боржника у виконавчих листах по справі за позовом за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Оріхівської міської ради (70500, Запорізька область, м. Оріхів, вул. Шевченка, буд. 11; код ЄДРПОУ 20519891) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду (головуючий суддя Лазаренко М.С.) від 10.11.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 до Оріхівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:

визнано протиправною бездіяльність Оріхівської міської ради, яка полягає у неприйнятті відповідного рішення з питання клопотання ОСОБА_1 від 27.01.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

зобов'язано Оріхівську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 27.01.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з урахуванням правової позиції, наданої судом у даному рішенні;

в задоволенні решти позовних вимог відмовлено;

ухвалено стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Оріхівської міської ради судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Зазначене рішення суду набрало законної сили 11.12.2021.

Додатковим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.08.2022 (суддя Семененко М.О.) ухвалено стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Оріхівської міської ради витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 3000,00 грн. Вказане судове рішення не оскаржувалась та набрало законної сили 22.09.2022.

Ухвалою суду від 17.08.2023 заяву представника ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження повернуто без розгляду.

18.10.2023 до суду надійшла заява представника ОСОБА_1 , адвоката Борисенкова Віталія Сергійовича (вх.№45996), в якій останній просить замінити боржника у виконавчих листах, виданих Запорізьким окружним адміністративним судом у справі № 280/5897/21 про стягнення витрат позивача на професійну правничу допомогу, надану під час розгляду судової справи №280/5897/21 у суді першої інстанції, стягнутих додатковим рішенням від 22.08.2022 року у розмірі 3000,00 грн. (три тисячі гривень 00 копійок), а також витрат позивача на сплату судового збору, стягнутих рішенням від 10.11.2021 року у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок), а саме - Оріхівську міську раду (вул. Шевченка, буд. 11, м. Оріхів, Пологівський р-н, Запорізька обл., 70500, код ЄДРПОУ: 04353238) на її правонаступника - Оріхівську міську військову адміністрацію Пологівського району Запорізької області (пр. Соборний, буд. 164, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ: 45002317).

Розпорядженням керівника апарату Запорізького окружного адміністративного суду від 18.10.2023 № 150 призначено повторний автоматизований розподіл додаткових матеріалів справи № 280/5897/21 у зв'язку з відсутністю судді Запорізького окружного адміністративного суду ОСОБА_2 з 10.03.2022 у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації, що унеможливлює розгляд ним вище зазначеної заяви.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2023 додаткові матеріали справи № 280/5897/21 передано на розгляд судді Запорізького окружного адміністративного суду Сіпаці А.В.

Суддею призначено судове засідання для розгляду поданої заяви на 30.10.2023.

Учасники справи у судове засідання не з'явились.

20.10.2023 до суду через підсистему «Електронний суд» надійшла заява представника ОСОБА_1 про проведення судового засідання без участі заявника та його представника.

30.10.2023 до суду від представника надійшли заперечення на заяву про заміну боржника у виконавчих листах, в яких, зокрема, вказано, що військові адміністрації - це тимчасовий державний орган, який утворений на період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування. Оріхівська міська військова адміністрація та Оріхівська міська рада - це дві різні юридичні особи, які мають одного керівника, а саме начальника Оріхівської міської військової адміністрації - Вініченка Миколу Дмитровича. Варто зазначити, що Постановою Верховної Ради України від 02.05.2023 № 3059-ІХ «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Бердянському, Василівському, Мелітопольському та Пологівському районах Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» не регламентується правонаступництва, а саме від Оріхівської міської ради до Оріхівської міської військової адміністрації, а лише покладені повноваження міського голови на начальника Оріхівської міської військової адміністрації. Отже, Оріхівська міська рада не знаходиться на стадії припинення та не ліквідована, є діючою, існуючою юридичною особою та має код ЄДРПОУ 20519891. Також варто зазначити, що головним розпорядником коштів є виконавчий комітет Оріхівської міської ради (код ЄДРПОУ 04593250), на рахунку якого знаходяться кошти. Тобто представником позивача на стадії подання позову, вважає представник, не зовсім вірно був зазначений відповідач, тому станом на сьогодні рішення суду не виконано та Оріхівська міська військова адміністрація є неналежним боржником.

У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За приписами частини другої статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин, суд вважає за можливе завершити розгляд заяву про заміну боржника у виконавчих листах по справі №280/5897/21 без участі учасників справи, за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частин першої, другої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення

За частиною п'ятою статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім'я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.

У контексті наведених положень Закону України «Про виконавче провадження» слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження представляє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону.

При цьому, виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог наданих йому судовим рішенням.

Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

У межах вирішення питання, яке є предметом розгляду у даній справі, для встановлення факту правонаступництва визначальним є встановлення або припинення первісного суб'єкта Оріхівської міської ради або переходу його функцій (адміністративної компетенції), з яких виник спір, до Оріхівської міської військової адміністрації.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Оріхівська міська рада (70500, Запорізька область, м. Оріхів, вул. Шевченка, буд. 11; код ЄДРПОУ 20519891) як юридична особа не перебуває в процесі припинення.

При цьому запис про припинення Оріхівської міської ради у Реєстрі на момент вирішення судом питання про заміну боржника у виконавчих листах відсутній.

Заявник, обґрунтовуючи подану заяву з посиланням на правові позиції, викладені у постановах Верховного Суду від 13.03.2019 справа № 524/4478/17, від 20.09.2019 справа 826/16659/15 та від 30.12.2020 справа 805/4361/17-а, вказує про те, що коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибулого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Наведені обставини, на думку представника заявника (стягувача), є підставами для заміни боржника у виконавчих листах по справі №280/5897/21.

Закон України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 280/97-ВР, первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Ст.12 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Повноваження сільських, селищних, міських голів можуть бути тимчасово покладені на керівника відповідної військово-цивільної адміністрації відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації".

Ст.16 вищезазначеного Закону встановлює, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської федерації в Україні введений воєнний стан.

Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 07 квітня 2023 року №197/2023, на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану», було утворено в тому числі і Оріхівську міську військову адміністрацію Пологівського району Запорізької області.

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування.

Розпорядженням Президента України № 60/2023-рп від 07.04.2023 призначено Миколу Дмитровича Вініченка начальником Оріхівської міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області.

Постановою Верховної Ради України від 02.05.2023 № 3059-ІХ "Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Бердянському, Василівському, Мелітопольському та Пологівському районах Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування, в тому числі начальник Оріхівської міських військових адміністрацій Пологівського району Запорізької області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого комітету, відповідного міського голови.

Відповідно до ч.2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування:

1) начальник військової адміністрації: крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови; може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду);

2) апарат сільської, селищної, міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абз.3 п.1 цієї частини), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації.

Отже військові адміністрації - це тимчасовий державний орган, який утворений на період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування.

Згідно зі статтею 90 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності. Юридична особа може мати крім повного найменування скорочене найменування. Юридична особа, що є підприємницьким товариством, може мати комерційне (фірмове) найменування. Комерційне (фірмове) найменування юридичної особи може бути зареєстроване у порядку, встановленому законом. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру. Юридична особа не має права використовувати найменування іншої юридичної особи.

Відповідно до статті 93 ЦК України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Оріхівська міська рада не знаходиться на стадії припинення та не ліквідована, є діючою, існуючою юридичною особою та має код ЄДРПОУ 20519891. Також варто зазначити, що головним розпорядником коштів є виконавчий комітет Оріхівської міської ради код ЄДРПОУ 04593250.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Оріхівська міська військова адміністрація Пологівського району Запорізької області (69107, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, будинок 164; код ЄДРПОУ 45002317) зареєстрована як юридична особа 10.04.2023.

Суд зазначає, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому.

Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Верховний Суд у постановах від 10 вересня 2020 року справі № 420/5772/18, від 10 жовтня 2020 року № 804/958/17, від 03 грудня 2020 року у справі № 805/2173/16-а зазначає, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників.

Оріхівська міська військова адміністрація Пологівського району Запорізької області та Оріхівська міська рада - це дві різні юридичні особи, які мають одного керівника, а саме начальника - ОСОБА_3 .

Таким чином, постановою Верховної Ради України від 02.05.2023 № 3059-ІХ «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Бердянському, Василівському, Мелітопольському та Пологівському районах Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» не регламентується правонаступництво від Оріхівської міської ради до Оріхівської міської військової адміністрації, а лише покладені повноваження міського голови на начальника Оріхівської міської військової адміністрації.

Стосовно посилання на правові позиції Верховного Суду у постановах від 13.03.2019 справа № 524/4478/17, від 20.09.2019 справа 826/16659/15 та від 30.12.2020 справа 805/4361/17-а, то обставини таких справ є відмінними від обставин розгляду заяви про заміну боржника правонаступником та стосувалися спору щодо передачі прав та обов'язків юридичних осіб, які знаходяться на стадії припинення, реорганізовані та ліквідовані.

В даному випадку, немає переходу прав та обов'язків від Оріхівської міської ради до Оріхівської міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області, а лише на начальника покладені повноваження міського голови.

З огляду на вищевикладене, суд вважає заяву представника ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах в адміністративній справі №280/5897/21 такою, що задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 2,5,6,7,9, 241-248, 379 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах в адміністративній справі №280/5897/21, - відмовити.

Копію даної ухвали направити учасникам справи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі Судова влада України, за якою учасники справи можуть отримати інформацію: http://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Сіпака