ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31 жовтня 2023 року Справа № 280/6236/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
бездіяльність відповідача щодо відмови у складанні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії позивача із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на 19 листопада 2019 року, та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області;
зобов'язати відповідача скласти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії позивача із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на 19 листопада 2019 року, та надати вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області;
у відповідності до ст. 132, ч. 1 ст. 139 КАС України всі судові витрати у зв'язку із розглядом цієї справи, які підлягають оплаті відповідно до положень цього Кодексу, а саме витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00 (чотири тисячі) гривень, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Вказує, що на звернення позивача до ГУНП із заявою щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, з якої її було звільнено, або за прирівняною посадою станом на листопад 2019 року, відповідач відмовив у здійсненні відповідних дій з посиланням на те, що відсутні підстави для виготовлення довідки про грошове забезпечення. Таку відмову вважає протиправною та зазначає, що набув право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення по прирівняній посаді, з якої його звільнено, за рахунок введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка має постійний характер та нового розміру премії за посадою. При цьому, позивач посилається на те, що пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, визнані судом такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, що підтверджується судовими рішеннями у справах №826/3858/18, №826/12704/18. З урахуванням вищезазначеного просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 14.08.2023 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 21.08.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Відповідач у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VII, який набув чинності 29.12.2015, статтю 63 Закону №2262 доповнено частиною 3, зі змісту якої вбачається, що перерахунок пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону №2262, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських. Враховуючи те, що позивач звільнений зі служби в поліції 17.05.2017 наказом №251 о/с та пенсія призначена відповідно до Закону як особі, що звільнена зі служби в поліції, як наслідок позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у пунктах 1 і 3 Постанови 103. У зв'язку з ухваленням рішенням суду в адміністративній справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 та яким визнано протиправними та нечинними окремі положення Постанови КМУ №103, в осіб, яким призначено пенсію на підставі Закону №2262, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням тих видів грошового забезпечення, які передбачені Постановою №988 та Порядком №260. Отже, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію було призначено до 01.01.2016 мали право на отримання довідок для перерахунку пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, визначених Постановою №988 та Порядком №260, з огляду на виникнення права на перерахунок пенсії. У даній справі позивач був звільнений не з органів внутрішніх справ (міліції), а з органів Національної поліції, у зв'язку з чим, позивачу призначено пенсію у 2017 році, як поліцейському Національної поліції України, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених Постановою №988 та Порядком №260, а отже з урахуванням тих видів грошового забезпечення, які і були відображені в грошовому атестаті та довідках про додаткові види грошового забезпечення позивача. Також зазначено, що оскільки після призначення позивачу пенсії, згідно з Постановою КМУ №988 та Порядку №260 не відбулося змін у розмірах та видах грошового забезпечення поліцейських, як наслідок у позивача не виникло і права на перерахунок пенсії у розумінні Закону №2262. У свою чергу, відсутність права у позивача на перерахунок пенсії свідчить про відсутність у ГУНП підстав для видання (направлення пенсійному органу) довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Крім того зазначено, що ГУ ПФУ у Запорізькій області списки осіб до ГУНП в Запорізькій області для виготовлення довідки розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій не надсилав. Просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.
27.10.2023 від представника третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що після призначення пенсії позивачу підвищення будь-якого з видів грошового забезпечення для поліцейських не відбувалося, у зв'язку з чим у відповідача відсутні підстави для видачі нової довідки. З урахуванням зазначеного, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.
Позивач звільнений з органів Національної поліції України 17.05.2017 наказом №251 о/с. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та з 2017 року отримує пенсію, призначену відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку із наявністю на думку позивача підстав для перерахунку його пенсії з 01.12.2019 останній звернувся до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак листом від 14.07.2023 позивача повідомлено про відсутність підстав для складання оновленої довідки.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не підготовки та не подані до ГУ ПФУ в Запорізькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивачу станом на 19.11.2019 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру його пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) (зі змінами, внесеними Постановою №103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами першим та другим п. 5 Порядку №45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 рік, № 96, ст. 3281), премія.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Таким чином, Порядком №45 (в редакції постанови КМУ №103) передбачено перерахунок особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) пенсії з 1 січня 2016 року. При цьому, постановою КМУ №103 передбачено, що такий перерахунок здійснюється виходячи з таких видів грошового забезпечення як: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Після скасування в судовому порядку положень постанови КМУ №103, якими визначався новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, але без урахування всі видів грошового забезпечення військовослужбовців, що передбачені Законом № 2262-XII, з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Таким чином, у зв'язку із ухваленням рішенням суду в адміністративній справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 та яким визнано протиправними та нечинними окремі положення постанови Кабінету Міністрів України №103, в осіб, яким призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням тих видів грошового забезпечення, які передбачені Постановою №988 та Порядком №260.
Отже, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію було призначено до 01.01.2016 мали право на отримання довідок для перерахунку пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, визначених Постановою №988 та Порядком №260, з огляду на виникнення права на перерахунок пенсії.
Матеріали справи свідчать, що позивач звільнений зі служби у поліції у травні 2017 року, розмір і складові грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу обчислювалися на підставі положень Постанови №988, пенсія призначена за Законом №2262-XII як поліцейському після 01.01.2016, тобто під час дії Постанови №988 на виконання якої видано Порядок №260, а отже з урахуванням тих видів грошового забезпечення, які і були передбачені постановою Кабінету Міністрів України №988 та які були відображені в грошовому атестаті та довідках про додаткові види грошового забезпечення позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що посилання позивача на судове рішення у справі №826/12704/18, як на підставу виникнення права на перерахунок пенсії, є безпідставним.
Крім цього, суд вважає, що оскільки після прийняття постанови Кабінету Міністрів України №988 та затвердження Порядку №260 не відбулося змін у розмірах та видах грошового забезпечення поліцейських, то у позивача не виникло і права на перерахунок пенсії у розумінні Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У свою чергу, відсутність права у позивача на перерахунок пенсії свідчить про відсутність у відповідача підстав для видання (направлення пенсійному органу) довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, враховуючи, що позивачу пенсію призначено за Законом №2262-XII як поліцейському після 01.01.2016, то правові підстави для зобов'язання відповідача видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням складових, на яких наполягає позивач, наразі відсутні, оскільки після призначення пенсії позивачу, грошове забезпечення поліцейських не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій поліцейським, зокрема рішення щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі с, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 та 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29, код ЄДРПОУ 40108688), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова