Постанова від 31.10.2023 по справі 420/14313/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/14313/23

Перша інстанція: суддя Бжассо Н.В.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Домусчі С.Д.

суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 08.06.2023 № 155250012243, зобов'язання здійснити призначення та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області “Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ” від 08.06.2023 № 155250012243.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з належними доплатами, надбавками та допомогами і відповідно до чинного законодавства з 01.06.2023 року.

В обґрунтування позову вказував, що Головним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області 08.08.2023 року за № 155250012243 прийнято рішення “Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 , яким відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” так як ОСОБА_1 не надав уточнюючу довідку відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637. Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області “Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ” від 08.06.2023 № 155250012243 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року, ухваленим в письмовму провадженні за правилами спрощеного позовного провадження, задоволений частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнане протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області “Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ” від 08.06.2023 № 155250012243.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 01.06.2023 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає про відсутність правових підстав для врахування норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки матеріали справи не містять достатню кількість витягів з табелів про спуски в шахту в підтвердження зайнятості на підземних роботах повний робочий день не менше як 15 років. Крім цього, позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням норм ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, рішення про відмову в перерахунку пенсії не приймалося. Позивач жодного разу не виявив бажання та не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з питань, що стосуються застосування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Також, в тексті позовної заяви, позивачем не наводяться конкретні періоди роботи, які підлягають врахуванню до норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», не наводяться обґрунтування, в чому саме полягають неправомірні дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу послався на правомірність оскаржуваного рішення та просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до довідки від 06.07.2021 року №5106-5000373362 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

15.07.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою № 5637 за призначенням пенсії, в якій просив призначити пенсію за віком за Списком №1 відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

22.07.2021 року ГУПФУ у Київській області прийнято рішення №155250012243 про відмову у призначенні пенсії, відповідно до якого позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком за Списком №1.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/13903/21 від 15.11.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено в повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №155250012243 від 22.07.2021 року, прийняте стосовно ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 15 липня 2021 року з урахуванням стажу роботи за Списком № 1 з 02.10.1989 року по 19.12.1989 року, проходження служби з 21.12.1989 року по 26.12.1991 року, з 24.02.1992 року по 30.06.1997 року, з 20.10.2000 року по 10.02.2003, з 18.04.2011 року по 01.12.2020 року.

В рішенні суду по справі № 420/13903/21 суд, дослідивши копію трудової книжки, встановив, що у трудовій книжки позивача здійснені записи, які містять повну інформацію: дати прийняття та звільнення, посада та місце роботи, на підставі якого документу здійснений запис у трудовій книжки, відповідні печатки та підписи уповноваженої особи. Тому, відсутні підстави для застосування до позивача п. 20 Порядку № 637 та не врахування відомостей з трудової книжки для зарахування пільгового стажу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою №1752 від 01.06.2023 про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії (з пенсії за віком на пенсію по закону “Про підвищення престижності шахтарської праці” №345 від 02.09.2008 - 80% від заробітної плати).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 155250012243 від 08.06.2023 року «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 » позивачу відмовлено у задоволенні заяви та зазначено, що при призначенні даного виду пенсії обов'язковою умовою є підтвердження спеціального стажу уточнюючими довідками, відповідного зразка, підприємств або організацій про пільговий характер роботи, у якій має бути зазначено: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку. До заяви гр. ОСОБА_1 надав трудову книжку НОМЕР_1 видану 02.10.1989, військовий квиток та довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Уточнюючих довідок про пільговий характер роботи не надано. За таких обставин прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю законних підстав.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що наявні правові підстави для задоволення позову в частині вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області “Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ” від 08.06.2023 № 155250012243 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 01.06.2023 року.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці” №345-VI спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 715 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Як вірно встановив суд першої інстанції, на виконання судового рішення від 15.11.2021 року у справі по справі № 420/13903/21 позивачеві призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та судом не встановлено необхідності у наданні позивачем додаткових доказів для підтвердження свого пільгового стажу

Відтак, на позивача поширюється дія ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявні правові підстави для задоволення позову в частині вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області “Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ” від 08.06.2023 № 155250012243 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 01.06.2023 року.

Доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки зводяться до незгоди з оскаржуваним судовим рішенням.

Доводи апеляційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували висновки суду першої інстанції.

У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судом першої інстанції та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга залишається без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2-12, 72-78, 242, 257, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року у справі № 420/14313/23 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, за наявності яких постанова апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 31.10.2023

Суддя-доповідач С.Д. Домусчі

Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький