ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" жовтня 2023 р. справа № 300/2983/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
24.05.2023 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням індексації в розмірі 1,197 без обмеження максимальним розміром пенсії та індексації з 01.03.2023, та з врахуванням надбавки за інвалідність внаслідок війни 2 групи з 01.12.2019.
29.05.2023 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Позивач заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі за № 300/3103/22, Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 здійснив перерахунок пенсії, однак із застосуванням з 01.03.2023 обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, без врахування надбавки за інвалідність внаслідок війни 2 групи з 01.12.2019 та без врахування з 01.03.2023 індексації передбаченою вказаною постановою. Вважає такі дії протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовними вимогами.
Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити, з мотивів, викладених у відзиві.
Суд, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 з лютого 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2022 у справі №300/2035/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на листопад 2019 року відповідно до довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" від 06.12.2021 за № 1938-У, з урахуванням проведених платежів.
На виконання вказаного рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 . Не погоджуючись із розміром перерахованої пенсії та вважаючи дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром протиправними, позивач, з метою захисту своїх прав, звернувся до суду.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 у справі №300/3103/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
Із поданого відзиву на позовну заяву суд встановив, що відповідач на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» за № 118 від 16.02.2022 провів з 01.03.2022 індексацію основного розміру пенсії позивача.
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 у справі №300/3103/22 відповідач провів перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого розмір пенсійної виплати складав 21 084, 44 гривень. До складових пенсійної виплати позивача враховано підвищення як особі з інвалідністю 2 групи, травма якої пов'язана з виконанням службових обов'язків. З врахуванням максимального розміру пенсії виплата пенсії становила 41 935, 14 гривень.
Оскільки розмір пенсії позивача обчислений на виконання рішення суду за № 300/3103/22 та виплачується у сталому розмірі (41 935, 14 гривень), то і розмір підвищення особі з інвалідністю, як одна із складових пенсії виплати, також виплачується у розмірі 40% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб станом на 01.12.2019, а саме в розмірі 665, 20 гривень (1 638 х 40%).
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 відповідач провів з 01.03.2023 перерахунок пенсії. Однак, оскільки відповідно до частини 2 цієї постанови розмір пенсії не може перевищувати максимального розміру, який визначається, як десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (з 01.03.2022 - 19 340 гривень, з 01.07.2022 - 20 270 гривень, з 01.12.2022 - 20 930 гривень), то після перерахунку розмір пенсійної виплати становить 41 935, 14 гривень, який був визначений на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 у справі за № 300/3103/22.
При цьому, суд зазначає, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 у справі №300/3103/22 зобов'язано відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження пенсії максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Згідно протоколу відповідача за пенсійною справою позивача № 0903002347 від 23.05.2023 розмір грошового забезпечення позивача становить 80%. Грошове забезпечення позивача складається з: посадового окладу в розмірі 3 200 гривень; окладу за військове звання - 2 200 гривень; процентної надбавки за вислугу років 40% - 2 160 гривень; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премії 126, 46 % - 26 680, 75 гривень. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 34 240, 75 гривень. Основний розмір пенсії, виходячи з 80% грошового забезпечення, становить 27 392, 60 гривень. До основного розміру пенсії враховано: збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 27 392, 60 гривень - 6 848, 15 гривень; індексація базового ОСНП 2023 (26 365, 38 х 0,197) - 1 500 гривень; індексація базового ОСНП (17 120, 38 х 0,140) - 2 396, 85 гривень; індексація базового ОСНП 2022 (34 240, 75 х 0,140) - 4 793, 70 гривень; індексація базового ОСНП 2023 (39 034, 45 х 0,197) - 1 500 гривень.
До розміру пенсії позивача враховано такі підвищення та надбавки: 837, 20 гривень та 50 гривень як інваліду війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с; 8 284, 33 гривень за проживання в гірській місцевості.
Таким чином, суд встановив, що відповідач визначив позивачу розмір пенсії в сумі 49 705, 98 гривень. Однак, застосував з 01.03.2023 обмеження пенсії максимальним розміром та виплачував позивачу пенсію в розмірі 41 935, 14 гривень.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України та з статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами; невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частин другої, четвертої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд зазначає, що судовими рішенням від 21.06.2022 у справі №300/2035/22 та від 01.11.2022 у справі №300/3103/22, які набрали законної сили, захищено право позивача на перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, а тому обставини цими рішенням доказуванню в даній адміністративній справі не підлягають та додаткового судового захисту не потребують.
Предметом даного адміністративного позову є наявність правових підстав для перерахунку та виплати пенсії: з врахуванням надбавки за інвалідність внаслідок війни 2 групи з 01.12.2019, внаслідок зміни в розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сторону їх поступового збільшення та з врахуванням з 01.03.2023 індексації встановленої Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023, без обмеження максимальним розміром пенсії та індексації.
Щодо змісту заявлених позовних вимог позивача, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» за № 118 від 16.02.2022 установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії (пункт 1).
Пунктом 2 даної Постанови установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 2 цієї Постанови установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.
Пунктами 3, 10 цієї ж Постанови установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, передбачені абзацами другим і третім частини першої статті 22 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (пункт 3).
У разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (пункт 10 Постанови).
Підставою застосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром під час здійснення її перерахунку, як зазначено у відзиві на позовну заяву, став Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011.
Відповідно до частини 5 статті 43 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У такій редакції вказану частину статті 43 Закону №2262-XII викладено відповідно до Закону № 3668-VI від 08.07.2011.
Так, відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», не може перевищувати 10740 гривень.
У зв'язку з чим, на підставі вказаного Закону були внесені зміни до статті 43 Закону №2262-ХІІ.
Так, згідно частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
В мотивувальній частині вказаного рішення Конституційний Суд України, зазначив, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
При цьому, у відповідності до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно частиною 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз. 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 2000 року (вказана вище Справа № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-рп/2016 від 20.12.2016 року є втрата чинності із 20 грудня 2016 року положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, з 20.12.2016 частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність.
Що ж до приписів Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 за №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», та деяких інших осіб слова і цифри у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 замінено словами і цифрами по 31.12.2017 слід зазначити наступне.
Буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня норма частини 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
При цьому, слід зазначити, що у 2019-2021 роках будь-яких змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вносилось.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-рп/2016 від 20.12.2016, обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є неправомірним.
Конституційний Суд України неодноразово висловлювався стосовно того, що заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Таким чином, дії відповідача щодо застосування обмежень перерахованої та виплачуваної позивачу пенсії максимальним розміром є протиправними, такими діями порушені права позивача та знівельовано збільшення розміру пенсії внаслідок проведеного на виконання рішення суду перерахунку та внаслідок індексації пенсії.
Також суд не бере до уваги доводи відповідача щодо встановлення обмеження пенсії максимальним розміром під час нарахування індексації згідно з Постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за № 118 та від 24.02.2023 за № 168, оскільки вказані підзаконні акти в цій частині не відповідають закону, а тому відповідно до приписів частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує Закон № 2262-ХІІ, який таких обмежень не встановлює.
Як наслідок, оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка призначена до 31 грудня 2021 року, з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №168 у нього виникло право на підвищення розміру пенсії з 01.01.2023 на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї Постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 Постанови №168.
Крім того, згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 29.08.2009 позивач інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до статті 13 Закону України Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Водночас, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначається законом України про Державний бюджет на відповідний рік.
Суд встановив, що редакції законів України про Державний бюджет на 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки свідчать про зміни в розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Так, в 2019 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначений: з 01.01.2019 у розмірі 1 497 гривень, з 01.07.2019 - 1 564 гривні, з 01.12.2019 1 638 гривень.
В 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначений: з 01.01.2020 у розмірі 1 638 гривень, з 01.07.2020 - 1 712 гривень, з 01.12.2020 - 1 769 гривень.
У 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначений: з 01.01.2021 у розмірі 1 769 гривень, з 01.07.2021 - 1 854 гривні, з 01.12.2021 - 1 934 гривні.
В 2022 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначений: з 01.01.2022 у розмірі 1 934 гривні, з 01.07.2022 - 2 027 гривень, з 01.12.2022 - 2 093 гривні.
В 2023 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначений з 01.01.2023 у розмірі 2 093 гривні.
Отже, в період з 01.12.2019 до 2023 року відбувалися зміни в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сторону його збільшення.
Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Суд встановив, що відповідач, заперечуючи проти позову та на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, будь-яких доказів щодо нарахування та виплати з 01.12.2019 позивачу підвищення пенсії як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни в розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням змін в розмірах прожиткового мінімуму для цих осіб в сторону їх поступового збільшення відповідно до законів України про Державний бюджет на 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки та щодо нарахування і виплати з 01.03.2023 індексації встановленої Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023, суду не надав.
Таким чином, в даних правовідносинах є підстави для висновку про протиправність дій відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу з 01.03.2023 пенсії із застосуванням обмеження пенсії її максимальним розміром, без врахування індексації згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 та без врахування з 01.12.2019 підвищення пенсії в розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни з врахуванням змін в розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з врахуванням їх поступового збільшення відповідно до законів України про Державний бюджет на 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки.
За таких обставин, вирішуючи вимоги зобов'язального характеру, суд зазначає, що застосовуючи механізм захисту порушеного права та його ефективного відновлення, керуючись повноваженнями наданими частиною 2 статті 9, частинами 2, 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, та з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, а також з метою подальшого недопущення порушених прав позивача, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити позивачу з 01.03.2023 пенсію, з врахуванням індексації згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 та з врахуванням з 01.12.2019 підвищення пенсії в розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни з врахуванням змін в розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з врахуванням їх поступового збільшення відповідно до законів України про Державний бюджет на 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки, без обмеження її максимальним розміром.
Враховуючи вище викладене, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Судові витрати, які відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають розподілу, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 пенсії із застосуванням обмеження її максимальним розміром, без врахування індексації згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 та без врахування з 01.12.2019 підвищення пенсії в розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з 01.03.2023 пенсію, з врахуванням індексації згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» за № 168 від 24.02.2023 та з врахуванням з 01.12.2019 підвищення пенсії в розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, без обмежень максимальним розміром.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.