ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" жовтня 2023 р. справа № 300/2574/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання до вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (надалі, також - представник позивача), яка діє в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 09.05.2023 звернулася в суд з позовною заявою до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі, також - відповідач 1, Івано-Франківський ОТЦК та СП), Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі, також - відповідач 2, Івано-Франківський РТЦК та СП), у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по особовому складу) від 22.02.2023 №11-рс в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) про виключення ОСОБА_1 із списків особового складу та всіх видів забезпечення;
- зобов'язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та Івано-Франківський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки поновити ОСОБА_1 стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського РТЦК та СП, яку займав до переміщення, з 23.02.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 був призваний по мобілізації на підставі Указу Президента України “Про загальну мобілізацію” №69/2022 від 24.02.2022 та момент виникнення спірних правовідносин проходив військову службу на посаді стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського РТЦК та СП. Довідкою військово-лікарської комісії від 21.09.2022 №1463 позивача на підставі статті 39 «б», 40 «в», 75 «в» графи ІІ Розкладу хвороб визнано обмежено придатним до військової служби; не придатним до військової служби у високомобільних, десантних військах, морській піхоті, плавскладі, спецспорудах; придатним до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, РТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах. Тобто, на переконання представника позивача, ОСОБА_1 за станом здоров'я не може проходити військову службу у бойових військових частинах, батальйонах, а може тільки в частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах. Однак, всупереч нормам чинного законодавства України позивача, без його згоди, переведено з Івано-Франківського РТЦК та СП до Військової частини НОМЕР_1 (надалі, також - ВЧ НОМЕР_1 ). При цьому, звертає увагу, що про вибуття 24.02.2023 до іншої військової частини, позивач отримав 23.02.2023 усний наказ командира. Вказаний наказ було виконано. Між тим, будь-яких інших документів, крім припису, військовослужбовцю не повідомлялось, станом на 23.02.2023 накази, розпорядження чи інші керівні документи щодо вибуття, звільнення, увільнення, переведення, переміщення, призначення на посади ІНФОРМАЦІЯ_1 - не доводились до відома в усному порядку чи з ознайомленням під підпис, витяги не надавались, не ознайомлювались в будь-якому іншому порядку, а про існування подібних документів, їх дані та зміст позивачу нічого достовірно не відомо. Таким чином, представник позивача вважає, що спірні накази не відповідають критеріям обґрунтованості, добросовісності, розсудливості, пропорційності та в частині, що стосується ОСОБА_1 підлягають визнанню протиправним та скасуванню, а позивач підлягає поновленню з 23.02.2023 на попередній посаді, яку він займав до переміщення.
Також представник позивача до позовної заяви долучила клопотання про поновлення строку на звернення до суду, в якій на підтвердження поважності причин пропуску звернення до суду зазначила про недоведення до відома позивача змісту оскаржуваних наказів.
Окрім цього, представник позивача долучила клопотання про витребування доказів, в якому просила суд витребувати у відповідачів письмові докази, які не були надані на адвокатський запит четвертим відділом РТЦК та СП через те, що такий є структурним підрозділом та не займається кадровим питанням.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду, поновлено позивачу пропущений строк звернення до суду з цією позовною заявою та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с. 35-37).
Пунктом 6 резолютивної частини цієї ухвали задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів та витребувано в Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки належним чином засвідчені копії таких документів: 1) наказу начальника Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про зарахування до списків особового складу та прийняття посади військовослужбовця ОСОБА_1 , стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; 2) наказу Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по особовому складу) від 22.02.2023 11-рс та/або наказ відносно увільнення з посади стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_1 та призначення до військової частини НОМЕР_1 ; 3) наказу начальника Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виключення зі списків особового складу ОСОБА_1 ; 4) рапорту про здачу посади стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки військовослужбовцем ОСОБА_1 ; 5) службової картки військовослужбовця ОСОБА_1 ; 6) медичної характеристики військовослужбовця ОСОБА_1 за час проходження служби на посаді стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Івано-Франківський РТЦК та СП скористався правом подання відзиву, який отримано судом 02.06.2023 за №1/1995 від 01.06.2023 (а.с. 45-52). Так, у відзиві відповідач 2 заперечив щодо задоволення позовних вимог. На підтвердження своєї позиції зазначив, що довідкою військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 за №1463 від 21.09.2022 ОСОБА_1 , на підставі статті 39 «б», 40 «в», 75 «в» графи II Розкладу хвороб, графи - ТДВ, визнано обмежено придатним до військової служби, непридатним до служби у високомобільних, десантних військах, морській піхоті, плавскладі, спецспорудах, придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, РТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах. Наказом командира ВЧ НОМЕР_3 №348 від 19.12.2022 виключено ОСОБА_1 зі списків особового складу частини у зв'язку з призначенням на посаду стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано- Франківського РТЦК та СП. Оскільки бойові дії та воєнний стан на території України не завершилися, командуванням Збройних Сил України доручено на базі обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки створити та укомплектувати резервні окремі стрілецькі батальйони, які в разі необхідності, після відповідного навчання та бойового злагодження будуть залучатися до виконання бойових завдань у зоні ведення бойових дій. На той момент ОСОБА_1 являвся учасником бойових дій, з 09.05.2022 по 19.12.2022 проходив службу в складі 10-ої окремої гірсько-штурмової бригади, з 20.06.2022 по 09.10.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Таким чином, володіючи достатнім бойовим досвідом та знаннями виникла необхідність в залученні позивача до формування новоствореного стрілецького батальйону. Обмежень щодо можливості проходження служби в складі стрілецького батальйону в позивача не було, тому наказом начальника Івано-Франківського ОТЦК та СП (по особовому складу) №11-РС від 22.02.2022 в порядку просування по службі, солдата ОСОБА_1 призначено стрільцем-санітаром стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 419 окремого стрілецького батальйону (надалі, також - 419 ОСБ) Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Що стосується обмеження позивача щодо перебування у спецспорудах та інших обмежень, пов'язаних з фізичним самопочуттям ОСОБА_1 , то, на переконання представника відповідача 2, ці обмеження повинні враховуватися командуванням підрозділів НОМЕР_4 ОСБ під час постановки бойових завдань та розподілі повноважень у підрозділі, проте вказані обставини не охоплені предметом спору. На підставі наказу начальника Івано-Франківського ОТЦК та СП від 22.02.2023 №11-РС, рапорту про здачу посади солдата ОСОБА_3 (вх. №872 від 23.02.2023), припису солдату ОСОБА_4 (№8/812 від 23.02.2023), наказом начальника Івано-Франківського РТЦК та СП (по стройовій частині) №54 від 23.02.2023, ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку із призначенням на посаду стрільця-санітара третього стрілецького відділення другого стрілецького взводу другої стрілецької роти 419 окремого стрілецького батальйону Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ВЧ НОМЕР_1 ). Наказ начальника Івано-Франківського РТЦК та СП (по стройовій частині) №54 від 23.02.2023 до ОСОБА_1 доведено особисто, що підтверджується відміткою про ознайомлення та особистим підписом на звороті наказу. Рапорт про здачу посади ОСОБА_1 також написав особисто та подав до Івано-Франківського РТЦК та СП. Щодо формулювання довідки ВЛК про те, що позивач придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, РТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах, то звернув увагу, що вказане є рекомендацією та не охоплює усіх підрозділів де може проходити військову службу позивач та ніяким чином не забороняє проходити службу в бойових підрозділах, враховуючи воєнний стан та продовження збройної агресії з боку російської федерації. Окрім цього підрозділи забезпечення наявні і в складі бойових частин та в разі необхідності (погіршення стану здоров'я, неможливість виконання бойових завдань через стан здоров'я) позивач не позбавлений права подання рапорту щодо переведення його в підрозділ забезпечення 419 ОСБ. Представник відповідача вважає, що права позивача в частині проходження військової служби відповідачами не порушено, процедура переведення військовослужбовця із урахуванням висновку ВЛК про обмеження його придатності була дотримана, а тому вимоги позовної заяви є безпідставними. Таким чином, просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Івано-Франківського ОТЦК та СП.
Також 14.06.2023 на поштову адресу суду від Івано-Франківського ОТЦК та СП надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 66-69), в якому представник відповідача 1 не погодився з позовними вимогами ОСОБА_1 та підтримав аргументи, наведені представником Івано-Франківського РТЦК та СП у відзиві на позов. Додатково зазначив про відсутність законодавчо визначеної необхідності отримання згоди військовослужбовця на просування по службі у воєнний час. Звернув увагу, що з наказами про переміщення та виключення зі списків особового складу роти охорони четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлявся належним чином, що підтверджується його підписом на наказі Івано-Франківського РТЦК та СП №54 від 23.02.2023 та рапортом про здачу посади. Вважає, що у спірних правовідносинах відповідачі діяли на підстав та в межах чинного законодавства, а тому вимоги позовної заяви є безпідставними та не підлягають задоволенню. Таким чином, просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Від представника позивача 07.08.2023 на поштову адресу суду надійшла відповідь на відзиви відповідачів (а.с. 74-76). Представник позивача вказала на помилковість доводів відповідачів, викладених у відзивах на позов. Також зазначила, що відповідач 2 не надав суду докази ознайомлення позивача з наказами, натомість надав суду копію витягу з наказу, в якому відсутня інформація щодо дати ознайомлення. Звернула увагу на неможливості обмежено придатних за станом здоров'я проходити військову службу у бойових військових частинах, батальйонах. Однак усупереч нормам чинного законодавства, незважаючи на стан здоров'я позивача, його без згоди було переведено до ВЧ НОМЕР_1 на посаду номер обслуги кулеметного взводу стрілецької роти. Таким чином, просила позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Також на поштову адресу суду 14.08.2023 від представника Івано-Франківського РТЦК та СП надійшло заперечення на відповідь на відзив №1/2929 від 11.08.2023 (а.с. 81-83). Представник відповідача 2 вказав, що відсутність дати ознайомлення з наказом, враховуючи наявність особистого підпису позивача, не нівелює факт ознайомлення позивача зі спірними наказами. Звернув увагу на те, що до матеріалів відзиву на позов долучено копію витягу з наказу Івано-Франківського РТЦК та СП №54 від 23.02.2023, в якому повністю відображений зміст наказу Івано-Франківського ОТЦК та СП №11-РС від 22.02.2023 в частині, що стосується позивача. З наказом №54 від 23.02.2023 позивач ознайомлений того ж дня, тобто 23.02.2023 шляхом проставлення особистого підпису на витязі з наказу, а також того ж дня позивач власноруч написав та подав до РТЦК та СП рапорт про здачу посади від 23.02.2023. Таким чином, вважає, що наявні докази в матеріалах справи підтверджують факт ознайомлення позивача з наказом про його переведення до ВЧ НОМЕР_1 саме 23.02.2023, що є підставою для залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку з пропуском місячного строку звернення до суду. Вказав, що представник позивача не навела жодної норми чинного законодавства, яка б забороняла проходити військову службу обмежено придатному військовослужбовцю в «бойовій частині». Обмеження у позивача згідно висновку ВЛК полягає в неможливості проходити службу в морській піхоті та високомобільних десантних військах, на плавскладах та в спецспорудах. Позивача переведено в стрілецький батальйон із урахуванням його стану здоров'я. На переконання представника відповідача 2, спірні накази винесені правомірно, тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
Відповідно до витягу з наказу начальника Івано-Франківського РТЦК та СП (по стройовій частині) №81 від 28.03.2022 ОСОБА_1 призначено стрільцем відділення охорони роти охорони взводу охорони четвертого відділу Івано-Франківського РТЦК та СП (а.с. 55).
Наказом начальника Івано-Франківського РТЦК та СП (по стройовій частині) №120 від 08.05.2022 ОСОБА_1 зарахований у розпорядження командира стрілецького батальйону 10 окремої гірсько-штурмової бригади військової частини НОМЕР_3 (а.с. 56), а наказом командира ВЧ НОМЕР_3 (по стройовій частині) №122 від 09.05.2022 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу на посаду навідника кулеметного взводу стрілецького батальйону управління військової частини НОМЕР_3 (а.с. 57).
Довідкою військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 за №1463 від 21.09.2022 ОСОБА_1 поставлено діагноз гіпертонічна хвороба ІІ стадія, II ступінь, ризик III; міокардіофіброз; СН І; мікробна екзема; захворювання НІ не пов'язане з проходженням військової служби. Наслідки перенесеної (08.2014) закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку у вигляді: синдрому вегетативної дисфункції, акубаротравми у вигляді хронічної нейросенсорної приглухуватості із сприйняттям шепітної мови до 4 метрів. Травма ТАК пов'язана із проходженням військової служби. На підставі статтей 39 «б», 40 «в», 75 «в» графи II Розкладу хвороб, графи - ТДВ, позивача визнано обмежено придатним до військової служби, непридатним до служби у високомобільних, десантних військах, морській піхоті, плавскладі, спецспорудах, придатним до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, РТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах (а.с. 23).
Наказом командира ВЧ НОМЕР_3 №348 від 19.12.2022 виключено ОСОБА_1 зі списків особового складу частини у зв'язку з призначенням на посаду стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано- Франківського РТЦК та СП (а.с. 59).
Відповідно до наказу начальника Івано-Франківського РТЦК та СП (по стройовій частині) №347 від 21.12.2022 позивача зараховано до списків особового складу у зв'язку з призначенням на посаду стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського РТЦК та СП (а.с. 60).
Наказом Івано-Франківського ОТЦК та СП (по особовому складу) №11-РС від 22.02.2023, відповідно до пункту 82, 102, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, солдата ОСОБА_1 , стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки звільнено з посади і призначено стрільцем-санітаром стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 419 окремого стрілецького батальйону Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, ВОС-100915А/658 (а.с. 72).
Згідно з рапортом від 23.02.2023, зареєстрованого 23.02.2023 за вхідним №872, ОСОБА_5 справи та посаду здав та вибув до нового місця служби (а.с. 61).
Відповідно до припису Івано-Франківського РТЦК та СП від 23.02.2023 №8/812, ОСОБА_1 запропоновано 24.02.2023 прибути у ВЧ НОМЕР_1 (а.с. 24).
На підставі витягу з наказу начальника Івано-Франківського РТЦК та СП (по стройовій частині) №54 від 23.02.2023, ОСОБА_1 23.02.2023 виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку із призначенням на посаду стрільця-санітара третього стрілецького відділення другого стрілецького взводу другої стрілецької роти 419 окремого стрілецького батальйону Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ВЧ НОМЕР_1 ). Підстава: наказ начальника Івано-Франківського ОТЦК та СП від 22.02.2023 №11-РС, рапорт про здачу посади солдата ОСОБА_3 (вх. №872 від 23.02.2023), припис солдату ОСОБА_4 (вх. №8/812 від 23.02.2023) (а.с. 62).
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії зазначеного наказу, на зворотній стороні міститься відмітка « ОСОБА_6 » та проставлено підпис (зворотна сторона а.с. 62).
Позивач, вважаючи, що його переведення з Івано-Франківського РТЦК та СП до ВЧ НОМЕР_1 відбулося з порушенням законодавства та без урахування стану здоров'я, звернувся через уповноваженого представника до суду з цією позовною заявою.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України передбачено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Таким чином, оскільки військова служба є різновидом публічної служби, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на військову службу, її проходження та звільнення з військової служби встановлюється місячний строк.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 у запереченні на відповідь на відзив №1/2929 від 11.08.2023 звертає увагу на проставлену позивачем на зворотній стороні наказу Івано-Франківського РТЦК та СП №54 від 23.02.2023 відмітку про ознайомлення, що на його переконання, підтверджує, що позивач ознайомлений зі спірними наказами, зміст яких є аналогічним, того ж дня, тобто 23.02.2023. Вважає, що наведене є підставою для залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском місячного строку на звернення до суду.
Із цього приводу суд зазначає, що проставлена позивачем на зворотній стороні наказу Івано-Франківського РТЦК та СП (по особовому складі) №54 від 23.02.2023 відмітка про ознайомлення без проставлення дати такого ознайомлення не може підтвердити дату ознайомлення ОСОБА_1 із наказом Івано-Франківського РТЦК та СП №54 від 23.02.2023 саме 23.02.2023, як і не може підтвердити будь-яку іншу дату такого ознайомлення.
Також в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують дату ознайомлення позивача з наказом Івано-Франківського ОТЦК та СП (по особовому складу) №11-РС від 22.02.2023.
Також суд враховує, що позивач у цій справі є військовослужбовцем, який у період виникнення спірних правовідносин та по теперішній час проходить військову службу, що має вплив на своєчасність звернення за правовою допомогою для подальшого звернення до суду.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в ухвалі від 15 липня 2022 року у справі №460/14618/21 дійшов до висновку, що факт перебування на військовій службі є поважною причиною пропуску строку на касаційне оскарження.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачами не спростовано висновок суду про те, що позивач пропустив строк звернення до суду з поважних причин та те, що такий строк підлягає поновленню.
Таким чином, відсутні підстави для залишення цієї позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку на звернення до суду.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Також статтею 65 Основного Закону передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII від 25.03.1992 (надалі, також - Закон №2232-XII).
Частинами 2, 3 статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12.05.2015 №389-VІІІ (надалі, також - Закон №389) визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Аналогічне визначення воєнного стану міститься і у статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 №1932-XII (надалі, також - Закон №1932-XII).
Також статтею 1 Закону №1932-XII передбачено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану” у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введенно воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023 та триває по теперішній час.
Також, Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 “Про загальну мобілізацію”, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 6 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
За приписами частини 13 статті 6 Закону № 2232-XII військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.
Спеціальними нормами, які регулюють проходження військової служби є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (надалі, також - Положення №1153) та Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджена наказом Міністра оборони України №170 від 10.04.2009.
Положення №1153 визначає порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Згідно з пунктом 12 Положення №1153 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Продовження дії контрактів із військовослужбовцями, які звільняються, у випадках, визначених законодавством, затвердження військовослужбовців на посади за мобілізаційним планом, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, призупинення військової служби або звільнення з військової служби осіб, які проходять строкову військову службу, оформлюється письмовими наказами по стройовій частині. Також наказами по стройовій частині в особливий період оформлюється продовження військової служби та дії контракту понад встановлені строки до термінів, визначених частиною дев'ятою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється Міністерством оборони України.
Пунктом 82 Положення №1153, серед іншого, передбачено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється на вищі посади - у порядку просування по службі; на рівнозначні посади за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.
Просування по службі військовослужбовців здійснюється за рейтинговим принципом та за умови перебування військовослужбовців у резерві або на конкурсній основі на посади науково-педагогічних (наукових) працівників. Порядок формування та використання резерву, а також порядок призначення осіб офіцерського складу на посади науково-педагогічних (наукових) працівників визначаються Міністерством оборони України (пункт 85 Положення №1153).
Пунктом 102 Положення №1153, зокрема передбачено, що особи рядового складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), які мають бойовий досвід та не отримали підготовку відповідного рівня у вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) та у військових частинах, з урахуванням потреби доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану) можуть призначатися на посади сержантського і старшинського складу, за якими штатами воєнного часу передбачено військове звання до старшого сержанта (головного старшини) включно, за умови, що їм не будуть підпорядковані сержанти (старшини). Призначення таких військовослужбовців на посади сержантського і старшинського складу здійснюється наказами посадових осіб відповідно до номенклатури посад.
Особи рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби), які мають бойовий досвід та не отримали підготовки відповідного рівня у вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) та у військових частинах, з урахуванням потреби доукомплектування Збройних Сил України в період дії воєнного стану можуть призначатися на посади сержантського і старшинського складу, за якими штатами воєнного часу передбачено військове звання до старшого сержанта (головного старшини) включно, з одночасним присвоєнням первинного військового звання сержантського і старшинського складу та з подальшим направленням на навчання у строки, що визначаються Міністерством оборони України.
Згідно із пунктом 112 Положення №1153 військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.
Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.
Необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до військової служби, з посад, що вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки військової служби з урахуванням стану здоров'я, підготовки і досвіду служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади (пункт 90 Положення №1153).
Відповідно до пункту 232 Положення, у разі незаконного звільнення військовослужбовця з військової служби поновлення його на попередній або рівнозначній посаді здійснюється наказом посадової особи, яка має право звільнення цієї категорії військовослужбовців з військової служби, їй рівнозначної або вищої.
Частиною 2 пункту 257 Положення №1153 встановлено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 №1934-XII Збройні Сили України мають таку загальну структуру:
Генеральний штаб Збройних Сил України;
Командування об'єднаних сил Збройних Сил України;
види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили;
окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили;
окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки;
органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (надалі, також - Положення №402).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); визначення ступеня придатності до військової служби.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час (пункт 1.1 Розділу ІІ Положення №402).
При медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я (пункт 6.9 Розділу ІІ Положення №402).
Відповідно до абзаців 1 та 2 підпункту "г" пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення №402 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: "Обмежено придатний до військової служби".
Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
Пунктом 20.4 глави 20 розділу II Положення №402 обумовлено, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають-індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби".
За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".
У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, ІІІ, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби", за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.
При цьому, у додатку 1 до Положення №402 вказано назви хвороб/станів здоров'я і їхнє співвідношення з придатністю чи непридатністю до служби.
Проаналізувавши наведені норми, суд приходить до висновку, що саме до повноважень ВЛК належить визначати придатність за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та у зв'язку з цим визначати, які види служби й роботи протипоказані та які дозволені цій особі та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.
Як встановлено судом вище, позивача, визнаного ВЛК обмежено придатним до військової служби, спірними наказами призначено на посаду стрільця-санітара стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 419 окремого стрілецького батальйону Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При цьому, представник відповідача 2, обґрунтовуючи правомірність призначення позивача, визнаного ВЛК обмежено придатним, на посаду стрільця-санітара у стрілецькому батальйоні, вказує на те, що обмеження, пов'язані зі станом здоров'я, мають враховуватися командуванням під час постановки бойових завдань та розподілі повноважень.
Однак з цього приводу слід зазначити, що військове командування не наділене повноваженнями щодо вирішення питання стосовно можливості виконання військовослужбовцем певних завдань з врахуванням стану його здоров'я. Зазначене належить до компетенції ВЛК, висновки якої підлягають врахуванню військовим керівництвом при переміщенні військовослужбовця на нове місце військової служби.
У спірному випадку відповідачами при прийняті спірних наказів враховано бойовий досвід позивача, однак не взято до уваги стан його здоров'я, зокрема, обмежену придатність до військової служби, та його придатність до служби лише у частинах (підрозділах) забезпечення, ТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах, що визначено у довідці ВЛК №1463 від 21.09.2022, яка при вирішенні питання про переміщення ОСОБА_1 на посаду стрільця-санітара у стрілецькому батальйоні була чинною та висновки якої мали бути взяті до уваги військовим керівництвом.
Таке формулювання можливості проходження військової служби у відповідних військових структурах (частини (підрозділи) забезпечення, військові комісаріати (тепер - ТЦК та СП), установи, організації, навчальні заклади) обмежено придатних військовослужбовців передбачено і абзацом 2 підпункту «г» пункту 20.3 розділу II Положення №402.
Суд погоджується з доводами представника відповідача 2 стосовно того, що у довідці ВЛК №1463 від 21.09.2022 не містилося формулювання стосовно обмежень щодо проходження служби в складі стрілецького батальйону. Водночас, суд звертає увагу, що в такій довідці і не зазначено про придатність ОСОБА_1 для проходження служби в складі стрілецького батальйону.
У подальшому, з метою вдосконалення військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України наказом Міністерства оборони України від 18.08.2023 №490 затверджено зміни Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (набрали чинності 25.08.2023).
Зокрема, підпункт «г» пункту 20.3 Положення №402 доповнено новими абзацами третім - п'ятим такого змісту:
«Одночасно з постановою про обмежену придатність до військової служби ВЛК приймає постанову про придатність до військової служби за військовою спеціальністю.
Порядок проходження військової служби військовослужбовцями, які визнані ВЛК обмежено придатними до військової служби, визначається Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153 та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454.
У разі визнання ВЛК військовослужбовця обмежено придатним до військової служби та непридатним до військової служби за військовою спеціальністю, командир (начальник) від командира окремої військової частини, йому рівних та вище, перед переміщенням військовослужбовця на іншу посаду, для визначення можливості військовослужбовця за станом здоров'я на посаді виконувати обов'язки військової служби, може направити його на медичний огляд ВЛК із обов'язковим зазначенням у направленні мети медичного огляду ВЛК - визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю (із зазначенням посади, на яку переміщується військовослужбовець, виду, роду військ (сил))».
Тобто чинною на теперішній момент редакцією підпункту «г» пункту 20.3 Положення №402, крім встановлення ВЛК обмеженої придатності до військової служби, також передбачено встановлення придатності військовослужбовця до військової служби за військовою спеціальністю, а у випадку переміщенння на іншу посаду - можливість направлення військовослужбовця на медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю (з урахуванням посади, на яку переміщується військовослужбовець, виду, роду військ (сил)).
Однак, на момент виникнення спірних правовідносин підпункту «г» пункту 20.3 розділу II Положення №402 не достатньо чітко врегульовував питання можливості виконання певних обов'язків військової служби обмежено придатних військовослужбовців.
Сформульовані у довідці ВЛК №1463 від 21.09.2022 види «протипоказаної» та «дозволеної» служби є аналогічними, тим, які містяться в абзаці 2 підпункту «г» пункту 20.3 розділу II Положення №402.
Така нечіткість не відповідає принципу «якості закону» та передбачає у випадку її наявності застосування норми, яка є найбільш сприятливою для особи.
Враховуючи все вище викладене, суд дійшов висновку, що при вирішення питання щодо можливості переміщення позивача для проходження служби в складі стрілецького батальйону відповідач 1 повинен був врахувати встановлену згідно довідки ВЛК №1463 від 21.09.2022 обмежену придатність ОСОБА_1 , у зв'язку з наявністю якої він був придатним до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, РТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах.
Натомість, позивач призначений згідно наказу №11-РС від 22.02.2023 стрільцем-санітаром стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 419 окремого стрілецького батальйону Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, після чого переміщений для проходження військової служби у НОМЕР_5 . При цьому, зі слів представника відповідача 2, зазначений 419 окремий стрілецький батальйон створений з метою подальшого залучення, в разі необхідності і після відповідного навчання та бойового злагодження, до виконання бойових завдань у зоні ведення бойових дій.
Суд не погоджується з доводами представника відповідача 2 щодо можливості у позивача, у випадку погіршення стану здоров'я, подавати рапорт про його переведення до підрозділів забезпечення, які також є і в складі бойових частин. На момент переведення позивач уже мав встановлену обмежену придатність, яка передбачала можливість проходження ним військової служби, зокрема, у підрозділі забезпечення (чи РТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах), не чекаючи погіршення стану здоров'я.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Зважаючи на всі встановлені судом обставини справи та вищенаведені висновки, суд дійшов переконання, що відповідач 1 при прийняті наказу №11-рс від 22.02.2023 (по особовому складу) в частині, що стосується ОСОБА_1 діяв не на підставі та не в спосіб, що визначені законами України, а також необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим такий наказ є протиправним та підлягає скасуванню у відповідній частині.
Також підлягає визнанню протиправним та скасуванню і наказ Івано-Франківського РТЦК та СП (по стройовій частині) №54 від 23.02.2023 в частині, що стосується ОСОБА_1 , який прийнято на підставі наказу Івано-Франківського ОТЦК та СП №11-рс від 22.02.2023.
Окрім цього, оскільки призначення позивача спірними наказами на посаду стрільця- санітара третього стрілецького відділення другого стрілецького взводу другої стрілецької роти 419 окремого стрілецького батальйону Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ВЧ НОМЕР_1 ) та виключення зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 відбулося неправомірно, ОСОБА_1 , з метою відновлення порушеного права, підлягає поновленню на посаді стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку він займав до переміщення.
У даному випадку, з поновленням позивача на посаді, з якої його було переміщено, при застосуванні рішення Європейського суду з прав людини по справі «П'єрсак проти Бельгії», в якому суд зазначив, що він виходитиме з того принципу, що заявник має бути, по можливості, повернений у становище, в якому б він перебував, якби не була порушена стаття 6 Конвенції, таким чином підкреслюючи верховенство обов'язку відновлення status quo ante, зумовлює для відповідачів обов'язок створити умови, при яких порушене право позивача буде відновлено в ефективний спосіб.
При цьому, поновити позивача на попередній посаді має той орган військового управління, який видав наказ №11-рс від 22.02.2023 (по особовому складу) про звільнення із займаної посади, тобто Івано-Франківський ОТЦК та СП.
Водночас, суд звертає увагу на те, що вимоги до відповідача 2 про поновлення ОСОБА_1 є передчасними, оскільки вчиненню ІНФОРМАЦІЯ_1 дій щодо відновлення порушених прав позивача має передувати поновлення ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 на попередній посаді.
Стосовно дати, з якої позивач підлягає поновленню на військовій службі на попередній посаді, суд зазначає таке.
Зі змісту наказу Івано-Франківського РТЦК та СП (по стройовій частині) №54 від 23.02.2023, вбачається, що ОСОБА_1 23.02.2023 виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 ; з 24.02.2023 знято з котлового забезпечення.
Також відповідно до припису Івано-Франківського РТЦК та СП від 23.02.2023 №8/812, ОСОБА_1 запропоновано 24.02.2023 прибути у ВЧ НОМЕР_1 (а.с. 24).
Тобто, по 23.02.2023 включно позивач перебував у списках особового складу Івано-Франківського РТЦК та СП, а першим днем служби позивача у ВЧ НОМЕР_1 було 24.02.2023.
Враховуючи встановлену судом протиправність оскаржуваних наказів, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимоги позивача у зв'язку з чим ОСОБА_1 необхідно поновити на попередній посаді з 24.02.2023 (з наступного після дня виключення зі списків особового складу Івано-Франківського РТЦК та СП).
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з цим позовом позивач судовий збір не сплачував, оскільки звільнений від такої сплати на підставі пункт 12 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”.
Враховуючи, що сторонами не підтверджено понесення інших судових витрат у справі, процесуальні підстави для їх розподілу відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по особовому складу) №11-РС від 22.02.2023 в частині звільнення солдата ОСОБА_1 з посади стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та призначення стрільцем-санітаром стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 419 окремого стрілецького батальйону Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) №54 від 23.02.2023 в частині виключення солдата ОСОБА_1 , стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 23.02.2023 зі списків особового складу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Зобов'язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки поновити з 24.02.2023 солдата ОСОБА_1 у четвертому відділі Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на посаді стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У задоволенні решти вимог позовної заяви відмовити.
Звернути до негайного виконання рішення суду в частині поновлення солдата ОСОБА_1 у четвертому відділі Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на посаді стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони четвертого відділу Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з 24.02.2023.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_6 ;
відповідач 1 - Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, вул. Довженка, буд. 21, м. Івано-Франківська, 76026, код ЄДРПОУ - 07742609;
відповідач 2 - Івано-Франківський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, вул. Липова, 7, м. Тисмениця, Івано-Франківський р-н, Івано-Франківська обл., 77400, код ЄДРПОУ - 09594484.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.