Рішення від 30.10.2023 по справі 280/7558/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 жовтня 2023 року Справа № 280/7558/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б)

про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

14.09.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач із урахуванням уточнень просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.03.2022 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з 01.03.2023 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22) з 01.03.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та з 01.03.2023 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також позивач зауважив, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22 відповідач здійснив йому з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 18.01.2021 № 593/с, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат. Поряд із цим, відповідачем з 01.03.2022 та 01.03.2023 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» була проведена індексація пенсії позивача у межах визначеного законом максимального розміру. На думку позивача, такі дії відповідача за своїм змістом та правовою природою є безпідставними та такими, що суперечать положенням Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.09.2023 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

28.09.2023 судом отримано відзив на позовну заяву (вх.№ 42915 від 28.09.2023), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду з даною позовною заявою. Також відповідач зазначив, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» ним з 01.03.2022 та з 01.03.2023 відповідно проведено індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 та 1,197. Крім того, відповідач зауважив, що відповідно до ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Отже, оскаржувані дії відповідача, за позицією останнього, є правомірними, у зв'язку з чим відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв'язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 27.06.2002.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ).

З 01.01.2018 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням приписів ст. 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та обмежено її розмір на рівні 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.08.2019 по справі № 280/3003/19 (головуючий - суддя Татаринов Д.В.) відповідача зобов'язано здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату заборгованості позивачу по пенсії, призначеній відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням основного розміру пенсії в обсязі 77% відповідних сум грошового забезпечення до часу припиненим відповідного права або зміни законодавства.

29.10.2019 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.08.2019 по справі № 280/3003/19 набрало законної сили.

Також рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2021 по справі № 280/9382/21 (головуючий - суддя Конишева О.В.) відповідача зобов'язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до наданої довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.01.2021 № 593/с про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

11.04.2022 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2021 по справі № 280/9382/21 набрало законної сили.

При виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2021 по справі № 280/9382/21 відповідачем повторно були застосовані приписи ст. 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ в частині обмеження розміру пенсії позивача в обсязі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22 (головуючий - суддя Татаринов Д.В.) відповідача було зобов'язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 18.01.2021 № 593/с, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат (а.с.6-8).

27.03.2023 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22 набрало законної сили.

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ від 16.02.2022 № 118), якою визначив, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до ст.ст. 13,21 і 26 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абз. 2 п. 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Крім того, у Постанові Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ від 24.02.2023 № 168) визначено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п. 10 Постанови КМУ від 24.02.2023 № 168, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

У серпні 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання розрахунку пенсії із урахуванням індексації.

Листом від 21.08.2023 № 13414-11980/Ш-02/8-0800/23 відповідач поінформував позивача, що на виконання Постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 та Постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 розмір пенсії позивача був проіндексований із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 та 1,197 з 01.03.2022 та з 01.03.2023 відповідно (а.с.5).

Також відповідач у листі від 21.08.2023 № 13414-11980/Ш-02/8-0800/23 зауважив, що відповідно до ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, який з 01.02.2022 становить 2 093,00 грн. (а.с.5). Отже, позивач, за позицією відповідача, отримує пенсію у максимальному розмірі.

Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.03.2022 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, та з 01.03.2023 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, суд виходить із такого.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону

За приписами ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Слід зазначити, що 08.07.2011 був ухвалений Закон України № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон України від 08.07.2011 № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011.

У ст. 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI законодавець визначив, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, зокрема, Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (далі - Постанова ВРУ від 13.10.1995 № 379/95-ВР), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас, Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни у ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, яку викладено в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ з 20.12.2016.

У вказаному рішенні Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають ст. 17 Конституції України, положення ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ. При цьому, суд касаційної інстанції виходив із того, що норми-принципи ч. 5 ст. 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України зауважив, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI, яким внесено зміни у ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Тобто, положення ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ та положення ч. 1 ст. 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ) прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин та є однаковими за змістом.

Крім того, Конституційним Судом України у рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано такими, що не відповідають ст. 17 Конституції України, положення ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

При цьому, положення ст. 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI, які дублюють зміст ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин, змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Отже, вбачається, що на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016) та Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI у питанні обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Оскільки норми вказаних нормативно-правових актів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, суд доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.

Так, судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.08.2019 по справі № 280/3003/19 відповідача зобов'язано здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату заборгованості позивачу по пенсії, призначеній відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням основного розміру пенсії в обсязі 77% відповідних сум грошового забезпечення до часу припиненим відповідного права або зміни законодавства. Також рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2021 по справі № 280/9382/21 відповідача зобов'язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до наданої довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.01.2021 № 593/с про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Вказані судові рішення набрали законної сили та були виконані відповідачем.

Поряд із цим, як встановив суд, при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2021 по справі № 280/9382/21 відповідачем повторно були застосовані приписи ст. 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ в частині обмеження розміру пенсії позивача в обсязі 70% відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку з чим позивач також звернувся до суду за захистом своїх прав. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22 відповідача було зобов'язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 18.01.2021 № 593/с, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат (а.с.6-8). 27.03.2023 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22 набрало законної сили.

У серпні 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання розрахунку пенсії із урахуванням індексації. Листом від 21.08.2023 № 13414-11980/Ш-02/8-0800/23 відповідач поінформував позивача, що на виконання Постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 та Постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 розмір пенсії позивача був проіндексований із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 та 1,197 з 01.03.2022 та з 01.03.2023 відповідно (а.с.5).

У контексті оцінки спірних правовідносин суд виходить із того, що чинне законодавство щодо відсоткового розміру пенсії від відповідних сум грошового забезпечення змін не зазнало, а зважаючи, що розмір пенсії позивача становить 77 % грошового забезпечення, тому позивач має право під час проведення перерахунку пенсії на виплату пенсії у вказаному відсотку грошового забезпечення.

Як наслідок, відповідач, на переконання суду, повинен був на виконання Постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 та Постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.03.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії та з 01.03.2023 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, однак безпідставно обмежив розмір пенсії позивача максимальним розміром. Такі дії відповідача суд оцінює як протиправні.

Стосовно доводів відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою суд зауважує, що на сьогодні не існує жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів. Отже, за таких обставин обмеження права пенсіонера на отримання належної йому пенсії певними строками є неприпустимим.

Відповідна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 по справі № 815/1226/18 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 89819907) та знаходить своє практичне застосування у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (зокрема, у постанові від 16.03.2023 по справі № 420/7835/19, № в Єдиному державному реєстрі судових рішень 109601191).

Отже, положення ст.ст.122, 123 КАС України не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв'язку з виплатою пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.03.2022 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, та з 01.03.2023 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22) з 01.03.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, та з 01.03.2023 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, суд виходить із такого.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.

Відтак, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки діям відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.03.2022 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, та з 01.03.2023 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, суд з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22) з 01.03.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, та з 01.03.2023 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22) з 01.03.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, та з 01.03.2023 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем, на переконання суду, обґрунтовано протиправність дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.03.2022 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, та з 01.03.2023 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, та обґрунтовано необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії (нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22) з 01.03.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 № 118, та з 01.03.2023 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 № 168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.

Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Платіжною інструкцією від 10.09.2023 № 0.0.3189191312.1 (а.с.9) підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1 073,60 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б) про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2022 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та з 01.03.2023 з обмеженням її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії (нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 280/5262/22) з 01.03.2022 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та з 01.03.2023 без обмеження її максимального розміру з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1 073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 30 жовтня 2023 року.

Суддя О.В. Прудивус