Ухвала від 30.10.2023 по справі 915/1662/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

УХВАЛА

30 жовтня 2023 року Справа № 915/1662/23

Суддя господарського суду Миколаївської області Алексєєв А.П., розглянувши матеріали позовної заяви керівника Вознесенської окружної прокуратури, код ЄДРПОУ 02910048, (56501, м. Вознесенськ, Миколаївська область, пров. Костенка, 2), пред'явленого в інтересах держави в особі: Веселинівської селищної ради, код ЄДРПОУ 04376044, (57001, смт. Веселинове, Вознесенський район, Миколаївська область, вул. Мозолевського, 14) до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Кузьмин Енерджі", код ЄДРПОУ 41834329, (32027, Кузьминська сільська рада, Городоцький район, Хмельницька область, комплекс будівель та споруд №1, будинок №1) про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою комунальної власності,

встановив:

25.10.2023 року керівник Вознесенської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Веселинівської селищної ради із позовом до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «Кузьмін Енерджі», в якому просить усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 4821755500:03:000:0591 площею 2 га шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки та скасування державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4821755500:03:000:0594 і площею 4,529 га.

Позовна заява підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.

По-перше.

До позовної заяви не надано доказів наявності у особи, яка підписала позовну заяву, повноважень з представництва відповідного органу державної влади (Миколаївська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910048).

Відповідно до ч. 4 ст. 56 ГПК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

Позовна заява підписана керівником Вознесенської окружної прокуратури Денисенко В.

З огляду на те, що Денисенко В. діє у порядку самопредставництва органу державної влади - Вознесенської окружної прокуратури, то повноваження мають бути підтверджені документом про призначення на посаду та документом, яким визначені функціональні обов'язки (можливе лише посилання на норму Закону України "Про прокуратуру" в частині визначення повноважень для відповідної посади).

Проте, докази наявності повноважень у Денисенко В. діяти від імені Вознесенської окружної прокуратури (прокуратури Миколаївської області) до матеріалів позову не надано.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 30.10.2023 року, який створений на запит суду, Денисенко В. не входить до кола осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи - прокуратури Миколаївської області, код ЄДРПОУ 02910048 (зазначений у позовній заяві як код ЄДРПОУ Вознесенської окружної прокуратури).

По-друге.

18 жовтня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» № 3200-IX від 29.06.2023 року.

Позовна заява повинна містити, зокрема відомості про наявність або відсутність електронного кабінету (п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України).

Згідно з вимогами розділу XI Положення про автоматизовану систему документообігу суду, приймання та реєстрація надісланих до суду учасниками судового процесу процесуальних документів повинні здійснюватись з офіційних електронних адрес (Електронних кабінетів), які вони мають створити в Електронному суді.

Так, прокурором в позовній заяві не зазначено відомості про наявність у сторін електронного кабінету.

По-третє.

Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Прокурор визначив позивачем Веселинівську селищну раду і листом від 13.10.2023 року №53/3-7569 вих-23 повідомив раду про представництво інтересів держави в особі ради.

Необхідність представництва інтересів держави в особі Веселинівської селищної ради прокурор обґрунтував належністю селищній раді, як власнику земельної ділянки, права на звернення до суду та невжиття останньою заходів по усуненню перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою комунальної власності.

Частиною 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Отже, виходячи з положень ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” до компетенції Веселинівської селищної ради, яка за ствердженням прокурора не здійснює захист порушених інтересів держави, мають належати повноваження з усунення порушень з боку відповідача у спірних правовідносинах.

Згідно визначення суб'єкту владних повноважень, яке наведено у законодавстві України (Кодекс адміністративного судочинства України), суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

З огляду на зміст положень абз. 1 ч. 3 ст. 23, абз. 3, 4, 5 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" під органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень у цій статті відповідно розуміються суб'єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесені повноваження із здійснення ними публічно-владних управлінських функцій із захисту інтересів держави.

У даному випадку Веселинівська селищна рада виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як власник земельної ділянки, права якого, як на думку прокурора, порушені відповідачем через зареєстроване за ним у відповідних державних реєстрах речове право, що обмежує законного власника у користуванні та розпорядженні майном.

Частиною 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” передбачено, що прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Таким чином, з огляду на вищевказане, прокурору необхідно надати додаткове обґрунтування того, що Веселинівська селищна рада у спірних правовідносинах має діяти саме як суб'єкт владних повноважень, на якого покладено функції із захисту інтересів держави, враховуючи при цьому, що селищна рада одночасно є власником відповідної земельної ділянки.

Згідно ч. 5 ст. 162 ГПК України у разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

Отже, прокурору необхідно:

1. Надати докази наявності відповідних повноважень у особи, яка підписала позовну заяву.

2. Виправити позовну заяву в частині зазначення відомостей про наявність у сторін електронного кабінету.

3. Виправлений примірник позову (без додатків) направити на адресу позивача та відповідача, докази такого направлення надати суду.

4. Надати додаткове обґрунтування того, що Веселинівська селищна рада у спірних правовідносинах має діяти саме як суб'єкт владних повноважень, на якого покладено функції із захисту інтересів держави (наявність законних повноважень), враховуючи при цьому, що рада одночасно є власником відповідної земельної ділянки.

Частиною 1 ст. 174 ГПК України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у у ст. ст. 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, позов необхідно залишити без руху для надання прокурору строку для усунення недоліків позовної заяви.

Керуючись ст. ст. 174, 232-235 ГПК України,

УХВАЛИВ:

1. Позов прокурора залишити без руху.

2. Надати прокурору строк у 10 днів від дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвала набирає законної сили одразу після її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.П. Алексєєв