Справа № 727/11338/23
Провадження № 2-о/727/407/23
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
25 жовтня 2023 року Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Гавалешко П.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Бондаренко Володимир Анатолійович заінтересована особа: Служба у справах дітей Чернівецької міської ради про встановлення юридичного факту перебування фізичної особи на утриманні,
ВСТАНОВИВ:
В Шевченківський районний суд м.Чернівці із заявою звернувся ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту перебування фізичної особи на утриманні.
Відповідно до ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду, а тому заява повинна відповідати вимогам статей 175, 177 та 318 ЦПК України.
Заява подана з порушенням вимог ст. 175, 318 ЦПК України.
Згідно п.5, 6 ч.3 ст.175 ЦПК України, заява повинна містити виклад обставин, якими позивач (заявник) обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводились, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Ст.318 ЦПК України визначено, що у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Аналізуючи вищевказані положення вбачається, що законодавець в ст.318 ЦПК України зазначив спеціальні вимоги до заяви про встановлення факту, які зобов'язують заявника на стадії відкриття провадження у справі надати докази на підтвердження того, що такий факт ним не може бути встановлений іншим шляхом та зазначити з якою метою встановлюється даний факт.
В порушення вказаних вимог, у своїй заяві ОСОБА_1 зазначає, що факт здійснення постійного догляду за неповнолітньої доньки має юридичне значення, оскільки породжує виникнення прав та обов'язків у нього щодо подальшого звільнення з військової служби.
При цьому, ОСОБА_1 не було залучено до участі у справі у якості заінтересованих осіб уповноважених компетентних органів державної влади, на яких покладено обов'язки по виконанню Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію».
Окрім того в заяві заявник посилається на те, що його звільнено від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Разом із тим, відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду у постанові від 08.03.2023 року, у справі №701/589/22 аналіз пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» в сукупності з частиною другою статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вказує на те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору стосовно пільг, прав та гарантій, закріплених законодавством саме через набуття такого статусу.
Отже, сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору з усіх спорів.
Тож, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Законом України «Про судовий збір» звільнення від сплати судового збору осіб, які мають такий статус, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто, встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Водночас серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими позивач звернувся у цій справі.
Подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 9 жовтня 2019 року у справі №9901/311/19, від 12 лютого 2020 року у справі №545/1149/17. Підстави для відступу від цієї позиції відсутні.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 . Предметом в цій заяві є встановлення юридичного факту, що має значення.
Вказана вимога заяви не зачіпає і не стосується соціального чи правового захисту заявника як учасники бойових дій.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про те, що вимоги ОСОБА_1 не пов'язані з порушенням його прав саме як учасника бойових дій, а відтак він не звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір». Тож цей збір має бути сплачений на загальних підставах.
Отже, заявнику слід усунути вище вказані недоліки заяви шляхом залучено до участі у справі у якості заінтересованих осіб уповноважених компетентних органів державної влади, на яких покладено обов'язки по виконанню Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію» . Та шляхом сплати судового збору.
Відповідно до ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 175, 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки заяви заявнику слід усунути протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали шляхом: зазначення конкретної мети встановлення факту, який заявник просить встановити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 175, 185, 294, 353 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особи: Служба у справах дітей Чернівецької міської ради про встановлення юридичного факту перебування фізичної особи на утриманні залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали.
Роз'яснити заявнику, що в разі якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя П.С. Гавалешко