Справа № 727/5192/23
Провадження № 3/727/2832/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року, суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Танасійчук Н.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , за ст. 130 ч.1 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
16.05.2023 року відносно ОСОБА_1 , було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №444503 від 16 травня 2023 року ОСОБА_1 ставиться в провину те, що 16 травня 2023 року о 22 год. 00 хв. по вул. О.Кошового, 61, в м. Чернівці він керував автомобілем «Тойота Секвоя» д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій, відмовився.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. В його інтересах адвокат Мізюк В.В. заперечував в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, що передбачене ст. 130 ч.1 КУпАП та, з цих підстав, просив закрити провадження у справі. Мотивував свої доводи тим, що 16.05.2023 року о 22 год. 00 хв.. ОСОБА_1 керував транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції в м. Чернівці по вул. О.Кошового, 61. Причиною зупинки працівники поліції назвали порушення правил обгону. Після перевірки працівниками поліції документів водія, останньому було пред"явлено перебування в стані алкогольного сп'яніння. При цьому ніяких ознак такого сп'яніння водій не мав і не міг мати, оскільки не вживає алкогольні напої. Працівники поліції не назвали водію, жодної ознаки сп"яніння наявної у водія Водій ОСОБА_1 вказував, що працівники поліції зупинили його транспортний засіб безпідставно, тому всі наступні їх дії і вимоги також були безпідставними, саме тому він вважав неправомірною вимогу працівників поліції проходити огляд на стан сп"яніння.
Так, згідно ст.9 КпАП України адміністративним правопорушенням є протиправна, винна діяльність чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління.
Із пункту 2.5 Правил Дорожнього руху України слідує, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом ст.266 КпАП України, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Відповідно до п.7 розділу 1 Наказу від 09.11.2015 року №1452/735 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за №1413/27858 про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Диспозиція ч.1 ст.130 КпАП України передбачає відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суд, дослідивши письмові докази у справі приходить до наступних висновків :
Так, згідно ст. 251КУпАП, доказами у справі є будь-які дані, на основі яких орган (посадова особа) встановила наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винуватість особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тощо, а також іншими документами, яким необхідно дати юридичну оцінку, яка має ґрунтуватися на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
У ході судового розгляду судом було встановлено, що згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 16 травня 2023 року ОСОБА_1 ставиться в провину те, що 16 травня 2023 року о 22 год. 00 хв. по вул. О.Кошового, 61, в м. Чернівці він керував автомобілем «Тойота Секвоя» д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння, відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КпАП України.
Як вбачається з дослідженого в судовому засіданні відеозапису працівник поліції, після зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 пояснює йому про те, що транспортний засіб був зупинений в зв"язку з порушенням правил обгону. Натомість доказів такого порушення матеріали справи не містять. Адміністративне провадження у справі за порушеня правил обгону не було порушене , та така справа працівниками поліції не розглядалася і водія, відповідно, не було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил обгону. Наявна в матеріалах справи постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 126 КУпАП ( не пред"явлення на вимогу посвідчення водія) не підтверджує та не спростовує доводів працівників поліції про порушення водієм правил обгону.
Таким чином, працівниками поліції не доведено належними й допустимими доказами факту порушення водієм правил дорожнього руху, які б відповідно до ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» давали їм право здійснити зупинку транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 та проводити огляд на стан сп'яніння. У зв'язку із чим, всі наступні вимоги працівників поліції водій не був зобов'язаний виконувати, а всі складені процесуальні документи відносно нього не можуть бути належними та допустимими доказами його вини у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130КУпАП.
Такі висновки повністю узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 15.03.2019 року у справі №686/11314/17.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що працівником патрульної поліції при складенні протоколу про адміністративне правопорушення були порушенні вимоги КУпАП та вище зазначеної Інструкції.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12,2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст. 283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-р 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Відповідно до ст.247 ч.1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які належні та допустимі докази вини ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку із чим, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 24, 30, 33, 130, 247, 251, 283-285, 287-291, 294 КпАП України, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити, у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.М.Танасійчук