Єдиний унікальний номер 133/3390/23
Номер провадження 2-о/133/122/23
УХВАЛА
Іменем України
31.10.23 м. Козятин
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької областіЩерба Н.Л., отримавши заяву ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Проніва Наталія Романівна, заінтересована особа - Козятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення юридичного факту, та додані до неї матеріали, -
ВСТАНОВИВ:
27 жовтня 2023 року до Козятинського міськрайонного суду Вінницької областінадійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа - Козятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення юридичного факту. У заяві просить встановити встановити факт неправильності в актових записах: в актовому записі про народження ОСОБА_2 за №537 від 29 липня 1947 року, складеному Козятинським РВ РАГС Вінницької області, в частині національності матері ОСОБА_3 , зазначеного запису "українка" та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 за №537 від 29 липня 1947 року, складеному Козятинським РВ РАГС Вінницької області, в частині національності матері замість зазначеного "українка" на "полька".
Дослідивши матеріалами заяви, суд вважає необхідним відмовити у відкритті провадження у справі, з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено ст. 315 ЦПК України.
Частиною 2 ст.315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Вказана норма не передбачає можливості розгляду у порядку окремого провадження заяв про встановлення факту національності. Хоча зазначений у ч. 1ст. 315 ЦПК України, перелік справ, не є вичерпним, проте за змістом вищенаведених норм процесуального права суд може встановлювати факти, які породжують для заявника певні правові наслідки.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 1 постанови "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31 березня 1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно пункту 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Питання зміни національності громадянами України регулювалося Указом Президента України "Про порядок зміни громадянами України національності" від 31 грудня 1991 року № 24, відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилася відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалася також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цьогоУказу. Вказаний Указ втратив чинність на підставіУказу Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99.
На даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, у свідоцтво про народження, у свідоцтво про шлюб чи в інші документи відомостей про національність.
Проте, відповідно до ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні", громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно з пунктом 2.13.2 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. Зміни до актового запису цивільного стану відповідно до пункту 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Вищевказана правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 01 лютого 2018 року по справі № 760/19921/16-ц.
Разом з цим, заявники не позбавлені можливості захистити своє право в порядку, визначеному вищенаведеними положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793.
Норми чинного законодавства України не передбачають право суду перебирати на себе повноваження інших державних органів. Суд може за наявності достатніх правових підстав визнати неправомірними дії компетентних державних органів щодо розгляду спірного питання.
Крім того, у випадку отримання відмови компетентного органу заявник має право оскаржити її в порядку адміністративного судочинства, а не шляхом пред'явлення цивільного позову чи заяви.
В матеріалах заяви відсутні докази того, що ОСОБА_1 зверталася до органів державної реєстрації актів цивільного стану з заявою про внесення відповідних змін в актовий запис про народження ОСОБА_2 за № 537 від 29 липня 1947 року, та, що їй було відмовлено в задоволенні її заяви.
За таких обставин суд приходить до висновку, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства у зв'язку з неможливістю встановлення у судовому порядку фактів щодо належності осіб до певної національності.
Отже, норми ЦПК України не передбачають можливості розгляду заяв про встановлення факту належності особи до певної національності, оскільки заявник просить встановити факт неправильності даних, викладених в актовому записі (а саме національності).
Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суд вважає, що у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Проніва Наталія Романівна, заінтересована особа - Козятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення юридичного факту, слід відмовити.
Керуючись ст.ст.186, 257-258, 260, 315 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в справі за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Проніва Наталія Романівна, заінтересована особа - Козятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення юридичного факту.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 261 ЦПК України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.
Суддя: