31.10.2023
Справа № 720/2299/23
Провадження № 3/720/943/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2023 року суддя Новоселицького районного суду Чернівецької області Ляху Г.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності у зв'язку із тим, що 09 вересня 2023 року по вул. Центральній в м. Новоселиця Чернівецької області керував автомобілем марки «Вольсваген» д..н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння та на вимогу працівників поліції відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.
Його дії кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що після ДТП, яке мало місце 09 вересня 2023 року в м. Новоселиця Чернівецької області, його із отриманими тілесними ушкодженнями доставили до Новоселицької районної лікарні. Перебуваючи у середині лікарні на переносному ліжку, працівником поліції було запропоновано йому пройти огляд на стан сп'яніння на місці за допомогою приладу «Драгер». Оскільки, він був тверезий, то доводи працівника поліції про те, що у нього були ознаки алкогольного сп'яніння були безпідставними, а тому він відмовився пройти огляд за допомогою приладу «Драгер» та наполягав на проведення огляду на стан сп'яніння лікарем наркологом. В той же час, вже перебуваючи в середині лікарні, працівник поліції не залучив до проведення огляду лікаря нарколога, а запропонував йому їхати для проведення огляду на стан сп'яніння зовсім до іншого медичного закладу, а саме до Чернівецького наркодиспансеру. Тому, він пояснив працівникам поліції, що в ОСОБА_2 наркодиспансер не може фізично їхати у зв'язку із отриманими пошкодженнями в ДТП, однак згоден на обстеження у лікаря нарколога в Новоселицькій районній лікарні. Порахувавши його доводи безпідставними, працівник поліції склав відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за ст. 130 ч.1 КУпАП. Звернувся до суду із клопотанням, в якому просив провадження у справі закрити, посилаючись на те, що працівниками поліції був порушений порядок його огляду на стан сп'яніння, так як він погодився під час складання протоколу на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичній установі, в якій знаходився на момент здійснення такої пропозиції, в чому йому працівниками поліції було відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження по справі слід закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП з наступних підстав.
Так, згідно положень ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Під час розгляду справ про адміністративне правопорушення надається оцінка саме обставинам, які були викладені в протоколі.
За змістом ст.ст. 251, 280 КУпАП доказуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення належними та допустимими доказами підлягає подія щодо вчинення адміністративного правопорушення, вина особи у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності на інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 130 ч.1 КУпАП відповідальність особи настає у разі керування особою транспортним засобом в стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння або відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного (наркотичного) сп'яніння, а згідно ст. 9 КУпАП обов'язковою умовою скоєння адміністративного правопорушення є наявність вини з боку порушника.
Таким чином, допустимими та належними доказами у справі має бути підтверджено як факт керування особою транспортним засобом, так і перебування її в стані алкогольного сп'яніння або відмови від проходження медичного огляду на стан сп'яніння.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 314319 від 09 вересня 2023 року відносно ОСОБА_1 був складений у зв'язку із тим, що вказаного числа він керував автомобілем та відмовився від огляду на стан алкогольного сп'яніння у передбаченому законом порядку.
До протоколу додано направлення на медичний огляд до ЧОНД м. Чернівці та відеозапис з бодікамери поліцейського.
Проте, вищенаведені докази вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП не можна вважати достатніми та допустимими, а сам по собі протокол про адміністративне правопорушення без наявності інших доказів підтвердження вини особи, не може свідчити про наявність адміністративного правопорушення за ст. 130 ч.1 КУпАП з наступних підстав.
Більше того, навіть за умови визнання особою свої вини у вчиненні правопорушення, такий факт не може бути достатнім доказом правомірності рішення суб'єкта владних повноважень і не звільняє останнього від доведення його правомірності (постанова ВС/КАС № 537/2088/17 від 15 травня 2019 року).
Так, порядок виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та проведення огляду водіїв на стан такого сп'яніння визначений ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС, МОЗ України від 09.11.2015 року за № 1452/735 (надалі - Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення у водіїв стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженим Постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008 року (далі - Порядком).
Згідно ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП, п. 7 роз.1 Інструкції, п.п.6,8 Порядку у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
У відповідності до вимог п. 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року за № 1395, також передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно з п.п. 4, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Аналогічне передбачено п.п. 7, 9 розділу ІІ Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС, МОЗ України від 09.11.2015року за №1452/735 від 09 листопада 2015 року.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду у закладі охорони здоров'я поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан сп'яніння, проведений із порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З доданого до матеріалів справи відеозапису з бодікамер працівників поліції видно, що ОСОБА_1 , який лежав внаслідок ДТП на переносному ліжку в Новоселицькій лікарні, пояснив працівникам поліції, що алкогольні напої не вживав та зауважив, що не згідний пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Драгер», в той же час погодився та наполягав на проходження огляду на стан сп'яніння лікарем наркологом найближчого закладу охорони здоров'я, тобто Новоселицької лікарні де він в той час перебував.
В подальшому, працівник поліції запропонував поїхати ОСОБА_1 для проходження огляду на стан сп'яніння в Чернівецькій наркологічний диспансер, на що останній пояснив, що фізично не може їхати, оскільки отримав травми внаслідок ДТП, однак згоден на такий огляд в Новоселицькій лікарні.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд в найближчому закладі охорони здоров'я (Новоселицькій ЦРЛ) як того вимагає п. 7 вказаної Постанови КМУ, не дивлячись на те, що проведення огляду водія в закладі охорони здоров'я забезпечується саме поліцейським.
В той час з переглянутого в судовому засіданні відеозапису з бодікамери поліцейського слідує, що ОСОБА_1 неодноразово наголошував працівникам поліції на свою згоду пройти медичний огляд на стан сп'яніння в Новоселицькій ЦРЛ, де він перебував, однак останні безпідставно не погодились.
Натомість, відповідно до листа КНП «Новоселицька ЦРЛ» № 773 від 13 липня 2022 року Новоселицькій ЦРЛ надано право на проведення медичного огляду на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння відповідно до наказу Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОДА № 261 від 24 березня 2021 року.
Тим самим, досліджені у судовому засіданні докази не свідчать про відмову ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, а навпаки підтверджують той факт, що він погодився пройти медичний огляд на стан сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, тобто в Новоселицькій ЦРЛ, де він перебував на той час після ДТП, проте працівники поліції безпідставно запропонували йому поїхати до медичного закладу Чернівецького ОНД, який знаходиться на значній відстані від місця зупинки (близько 35 км).
Таким чином, під час складення протоколу про адміністративне правопорушення поліцейським не було в повній мірі реалізовано надане законом право особи щодо проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі.
Слід зауважити, що відмова водія пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки з використанням спеціальних технічних засобів не утворює автоматично складу адміністративного правопорушення за ст. 130 КУпАП, оскільки наслідок такої незгоди лише зобов'язує поліцейського до процесуальних дій, визначених законом, тобто направлення водія для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння до медичного закладу (ч. 3 ст. 266 КУпАП), які у даному випадку не були поліцейським вчинені, не дивлячись на бажання ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в най ближчій медичній установі.
Викладене є порушенням встановленої законом (ч. 3 ст. 266 КУпАП, п. 7 роз.1 Інструкції, п. 6,8 Порядку) процедури огляду водія на стан алкогольного сп'яніння, що має наслідком її недійсність (ч. 5 ст. 266 КУпАП), а складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП у даному випадку мало місце без дотримання обов'язкових умов, які законом передбачені як підстави для вчинення такої процесуальної дії.
Недотримання поліцейським положення Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС від 07 листопада 2015 року № 1395, викликає сумнів у справжності обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, що є грубим порушенням вимог закону та є безумовною підставою для визнання огляду на стан сп'яніння недійсним, як прямо передбачено ч. 5 ст. 266 КУпАП.
За вказаних обставин, суд не може взяти даний протокол за основу доведеності його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Крім того, наявні у справі відеоматеріали з боді-камер працівників поліції критеріям допустимого доказу також не відповідають.
Пунктом 5 розділу II Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (затверджено наказом МВС України - 1026 від 18.12.2018 р.) прямо передбачено: включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо).
В той же час, наявне у справі відео фіксування адміністративного провадження є фрагментальним та не відображає весь період огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння як того вимагає ч. 2 ст. 266 КУпАП.
Вищевикладене свідчить про те, що Національною поліцією не дотримано відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки наявність чи відсутність стану сп'яніння у водія встановлюється лише на підставі огляду, проведеного у відповідності до вимог закону, а огляд ОСОБА_1 є недійсним, його винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП поза розумним сумнівом не доведена, оскільки обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності.
Згідно ст. 7 КУпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених цим законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За змістом ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Рішенням Конституційного суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, яке є обов'язковим до виконання на території України, передбачено, що фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо є неналежними доказами.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справи Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п.21-22 рішення у справі «Надточій проти України», п.33 рішення у справі «Гурепка проти України»), що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку у цій справі представляє особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумніві щодо доведеності вини обвинуваченого.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справам «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово вказує, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростованих презумпцій.
Тобто, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Аналогічна норма міститься й в статті 62 Конституції України.
Приймаючи до уваги, що сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 слід тлумачити на його користь, із урахуванням порушень при оформленні проходження ним огляду й складанні протоколу про адміністративне правопорушення, а також згоди ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в найближчій медичній установі, вважаю, що викладені у протоколі обставини не знайшли свого підтвердження, а тому його вина у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 130 ч. 1 КУпАП поза розумним сумнівом не доведена, у зв'язку із чим, провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст. 130 ч. 1 КУпАП слід закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст.ст. 9, 130 ч.1, 247 п.1, 266, 284 ч. 1 п. 3 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення на підставі ст. 247 п. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з дня її винесення через Новоселицький районний суд до Чернівецького апеляційного суду.
Суддя Ляху Г.О.