Справа № 3/714/597/23
ЄУН: 714/1387/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2023 р. м.Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Костишин Н.Я., розглянувши провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає в АДРЕСА_1 , що не працює, за ч.1 ст.204-1 та ч.1 ст.185-10 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , 30 жовтня 2023 р. о 18 год. 40 хв. вчинив спробу незаконного перетину держаного кордону з України в Румунію поза встановлених пунктів пропуску через державний кордон та був затриманий прикордонним нарядом на напрямку 874 прикордонного знаку, що на території Герцаївської об'єднаної територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області, на відстані 500 м від лінії державного кордону, чим порушив ст.ст.9, 12 Закону України «Про Державний кордон України».
При цьому, ОСОБА_1 не виконав законних розпоряджень прикордонного наряду припинити протиправну діяльність, а саме не виконав команди «Стій», вдавшись до втечі, чим порушив вимоги ст.34 Закону України «Про Державний кордон України та п.12 ст.20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України».
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчинених правопорушеннях не визнав та пояснив, що наміру перетинали кордон він не мав. Він приїхав до лісу, що на території Герцаївської об'єднаної територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області, по гриби. В лісі заблукав та вийшов до загорожувального паркану (кордону з України в Румунію), де його побачили прикордонники. Останніх злякався і побіг.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Іліє П.М. просив суворо не карати ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , його представника Іліє П.М. та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.204-1 та ч.1 ст.185-10 КУпАП, виходячи із такого.
Згідно зі ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.204-1 КУпАП, полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон країни або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.
Згідно ст.12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Частиною 1 ст.185-10 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.185-10 КУпАП, полягає у вчиненні такого діяння: відкритої відмови виконати законне розпорядження чи вимогу військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України, а так само іншого умисного їх невиконання зазначених розпоряджень та вимог.
Злісною непокорою є відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень працівника міліції при виконанні ним службових обов'язків, члена громадського формування з охорони громадського порядку чи військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку або відмова, виражена у зухвалій формі, що свідчить про явну зневагу до осіб, які охороняють громадський порядок.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.204-1 та ч.1 ст.185-10 КУпАП, доведена матеріалами справи, а саме протоколами про адміністративні правопорушення ЗхРУ №№131381, 131382 від 30.10.2023 р., протоколом про адміністративне затримання від 30.10.2023 р., письмовими поясненнями начальника відділення інспекторів служби «Куликівка» відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а тому, вважаю, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.185-10 та ч.1 ст.204-1 КУпАП.
При цьому слід зазначити, що ОСОБА_1 був затриманий прикордонним нарядом та рухався в бік державного кордону. Він є громадянином України, відповідно Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», підлягає призову за мобілізацією, проживає в м.Києві (за 500 км від території Герцаївської об'єднаної територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області), обгрунтовних пояснень мети свого перебування поблизу державного кордону з України в Румунію не вказав, а тому вважаю, що його дії були спрямовані саме на незаконний перетин державного кордону України.
З огляду на викладені обставини, в судовому засіданні достовірно встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон та вчинив злісну непокору законному розпорядженню працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, а тому в його діях є склад правопорушень, передбачених ч.1 ст.204-1 та ч.1 ст.185-10 КУпАП.
При визначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд враховує обставини справи, особу яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, а також правила ст.36 КУпАП, вважає за необхідне призначити йому стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що буде достатнім для виховання даної особи.
На підставі ч.1 ст.185-10 та ч.1 ст.204-1 КУпАП та керуючись ст.ст.33, 34, 36, 245, 251, 280, 284, 287, 294 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.204-1та ч.1 ст.185-10 КУпАП та на підставі ст.36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) грн.
У разі несплати штрафу ОСОБА_1 не пізніше 15 днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, а в разі оскарження цієї постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання даної постанови, стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 6 800 (шість тисяч вісімсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536 грн. (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд Чернівецької області протягом 10-ти діб з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя