Справа № 713/3235/23
Провадження №3/713/1539/23
ПОСТАНОВА
іменем України
31.10.2023 м. Вижниця
Суддя Вижницького районного суду Чернівецької області Кибич І.А., розглянувши матеріали, які надійшли із Вижницького районного відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, на утриманні четверо неповнолітніх дітей, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, за ст.184 ч.3 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
16.09.2023 року встановлено, що ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_2 , будучи матір'ю неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов виховання неповнолітнього сина, який 16.09.2023 року о 13-30 год. перебуваючи в парку в м.Вижниця, Чернівецької області, вчинив конфлікт з малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме висловлювався нецензурною лайкою, шарпав за верхній одяг, чим порушив громадський порядок і спокій громадян, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, але не досягнув 16-го віку з якого настає адміністративна відповідальність. Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.3 КУпАП.
Перевіривши справу вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення не підлягає розгляду Вижницьким районним судом з наступних підстав.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення місцем вчинення неповнолітнім ОСОБА_2 дрібного хуліганства є м.Вижниця, Чернівецької області.
Зареєстроване місце проживання особи яка притягається до адміністративної відповідальності за ст.184 ч.3 КУпАП - ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
Як вбачається з долученої характеристики та акту обстеження виданих Усть-Путильською сільською радою ОСОБА_1 здійснює догляд та виховання малолітнього в с.Розтоки, Чернівецької області.
Отже, місцем вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.3 КУпАП є с.Розтоки, Вижницького району Чернівецької області.
Відповідно до ч.1 ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Так, відповідно до вимог постанови Верховної Ради України 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» в Україні утворено 136 нових (з них 17 на тимчасово окупованій території АРК, Донецької та Луганської областей) та ліквідовано існуючі 490 районів.
Згідно з частиною сьомою зазначеної постанови, вона набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, крім підпункту 1 пункту 1 та підпункту 1 пункту 3, які набирають чинності з моменту повернення тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим під загальну юрисдикцію України. 19.07.2020 року зазначена постанова набрала чинності.
Відповідно до статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» також передбачено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до статті 19 цього ж Закону суд утворюється і ліквідовується законом.
Проект закону про утворення чи ліквідацію суду вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Наведені норми слід розуміти таким чином, що система судоустрою хоча і будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності, однак на практиці вона не завжди може співпадати з існуючим адміністративно-територіальним поділом держави.
Таким чином, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Згідно із Законом України "Про внесення зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону, щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів, від 3 листопада 2020 року, N 950-IX, розділ XII " Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., N 31, ст. 545 із наступними змінами) доповнити пунктом 3-1 такого змісту: 3-1. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2023 року.
Згідно листа Ради суддів України від 22.07.2020 року N 9рс-466/20-вих, адресованому головам місцевих та апеляційних загальних судів, зазначено, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
З огляду на те, що місце вчинення правопорушення не відносяться до підсудності Вижницького районного суду Чернівецької області, вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 до Вижницького РВП ГУНП в Чернівецькій області, для подальшого спрямування до належного суду.
Згідно зі статтею 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною першою статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
В КУпАП не передбачено повноважень суду передавати справи за підсудністю.
Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал в Вижницький РВП ГУНП в Чернівецькій області, для направлення його для розгляду до суду за підсудністю відповідно до законодавства.
Керуючись ст. 125 Конституції України, ст.17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст. ст. 256, 268, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Справу про адміністративне правопорушення за №713/3235/23 провадження №3/713/1539/23 відносно ОСОБА_1 за ст.184 ч.3 КУпАП, повернути до Вижницького районного відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області, для направлення до суду за встановленою підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Іван КИБИЧ