Справа № 366/2919/23
Провадження № 3/366/2102/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2023 року смт. Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Гончарук О.П., за участю особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , розглянувши в закритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, патрульного, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ВСТАНОВИВ:
22.09.2023 року до Іванківського районного суду Київської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЧЦП №236964 від 06.09.2023 року: 06.09.2023 рок, близько 06 години 20 хвилин в ході проведення раптової перевірки, спільно із заступником начальника 1 прикордонної застави (з місцем дислокації н.п.Оране) з персоналу старшим лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено, що прикордонний наряд «Чатовий» на КСП у складі сержанта строкової служби ОСОБА_3 на момент перевірки охорони визначеного об'єкта не здійснював, а зняв особисту зброю та екіпіровку і спів у місці для паління. Своїми діями ОСОБА_4 в умовах особливого періоду (військового стану) порушив п.8 глави 5, розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів, затверджену Наказом МВС України від 19.10.2015 року №1261, тобто вчинив правопорушення, відповідальність, за яке передбачена ч.2 ст.172-18 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнав, обставини вкладені в протоколі про адміністративне правопорушення підтвердив.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступного.
Відповідальність за ч.2 ст. 172-18 КУпАП настає у випадку порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду.
В ході розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддею встановлено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем та станом на 06.09.2023 року проходив службу в межах прикордонного наряду.
П.8 Глави 5 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 № 1261 передбачено, що чатовий - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для охорони окремих об'єктів (місць дислокації підрозділів охорони кордону, слідів осіб, транспортних засобів, інших предметів).
Під час виконання завдань чатовий зобов'язаний:
постійно перебувати на території (біля) об'єкта, що охороняється, поки не буде змінений або знятий, й охороняти об'єкт від раптового нападу;
не допускати на територію об'єкта сторонніх осіб і нікого не випускати з його території без дозволу начальника підрозділу охорони кордону та його заступників, старшого зміни прикордонних нарядів або чергового підрозділу;
вести спостереження за місцевістю і повітряним простором;
приймати сигнали прикордонних нарядів, що подаються з ділянки підрозділу охорони кордону, негайно доповідати про них черговому підрозділу;
приймати під охорону замкнені й опечатані (опломбовані) склади, сховища, бокси; постійно перевіряти стан сигналізаційних приладів, що контролюють територію об'єкта;
доповідати черговому підрозділу про повернення прикордонних нарядів і транспортних засобів;
спостерігати за навколишньою місцевістю, здійснювати обхід території об'єкта, звертаючи особливу увагу на приховані підступи до нього;
зупиняти сторонніх осіб, які наближаються або виявлені на території (поблизу) об'єкта, і доповідати черговому підрозділу;
у разі виникнення пожежі подавати команду "Пожежа" і вживати заходів до її гасіння. Після прибуття до місця пожежі інших прикордонників чатовий повертається до виконання своїх обов'язків.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року, затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», на території України введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 днів.
18.04.2022 року строк дії воєнного стану продовжено до 24.08.2022 року Указом Президента України, який затверджено Законом України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні». В подальшому Указами Президента України воєнний стан знову продовжений.
Станом на час вчинення адміністративного правопорушення воєнний стан в Україні не скасовано.
Згідно приписів ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
З огляду на зазначене, суддя приходить до висновку, що інкриміновані ОСОБА_1 дії вчинені в умовах воєнного стану.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суддя приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складений правильно, відомості, які у ньому відображені відповідають фактичним обставинам справи, правопорушення кваліфіковано вірно, а наявні в матеріалах справи докази є належними, допустимими і достатніми та у своїй сукупності доводять, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП.
Його вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 236964 від 06.09.2023 року;
- рапортом старшого оперативної групи першої прикордонної застави (з місцем дислокації н.п.оране) першої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ОСОБА_5 від 06.09.2023 року;
- копією журналу інструктажу особового складу (прикордонного наряду».
Обставин, які б виключали адміністративну відповідальність у цьому випадку суддею не встановлено.
Суддя, у відповідності до ч.2 ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність, суддею не встановлено.
З огляду на встановлені обставини справи, враховуючи положення ч.2 ст. 3 КУпАП, а також вид і міру адміністративного стягнення, яке може бути застосоване до правопорушника за його вчинення, суддя приходить до висновку про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в межах нижньої санкції ч.2 ст. 172-18 КУпАП.
Крім того, у відповідності до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а тому, вважаю, що він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 23, 24, 33, 40-1, 172-20, 245, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень). Реквізити для оплати: отримувач коштів: ГУК уКиїв.обл/Іванківська сел/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37955989, банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA228999980313000106000010812, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Іванківський районний суд Київської області
Строк пред'явлення до виконання цієї постанови становить три місяці з дня її винесення.
Суддя О. П. Гончарук