Справа № 591/9121/23 Провадження № 3/591/3071/23
30 жовтня 2023 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Сорока М.Р., за участю секретаря Яковенко А.А., розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , урож. м. Хмельницький, місце проживання та місце реєстрації: АДРЕСА_1 , командир взводу загальновійськового резерву в/ч НОМЕР_1 в/з старший сержант, за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії КИС № 771 від 11.10.2023, складеного за ч.2 ст. 172-15 КУпАП старшим офіцером групи проведення перевірок та службових розслідувань ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 встановлено, що 08.10.2023 року близько 18-30 год. військовослужбовець призваний за мобілізацією солдат ОСОБА_3 перебуваючи у бліндажу в стані алкогольного сп'яніння під час чистки зброї - 5.45 мм автомата Калашникова (АК-74) № НОМЕР_2 під'єднав магазин до нього та досилавши патрон в патронник здійснив контрольний пуск у результаті чого отримав вогнепальне поранення солдат ОСОБА_4 який сидів на ліжку поруч.
На момент вчинення правопорушення солдатом ОСОБА_3 старший сержант ОСОБА_1 був безпосереднім командиром військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_3 .
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи повідомлений, причину неявки суду не повідомив.
Статтею 268 КУпАП не передбачено обов'язкової присутності при розгляді адміністративного матеріалу особи, стосовно якої складено протокол за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП. При цьому, особа, яка притягується до відповідальності наділений правом подати суду письмові пояснення та докази.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд приходить до наступного.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з наданих матеріалів, протокол про адміністративне правопорушення серії КИС № 771 від 11.10.2023 , складено за ч. 2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 172-15 КУпАП відповідальність настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду,
Абз.12,13 ст. 1 ЗУ «Про оборону України» № 9 передбачено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжено та діє дотепер.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Тобто, адміністративний протокол є важливим процесуальним документом, яким фіксується факт адміністративного правопорушення і який є підставою для подальшого провадження у справі. До складання протоколу та його змісту пред'являються спеціальні вимоги, дотримання яких гарантує та створює особі, що притягається до адміністративної відповідальності, правові передумови для захисту своїх прав та інтересів при розгляді справи.
Протокол є актом обвинувачення, тому він повинен містити конкретне обвинувачення та всі обов'язкові елементи складу правопорушення.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії КИС № 771 від 11.10.2023 року вбачається, що 08.10.2023 року близько 18-30 год. військовослужбовець призваний за мобілізацією солдат ОСОБА_3 , перебуваючи у бліндажу в стані алкогольного сп'яніння під час чистки зброї - 5.45 мм автомата Калашникова (АК-74) № НОМЕР_2 під'єднав магазин до нього та досилавши патрон в патронник здійснив контрольний пуск, у результаті чого отримав вогнепальне поранення солдат ОСОБА_4 який сидів на ліжку поруч.
На момент вчинення правопорушення солдатом ОСОБА_3 старший сержант ОСОБА_1 був безпосереднім командиром військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_3 .
Тобто, взагалі не вказано місце вчинення правопорушення.
Окрім цього слід зазначити, що в протоколі не розкрита об'єктивна сторона та взагалі не вказано, в чому виразилось вчинення ОСОБА_1 правопорушення та якого саме.
Недбале ставлення до військової служби характеризується: невиконанням або неналежним виконанням військовою службовою особою обов'язків, визначених законами, військовими статутами, положеннями, інструкціями, директивами, наказами, настановами тощо. Невиконанням службових обов'язків в умовах діяльності військових формувань в Україні слід вважати бездіяльність військової службової особи, яка, маючи реальну можливість, не виконує конкретних вимог законів, військових статутів, настанов, інструкцій, наказів, розпоряджень. Неналежне виконання службових обов'язків матиме місце у випадку часткового їх виконання або виконання хоча й формально у повному обсязі, але всупереч вимогам законів, статутів, підзаконних актів тощо.
При цьому: а) обов'язки мають бути покладено на військову службову особу встановленим порядком уповноваженою на це особою; б) військова службова особа повинна мати реальну можливість для їх виконання у повному обсязі.
Ці обставини в сукупності свідчать про те, що старшим офіцером групи проведення перевірок та службових розслідувань Сумського зонального відділу Військової служби правопорядку ОСОБА_2 не викладено суть адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки фабула даного правопорушення не конкретизована, не розкрито її зміст в повному обсязі, фактично відсутній виклад об'єктивної сторони.
Інших обставин в протоколі та матеріалах справи не відображено, у зв'язку з чим відсутні підстави для висновку про наявність в діях особи порушення ч.1 ст. 172-15 КУпАП, про які вказано в протоколі.
При цьому ст. 62 Конституції України закріплено, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, зважаючи, що формулювання обставин правопорушення та кваліфікація дій ОСОБА_1 , викладених в протоколі про адміністративне правопорушення від 11.10.2023 серії КИС № 771 не відповідають диспозиції ч.2 ст. 172-15 КУпАП, а суддя не може вийти за межі висунутого особі обвинувачення, якщо при цьому буде погіршене становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, перекваліфіковувати дії особи, встановлювати нові обставини або наслідки, то провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
Керуючись ч. 2 ст. 172-15, п.1 ст. 247, ст.ст. 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 175-15 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя М.Р.Сорока