33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"28" вересня 2010 р. Справа № 5/150
Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюк В.Р. розглянувши справу
за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області
до відповідача Приватного підприємства "РКС"
про стягнення 850 грн. 00 коп. штрафу
за участю представників сторін:
позивача: Воробюк О.В. дов.01-07/1470 від 16.06.10 р.;
відповідача: не з'явився.
Статті 20, 22 ГПК України роз'яснені.
Позивач звернувся в господарський суд з позовною заявою в якій просить стягнути з відповідача штраф за правопорушення у сфері містобудування в розмірі 850 грн. 00 коп. до державного бюджету.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов не подав, в судове засідання не з'явився.
Оскільки відповідач завчасно був повідомлений про час і місце розгляду справи, мав достатньо часу на підготовку відзиву на позов з своїми запереченнями, однак своїх прав та обов'язків наданих йому ст. 22 ГПК України не дотримався, суд вважає можливим розгляд справи без участі представника відповідача за наявними матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 24.02.2009 р. № 28 (далі по тексту -Положення), інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області відповідно до пункту 1 Положення є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 р. № 65.
Згідно з пунктом 3 Положення, одним з основних завдань інспекції державного-архітектурно будівельного контролю у Рівненській області є здійснення нагляду і контролю у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Пунктом 5 Положення встановлено, що інспекція має право в установлених законодавством випадках проводити перевірки об'єктів будівництва і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форми власності щодо додержання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань; давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства, державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів.
На виконання покладених повноважень, працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області було проведено перевірку виконання припису від 21 червня 2010 року № 394 приватним підприємством "РКС", врученого під час реконструкції незавершеного будівництва готельного комплексу "Либідь" під житловий будинок на вул.Жовтнева, 7 в с.Зоря Рівненського району.
За результатами перевірки 21 липня 2010 року встановлено, що припис відповідачем не виконаний, про що складений акт (а.с.7), який одержаний представником відповідача.
Протоколом про правопорушення у сфері містобудування від 23 липня 2010 року (а.с.8) зафіксовано факт правопорушення невиконання припису інспекції ДАБК у Рівненській області № 394 від 21.06.10 р. Представник ПП "РКС" ознайомлений з протоколом без зауважень, про що свідчить підпис заступника директора Пальчевського В.В. на протоколі.
Згідно із частиною 1 статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
Згідно із частинами 3,4 статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" у п'ятнадцятиденний термін з дня одержання протоколу про правопорушення питання про накладення штрафу розглядається посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
На підставі зазначених документів 23.07.10 року першим заступником начальника інспекції ДАБК у Рівненській області було винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №1223-ю якою, згідно із абзацом 8 ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" та Положенням про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування накладено на приватне підприємство "РКС" штраф у сумі 850 грн. 00 коп.
У постанові зазначено, що штраф підлягає сплаті до 07.08.2010 року.
Постанова одержана представником відповідача 23.07.10 р., про що свідчить підпис у постанові (а.с.9)
Відповідно до ст.249 ГК України та ст.4 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, передбачені цим Законом, може бути оскаржено до господарського суду. При цьому виконання постанови про накладення штрафу зупиняється до прийняття відповідного рішення чи ухвали господарським судом.
Відповідно до статті 3 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Відповідачем постанова не оскаржена і штраф не сплачений.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи, що доказів сплати 850 грн. 00 коп. штрафу відповідач суду не надав, позовні вимоги про їх примусове стягнення обгрунтовані, законні, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, і підлягають до задоволення.
Судові витрати, передбачені ст.44 ГПК України на підставі ч.3 ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 49, 82-85 , ГПК України, суд -
1. Позов задоволити. Стягнути з Приватного підприємства "РКС" (33028, м.Рівне, вул.Кн.Острозького,1, код 32171116) в доход державного бюджету на рахунок №31113106700295 в ГУДКУ у Рівненській області, МФО 833017, код ЗКПО 22586549, код платежу 21081100 , 850 грн. 00 коп. штрафу.
2.Стягнути з Приватного підприємства "РКС" (33028, м.Рівне, вул.Кн.Острозького,1, код 32171116) в доход Державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн. 00 коп.
3.Стягнути з Приватного підприємства "РКС" (33028, м.Рівне, вул.Кн.Острозького,1, код 32171116) в доход Державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення оформлено та підписано 29.09.2010р.
Суддя В.Р.Войтюк