про повернення позовної заяви
Справа №:757/33676/23-ц
Провадження №: 2/755/7131/23
"27" жовтня 2023 р. м.Київ
Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Коваленко І.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області про визнання факту набуття громадянства України та зобов'язання видати паспорт громадянина України, -
03 серпня 2023 року до Печерського районного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Центрального міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області з наступними вимогами:
- Встановити факт громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Редулєний Вєк Республіки Молдова, проживаючого: АДРЕСА_1 ;
- Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Редулєний Вєк Республіки Молдова, проживаючому: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України.
Обґрунтовуючи вимоги позову, позивач ОСОБА_1 зазначає, що він є громадянином Республіки Молдова, а його батьки є громадянами України - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та мати ОСОБА_4 , 1963 року народження, яка проживала у Одеській області із братами і сестрами позивача. Позивач приїхав в Україну у 1991 році та постійно проживав в Україні, своєчасно паспорт громадянина України не отримав, мав паспорт громадянина СРСР, у 1996 році вироком суду був засуджений до 15 років позбавлення волі, відбував покарання у виправній колонії в смт.Сарни, звідки був умовно-достроково звільнений від відбуття покарання строком на 3 роки. При звільненні з міць позбавлення волі, що установа покарань хоча і подавала документи відносно ОСОБА_1 на отримання паспорта громадянина України, проте за відсутності бланків паспорт видано не було. Після звільнення позивач звертався до Посольства Республіки Молдова за отриманням паспорту громадянина Республіки Молдова, як зазначено у довідці про звільнення, однак і досі паспорт не видано, більш того, не підтверджено статус громадянина Молдови, навпроти, спростовано даний статус. Позивач зареєстрований в Україні, про що у судовому засіданні буде надано витяг з Єдиного демографічного реєстру, який наразі не може надати через бойові дії. Однак, 04.07.2022 року працівниками поліції позивача було затримано та доставлено до ЦМУ ДМС України у місті Києві та Київській області, після чого відповідачем було складено протокол ПР МКМ №011076 про стягнення з позивача штрафу в сумі 5100 грн. та без присутності захисника було прийнято рішення про повернення в країну походження. Відповідач не видав відповідного посвідчення особистості позивачу, не надав статусу громадянина України (з 1991 року) або у разі спірності даного статусу, статусу апотрида, без підтвердження Республікою Молдова надав статус громадянина Молдова і прийняв рішення про видворення особи з України. Вказану постанову органу ДМС оскаржено до суду, справа перебуває на стадії апеляційного провадження. Ненадання позивачу час громадянства України і паспорту порушують його право на отримання належного соціального захисту ВПО, право на роботу, на гідні умови життя, право на правосуб'єктність і виконання військового обов'язку, вільний вибір місця проживання, зокрема внаслідок і щоб уникнути наслідків збройного конфлікту, проявів насильства, порушень прав людини, внаслідок збройної агресії Російської Федерації, і який не перетинав міжнародно визнаних державних кордонів. На думку позивача, відмова відповідача у видачі паспорту громадянина України особі, яка не має паспортного документа і де факто є громадянином України за територіальним признаком, є протиправною, а інших підстав для відмови не вбачається.
10 серпня 2023 року ухвалою Печерського районного суду м. Києва у справі відкрито провадження для розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін.
27 вересня 2023 року ухвалою Печерського районного суду м. Києва матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Центрального міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області про визнання факту набуття громадянства України та зобов'язання видати паспорт громадянина України передано на розгляд до Дніпровського районного суду м. Києва.
26 жовтня 2023 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано в провадження судді Коваленко І.В.
Вивчивши заяву і додані до неї документи на предмет дотримання вимог цивільного процесуального законодавства, суддя приходить до наступних висновків.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 Цивільного процесуального кодексу України).
Юрисдикція - це передбачена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції.
Головними критеріями судової спеціалізації визнається предмет спірних правовідносин і властива для його розгляду процедура. Процесуальними кодексами України встановлено неоднакову процедуру судового провадження щодо різних правовідносин.
До юрисдикції загальних судів (розгляд судами справ у порядку цивільного судочинства) відносяться справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ч.1 ст.19 ЦПК України).
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку:
1) наказного провадження;
2) позовного провадження (загального або спрощеного);
3) окремого провадження.
Позов у цивільному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, що складається з вимогою процесуального характеру та вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право). А предмет позову - це матеріальний зміст цієї вимоги. Таким чином, під предметом позову розуміється певно матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Цей матеріальний зміст позовних вимог позивача, проявляється в матеріально-правовій заінтересованості - отримати певне матеріальне благо.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в ст.315 Цивільного процесуального кодексу України.
У той же час, на підставі положень Конституції України про судову спеціалізацію (частина перша статті 125) і про гарантування кожному права на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (частина друга статті 55) в Україні утворено окрему систему судів адміністративної юрисдикції.
Захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень визначено як безпосереднє завдання адміністративного судочинства (частина перша статті 2 КАС України). Адміністративне судочинство як спеціалізований вид судової діяльності стало тим конституційно і законодавчо закріпленим механізмом, що збільшив можливості людини для здійснення права на судовий захист від протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Розмежування юрисдикційних повноважень між загальними і спеціалізованими судами підпорядковано гарантіям права кожної людини на ефективний судовий захист. За таким підходом усі публічно-правові спори, у яких хоча б однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень, належать до адміністративної юрисдикції і за компетенцією мають бути розглянуті адміністративними судами (пункти 1, 2, 7 статті 3, частина перша статті 17 КАС України).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п.1 ч. 1 ст.19 КАС України).
Нормами ст. 20 ЦПК України передбачено, що не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Звертаючись з позовом до суду за правилами цивільного судочинства в порядку позовного провадження, позивач ОСОБА_1 у позовній заяві об'єднав в одне провадження вимоги, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства: «встановлення факту громадянства України» (підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства) та «зобов'язання відповідача видати паспорт громадянина України» (підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства).
Статтею 188 ЦПК України встановлено, що не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Згідно п.2 ч. 4 ст. 185 ЦПК України позовна заява повертається у випадках, коли порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 188 цього Кодексу).
Оскільки позивач об'єднав в одне провадження вимоги, які мають розглядатися у порядку різного судочинства, а суд позбавлений можливості застосувати положення ст. 188 ЦПК України щодо роз'єднання заявлених вимог позивача в окремі провадження, і так само позбавлений можливості передати роз'єднані вимоги з одного суду цивільної юрисдикції до іншого суду адміністративної юрисдикції, оскільки відповідно до ч. 1 п.1 ст. 31 ЦПК України, суд наділений правом передачі справи на розгляд іншого суду, лише у разі якщо справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) цього суду, вважаю за необхідне позовну заяву повернути позивачу.
Згідно ч.5 ст.185 ЦПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 20, 188, 258 - 260, 315, 353, 354 ЦПК України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління ДМС України у м. Києві та Київській області про визнання факту набуття громадянства України та зобов'язання видати паспорт громадянина України - повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 261 ЦПК України.
Суддя: І.В.Коваленко