ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2023 р. Справа № 520/169/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2023, головуючий суддя І інстанції: Старосєльцева О.В., м. Харків, повний текст складено 15.05.23 по справі № 520/169/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області третя особа: Комунальне підприємство "Харківський метрополітен"
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з позовними вимогами про скасування рішення №203950005966 від 28.09.2022 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до п. 1 ч. 2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) призначити та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, з дня звернення за призначенням пенсії - з 05 вересня 2021 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період його роботи за професією машиніст електропоїзду (метрополітену) з 13.02.1995 по 24.06.2016 роки; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зарахувати до загального трудового стажу період його роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зарахувати до загального трудового стажу період проходження ним військової служби з 19.11.1988 по 26.11.1990 роки.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 клопотання відповідача про залучення КП "Харківський метрополітен" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, задоволено. Залучено до участі у справі №520/169/23 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору КП "Харківський метрополітен".
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення №203950005966 від 28.09.2022 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області місцезнаходження: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, Харків, Харківська область, 61000, код ЄДРПОУ 14099344) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, з дня звернення за призначенням пенсії - з 05 вересня 2021 року, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 період роботи за професією машиніст електропоїзду (метрополітену) з 13.02.1995 по 24.06.2016 роки; до загального трудового стажу період роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993 та період проходження військової служби з 19.11.1988 по 26.11.1990 роки.
Позов у решті вимог залишено без задоволення.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області місцезнаходження: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, Харків, Харківська область, 61000, код ЄДРПОУ 14099344) частину витрат зі сплати судового збору у розмірі 687,10 грн. (шістсот вісімдесят сім гривень 10 копійок).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що до загального страхового стажу ОСОБА_1 не зараховано період роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993 та до пільгового стажу (робота за Списком № 1) не врахований період роботи з 13.02.1995 по 14.06.2016, згідно копії трудової книжки НОМЕР_2 від 04.02.1991, оскільки документ про стаж розглядається з урахуванням положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок), Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13- 1. Відповідно до Порядку, необхідні для призначення пенсії документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Харківський окружний адміністративний суд не зобов'язав при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 зараховувати стаж по копії трудової книжки, оригінал не надавався. У військовому квитку позивача НОМЕР_3 в періоді проходження військової служби з 19.11.1988 по 26.11.1990 дописано дату призиву на військову службу. Вказане не дає підстав для зарахування цього періоду до страхового стажу Позивача. Тому, для зарахування цього періоду ОСОБА_1 необхідно надати уточнюючу довідку про період проходження строкової служби. Також, до страхового стажу Позивача не зарахований період роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993 помічником водія в 3-й Харківській дистанції колії Південної залізниці, оскільки відсутня скан копія оригіналу трудової книжки ОСОБА_1 . Для зарахування до страхового стажу цього періоду роботи необхідно надати уточнюючу довідку про період роботи в 3-тій Харківській дистанції колії Південної залізниці, видану підприємством на підставі первинних документів за час виконання роботи. Стверджує, що до стажу роботи за Списком № 1 не зараховано періоди роботи за професією машиніст електропоїзду (метрополітену) з 13.02.1995 по 16.01.2003, оскільки в довідці, уточнюючій пільговий характер роботи не вірно зазначені Списки, чинні на спірний період роботи. Тому, ОСОБА_1 необхідно надати довідку, уточнюючу пільговий характер роботи, в якій має бути зазначено списки, чинні на цей період роботи.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що згідно відомостей копії трудової книжки серії НОМЕР_2 , у період часу з 13.02.1995 та дотепер заявник працює на посаді машиніста електропоїзда (метрополітену) в КП "Харківський метрополітен" (який є правонаступником ДП "Харківський метрополітен").
05.09.2021 позивач через Портал електронних послуг звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", надавши відповідний пакет документів.
Управлінням розглянуто подану заяву та винесено рішення від 01.09.2021 № 203950005966 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Не погодившись з рішенням Управління, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 у справі № 520/19625/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління № 203950005966 від 01.09.2021 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 ОСОБА_1 , відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ. Зобов'язано Головне управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 вересня 2021 року щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено. Стягнуто з Головного управління судові витрати по сплаті судового збору в дохід держави у розмірі 454,00 грн.
Вказане вище судове рішення набрало законної сили 07.07.2022.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 у справі № 520/19625/21 відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління повторно розглянув заяву та документи заявника, надані 05.09.2021, щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список №1) відповідно до Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІУ та прийняв рішення від 28.09.2022 року № 203950005966, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За змістом вказаного рішення пенсійним органом визнано страховий стаж заявника у 31 рік 02 місяця 10 днів, пільговий стаж роботи у 10 років, пільговий стаж за Списком №1 у 0 років.
Зі змісту вказаного рішення вбачається, що до загального страхового стажу заявника не зараховано період роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993 та до пільгового стажу (робота за Списком №1) не врахований період роботи з 13.02.1995 по 14.06.2016, згідно копії трудової книжки НОМЕР_2 від 04.02.1991 року, оскільки документ про стаж розглядається з урахуванням положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок), Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1. Відповідно до Порядку, необхідні для призначення пенсії документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Харківський окружний адміністративний суд не зобов'язав при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 зараховувати стаж по копії трудової книжки, оригінал не надавався.
Також судовим розглядом встановлено, шо у військовому квитку позивача НОМЕР_3 в періоді проходження військової служби з 19.11.1988 по 26.11.1990 дописано дату призову на військову службу, що, на думку відповідача, не дає підстав для зарахування цього періоду до страхового стажу позивача. Також, до страхового стажу позивача не зарахований період роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993 помічником - водія в третій Харківській дистанції колії Південної залізниці, оскільки відсутня скан копія оригіналу трудової книжки ОСОБА_1 . Як зазначив відповідач, для зарахування до страхового стажу цього періоду роботи необхідно надати уточнюючу довідку про період роботи в третій Харківській дистанції колії Південної залізниці, видану підприємством на підставі первинних документів за час виконання роботи.
Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що атестація має проводитися у передбачені для цього строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Крім того, суд першої інстанції зазначив, що працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позову з таких підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно з п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.1994 № 773 внесено зміни і доповнення до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме підпункт "а" підрозділу 1 розділу XXI "Транспорт" після позиції 1200100а-12180 доповнено позицією 1200100а-14409 такого змісту: "1200100а-14409 Машиністи електропоїздів метрополітену".
Постановою Кабінету Міністрів № 36 від 16.01.2003 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 21.1 “а” підрозділу 1 розділу XII "Транспортні послуги" зазначеного Списку, право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 мають машиністи електропоїздів (метрополітену).
У Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 “Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”, позиція “Машиністи електропоїздів метрополітену” відсутня.
Відповідно до рішення Національної служби посередництва і примирення від 11.07.2005 № 05-07-05 "Про колективний трудовий спір між машиністами електропоїздів метрополітенів України та Кабінетом Міністрів України" Кабінету Міністрів України рекомендовано виконати пункт 1 рішення примирної комісії по вирішенню колективного трудового спору між машиністами електропоїздів метрополітенів України та Кабінетом Міністрів України від 10.02.2005: “ 1. Задовольнити вимогу машиністів електропоїздів метрополітенів України: “відновити професію “машиніст електропоїздів метрополітену” в Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36”.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2006 року № 276 внесено зміни до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Підрозділ “Транспортні послуги" зазначеного Списку доповнено позицією - машиністи електропоїздів (метрополітену).
Крім того, Міністерству транспорту та зв'язку разом з Міністерством охорони здоров'я запропоновано до 01.04.2006 розробити методику проведення атестації робочих місць за умовами праці машиністів електропоїздів (метрополітену), забезпечити проведення атестації робочих місць за умовами праці машиністів електропоїздів (метрополітену) державних підприємств “Дніпропетровський метрополітен” і “Харківський метрополітен”, а разом з Київською міськдержадміністрацією - на комунальному підприємстві “Київській метрополітен” і подати Мінпраці та соціальної політики до 01.07.2006.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом № 383 від 18.11.2005 Міністерства праці та соціальної політики України визначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
При цьому, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
24 червня 2016 року прийнято постанову КМУ №461 від 24.06.2016, якою затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідно до даної Постанови професія машиніст електропоїзда метрополітену не входить до вказаного Списку.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач перебував на посаді машиніста електропоїзда метрополітену в КП "Харківський метрополітен" з 13.02.1995, на якій і працює і дотепер, отже у період дій Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 з внесеними змінами від 15.11.1994 №773 та Постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2006 № 276, якою внесені зміни до Списку № 1 та підрозділ "Транспортні послуги" зазначеного Списку доповнено позицією - "Машиністи електропоїздів (метрополітену)".
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п.20 цього Порядку, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників; у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.17 указаного Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Тобто, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу або інші документи необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці, при цьому за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання, підтвердження трудового стажу може здійснюватися органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
З матеріалів справи вбачається, що трудова книжка позивача містить в собі записи - відомості щодо характеру роботи позивача.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442, та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Відповідно п.4.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (затв. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005383, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за №1451/11731) результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умові характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналізуючи наведені норми, колегія суддів вважає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Колегією суддів досліджено Роз'яснення про проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.08.2000 року №205, згідно якого в окремих випадках за скрутного фінансово-економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці у зв'язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об'єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що атестація має проводитися у передбачені для цього строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Зазначеної позиції дотримується Верховний Суд в постанові від 21.08.2018 (адміністративне провадження К/9901/20098/18, справа №352/547/16-а) та постанові від 10.07.2018 (справа №227/545/17, адміністративне провадження №К/9901/22421/18) вказуючи, що атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації. Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
З матеріалів справи, колегією суддів встановлено, що первинна атестація робочого місця позивача проводилась в 1994 році, за наслідками чого видано наказ Харківського метрополітену від 24.11.1994 року №129 “Про затвердження пільг та компенсацій робітникам метрополітену за результатами атестації робочих місць за умовами праці”, в подальшому атестація проводилась в 1996-1997 році, за її наслідками видано наказ Харківського метрополітену №51 від 09.04.1997 року “Про затвердження пільг та компенсацій робітникам метрополітену за результатами атестації робочих місць за умовами праці”, яким внесені зміни та доповнення до наказу від 24.11.1994 року № 129, в подальшому повторна атестація робочих місць проводилась в 1999 році, за її наслідками видано наказ Харківського метрополітену №214 від 07.12.1999 року “Про затвердження пільг та компенсацій робітникам метрополітену за результатами атестації робочих місць, проведеної в 1999 році”.
Згідно листів - роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України та державних органів нижчих ланок, наданих у відповідь на звернення адміністрації КП “Харківський метрополітен” стосовно можливості призначення пенсії за віком машиністам електропоїздів (метрополітену), у яких, з посиланням на підрозділ І розділу ХХІ “Транспорті послуги”, позиція 21.1 а машиністи електропоїздів (метрополітену) внесені до Списку №1, зазначено, що машиністи електропоїздів (метрополітену) передбачені Списком №1 виробництв, робіт, професій посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою КМУ від 16.03.2003 №36 і можуть користуватися правом пільгового забезпечення відповідно до ст. 13 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” за результатами атестації робочих місць та за умовами праці.
Відповідно до карток умов праці, згідно з якими позивач працював в особливо шкідливих та важких умовах праці. Відповідно до замірів факторів виробничого середовища і трудового процесу умови праці докорінно з 1999 року, тобто з моменту проведення останньої атестації, не змінювалися. За вказаними у картах умов праці відомостями суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що робоче місце машиніста електропоїзду (метрополітену) слід вважати з особливо шкідливими та важкими умовами праці.
Таким чином, відповідно до законодавства України та карток умов праці позивач працював за професією та в умовах праці, що віднесені до Списку №1, від так має право на зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 спірного періоду роботи за професією машиніст електропоїзду (метрополітену) з 13.02.1995 по 24.06.2016.
Щодо доводів відповідача в апеляційній скарзі про відсутність підстав для зарахування до загального стажу періоду проходження військової служби з 18.11.1988 по 26.11.1990, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Наведене повністю узгоджується з абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Також, згідно з п.п. "к" п. 108 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №590 від 03.08.1972, до загального стажу роботи, що дає право на пенсію, зараховується будь-яка робота в якості робітника або службовця, незалежно від характеру та тривалості роботи і тривалості перерв. Зокрема, в стаж зараховується служба в складі Збройних Сил СРСР і перебування в партизанських загонах; служба у військах і органах ВЧК, ОГПУ, НКВД, НКГБ, МТБ, Комітету державної безпеки при Раді Міністрів СРСР, Міністерства охорони громадського порядку СРСР, міністерств охорони громадського порядку союзних республік, Міністерства внутрішніх справ СРСР, міністерств внутрішніх справ союзних республік; служба в органах міліції, перебування військовослужбовця в полоні зараховується до стажу роботи в установленому порядку.
Судовим розглядом встановлено, шо у військовому квитку позивача НОМЕР_3 в періоді проходження військової служби з 19.11.1988 по 26.11.1990 дописано дату призову на військову службу, що, на думку відповідача, не дає підстав для зарахування цього періоду до страхового стажу позивача.
З такими аргументами відповідача колегія суддів не погоджується та зазначає, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні документів про стаж. Відповідач не врахував, що не усі недоліки записів у військовому квитку можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах/військової служби, а не правильність записів у трудовій книжці/військовому квитку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі №234/13910/17, від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 25.04.2019 у справі №159/4178/16-а, від 17.07.2018 у справі №220/989/17, від 06.02.2018 у справі №677/277/17, від 09.08.2019 у справі №654/890/17, від 26.06.2020 у справі №520/6481/2020, від 30.09.2019 у справі №638/18467/15-а, від 25.04.2019 у справі №593/283/17, від 03.09.2019 у справі №495/10175/16-а, від 21.02.2018 у справі №687/975/17, від 23.07.2019 у справі №537/53/17, від 25.09.2018 у справі №242/65/17.
Отже, відомості, зазначені у військовому квитку, не викликають сумніву про факт проходження позивачем військової служби, тому позивач має право на зарахування до страхового стажу період проходження ним військової служби з 19.11.1988 по 26.11.1990.
Щодо висновку суду першої інстанції про зарахування до загального стажу періоду роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993, колегія суддів ураховує таке.
Відповідно до пункту 2.4 Інструкції №58 від 29 липня 1993 року усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Відповідно пункту 2.11 Інструкції зазначено, що першу сторінку (титульний лист) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, та після нього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка.
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Дослідивши записи у трудовій книжці заявника, колегія суддів зазначає, що останні є повними, послідовними, містять в собі вичерпну інформацію про період роботи ОСОБА_1 з 29.01.1991 по 04.06.1993.
В апеляційній скарзі відповідач стверджує, що позивачу не зарахований період роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993 помічником водія в 3-й Харківській дистанції колії Південної залізниці, оскільки відсутня сканкопія оригіналу трудової книжки ОСОБА_1 .
З цього приводу слід зазначити, що спірні правовідносини вже були предметом судового розгляду, зокрема до аналогічних висновків щодо зарахування до пільгового стажу за Списком №1 період роботи за професією машиніст електропоїзду (метрополітену) з 13.02.1995 по 24.06.2016 роки; до загального трудового стажу період роботи з 29.01.1991 по 04.06.1993 та період проходження військової служби з 19.11.1988 по 26.11.1990 також дійшов Харківський окружний адміністративний суд у справі № 520/19625/21, за результатами чого зобов'язав Головне управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 вересня 2021 року щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У спірних правовідносинах, за результатами повторного вирішення заяви заявника про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, було прийнято рішення про відмову у призначенні цієї пенсії без врахування висновків суду по справі №520/19625/21 з зазначенням при цьому про ненадання оригіналу трудової книжки заявника.
Водночас, при первинному зверненні до пенсійного органу оригінал трудової книжки заявником надавався та вказані обставини не були підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
До того ж такі дії відповідача не відповідають критерію добросовісності, оскільки відповідно до п. 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі за текстом - Порядок №22-1) у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Отже, відповідач повинен був письмово повідомити позивача про необхідність надання оригіналу трудової книжки, при цьому у колегії суддів не виникає сумнівів, що така книжка була б надана на запит Управління. Водночас відповідач, замість добросовісного виконання своїх обов'язків з метою максимального сприяння інтересам позивача та надання допомоги щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії, як це передбачено п. 3.3 Порядку № 22-1, безпідставно відмовив в призначенні пенсії, повністю проігнорувавши висновки, викладені в рішенні суду у справі № 520/19625/21.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: "а", "б", "в", "г" пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
З огляду на результат апеляційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 по справі № 520/169/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді В.В. Катунов І.М. Ральченко