Ухвала від 27.10.2023 по справі 522/20908/23

Справа №522/20908/23

Провадження №1-кс/522/6740/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2023 року місто Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_6 , погоджене з першим заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 про продовження строку досудового розслідування, -

УСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_6 звернувся до суду із клопотанням, погодженим з першим заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження №22023160000000381 від 02.10.2023 до чотирьох місяців, посилаючись на наступне.

СВ УСБУ в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023160000000381 від 02.10.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.114-2, ч.1 ст.263 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах але не пізніше 30.08.2023 знаходячись у м. Одеса (більш точне місце та час досудовим розслідуванням не встановлено), діючи умисно, переслідуючи мету незаконного придбання та подальшого зберігання вибухових пристроїв, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, без передбаченого законом дозволу придбав у невстановленому місці ручну протитанкову гранату РПГ-18 та ручну протитанкову гранату РПГ-26. В подальшому, продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_4 зберігав вказані вибухові пристрої без передбаченого законом дозволу, до моменту їх виявлення 30.08.2023 о 12.20 та вилучення органом досудового розслідування в ході обшуку, а саме у технологічних пустотах багажного відділення автомобілю "Toyoya Prius", д.н.з. НОМЕР_1 , який перебуває в користуванні ОСОБА_4 .

Злочинна діяльність ОСОБА_4 була припинена 30.08.2023 у зв'язку з виявленням та вилученням даних предметів співробітниками правоохоронного органу - УСБУ в Одеській області.

Відповідно до п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 26.04.2002 «Про судову практику в справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовинами, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами» (далі за текстом - Постанова ПВСУ), під незаконним зберіганням вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин чи вибухових пристроїв розуміються умисні дії, які полягають у володінні (незалежно від тривалості в часі) без відповідного дозволу або із простроченням його дії будь-яким із зазначених предметів, що знаходиться не при особі, а в обраному нею місці.

Пункт 12 Постанови ПВСУ, незаконним придбанням вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв слід вважати умисні дії, пов'язані з їх набуттям (за винятком викрадення, привласнення, вимагання або заволодіння шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем) всупереч передбаченому законом порядку - в результаті купівлі, обміну, привласнення знайденого, одержання як подарунок, на відшкодування боргу тощо.

Згідно з висновком експерта ЗЕС ІСТЕ СБУ №368 від 31.08.2023, виявлені в ході обшуку авто "Toyoya Prius", д.н.з. НОМЕР_1 предмети є: реактивними протитанковими гранатами РПГ-18 та РПГ-26, що відносяться до бойових припасів.

Також, згідно з висновком експерта ЗЕС ІСТЕ СБУ №372 від 07.09.2023, виявлені в ході обшуку авто "Toyoya Prius", д.н.з. НОМЕР_1 бойові припаси РПГ-18 та РПГ-26 - придатні до використання за цільовим призначенням та до здійснення вибуху.

Окрім того встановлено, що 24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).

До складу ООН входять Україна, Російська Федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.

Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, всі Члени вказаної організації утримуються в їхніх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним з Цілями Об'єднаних Націй.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 9 грудня 1981 року № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1965 року № 2131 (ХХ), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав, про огородження їх незалежності і суверенітету; від 24 жовтня 1970 року № 2625 (XXV), що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами у відповідності до Статуту ООН; від 16 грудня 1970 року № 2734 (ХХV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки, та від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербування найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Так, згідно зі статтею 1 резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, агресією є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності або політичної незалежності іншої держави, або будь-яким іншим способом, несумісним зі Статутом ООН, як це установлено в даному визначенні.

Відповідно до статті 3 вказаної резолюції, будь-яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, з врахуванням і у відповідності до положень статті 2, буде кваліфікуватися як акт агресії:

а) вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або її частини;

b) бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

c) блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;

d) напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські і повітряні флоти іншої держави;

e) застосування збройних сил однієї держави, які знаходяться на території іншої держави за узгодженням з державою, яка приймає, на порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після закінчення дії угоди;

f) дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалась цією іншою державою для здійснення акта агресії проти третьої держави;

g) засилання державою або від імені держави озброєних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це рівносильно переліченим вище актам, або її значна участь в них.

Згідно зі статтею вказаної резолюції, ніякі міркування будь-якого характеру, чи-то політичного, економічного, військового або іншого характеру, не можуть служити виправданням агресії. Агресивна війна є злочином проти міжнародного миру. Агресія тягне за собою міжнародну відповідальність. Ніяке територіальне придбання або особлива вигода, одержані в результаті агресії, не є і не можуть бути визнані законними.

Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав були закріплені також в Заключному Акті наради з безпеки і співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року, який підписаний СРСР, правонаступником якого є Російська Федерація.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і Російська Федерація.

В розумінні положень ст. 2 Женевських конвенцій від 12.08.1949, ратифікованих Указом Президії Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки від 03.07.1954, між Російською Федерацією та Україною з 20.02.2014 триває збройний конфлікт міжнародного характеру.

24.02.2022 року о 05:00 год., за наказом президента російської федерації, збройні сили Російської Федерації незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

У зв'язку з військовою агресією рф проти України, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався, останнє з яких на підставі Указу Президента №451/2023 від 26.07.2023, з 05 години 30 хвилин 18.08.2023 строком на 90 діб.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 знаходячись 25.08.2023 близько 14 год. 12 хв. поруч з торгівельним центром «Епіцентр» у м. Миколаїв на проспекті Богоявленському, 191-А, побачив та сфотографував на свій смартфон Xiaomi Redmi Note 8 Pro (M1906G7G) imei1: НОМЕР_2 , три РСЗВ високомобільних артилерійських ракетних комплекси «Himars M142» на колісному шасі.

30.08.2023 ОСОБА_4 знаходячись за місцем свого проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , усвідомлюючи, що рф здійснює широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад проти України, у зв'язку з чим в Україні у встановленому законом порядку введено воєнний стан, бажаючи настання тяжких наслідків у вигляді завдання шкоди державній безпеці України та зниження обороноздатності України, вирішив надати російській федерації, її державним органам, організаціям і представникам інформацію про переміщення зброї та озброєння, за можливості їх ідентифікації на місцевості, зокрема артилерійських ракетних комплексів.

Використовуючи у своєму смартфоні мобільний месенджер (сервіс для обміну голосовими, текстовими повідомленнями і медіафайлами) «Whatsapp» під ім'ям « ОСОБА_8 » з номером телефону НОМЕР_3 , будучи обізнаним про те, що його знайомий має проросійську позицію, знаходиться на території росії та всіляко протидіє українській владі, надіслав 30.08.2023 о 09 год. 42 хв. останньому на номер телефону НОМЕР_4 , який записаний в телефоні як ОСОБА_9 , повідомлення із інформацією про переміщення зброї та озброєння, а також координати розташування Збройних Сил України, а саме з наступним текстом: «ІНФОРМАЦІЯ_2)))». При цьому, ОСОБА_4 додатково до повідомлення надіслав фотознімки вищевказаних зброї та озброєння.

Згідно листа ОСУВ « ОСОБА_12 » від 19.09.2023, у період з 25.08.2023 по 30.08.2023 включно, територією Миколаївської області здійснювалась передислокація трьох РСЗВ високомобільних артилерійських ракетних комплексів «Himars M142» на колісному шасі, зі штатним особовим складом, під час чого було здійснено технічну зупинку навпроти торгівельного центру «Епіцентр» (м. Миколаїв, проспект Богоявленський, 191А). РСЗВ «Himars M142» можливо ідентифікувати на місцевості. У випадку передачі цієї інформації громадянам рф чи іншим особам, які діють в інтересах російських спецслужб, військових формувань, військовослужбовців рф, буде завдано шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній та економічній безпеці України. Зазначена інформація, у тому числі з використанням географічних координат, прив'язування до місцевості, тощо у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами не розміщувалася та не поширювалась, не є загальнодоступною та підлягає захисту від розповсюдження.

Окрім того, згідно листа ОСУВ «Одеса» від 22.09.2023, поруч з координатами 46.6047108, 30.9254354 знаходяться склади ракетно-артилерійського озброєння НОМЕР_6 окремої механізованої бригади імені ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_7 , АДРЕСА_2 ). Також, поруч із вказаними координатами знаходиться центр забезпечення навчального процесу ІНФОРМАЦІЯ_3 (в/ч НОМЕР_8 , АДРЕСА_2 ), де на даний час йде формування (розгортання), укомплектування особовим складом, зброєю та спорядженням, подальше їх навчання, бойове злагодження тощо підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Зазначені особовий склад, військову техніку, складські споруди тощо можливо ідентифікувати на місцевості. У випадку передачі цієї інформації громадянам рф чи іншим особам, які діють в інтересах російських спецслужб, військових формувань, військовослужбовців рф, буде завдано шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній та економічній безпеці України. Зазначена інформація, у тому числі з використанням географічних координат, прив'язування до місцевості, тощо у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами не розміщувалася та не поширювалась, не є загальнодоступною та підлягає захисту від розповсюдження.

Для закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне: отримати та дослідити відповіді на доручення оперативних підрозділів; встановити та допитати всіх свідків у кримінальному провадженні; провести тимчасовий доступ у операторів мобільного зв'язку щодо телефонних з'єднань та повідомлень; провести огляд інформації отриманої в ході тимчасового доступу у операторів мобільного зв'язку; завершити розсекречування матеріалів проведення негласних слідчих (розшукових) дій; провести інші слідчі/процесуальні дії, в проведенні яких виникне необхідність.

Відомості, які будуть отримані в результаті перелічених слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, мають значення доказів у кримінальному провадженні, оскільки підтвердять або спростують причетність підозрюваних до вчинення кримінального правопорушення.

Досудове розслідування проводиться за ознаками вчинення тяжкого та особливо тяжкого злочину, тобто відповідно до ст.219 КПК України загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого та особливо тяжкого злочину. Строк досудового розслідування спливає 28.10.2023.

У вказаний строк завершити досудове розслідування неможливо внаслідок особливої складності кримінального провадження. Необхідно здійснити визначені слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які мають важливе значення для судового розгляду та ухвалення законного рішення, проведення яких потребує додаткового часу строком не менше, аніж 4 (чотири) місяці, у зв'язку з чим виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до чотирьох місяців, тобто до 28 грудня 2023 року.

Тому слідчий за погодженням із прокурором звернувся до слідчого судді із відповідним клопотанням.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого та просив його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник не заперечували проти задоволення клопотання слідчого.

Дослідивши матеріали кримінального провадження, які обґрунтовують доводи клопотання, заслухавши учасників судового розгляду, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що СВ УСБУ в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023160000000381 від 02.10.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.114-2, ч.1 ст.263 КК України.

Завершити досудове розслідування до закінчення строку досудового розслідування неможливо у зв'язку з необхідністю проведення слідчих дій, які не виконанні в зв'язку із складністю кримінального провадження, а саме отримати та дослідити відповіді на доручення оперативних підрозділів; встановити та допитати всіх свідків у кримінальному провадженні; провести тимчасовий доступ у операторів мобільного зв'язку щодо телефонних з'єднань та повідомлень; провести огляд інформації отриманої в ході тимчасового доступу у операторів мобільного зв'язку; завершити розсекречування матеріалів проведення негласних слідчих (розшукових) дій; провести інші слідчі/процесуальні дії, в проведенні яких виникне необхідність.

Відомості, які будуть отримані в результаті вказаних дій, мають значення доказів у кримінальному провадженні.

З огляду на викладене, строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до чотирьох місяців.

Керуючись ст.ст.28, 294, 295-1 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023160000000381 від 02.10.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.114-2, ч.1 ст.263 КК України, до чотирьох місяців, тобто до 28.12.2023 включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя:

27.10.2023