вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
26.10.2023м. ДніпроСправа № 904/3191/23
За позовом Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ"
до Фізичної особи-підприємця Решотка Лариса Григорівна
про стягнення боргу
Суддя Юзіков С.Г.
Без участі представників сторін
Позивач просить стягнути з Відповідача борг зі сплати за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у розмірі - 12 141,46 грн., інфляційні втрати у розмірі - 2 015,49 грн., 3% річних у розмірі - 415,14 грн., пеню у розмірі 6 390,08 грн., штраф 7% у розмірі - 849,00 грн. та судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що під час здійснення відбору проб стічних вод на об'єкті Споживача ФОП Решотки Л.Г. 23.11.2021 представники КП "Кривбасводоканал" порушили ДСТУ ISO 5667-10:2005, про що представником Відповідача зазначено в розділі "зауваження споживача" Акту № 686 "Про відібрання проб стічних вод" від 23.11.2021, а тому відібрані проби стічних вод є необ'єктивним, а такі результати не можуть вважатись законними та бути підставою для нарахувань здійснених Позивачем. Порядок відбирання проб стічних вод усіх форм промислових стічних вод, нечищених й очищених побутових стічних вод, врегульовано Національним стандартом України "Якість води. Відбирання проб", ДСТУ ISO 5667-10:2005. Так, відповідно до п. 5.1.2 ДСТУ ISO 5667-10:2005 перед відібранням проб із каналізаційних колекторів, каналів і оглядових колодязів обране місце треба очистити: видалити окалину, мул, бактеріальну плівку тощо зі стінок. Потрібно вибирати місця із сильною турбулентною течією, що забезпечить добре перемішування. В разі відсутності турбулентної течії її треба створити, звузивши потік. В примітці 1 вказаного пункту зазначено, якщо перемішування є інтенсивним тільки безпосередньо перед перешкодою, то відібрати пробу треба у цьому місці, уважно стежачи, щоб у пробу не потрапив осад і щоб пробу відбирали нижче верхнього шару рідини. Перед тим, як відібрати проби в контрольному колодязі КК-1, такий представниками КП "Кривбасводоканал" не був обстежений, не очищувався, мул та осад з нього не видалявся. В контрольному колодязі КК-1 відсутня висока течія, ретельне перемішування стічних вод не здійснюється, в свою чергу представники Позивача не створювали необхідну турбулентну течію води, що є порушенням п. 5.1.2 ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб". На прохання представника Відповідача здійснити паралельну пробу з дотриманням порядку відібрання проб стічних вод для здійснення паралельного аналізу для Споживача, представниками Позивача відмовлено в такому відібранні паралельної проби, що вказує на порушення Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого рогу, затверджених рішенням виконкому міської ради від 13.02.2019 № 79. Здійснюючи розрахунок величини додаткової плати Позивач вказує період з 26.08.2021 по 23.11.2021 та нараховує суму 12 141,46 гри., як стверджує Позивач, такий розрахунок здійснений на підставі п. 6.8., 6.16, 6.17 Правил 79. Відповідно до п. 6.14 Правил 79 - у разі виявлення виробником під час контролю якості стічних вод, що скидають споживачі, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (СГ) понад установлену Правилами чи умовами договору, ДК коефіцієнт кратності (Кк) для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за визначеною формулою, за результатом обрахунку у Позивача коефіцієнт складає 3.48. Однак, Відповідач звертає увагу, що якщо припускати, що здійсненні Позивачем донарахування ґрунтуються на достовірних лабораторних показниках, то навіть здійснений ним розрахунок є невірним. Так, п. 6.14 визначено, якщо виявлено перевищення фактичної концентрації понад установлену Правилами концентрацію, то коефіцієнт кратності вираховується за формулою, яка встановлена даним пунктом. Як зазначається в протоколі дослідження № 1206 від 29.11.2021, в п. 13- значення показника фосфатів згідно з Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовід ведення м. Кривого Рогу становить 3,9 мг/дм 3, тобто це є допустимим, а все що понад цього показника є перевищенням, про що і зазначається в формулюванні самого п 6.14. Позивачем заявлено до стягнення, окрім нарахованої ним недостовірної додаткової плати за скид стічних вод, ще інфляційній витрати, пеню і штраф у розмірі 7 % згідно п. 6.1 Договору № 350 від 18.06.2012. Відповідно до п. 6.1 Договору споживач несе відповідальність згідно з законодавством та цим Договором за: несвоєчасну оплату послуг водопостачання та водовідведення у термін, зазначений у п.4.1 цього Договору Споживач сплачує на користь Виробника пеню у розмірі 0,5 % від суми платежу за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє в період за який сплачується пеня, а за прострочення понад тридцяти днів додатково сплачує штраф у розмірі 7 % вартості. Як вбачається зі змісту п. 4.1 Договору, такий не визначає термінів на які посилається п. 6.1 Договору для можливості застосування неустойки і який був використаний Позивачем, як підставу такого нарахування. Вказаний п. 4.1 Договору містить наступне: "Орієнтована загальна вартість послуг згідно умов цього Договору складає", тобто пункт 4.1 Договору не містить термінів для оплати послуг, за порушення яких відповідно до п. 6.1 Договору нараховується пеня, штрафні санкції. Таким чином, розрахунок Позивача по пені, штрафним санкціям здійснено безпідставно. Також Відповідач просить суд прийняти до уваги, що відповідно до підп. 4 п. 3 Розділу II "Прикінцеві положення" Закону України 17.03.2020 № 530-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусіюї хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Позивач у відповіді на відзив зазначив, що відповідно до п.5.1 Правил №79, Виробники й споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу відповідно до вимог чинного законодавства України. ДСТУ ISO 5667-10:2005 не встановлено конкретного суб'єкта, який мав би виконувати дії, передбачені пунктом 5.1.2. Згідно з положеннями вищезазначених нормативно-правових актів, обов'язок щодо утримання контрольних каналізаційних колодязів у належному стані стосується також і Споживача. 23.11.2021 уповноваженими представниками КП "Кривбасводоканал" у присутності представника Споживача здійснено відбір проб стічних вод, про що укладено Акт №686 про відбір проб стічних вод, підписаний у двосторонньому порядку. Контрольним аналізом хіміко-бактеріологічної лабораторії Позивача від 29.11.2021, у пробах стічних вод ФОП Решотка Л.Г. виявлено перевищення вмісту забруднюючих речовин за показником фосфати. В Акті №686 представник Споживача в графі "зауваження Споживача" зазначив: "відбір проб відбувся не у відповідності ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб". Жодних інших зауважень, зокрема, щодо того, що контрольний колодязь КК-1 фактично ще виконує функцію відстійника і вода там не циркулює, що працівниками КП "Кривбасводоканал" не надано можливості Споживачеві скористатися правом на паралельний відбір проб стічних вод, на які наголошує представник Відповідача у відзив, про це в жодному з актів про відбір проб стічних вод представником Споживача не зазначено. В розділі "Особливі умови відбору проб" зазначено: "відро при опусканні та підійманні не зачіпало стінок та горловини колодязя". З даним твердженням представник Споживача погодився та не заперечував, про що свідчить відсутність відповідних записів в графі "зауваження Споживача" в Акті №686. Щодо твердження Відповідача про паралельний аналіз проб, то в Акті № 686 відсутні заперечення Відповідача щодо відмови представників Позивача у відборі проб для проведення паралельних досліджень. Таким чином, Позивач вважає, що відбір проб стічних вод у Споживача - ФОП Решотка Л.Г. проведено представниками КП "Кривбавсодокнал" правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства України. Щодо розрахунку величини додаткової плати за скид стічних вод, то розрахунок коефіцієнту кратності, як поділу різниці між фактично виявленим показником і допустимою концентрацією на допустиму концентрацію є формулою, що передбачена Правилами №79 для розрахунку коефіцієнту кратності за фактом виявлення одночасного скиду до систем централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують допустимі концентрації, передбачені Правилами чи умовами Договору. Таким чином. КП "Кривбасводоканал" при розрахунку величини додаткової плати застосовано вірний коефіцієнт кратності, що зокрема, передбачений положеннями чинного законодавства України.
Відповідач заперечення на відповідь не надав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
18.06.2012 сторони уклали Договір № 350 про надання послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення (далі Договір), за п. 1.1. якого предметом Договору є надання Виробником (Позивачем) Споживачу (Відповідачеві) послуги з централізованого постачання питної води та водовідведення до межі балансової належності мереж.
Виробник зобов'язується забезпечити Споживача питною водою, виробництво якої здійснює ДПП "Кривбаспромводопостачання", та прийняти від нього стічні води (на підставі Правил № 2202) (п. 1.2. Договору).
Споживач зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги за встановленими тарифами (п. 1.3. Договору).
Загальний обсяг послуг з централізованого постачання питної води орієнтовно складає 133,848 м3/рік (п. 2.2. Договору).
Загальний обсяг послуг централізованого водовідведення стічних вод орієнтовно складає 133,848 м3/рік (п. 2.3. Договору).
Об'єкти користування послугами централізованого постачання питної води та водовідведенням: офіс за адресою: вул. Іллічівська. 39 (п. 2.4. Договору).
Вода подається Споживачу при наявності водовимірювальних приладів, встановлених власними коштами та засобами, згідно з технічними умовами Виробника. На об'єкті Споживача встановлено: водолічильник Метром завод. №7627757 (п. 2.7. Договору).
Вузли обліку повинні розташовуватись на мережі Споживача, а саме на межі балансової належності мереж Виробника та Споживача, що визначається відповідно до актів розмежування балансової належності мереж (п. 2.8. Договору).
Засоби обліку беруться Виробником на абонентський облік після їх опломбування представником Виробника в місцях їх приєднання до трубопроводів. Неопломбовані засоби обліку до експлуатації не допускаються (п. 2.11. Договору).
Кількість стічних вод, що надходять до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить із комунального водопроводу та інших джерел водопостачання (з відрахуванням втрат води на технологічні потреби), згідно показникам приладів обліку (п.2.16. Договору).
Тарифи на послуги водопостачання та водовідведення на день підписання договору затверджені Постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг №222 від 20.10.2011 за 1м3без ПДВ: вода питна - 3,74 грн.; стоки - 4,24 грн.
Вартість послуг може бути змінена відповідно до вимог чинного законодавства України (п. 3.1. Договору).
У випадку зміни тарифів на послуги водопостачання та водовідведення Виробник (письмово або через засоби масової інформації) повідомляє про це Споживача, відповідно до чинного законодавства України, без додаткового узгодження розмірів і строків їх введення. Споживач здійснює оплату за надані послуги по новим тарифам без додаткового узгодження (п. 3.2. Договору).
Розрахунки за надані послуги водопостачання та водовідведення здійснюються Споживачем у грошовій формі протягом трьох банківських днів після пред'явлення платіжного доручення, рахунку або квитанції.
Можливі інші форми сплати отриманих послуг, які не суперечать діючому законодавству України (п. 4.2. Договору).
Відповідно до п.5.2 Договору, Споживач, зокрема, зобов'язаний: своєчасно вносити плату за надані послуги на умовах даного Договору; забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого представника.
Відповідальною особою за водопостачання та водовідведення об'єктів, цілісність пломб та пристроїв водомірного вузла Споживач призначає: Решотку Л.Г. (п. 5.3. Договору).
Згідно з п. 5.4. Договору Виробник має право вимагати від Споживача дотримання нормативно-правових актів (підп. 5.4.5. Договору).
Відповідно до п. 6.1. Договору Споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим Договором за: недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; несвоєчасну оплату послуг водопостачання та водовідведення у термін, зазначений у п. 4.1. цього Договору, Споживач сплачує на користь Виробника пеню у розмірі 0,5% від суми платежу за кожен день прострочення, але не більш подвійної облікової ставки НБУ, що діє в період, за який сплачується пеня, а за прострочення понад тридцять днів додатково сплачує штраф у розмірі 7 % вартості.
Даний Договір набирає чинності з 18.06.2012 і діє в частині надання послуг водопостачання і водовідведення до 31.12.2015, а в частині здійснення розрахунків за надані послуги - до повного погашення заборгованості (п. 10.1. Договору).
Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодна зі сторін не заявить про намір його розірвати або внести в нього зміни (п. 10.2. Договору).
23.11.2021 уповноваженими представниками КП "Кривбасводоканал", в присутності представника Споживача - енергетика Тхоренко В.О., з посиланням на Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу склали Акт про відбір проб стічних вод № 686 від 23.11.2021, на каналізаційному випуску у КК-І, відповідно до якого, на об'єкті ФОП Решотка Л.Г. за адресою: вул. Гетьманська, 39 проведено відбір проб стічних вод (проба №421, 421 арб. разова, об'єднана (усереднена), контрольна, арбітражна). В Акті зазначено: номер проби: 421, 421 арб.; мета відбору: контроль якості стічних вод; вид проби: разова, об'єднана (усереднена), контрольна, арбітражна; спосіб відбору: КНД 211.1.0.009-94 - ручний відбір; візуальні органолептичні характеристики проби: стічна вода має сіре забарвлення; час закінчення відбору проб стічних вод: 14:13 год.
У розділі "Особливі умови відбору проб" Акта № 686 від 23.11.2021 про відбір проб стічних зазначено: "Час прибуття представників КП "Кривбасводоканал" на дане підприємство о 13:35год. Були відібрані разові проби за показником нафтопродукти. На інші показники контролю були відібрані об'єднані проби. Тара для відбору проб стічних вод була підготовлена хіміко-бактеріологічною лабораторією КП "Кривбасводоканал". Погодні умови: пасмурно, без опадів, температура повітря: +4°С. Відро при опусканні та підійманні не зачіпало стінок та горловини колодязя. Акт розмежування балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 2012 року відповідає дійсності. Споживач Решотка Л.Г. ( НОМЕР_1 ) в телефонному режимі, за номером, що вказаний в ЄДР, уповноважила бути присутнім та підписати акт про відбір проб стічних вод енергетика Тхоренко В.О. Відбір проб здійснено у відповідності до чинного законодавства.
У розділі "Зауваження Споживача" Акта №686 від 23.11.2021 зазначено: "Відбір проб відбувся не у відповідності до ДСТУ ISO 5667-10:2005р. "Якість води. Відбирання проб".
Також 23.11.2021 о 1420 уповноваженими представниками КП "Кривбасводоканал", в присутності представника Споживача - енергетика Тхоренко В.О., з посиланням на Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу склали Акт про відбір проб стічних вод № 687 від 23.11.2021, на каналізаційному випуску у КК-5, відповідно до якого, на об'єкті ФОП Решотка Л.Г. за адресою: вул. Гетьманська, 39, відбір проб стічних вод не здійснено у зв'язку з відсутністю стоків.
Зазначені акти підписані представником Споживача.
Хіміко-бактеріологічною лабораторією КП "Кривбасводоканал" проведено аналіз контрольної проби №421 (вхідний №1206) стічних вод ФОП Решотка Л.Г., відібраних 23.11.2021, про що складено Протокол № 1206 від 29.11.2021. Дата та час початку аналізу проби - 23.11.2021 о 15:25 год., закінчено дослідження 29.11.2021 о 08:30 год. В протоколі відображено, що за визначеними показниками дана проба не відповідає вимогам Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу за такими показниками, як фосфати.
Так, у відібраній контрольній пробі №421 (вхідний №1206) в результаті випробувань виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин - фосфати - допустима концентрація - 3,9 - фактична концентрація - 17,5.
У розділі 6 Правил № 79 затверджено порядок визначення розміру плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення при порушенні вимог щодо якості й режиму їх скидання.
Відповідно до п.6.8 Правил №79, визначення величини плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення виробника (Рс) розраховується за формулою:
Рс = T x Qd + 5T x Qpd + Kk x T x Qpz,
де: Т - тариф, установлений з надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн/м3;
Т = 9,92 грн/м3 (з ПДВ) (з 05.02.2020р.);
Qd - об'єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3;
Qpd - об'єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, м3;
Qpz - обсяг скинутих стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3;
Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Згідно з п. 6.14 Правил № 79 у разі виявлення виробником під час контролю якості стічних вод, що скидають споживачі, перевищення фактичної концентрації одного виду
забруднення (Cf) понад установлену Правилами чи умовами договору, ДК
коефіцієнт кратності (Кк) для розрахунку плати за скид понаднормативних
забруднень визначають за формулою:
Сf _
Kk= ДК 1
Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 6.9, 6.10.
Розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями ФОП Решотка Л.Г. до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу за період з 26.08.2021 - 23.11.2021 на суму 12 141,46 грн., Позивач провів з посиланням на п. 6.8, 6.14, 6.17 Правил № 79.
30.11.2021 Позивач направив Відповідачеві повідомлення про результати перевірки стічних вод.
За результатами перевірки Позивач виставив Відповідачеві рахунок № 59 від 22.02.2022 на суму 12 141,46 грн. додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему централізованого водовідведення за період 26.08.2021-23.11.2021., який 05.04.2022 направлено Відповідачеві з листом № 2357 від 23.02.2022 з вимогою оплати за скид понаднормативне забруднених стічних вод, та з розрахунком величини додаткової плати. Також повідомлено про необхідність протягом трьох банківських днів сплатити даний рахунок.
05.12.2022 Позивач повторно направив Відповідачеві вимогу № 7317 від 05.12.2022 про оплату за скид понаднормативно забруднених стічних вод.
На прострочений борг Відповідача, Позивач нарахував 415,14 грн. - 3% річних, 2 015,49 грн. - інфляційних втрат, 6 390,08 грн. - пені, 849,90 грн. - 7% штрафу.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є: факт перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Відповідача, обґрунтованість нарахування стягуваних сум.
Аналізуючи правову природу спірних правовідносин, судом встановлено, що вони виникли між сторонами з приводу відносин водопостачання та водовідведення, а тому ці відносини регулюються загальними положеннями про зобов'язання, визначеними Цивільним та Господарським кодексами України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (Правила № 316), Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затвердженими рішенням Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 13.02.2019 № 79 (Правила № 79).
Укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме, майново-господарських зобов'язань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України, статтями 11, 202, 509 ЦК України і, відповідно до статті 629 ЦК України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтями 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів. Екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Згідно з ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: …дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;..
Відповідно до підп. 3, 5, 7 п.1 розділу II Правил №316 виробники повинні контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.
Згідно з підп. 1, 6 п. 2 розділу II Правил №316 споживачі повинні дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд.
Пунктом 6 розділу VI Правил №316 встановлено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
Відповідно до ст. 131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" (в редакції на момент виникнення правопорушення) скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.
Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил.
Місцеві правила включають: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб'єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється з суб'єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом.
До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення, зокрема, належить затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів (ст. 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").
Відповідно до п. 5, 6 ч.1 ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Пунктом 4 ч.3 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
З метою забезпечення у м. Кривому Розі дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог ст. 13,13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", п. 4 розділу І Правил № 316, рішенням Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 13.02.2019 № 79 затверджено Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу (Правила № 79).
Пунктом 1.2 Правил № 79 передбачено сферу дії Правил, зокрема: Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (надалі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік, як самозайняті особи в контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення Кривого Рогу або безпосередньо в каналізаційні очисні споруди міста (надалі - споживачі).
Відповідно до п. 4.3. Правил № 79 відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери), розташування якого визначено в актах/схемах розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід'ємною частиною договору. У разі відсутності в споживача таких актів/схем розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, відбір проб стічних вод здійснюється з останнього елемента каналізаційної мережі споживача.
Згідно з п 4.11 Правил № 79 якість контрольної проби визначається контрольним аналізом лабораторії виробника, у разі її відсутності інших лабораторій, що здійснюють діяльність у цій галузі відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" і вимог чинного законодавства України, та підтверджується документами встановленого зразка: актом відбору проб стічних вод (додаток 4) і протоколом дослідження якості стічних вод (додаток 5).
При виявленні перевищення ДК стічних вод споживача, що скидаються до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлених Правилами або договором, виробник у 7-денний термін після закінчення аналізу направляє споживачу лист-повідомлення про виявлені перевищення ДК у стічних водах з додаванням протоколу дослідження якості стічних вод та акта відбору проб стічних вод (у разі його відсутності в споживача) ( п. 4.26 Правил № 79).
Згідно з п. 6.17 Правил № 79 додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК, що встановлено контрольним та/або арбітражним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод (додатки 4, 5), стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Додаткова плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач позов заперечує з наведених у відзиві підстав.
Перевіривши доводи сторін, суд приймає позицію Позивача і не погоджується з Відповідачем.
Так, з метою контролю за якістю, кількістю і режимом скидання стічних вод споживачами, Позивач здійснив раптовий відбір проб стічних вод на об'єкті Відповідача за адресою: Гетьманська, 39, про що складено Акт № 686. Хіміко-бактеріологічною лабораторією КП "Кривбасводоканал" проведено аналіз контрольної проби №421 (вхідний №1206) стічних вод ФОП Решотка Л.Г., відібраних 23.11.2021, про що складено Протокол № 1206 від 29.11.2021, в якому зазначено, що за результатами проведених випробувань виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за наступними показниками: фосфати - допустима концентрація - 3,9 - фактична концентрація - 17,5.
Відповідно до підп.1.4.11. п. 1.4. Правил № 79 додаткова плата за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями - підвищена плата за надання виробником послуг з водовідведення, нарахована споживачу із застосуванням коефіцієнту кратності, що враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми. Додаткова плата належить (є складовою) до величини плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника.
Додаткова плата за скид стічних вод із понаднормативним забрудненням є грошовим зобов'язанням, що виникає на підставі договору та визначених законодавчих приписів, а не штрафною оперативно-господарською санкцією як заходу оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. Зазначена плата є платою за надання послуг водоканалом щодо доочищення понаднормативних забруднень води. Правовідносини сторін є зобов'язальними, згідно з укладеним договором та нормами чинного законодавства (аналогічний висновок щодо правової природи плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод викладено у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 920/730/16 від 18.01.2019, постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду № 904/3392/19 08.12.2020).
У розділі 6 Правил № 79 затверджено порядок визначення розміру плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення при порушенні вимог щодо якості й режиму їх скидання.
Так, відповідно до п. 6.8 Правил №79 визначення величини плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення виробника (Рс) розраховується за формулою:
Рс = T x Qd + 5T x Qpd + Kk x T x Qpz,
де: Т - тариф, установлений з надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн/м3; (Т =9,92 грн/м3 (з ПДВ), (з 05.02.2020р.);
Qd - об'єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3;
Qpd - об'єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, м3;
Qpz - обсяг скинутих стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3;
Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Згідно з п. 6.14 Правил № 79 у разі виявлення виробником під час контролю якості стічних вод, що скидають споживачі, перевищення фактичної концентрації одного виду
забруднення (Cf) понад установлену Правилами чи умовами договору, ДК
коефіцієнт кратності (Кк) для розрахунку плати за скид понаднормативних
забруднень визначають за формулою:
Сf _
Kk= ДК 1
Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 6.9, 6.10.
З наведеної формули вбачається, що коефіцієнт розраховується з урахуванням різниці між встановленими показниками забруднюючих речовин у пробі стічних вод і допустимої концентрації забруднюючих речовин, а тому розрахунки Позивача щодо плати за понаднормативний скид стічних вод до системи централізованого водовідведення є правильними.
Що ж до заперечень Відповідача про невідповідність дій представників Позивача при спірному відборі проб, суд виходить з того, що відбір стічних вод проводився уповноваженими представниками Позивача у контрольному колодязі КК-1 (з каналізаційного випуску), згідно з актом розмежування балансової належності мереж водовідведення та експлуатації відповідальності сторін. Акт відбору представник Відповідача підписав із застереженням "Відбір проб відбувся не у відповідності ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проби"". Відповідно до Правил №79 Виробники й Споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу. Актом розмежування балансової належності мереж водовідведення та експлуатаційної відповідності сторін від 2012 року, погодженим КП "Кривбасводоканал" та ФОП Решоткою Л.Г. встановлено: "Контрольний колодязь для відбору проб стічних вод є КК-1, КК-5". Таким чином, відбір вод здійснено у належному місці, зазначеному у акті розмежування балансової належності. Стосовно доданої до матеріалів справи відеозйомки відбору проб, то суд не може прийняти її як належний доказ, оскільки неможливо ідентифікувати коли саме проводилася зйомка, в акті відбору нічого про зйомку не зазначено. Відповідач в акті відбору проб не зазначав про наявність на дні контрольного колодязя мулу або будь-якого засмічення. Крім цього, Відповідач несе відповідальність за стан контрольного колодязя та мереж водовідведення у зоні його відповідальності.
Крім того, відповідно до п. 5.1. Правил № 79 виробники й споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до системи Централізованого водовідведення м. Кривого Рогу відповідно до вимог чинного законодавства України.
Таким чином, ДСТУ ISO 5667-10:2005 не встановлено конкретного суб'єкта, який мав виконувати дії, передбачені пунктом 5.1.2.. Згідно з положеннями вищезазначених нормативно-правових актів, обов'язок щодо утримання контрольних каналізаційних колодязів у належному стані стосується також і споживача.
До того ж, у разі, якщо на дні контрольного колодязя спостерігається мул або будь-яке засмічення, відбір проб стічних вод не здійснюється, а Споживачу видається Припис на усунення даного порушення.
Відповідач не надав належних і допустимих доказів замулення контрольного колодязя, відсутності сильної турбулентної течії й т.ін. під час спірного відбору проб стічних вод. Також Відповідач не надав доказів (не вніс до Акту відбору проб) відмови представниками Позивача у відборі паралельної проби на вимогу представника Відповідача.
Перевіривши розрахунки Позивача, за допомогою "Юридична інформаційно-пошукова система "Законодавство", судом встановлено, що розрахунки 3% річних, пені, індексу інфляції, 7% штрафу проведено правильно.
Однак, виходячи з вище наведених положень Законів України Про житлово-комунальні послуги, Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), умов Договору, суд доходить висновку, що Відповідачеві надавалися саме житлово-комунальні послуги. При цьому, забороняючи на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, законодавець не зробив винятків для споживачів (фізичних чи юридичних осіб, в жилих чи не жилих приміщень).
За таких обставин, суд погоджується з Відповідачем, що штрафні санкції за прострочення оплати за спожиті у спірний період послуги не підлягають нарахуванню і стягненню.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, до стягнення належить: 12 141,46 грн. - боргу зі сплати за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення, 2 015,49 грн. - індексу інфляції, 415,14 грн. - 3% річних, решта позовних вимог не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір слід покласти на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Решотки Лариси Григорівни ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) на користь Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" (50027, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Дудаєва Джохара, 6А, код 03341316) 12 141,46 грн. - боргу зі сплати за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення, 2 015,49 грн. - індексу інфляції, 415,14 грн. - 3% річних, 1 793,19 грн. - судового збору.
У решті позову відмовити.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України
Суддя С.Г. Юзіков