КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/6952/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Кавалерійська, б. 17/19, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 07827576)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:
1) Визнати протиправною бездіяльність Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої станом на 01.01.2021 від 07.06.2023 №6417/1, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби не менше ніж 65% від основного окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премії не менше ніж 35% від основного окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та рішення Міністра оборони України від 27 січня 2021 року №248/612 для перерахунку пенсії з 01.02.2021 року.
2) Зобов'язати Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2021, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 19.04.1992 №2262-ХШ, статті 9 Закону України 20.12.1991 №2011-ХП «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, також про розмір процентної надбавки за вислугу років, про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі не менше ніж 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі не менше ніж 35% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 основного розміру пенсії.
Позов обґрунтовано тим, що позивач проходив службу в Збройних Силах України, з якої був звільнений у запас та в подальшому йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Кіровоградський обласний ТЦКСП на виконання рішення суду видав довідку №6417/1 від 07.06.2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року для перерахунку його пенсії, пов'язаного зі щорічним зростанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Проте позивач вважає, що у цій довідці вказані недостовірні відомості про розміри додаткових видів грошового забезпечення. Оскільки відповідач відмовився виправити ці помилки, допущені у виданій ним довідці, позивач вимушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 25.08.2023 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено процесуальні строки (а.с. 19).
Від відповідача надійшов відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимогах позивача. Вказав, що дії відповідача є законними та обґрунтованими, оскільки відповідачем на виконання рішення суду було підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року. Вказує, що при обчисленні у цій довідці додаткових видів грошового забезпечення відповідач керувався нормами постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою передбачені мінімальні розміри надбавки за особливості проходження служби - 0 % посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а премії - 10 % посадового окладу. Вказуючи також, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду цим позовом, відповідач просив суд у його задоволенні відмовити. (а.с. 22-30).
Позивач правом надати відповідь на відзив не скористався.
У періоди часу з 28.08.2023 по 01.09.2023 та з 09.10.2023 по 13.10.2023 (включно) розгляд справи не проводився, оскільки суддею не здійснювалось правосуддя у зв'язку з перебуванням у щорічній відпустці.
Розглянувши наявні у справі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки 07.06.2023 року, на запит позивача, виготовив довідку №6417/1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2021 року, яку в подальшому направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
05.07.2023 року представник позивача звернулася до Кіровоградського обласного ТЦКСП із заявою, у якій, просив внести зміни у довідку про розмір грошового забезпечення заявника, видану станом на 01.01.2021 року щодо розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, визначивши надбавку за особливості проходження служби у розмірі від 65 до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, щомісячної премії - у розмірах згідно з Додатком І до телеграми №248/612 від 27.01.2021 /для категорії офіцерів з тарифними розрядами з №23 по №60 премію 35 відсотків/ та надати виправлену довідку про розмір грошового забезпечення заявника до Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області для проведення з 01.02.2021 перерахунку його пенсії.
Відповідач листом від 21.07.2023 року відмовив внести зміни у довідку про розмір грошового забезпечення заявника та зазначив, що розмір надбавки зазначено вірно.
Позивач, не погоджуючись із відсотковими розмірами надбавки за особливості проходження служби та премії, вказаними у цій довідці, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Згідно з частинами 3, 18 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статей 65, 66 Закону №2262-XII особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).
Згідно з пунктом 10 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, забезпечують оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та визначення розміру грошового забезпечення, що враховується під час обчислення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби (крім військовослужбовців строкової військової служби).
Відповідно до пункту 2.6 розділу II Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937, на обласні ТЦКСП покладається складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі постанова КМУ №704), яка набрала чинності з 01.03.2018 року.
Постановою КМУ №704 зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 2 постанови КМУ №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 постанови КМУ №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Згодом постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 28.02.2018 року, у постанові КМУ №704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Верховний Суд розглядав справу №440/6017/21 у правовідносинах, пов'язаних із застосуванням пункту 4 постанови КМУ №704, та у постанові від 02.08.2022 року висловив таку правову позицію: через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Збільшення за Законами про Державний бюджету України з 1 січня календарного року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, грошове забезпечення яких регулюється постановою КМУ №704, зумовлює зміну (збільшення) розмірів цих видів грошового забезпечення для відповідних категорій діючих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, що відповідно до Закону №2262-XII є підставою для перерахунку пенсій, призначених за цим Законом.
Кіровоградський обласний ТЦКСП, врахувавши правові висновки, сформульовані у постанові Верховного Суду від 02.08.2022 року у справі №440/6017/21, оформив нову довідку №6417/1 від 07.06.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року, у якій, визначаючи розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, застосував як розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений на 1 січня 2021 року статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (2270 грн.), що призвело до зростання розміру цих видів грошового забезпечення та зміни розміру похідних від них додаткових видів грошового забезпечення.
Посаду, з якої позивач був звільнений з військової служби, відповідач, керуючись наказом Міністра оборони України №90 від 01.03.2018 року «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», відніс до 6 тарифного розгляду.
Спору з приводу визначення у новій довідці тарифного розряду та обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням між сторонами немає.
Спір стосується відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (0% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та премії (10% від посадового окладу).
Відповідач при оформленні нової довідки керувався листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/10491 від 29.12.2021 року щодо визначення розмірів грошового забезпечення на виконання рішень судів. У цьому листі роз'яснено, що під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій застосовуються додаткові види грошового забезпечення, які вказуються відповідно до чинних нормативних актів: у фіксованих розмірах, визначених цими актами, або в гарантовано мінімальних - для тих видів грошового забезпечення, фіксовані розміри яких не установлені. Відповідно до постанови КМУ №704 мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби - 0 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а премії - 10 % від посадового окладу.
Відповідно до Закону №2262-XII та Порядку №45 перерахунок раніше призначених за цим Законом пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну військову службу.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду. Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби в ЗСУ, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюють уповноважені органи Міністерства оборони - обласні ТЦКСП. Органи Пенсійного фонду перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі довідок, оформлених відповідними уповноваженими органами.
Отже, при складанні довідки та обчисленні грошового забезпечення відповідач повинен керуватися нормами Закону №2262-XII та Порядку №45.
Верховний Суд у судових рішеннях у зразковій справі №160/8324/19 (№Пз/9901/20/19) щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям вказав, що оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", зокрема, до пункту 5 Порядку №45 та додатку 2 Порядку №45 були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 діє редакція Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
У пункті 5 Порядку №45 (у редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відновленій 05.03.2019 року у зв'язку з набранням чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18) наведені такі правила визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсій:
Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з приміткою до додатку 2 у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.
Пунктом 3 постанови КМУ №704 постановлено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 5 постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 року за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (надалі - Порядок №260), який застосовується з 01.03.2018 року.
Грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
При порушенні військової дисципліни, незадовільному виконанні службових обов'язків виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється у зменшених розмірах.
Командир військової частини здійснює преміювання у зазначених розмірах за календарний місяць, у якому накладено дисциплінарне стягнення, або за місяць, у якому до військової частини надійшло повідомлення про накладення дисциплінарного стягнення вищим командиром (за винятком випадків, коли таке стягнення знято встановленим порядком у цьому самому місяці).
Отже, введені з 01.03.2018 року для військовослужбовців ЗСУ надбавка за особливості проходження служби та премія, розмір яких щорічно встановлює Міністр оборони України у межах виділених бюджетних асигнувань, належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які мають постійний характер. При цьому виплата надбавки за особливості проходження служби залежить від складності та важливості виконуваних обов'язків військовослужбовців, а премії - від їх особистого внеску в загальні результати служби.
Ці додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців повинні враховуватися у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсій, що проводиться відповідно до частини 18 статті 43, частини 4 статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45.
Суд зазначає, що за правилами абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 (у редакції, відновленій 05.03.2019 року у зв'язку з набранням чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18) для цілей врахування до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій щомісячні надбавки (крім тих, конкретні розміри яких встановлені Кабінетом Міністрів України) та щомісячна премія повинні визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідними у розумінні пункту 6 Порядку №45 посадами у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Оскільки у спірних правовідносинах право на перерахунок пенсії у позивача, як колишнього військовослужбовця Збройних Сил України, виникло у січні 2021 року, то щомісячна надбавка за особливості проходження служби та щомісячна премія повинні бути враховані до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2021 року за відповідними/прирівняними посадами військовослужбовців Збройних Сил України.
Такий висновок узгоджуються з правовою позицією щодо застосування норм абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, наведеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а (№Пз/9901/1/18).
Згідно з пунктом 5 постанови КМУ №704 право на встановлення розміру щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії надано керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання. Таким державним органом у розумінні пункту 3 постанови КМУ №704 є Міністерство оборони України, а керівником є Міністр оборони України.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністр оборони України здійснює військово-політичне та адміністративне керівництво Збройними Силами України, а також інші повноваження, передбачені законодавством.
Порядком №260, який затвердив Міністр оборони України, передбачено, що з 01.03.2018 року для військовослужбовців Збройних Сил України мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби становить 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а мінімальний розмір щомісячної премії становить 10 % посадового окладу. Також цим Порядком передбачені умови збільшення/зменшення цих додаткових видів грошового забезпечення для окремих категорій військовослужбовців.
У січні 2021 року Міністр оборони України надіслав командуванню Збройних Сил України, органам військового управління, військовим частинам, установам, які належать до сфери управління Міноборони, телеграму №248/612 від 27.01.2021 року щодо норм грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2021 році, у якій вимагав з 01.01.2021 року встановити щомісячну премію - у розмірах згідно з додатком 1 до цієї телеграми, надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Згідно з додатком 1 розмір щомісячної премії військовослужбовців ЗСУ, які проходять військову службу за контрактом, диференційований в залежності від підпорядкованості військової частини, тарифного розряду за посадою та вислуги років. Так, для посад, віднесених до 23 тарифного розряду, розмір премії складає 35 % від посадового окладу. Водночас, додатком 2 установлені інші розміри виплат для військовослужбовців, які проходять службу на посадах льотного складу.
Ця телеграма Міністра оборони України була доведена до кожної окремої військової частини (установи) та нею керувалися командири (начальники) військових частин, установ та організацій Збройних Сил України при виданні відповідних наказів про встановлення і виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, за січень 2021 року. Такі накази командирів визначають конкретний розмір надбавки та премії індивідуально кожному військовослужбовцю, в залежності від особливостей проходження служби, складності та показників виконуваних обов'язків, з урахуванням військової дисципліни тощо.
Позивач стверджує, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року, повинні бути застосовані саме ті мінімальні відсоткові розміри цих щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які вказані у телеграмі Міністра оборони України №248/612 від 27.01.2021 року.
Суд вважає, що телеграма Міністра оборони України №248/612 від 27.01.2021 року, якою на виконання пункту 5 постанови КМУ №704, пункту 2 розділу VI, пункту 2 розділу XVI Порядку №260 у межах асигнувань на поточний рік встановлені розміри надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовцям за контрактом Збройних Сил України, не є джерелом інформації про середні розміри цих щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що фактично виплачені за відповідними посадами в структурі Збройних Сил України за січень 2021 року за наказами командирів (начальників) військових частин.
Матеріали справи не містять доказів того, що Міністерство оборони України не доводило до відома відповідача інформацію про середні розміри щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, що були фактично виплачені за січень 2021 року військовослужбовцям Збройних Сил України за посадою, яка відповідає посаді, з якої був звільнений ОСОБА_1 для цілей складення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року
Відповідач також не звертався до Міністерства оборони України за отриманням таких відомостей.
Отже, відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки №6417/1 від 07.06.2023 року про розмір грошового забезпечення та правильність визначення у цій довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (0%) та премії (10%).
Суд вважає такі розміри очевидно заниженими, з огляду на норми постанови КМУ №704, Порядку №260 та телеграми №248/612 від 27.01.2021 року.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Оскільки позивач від сплати судового збору звільнений, а відповідач доказів понесення судових витрат суду не надав, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо оформлення довідки про розмір грошового забезпечення №6417/1 від 07.06.2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заниженням відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії.
Зобов'язати Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виправлену довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року, зазначивши у ній надбавку за особливості проходження служби та премію у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2021 року за відповідною посадою у Збройних Силах України.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО