КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/5093/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВИКЛАДОБСТАВИН:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, з урахуванням уточнень від 20.07.2023 року, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 12 квітня 2023 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з Постановою №713 та індексації за 2022 та 2023 роки відповідно до постанов №118 та №168 із розрахунку 88% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром пенсії з 01.03.2022 та 01.03.2023 років відповідно;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 12 квітня 2023 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з Постановою №713 та індексацію за 2022 та 2023 роки відповідно до Постанов №118 та №168 із розрахунку 88% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром пенсії подальшою виплатою пенсії у встановленому судом розмірі з 01.03.2022 та 01.03.2023 років відповідно.
Позовні вимоги мотивовані тим, що він з 01.07.2021 року має право на отримання доплати до його пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови №713, проте Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при здійсненні перерахунку його пенсії на виконання рішення суду йому протиправно скасувало виплату такої доплати. Також зазначає, що відповідач нарахував індексацію пенсії за 2022-2023 роки, проте виплату такої індексації фактично не здійснив, посилаючись на необхідність обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, що, на переконання позивача, порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
10.07.2023 року суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду винесла ухвалу про прийняття до розгляду позовної заяви та відкрила провадження у справі. Цією ухвалою суд вирішив здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, в яких наполягав на тому, що згідно абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови, у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, переглядалась (перераховувалась) після 1 березня 2018, щомісячна доплата, встановлена абзацом першим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Оскільки після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду, у справі №340/3604/21 з 01.12.2019 року, розмір пенсії позивача збільшився більш ніж на 2000 грн., то, на переконання представника відповідача, відсутні підстави для нарахування та виплати доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713. Також відповідач зазначив, що після проведених індексацій, обмеження максимальним розміром застосовується до нарахованої індексації за 2022 рік в сумі 3972,55 грн. та в сумі 1500,00 грн. розмір пенсії нараховано згідно рішення суду по справі №340/451/22 виплачується в повному розмірі.
У період з 20.07.2023 року по 04.08.2023 року, 01.09.2023 року по 04.09.2023 року та з 07.09.2023 року по 08.09.2023 року суддя Казанчук Г.П. тимчасово не здійснювала правосуддя у зв'язку з перебуванням у відпустці.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 проходив військову службу в органах МВС. Наразі позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що підтверджується наявними у справі документами пенсійної справи позивача.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.02.2022 року у справі №340/10710/21, з урахуванням ухвали суду від 09.02.2022 року про виправлення описки у судовому рішенні, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.07.2022 року, визнано протиправними дії ГУПФУ у Кіровоградській області, які полягають у відмові перерахувати з 01.12.2019 року пенсію ОСОБА_1 за оновленою довідкою про складові його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року із розрахунку 88% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром; та зобов'язано ГУПФУ у Кіровоградській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на підставі довідки про розміри його грошового забезпечення від 23.04.2021 року №6695 та виплатити однією сумою різницю між фактично отриманою ним та належною до сплати сумою із розрахунку 88% його грошового забезпечення з подальшою виплатою пенсії у встановленому судом розмірі.
Відповідачем у серпні 2022 року проведено перерахунок пенсії позивача за вказаним рішенням за період з 01.12.2019 року (а.с.40).
09.06.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив перерахувати та виплатити індексацію його грошового забезпечення за 2022-2023 роки з урахуванням зазначених вище змін до чинного законодавства України, внесеними Конституційним Судом України щодо максимального розміру пенсій, а також рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.02.2022 року №340/10710/21 (а.с.16).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 22.06.2023 року позивача повідомлено, що максимальний розмір пенсії станом на 01.03.2022 року складав 19340 грн. та станом на 01.03.2023 року - складає 20930 грн. Оскільки розмір пенсії, виплачений згідно з рішенням суду (24424,32 грн.) на даний час перевищує максимальний розмір пенсії (20930 грн.), виплата пенсії позивачу проводиться в розмірі 24424,32 грн. Таким чином, після проведення індексації за 2022 рік в сумі 3972,55 грн. та 2023 рік в сумі 1500 грн., розмір пенсії нарахованої згідно рішення суду виплачується в повному розмірі 24424,32 грн. (а.с.18).
Цим же листом від 22.06.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надало позивачу відповідь на іншу його заяву від 13.06.2023 року в якій просив надати інформацію щодо виплати щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713 від 14.07.2021 року.
Так, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача про те, що йому на виконання Постанови №713 з 01.07.2021 року було встановлено щомісячну доплату в розмірі 2000 грн. Оскільки в подальшому розмір його пенсії після виконання рішення суду від 31.08.2021 року по справі №340/3604/21 основний розмір пенсії позивача збільшився на 24424,32 грн., тому виплату доплати згідно постанови №713 було припинено з 01.11.2021 року (а.с.10-11).
Позивач вважає, що порушуються його права на отримання належного розміру пенсії, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Щодо позовних вимог про виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з Постановою №713, суд зазначає наступне.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон 2262-XII).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713).
У преамбулі Постанови № 713 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Пунктом 1 Постанови № 713 встановлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Відтак, із наведених приписів слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.
Водночас, абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Отже, для вирішення питання про наявність права у позивача для здійснення нарахування та виплати доплати у розмірі 2000,00 грн. потрібно з'ясувати чи застосовуються положення абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 під час перерахунку пенсії, здійсненого на виконання судового рішення.
Так, встановлюючи з 01 липня 2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 гривень тим особам, пенсію яким призначено до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Уряд в пункті 1 Постанови № 713 передбачив, що така щомісячна доплата повинна враховуватись під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ.
При цьому, положення Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 пов'язують перерахунок пенсій із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Відтак, на думку суду, у розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 під переглядом (перерахунком) пенсій мається на увазі перегляд або перерахунок пенсій, що здійснений Пенсійним органом саме на виконання вимог Закону № 2262-ХІІ (у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), а не на виконання судового рішення.
З матеріалів справи суд убачає, що пенсію позивачеві було призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 року, та з 01.07.2021 року відповідачем нараховувалась та виплачувалась позивачеві доплата до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду №340/3604/21 від 31.08.2021 року, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" від 23.04.2021 №6695, з урахуванням раніше виплачених сум, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019.
Згодом, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 року у справі №340/3604/21 відповідачем позивачу у листопаді 2021 року здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 року.
Вказане нарахування та виплата пенсії позивача здійснена з урахуванням підвищення основного розміру пенсії більш ніж на 2000 грн., через що відповідач з 01.11.2021 року припинив виплату позивачеві доплати до пенсії у розмірі 2000 грн.
Оцінюючи правомірність таких дій пенсійного органу, суд зауважує, що у даному випадку мало місце поновлення прав позивача на отримання належного розміру пенсії, призначеної до 01.03.2018, а не проведення перерахунку пенсії в розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713, який полягає у перерахунку пенсії у зв'язку із зміною будь-яких складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Таким чином, оскільки після 01.03.2018 року перерахунок пенсії позивача проводився на виконання судового рішення з метою захисту його порушених прав, суд вважає, що пенсійний орган неправомірно припинив позивачу виплату щомісячної доплати, що передбачена Постановою № 713.
Також у спірних правовідносинах суд враховує правову позицію Верховного Суду, сформовану за аналогічних правовідносин у постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22.
У вказаній постанові Верховний Суд зазначив, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (№800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч пункту 1 постанови КМУ №713 не нараховує та не виплачує позивачу щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., на яку той має право.
Як наслідок, з метою поновлення порушених прав позивача, відповідача належить зобов'язати здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року.
З матеріалів справи встановлено, що доплату до пенсії в сумі 2000 грн. позивачу припинили виплачувати з 01.11.2021 року після перерахунку його пенсії на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 року у справі №340/3604/21. Разом з тим, позивач звернувся до суду із відповідною позовною заявою про відновлення виплати йому вказаної доплати з 12.04.2023 року. На цей період припадає строк виплати пенсії за квітень 2023 року. Тому порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача відновити нарахування та виплату йому цієї щомісячної доплати до пенсії, починаючи з 01.04.2023 року.
Щодо індексації за 2022 та 2023 роки відповідно до постанов №118 та №168 із розрахунку 88% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром пенсії з 01.03.2022 та 01.03.2023 років, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Стаття 51 Закону України №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Слід зазначити, що обмеження пенсійних виплат максимальним розміром у спірних відносинах передбачено частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII та статтею 2 Закону №3668-VI. Однак, як вказано вище, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII визнані такими, що не відповідають Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення, а тому не можуть застосовуватись у спірних відносинах.
Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону №2262-XII, зокрема у постановах від 09.02.2021 у справі №1640/2500/18, від 10.09.2021 у справі №300/633/19 та від 24.09.2021 у справі №370/2610/17.
Крім того, у постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив про протиправність обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-XII, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, наведені висновки Верховного Суду мали бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.03.2023.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
У спірних відносинах наведене положення Постанови №118 та Постанови №168 суперечить приписам Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.
Таким чином, попри наявність в Постанові №118 та в Постанові №168 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв'язку із проведенням її індексації чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційним Судом України.
З матеріалів справи суд убачає, що відповідачем у серпні 2022 року проведений перерахунок пенсії позивача за рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.02.2022 року у справі №340/10710/21, з урахуванням ухвали суду від 09.02.2022 року про виправлення описки у судовому рішенні, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.07.2022 року, за період з 01.12.2019 року.
Суд встановив, що після проведеного перерахунку у серпні 2022 року розмір пенсії позивача фактично склав 27843,72 грн. з урахуванням індексації у розмірі 3419,40 грн. відповідно до постанови №118, однак виплачено 24424,32 грн. (а.с.40).
В подальшому, проводячи перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 року її розмір склав 29343,72 грн. з урахуванням індексації у розмірі 3419,40 грн. за 2022 рік та індексації у розмірі 1500 грн. за 2023 рік відповідно до постанов №118 та №168 , однак у 2023 році, як і в 2022 році виплачено 24424,32 грн., зазначаючи в розрахунку: "з урахуванням максимального розміру пенсії" (а.с.39).
Таким чином, суд вбачає, що відповідач виплачував позивачу пенсію з обмеженням максимальним розміром такої виплати пенсії у розмірі, який управлінням самостійно зафіксовано після перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 04.02.2022 року у справі №340/10710/21 та який складає 24424,32 грн.
Суд наголошує, що закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави та умови для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії ГУПФ суд визнає протиправними, оскільки такі вчинені всупереч приписам частини 2 статті 19 Конституції України.
Відтак, як встановлено вище з 01.03.2022 та з 01.03.2023 індексація позивачу нарахована, але не виплачена, розмір пенсії обмежено відповідачем максимальним розміром, який визначено останнім самостійно та становить 24424,32 грн.
З огляду на наведене, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не виплати позивачу з 01.03.2022 та з 01.03.2023 індексації пенсії на підставі Постанови №118 та Постанови №168, а також щодо виплати розміру пенсії з урахуванням максимального розміру, не відповідають критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
Суд зазначає, що обмеження пенсії максимальним розміром, призначеної згідно із Законом №2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, а визначення відповідачем на власний розсуд підстав та умов для обмеження пенсійних виплат - частини 2 статті 19 Конституції України.
За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, та відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону №3668-VI, суд вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо порушення прав позивача шляхом обмеження пенсії позивача максимальним розміром є протиправними.
Тому необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.03.2022 та з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до вимог Постанови №118 та Постанови №168 із врахуванням додаткових пенсій і доплат у визначених законодавством розмірах без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Щодо похідної вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи із розрахунку встановлених відсотків від суми щомісячного грошового забезпечення (88%) суд зазначає, що під час вчинення відповідачем протиправних дій останнім не вирішувалось питання відсоткового розміру від суми грошового забезпечення. Тому похідна вимога у зазначеній частині задоволенню не підлягає виключно з причин її передчасності, оскільки відповідно до положень частини 1 статті 5 КАС України судовому захисту підлягають порушенні права, свободи та інтереси особи.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог частково.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 гривень, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.25).
Таким чином, враховуючи положення статті 139 КАС України, а також відмову в частині позовних вимог, що є похідними, суд дійшов висновку про те, що на користь позивача слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073,60 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статями 132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2023 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713 від 14.07.2021 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.03.2022 та з 01.03.2023 пенсії без урахування індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.03.2022 та з 01.03.2023 виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073,60 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК