Справа №522/19748/23
Провадження №1-кс/522/6346/23
09 жовтня 2023 року міста Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ ВП №2 ОРУП №1 ГУНП України в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей та документів, -
Старший слідчий СВ ВП №2 ОРУП №1 ГУНП України в Одеській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.
СВ ВП №2 ОРУП №1 ГУНП України в Одеській області здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.358 КК України у кримінальному провадженні №12023162510001193 від 05.09.2023, за наступних обставин.
Підставою внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стало звернення ОСОБА_5 по факту порушення вимог тендерного законодавства зі сторони ІНФОРМАЦІЯ_2 при підписанні актів виконаних робіт по договорам з ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Так, при аналізи сайту « ІНФОРМАЦІЯ_4 », встановлено, що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 підписано ряд договорів по наступним індикаторам закупівель:
UA-2022-02-04-009139-b ? 3b05ab2e8b9d4ac5b0656314aead7480 предметом якої є: «Капітальний ремонт будівлі літери «И», яка є частиною КУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . Коригування. Сума договору 92 549,94582 тис. грн. Переможець. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Додаткові угоди від 25.08.2023, від 03.07.2023, від 27.02.2023;
UA-2023-06-20-012798-а, предметом якої є: «Капітальний ремонт елементів благоустрою території міста Одеси по вулиці Спиридонівській в межах вулиць Новосельского та Ніжинська. Коригування. Сума договору 1396748,08 грн. Переможець. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Так при аналізи документів, які надані генпідряними організаціями, встановлено, відсутність підтверджуючих документів щодо кваліфікації найманих працівників та відповідна кваліфікація ( дипломи, трудові книжки), відсутні ліцензії на вказані роботи, щодо реставрації, та погодження профільного департаменту ІНФОРМАЦІЯ_7 на вказані роботи. Однак кошти перераховані за 2023 рік по наступним платежам: 14.07.2023 - 8, 693 млн грн., 25.09.2023- 10, 777 млн. грн.
Крім того, відповідно до бази даних ІНФОРМАЦІЯ_8 - генпідрядна організація ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - має наступні ліцензії зі строком дії:
0167.16.48 з 14.06.2016 по 14.06.2021 Держгірпромнагляд України, Територіальне управління по Миколаївської області, Реєстр дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки
0145.16.48 з 18.05.2016 по 18.05.2021 Держгірпромнагляд України, Територіальне управління по Миколаївської області. Реєстр дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки
0066.16.48 з 13.04.2016 по 13.04.2021 Держгірпромнагляд України, Територіальне управління по Миколаївської області. Реєстр дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки
електронна з 04.05.2018 ІНФОРМАЦІЯ_9 . Таким чином відсутня ліцензія та дозвіл на роботи з об'єктами культурної спадщини.
Відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що Замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
У разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини). Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Так, статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо:
1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі;
2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
3) службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;
4) суб'єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;
5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
6) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
7) тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника;
8) учасник процедури закупівлі визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;
9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (крім нерезидентів);
10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом);
11) учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції";
12) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми;
13) учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.
2. Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов'язання за раніше укладеним договором про закупівлю з цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків - протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору.
Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у частині другій цієї статті, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі. Для цього учасник (суб'єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов'язався сплатити відповідні зобов'язання та відшкодування завданих збитків.
Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.
3. Учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.
4. Замовник не вимагає від учасників документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 7 частини першої цієї статті.
5. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.
6. Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті.
7. У разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону, замовник перевіряє таких суб'єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині першій цієї статті.
Таким чином в діях невстановлених осіб ІНФОРМАЦІЯ_10 , відповідно до відкритих баз даних встановлено, вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.
Тож, з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню, встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, а також виявлення можливих спільників, виникла необхідність отримати оригінали документів, які надали б змогу отримати додаткову доказову інформацію та дозволили б шляхом проведення судових експертиз ідентифікувати належності підписів, тим самим, підтвердити факти внесення службовою особою завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Тому слідчий просить надати тимчасовий доступ до зазначених документів.
На думку сторони обвинувачення, існує наявність достатніх підстав вважати, що є реальна загроза зміни або знищення такої інформації, тому розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Тому слідчий просить надати тимчасовий доступ до зазначених документів.
Прокурор та слідчий в судове засідання не з'явилися.
Розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів здійснено без виклику осіб, у володінні яких вони перебувають, на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та у разі неможливості іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю.
З наданих матеріалів вбачається, що СВ ВП №2 ОРУП №1 ГУНП України в Одеській області здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.358 КК України у кримінальному провадженні №12023162510001193 від 05.09.2023.
Встановлено, що зазначені документи, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, відомості, які в них містяться можуть бути використані як докази, та іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
Керуючись ст.ст.159-166 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого СВ ВП №2 ОРУП №1 ГУНП України в Одеській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів - задовольнити.
Надати слідчому СВ відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , прокурору Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_4 тимчасовий доступ з можливістю вилучення завірених належним чином копій документів та електронних копій наявної документації, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , а саме:
- договір № 15-22/П від 12.05.2022, об'єктом якого є ??капітальний ремонт будівлі літери «И», яка є частиною КУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , коригування, додаткові договори № 6 від 25.08.2023, № 5 від 03.07.2023, № 3 від 27.02.2023, додавши документи, що стали підставою для внесення та підписання вказаних додаткових угод;
- платіжні доручення, щодо перерахунку коштів на адресу підрядника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; плани фінансування до договору № № 15-22/П від 12.05.2022;
- календарний графік до договору № 15-22/П від 12.05.2022;
- протокол погодження договірної ціни до договору № 15-22/П від 12.05.2022,наказ щодо затвердження кошторисної документації на виконання робіт до договору № № 15-22/П від 12.05.2022,зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта до договору № 15-22/П від 12.05.2022;
- пояснювальні записки до договору № № 15-22/П від 12.05.2022,договірна ціна на будівництво до договору № 15-22/П від 12.05.2022, підсумкова відомість ресурсів до локального кошторису до договору № № 15-22/П від 12.05.2022,дефектний акт до договору № № 15-22/П від 12.05.2022,акти виконаних робіт до договору № № 15-22/П від 12.05.2022, усі інші документи котрі відносяться до договору № № 15-22/П від 12.05.2022;
- журнали прихованих робіт до договору №15-22/П від 12.05.2022;
- довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за договором № 15-22/П від 12.05.2022;
- усі інші додаткові угоди та інша документація, що відноситься до договору № № 15-22/П від 12.05.2022, ліцензії на вказаний об'єкт містобудування та дозвільні документи від профільних департаментів ОДА, щодо вказаного об'єкту.
Встановити строк дії ухвали протягом двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Роз'яснити особам, у володінні яких знаходяться вказані документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Слідчий суддя:
09.10.2023