Справа № 947/31661/23
Провадження № 1-кс/947/13621/23
23.10.2023 року м.Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в м.Одесі клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 , погоджене із прокурором Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження №62023150020000566 від 04.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України,-
Як вбачається з клопотання сторони обвинувачення про арешт майна, другим слідчим відділом (з дислокацією у м.Одеса) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві за процесуальним керівництвом Одеської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62023150020000566 від 04.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснюється Одеською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи Одеської обласної військової адміністрації, за попередньої змови між собою та посадовими особами територіальних громад Одеської області, залучивши до протиправної схеми посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , всупереч встановленому порядку передачі земельних ділянок державної власності у комунальну, протиправно здійснили передачу ряду земельних ділянок, для подальшого заволодіння шляхом оформлення на фіктивних власників, під час проведення в подальшому відкритого аукціону.
Для цього, зазначеною групою осіб, діючи умисно та з корисних спонукань, скориставшись введенням воєнного стану, всупереч вимог статей 17,117,122 Земельного кодексу України, пунктів 4,7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», були внесенні недостовірні відомості до офіційних документів та вчинено неправомірне погодження стосовно земельних ділянок, розташованих поруч з об'єктами критичної інфраструктури, а також прикордонної території республіки Молдова.
Встановлено, що розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації №776/А-2022 від 23.11.2022 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність Маяківської територіальної громади Одеського району Одеської області в особі Маяківської сільської ради Одеського район Одеської області» у комунальну власність Маяківської територіальної громади Одеського району Одеської області передано ряд земельних ділянок державної власності.
Так, наразі встановлено одну з таких земельних ділянок, кадастровий номер - 5120887400:01:005:0007, право власності зареєстровано за Маяківською сільською радою Одеського району Одеської області, ЄДРПОУ - 04377747, площа земельної ділянки складає 0,2500 га. Цільове призначення земельних ділянок - землі водного фонду.
Надалі, 15.08.2023 Маяківською сільською радою проведено земельні торги №LRE001-UA-20230711-13312 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5120887400:01:005:0007, площею 0,2500 га.
За результатами торгів переможцем визначено ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Разом з цим, шляхом візуального огляду кадастрової карти України встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5120887400:01:005:0007 накладається на земельну ділянку Національного природного парку «Нижньодністровський» з кадастровим номером 5120800000:01:001:0035 загальною площею 1714,4919 га, яким входить в сферу управління Нижньодністровського національного природного парку.
Згідно п.1.1 Положення про Нижньодністровський національний природний парк, затвердженого Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів від 31.08.2020 №114 (далі - Положення) Нижньодністровський національний природний парк (далі - Парк) створений відповідно до Указу Президента України від 13 листопада 2008 року № 1033 «Про створення Нижньодністровського національного природного парку», є територією природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Згідно п.10.2. Положення майно Парку є державною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління. Парк володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном за погодженням з Міндовкілля, вчиняючи щодо нього дії, що не суперечать вимогам законодавства і цьому Положенню.
У відповідності до ч.1 ст.4 ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» Території природних заповідників, заповідні зони біосферних заповідників, землі та інші природні ресурси, надані національним природним паркам, є власністю Українського народу.
Відповідно до п. «г» ч.1 ст.150 Земельного кодексу України, до особливо цінних земель відносяться, зокрема землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення.
За приписами ч.2 ст.150 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельними ділянками особливо цінних земель, визначених у пункті "г" частини першої цієї статті, з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх вилучення здійснюється за погодженням з Верховною Радою України.
За приписами ч.2 ст.117 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються чорноморським флотом російської федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.
Так слідчим, 19.10.2023 на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду м.Одеси проведено обшук у приміщенні Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області, код ЄДРПОУ 04377747, розташованій за адресою: Одеська область, Одеський район, с.Маяки, вулиця Богачова,99, та в ході проведення обшуку виявлено та вилучено наступні документи:
1)Лист Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області
№1338-02-16 від 28.09.2021 на адресу голови Одеської обласної державної адміністрації, на 2 арк. з додатками на 7 арк;
- Копію Рішення 17 сесії VІІІ скликання Маяківської сільської ради Одеської області Біляївського району №17/16- VІІІ від 23.09.2021, на 1 арк.;
- Додаток до рішення сесії Маяківської сільської ради № 17/16- VІІ від 23.09.2021, на 6 арк.;
2)Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вихідної документації» на 1 арк.;
3)Лист Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області
№954-04.3-07 від 15.08.2022 на адресу Голови Одеської військової державної адміністрації, на 2 арк., з додатками на 6 арк.
-Копію Рішення 17 сесії VІІІ скликання Маяківської сільської ради Одеської області Біляївського району № 17/16- VІІІ від 23.09.2021, на 1 арк.;
-Копію додатку до рішення сесії Маяківської сільської ради № 17/16- VІІ від 23.09.2021, на 5 арк.;
4)Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вихідної документації» на 1 арк.;
5)Лист Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області
№1137-04.3-07 від 16.09.2022 на адресу Голови Одеської військової державної адміністрації, на 2 арк., з додатками на 7 арк.
-Копію Рішення 39 сесії VІІІ скликання Маяківської сільської ради Одеської області Біляївського району №39/12 - VІІІ від 15.09.2022, на 1 арк.;
-Додаток до рішення сесії Маяківської сільської ради 39/12 - VІІІ від 15.09.2022, на 6 арк.;
6)Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вихідної документації» на 1 арк.;
7)Лист Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області
№1237-04.3-07 від 27.09.2022 на адресу заступника голови Одеської військової державної адміністрації, на 1 арк.;
8)Лист Одеської обласної державної адміністрації №9420/5/01-29/7777/2-22 від 22.09.2022 на 1 арк.;
9)Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вхідної документації» на 1 арк.;
10)Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вихідної документації» на 1 арк.;
11)Копію Рішення 53 сесії VІІІ скликання Маяківської сільської ради Одеської області Одеського району №53/49 - VІІІ від 22.06.2023, на 1 арк.;
12)Копію додатку №2 до рішення сесії Маяківської сільської ради
№53/49 - VІІІ від 22.06.2023, на 1 арк.;
13)Копія додатку №1 до рішення сесії Маяківської сільської ради
№53/49 - VІІІ від 22.06.2023, на 1 арк.;
14)Копію проекту договору оренди землі, б/н, без дати, на 4 арк.;
15)Акт дискваліфікації учасника аукціону, б/н, без дати, на 1 арк.;
16)Копію протоколу про результати земельних торгів №LRE001-UA-20230711-13312 , на 2 арк.;
17)Копію витягу № НВ-5100591912023 від 22.06.2023, на 1 арк.;
18)Копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0000988252022 від 24.09.2022, на 3 арк.;
19)Копію додатку до витягу Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.09.2022 № НВ-0000988252022, на 2 арк.;
20)Розпорядження Одеської обласної державної адміністрації
№776/А-2022 від 23.11.2022, на 1 арк., з додатком;
21)Акт приймання-передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність від 23.11.2022, б/н, на 1 арк.;
22)Додаток до акту приймання-передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність від 23.11.2022, б/н, на 2 арк.;
Постановою слідчого від 19.10.2023 перелічені речі та копії документів визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Слідчий в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій клопотання підтримав, просив розглянути у його відсутності та повідомив, що власник вилученого майна - представник Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області повідомлений належним чином про дату та час розгляду клопотання.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1, п.2 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.
Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
У відповідності до ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
В судовому засіданні встановлено, що вилучене в ході обшуку майно відповідає критеріям ч.1 ст.98 КПК України, оскільки вилучене майно могло зберегти на собі сліди вчинення зазначеного у клопотанні кримінального правопорушення, що в свою чергу свідчить про наявність необхідності в забезпеченні збереження вилученого майна.
Викладене в повній мірі підтверджується долученою до матеріалів клопотання постановою від 19.10.2023 року про визнання та залучення в якості речових доказів, згідно якої вищезазначене вилучене майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Таким чином, враховуючи наявність правових підстав для накладення арешту на вилучене майно, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, й, відповідно захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна підлягає застосуванню.
Керуючись ст.ст.170, 171, 172, 173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 , погоджене із прокурором Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження №62023150020000566 від 04.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на вилучені в ході проведеного обшуку у приміщенні Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області, код ЄДРПОУ 04377747, за адресою: Одеська область, Одеський район, с.Маяки, вулиця Богачова,99,документи, а саме:
1.Лист Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області
№1338-02-16 від 28.09.2021 на адресу голови Одеської обласної державної адміністрації, на 2 арк. з додатками на 7 арк;
- Копію Рішення 17 сесії VІІІ скликання Маяківської сільської ради Одеської області Біляївського району № 17/16- VІІІ від 23.09.2021, на 1 арк.;
- Додаток до рішення сесії Маяківської сільської ради № 17/16- VІІ від 23.09.2021, на 6 арк.;
2.Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вихідної документації» на 1 арк.;
3.Лист Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області
№954-04.3-07 від 15.08.2022 на адресу Голови Одеської військової державної адміністрації, на 2 арк., з додатками на 6 арк.
-Копію Рішення 17 сесії VІІІ скликання Маяківської сільської ради Одеської області Біляївського району №17/16- VІІІ від 23.09.2021, на 1 арк.;
-Копію додатку до рішення сесії Маяківської сільської ради №17/16- VІІ від 23.09.2021, на 5 арк.;
4.Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вихідної документації» на 1 арк.;
5.Лист Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області
№1137-04.3-07 від 16.09.2022 на адресу Голови Одеської військової державної адміністрації, на 2 арк., з додатками на 7 арк.
-Копію Рішення 39 сесії VІІІ скликання Маяківської сільської ради Одеської області Біляївського району №39/12 - VІІІ від 15.09.2022, на 1 арк.;
-Додаток до рішення сесії Маяківської сільської ради 39/12 - VІІІ від 15.09.2022, на 6 арк.;
6.Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вихідної документації» на 1 арк.;
7.Лист Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області
№1237-04.3-07 від 27.09.2022 на адресу заступника голови Одеської військової державної адміністрації, на 1 арк.;
8.Лист Одеської обласної державної адміністрації № 9420/5/01-29/7777/2-22 від 22.09.2022 на 1 арк.;
9.Копія витягу з журналу «Журнал реєстрації вхідної документації» на 1 арк.;
10.Копію витягу з журналу «Журнал реєстрації вихідної документації» на 1 арк.;
11.Копію Рішення 53 сесії VІІІ скликання Маяківської сільської ради Одеської області Одеського району №53/49 - VІІІ від 22.06.2023, на 1 арк.;
12.Копію додатку №2 до рішення сесії Маяківської сільської ради
№ 53/49 - VІІІ від 22.06.2023, на 1 арк.;
13.Копію додатку №1 до рішення сесії Маяківської сільської ради
№ 53/49 - VІІІ від 22.06.2023, на 1 арк.;
14.Копію проекту договору оренди землі, б/н, без дати, на 4 арк.;
15.Акт дискваліфікації учасника аукціону, б/н, без дати, на 1 арк.;
16.Копію протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UA-20230711-13312 , на 2 арк.;
17.Копію витягу №НВ-5100591912023 від 22.06.2023, на 1 арк.;
18.Копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0000988252022 від 24.09.2022, на 3 арк.;
19.Копію додатку до витягу Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.09.2022 №НВ-0000988252022, на 2 арк.;
20.Розпорядження Одеської обласної державної адміністрації
№776/А-2022 від 23.11.2022, на 1 арк., з додатком;
21.Акт приймання-передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність від 23.11.2022, б/н, на 1 арк.;
22.Додаток до акту приймання-передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність від 23.11.2022, б/н, на 2 арк.
Виконання ухвали покласти на старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 .
Відповідно до ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1