ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2023 р. справа № 300/4901/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною відмову щодо перерахунку пенсії в разі втрати годувальника на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 26.05.2023 №8/1/2623 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 ; зобов'язати здійснити перерахунок з 01.04.2019 пенсії в разі втрати годувальника на підставі наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 26.05.2023 №8/1/2623 про розмір грошового забезпечення годувальника ОСОБА_3 , визначеного станом на 5 березня 2019 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів, однією сумою.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що її син ОСОБА_2 отримує пенсію по втраті годувальника - батька ОСОБА_3 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії у разі втрати годувальника з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки від 26.05.2023 №8/1/2623 для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, станом на 05.03.2019, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило у здійсненні перерахунку пенсії позивача з тих підстав, що урядом рішень щодо перерахунку пенсії не приймалося. Вважає дії відповідача незаконними та просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов. Зазначає, що перерахунок пенсії пенсіонерам - військовослужбовцям здійснюється тоді, коли Кабінетом Міністрів України прийнято відповідну постанову щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії. Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в квітні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки, виданої спеціально уповноваженим органом. Видавши нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 05.03.2019 від 26.05.2023 №8/1/2623 Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не надано будь-яких відомостей про те, що попередня довідка є недійсною. Крім того звертає увагу, що згідно з пунктом 74 рішення Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 скасування в судовому порядку пункті 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” не є підставою для задоволення позовних вимог, щодо врахування середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Звертає увагу на пропущення позивачем строку звернення до суду. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.25).
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_2 з 2015 року призначена пенсія в разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 70% від суми місячного заробітку за померлого батька ОСОБА_3 , що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0901004465 (Міноборони) від 31.12.2017.
Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_1 видано довідку від 26.05.2023 №8/1/2623 про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704, станом на 05.03.2019 за прирівняною посадою ОСОБА_3 , в якій окрім посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років 25%, також зазначено НОПС 65%, премію 130% (а.с.12).
Позивач в інтересах неповнолітнього сина 05.06.2023 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії у разі втрати годувальника з врахуванням грошового забезпечення відповідно до поданої довідки від 26.05.2023 №8/1/2623 (а.с.13).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за результатами розгляду заяви позивача щодо проведення перерахунку пенсії, листом від 07.07.2023 №6092-5863/Ч-02/8-0900/23 повідомило про відсутність підстав та повноважень для врахування оновленої довідки для проведення перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося (а.с.14).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі також - Закон №2262-XII).
Згідно статті 29 Закону №2262-XII пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати.
Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби (стаття 30 Закону №2262-XII).
Положеннями пункту “б” статті 36 Закону №2262-XII передбачено, що сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, пенсія в разі втрати годувальника призначається у розмірі - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Згідно із статтею 40 Закону №2262-XII пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно.
Зміна розміру пенсії, якщо у складі сім'ї, якій було призначено пенсію у разі втрати годувальника, станеться зміна, внаслідок якої окремі члени сім'ї або сім'я в цілому втратять право на пенсію, перерахунок пенсії або припинення її виплати провадиться з першого числа місяця, що йде за тим місяцем, у якому сталася зміна.
Отже, пенсія у зв'язку з втратою годувальника безпосередньо пов'язана з правом на пенсію саме померлої особи, що мала на утриманні інших непрацездатних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (надалі також - Постанова №704), відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Згідно з пунктом 2 цієї постанови, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.
Таким чином, набрання чинності Постановою №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч.2 ст.51, ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону, та її перерахунок.
Разом з цим, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (надалі також - Постанова №103). Цією постановою відповідно до частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (пункт 1 Постанови №103).
Однак, рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі також - Порядок №45).
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишені без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Отже, з 05.03.2019 пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність, і з цієї дати діє редакція пункту 5 Порядку № 45 та додатка 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (надалі також - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Згідно із пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
17.12.2019 Верховний Суд прийняв рішення в зразковій адміністративній справі №160/8324/19. Верховний Суд вказав на таке: " 30. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1. 31. Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. […] 33. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ […] 38. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ".
У вказаній справі суд дійшов висновку про те, що дії щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Велика Палата Верховного Суду погодилася з цими висновками та залишила постановою від 24.06.2020 рішення суду першої інстанції від 17.12.2019 без змін.
Як встановлено судом, Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки враховуючи рішення Міністра оборони України №7503/з/1 від 27.05.2021 складено та направлено позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою її померлого чоловіка - ОСОБА_3 станом на 05.03.2019, згідно із Постановою №704.
Отримавши вказану довідку позивач звернулася до відповідача із заявою для здійснення перерахунку її сину ОСОБА_2 пенсії у разі втрати годувальника з 01.04.2019 у відповідності до вказаної довідки від 26.05.2023 №8/1/2623.
Таким чином, у зв'язку з отриманням зазначеної довідки у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.
Однак, відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 за довідкою від 26.05.2023 №8/1/2623 посилаючись на те, що після визнання протиправними і скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось.
Проте, суд звертає увагу, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення уповноваженим органом відповідної довідки. Вказані відповідачем обставини не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2, 3 статті 51 Закону. В силу приписів статті 51 Закону №2262-ХІІ, пенсія позивача підлягає перерахунку з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.04.2019 року.
При відмові у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 26.05.2023 №8/1/2623 відповідачем не зазначено будь-яких застережень щодо її змісту в порядку пункту 9 Порядку №45.
У відзиві на позов відповідач фактично не погоджується з висновками, наведеними Верховним Судом у зразковій справі №160/8324/19 та ставить під сумнів висновки щодо застосування Порядку №45 та наявності права у пенсіонерів - військовослужбовців на перерахунок пенсії з 01.04.2019.
Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача з наведених вище судом підстав. При цьому, судом враховано висловлену у зразковій справі №160/8324/19 правову позицію Верховного Суду про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Позиція Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про необхідність застосування пункту 74 рішення Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 є помилковою, оскільки висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 19.02.2020 за результатом розгляду справи №240/6263/18, стосуються іншого правового регулювання спірних правовідносин, а саме права на перерахунок обговорюваної пенсії з 01.01.2018.
Щодо доводів відповідача про те, що Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не зазначено про недійсність попередньої довідки ОСОБА_3 , суд зауважує, що довідка від 26.05.2023 №8/1/2623 видана станом на нову дату - 05.03.2019 у зв'язку зі зміною правового регулювання спірних правовідносин, а тому немає жодної необхідності для визнання попередньої довідки про розмір грошового забезпечення чоловіка - ОСОБА_3 для перерахунку ОСОБА_2 пенсії у разі втрати годувальника недійсною, оскільки вона втратила чинність по факту видачі нової довідки від 26.05.2023 №8/1/2623.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовило позивачу у проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії в разі втрати годувальника на підставі відомостей довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.05.2023 №8/1/2623, відтак, слід зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у разі втрати годувальника позивача відповідно до статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.05.2023 №8/1/2623, із врахуванням раніше проведених платежів.
При цьому відповідач не позбавлений права перевірки нової довідки в порядку пункту 9 Порядку №45 та вчинення за наслідками такої перевірки відповідних дій.
Стосовно позовної вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії однією сумою, суд зазначає, що перерахунок пенсії на підставі цього рішення ще не здійснено, відтак спору щодо термінів виплати пенсії ОСОБА_2 , на час розгляду цієї справи немає, а тому в задоволенні цієї вимоги, з огляду на її передчасність слід відмовити.
Отже, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з приводу пропущення позивачем шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду з позовом, суд зазначає наступне.
Заробітна плата та пенсія мають однакову правову природу, тобто є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Таке твердження випливає з норм законодавства. Зокрема, згідно статті 1 Закону України №2235-III “Про громадянство України” заробітна плата і пенсія включені до переліку законних джерел існування.
В частині 2 статті 2 Закону України №2050-III “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” заробітна плата і пенсія також включені до переліку доходів.
Згідно з частиною 3 статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз вказаної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає. Умовами застосування вказаної норми права є дії уповноваженого органу, який повинен самостійно видати у відношенні до пенсіонера (колишнього військовослужбовця) відповідну довідку для проведення перерахунку його пенсії. Вчинення уповноваженим органом і органом пенсійного фонду дій на забезпечення своєчасного перерахунку пенсії повинні в силу вимог нормативно-правових актів самостійно вчинятися останніми.
З огляду на особливість спірних правовідносин і фактичних обставин, твердження відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин правових висновків, визначених Великою Палатою Верховного Суду в судовому рішенні в справі №510/1286/16-а, предмет судового розгляду якої стосувався особи, якій пенсію призначено як державному службовцю, є необґрунтованими.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Згідно з частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Законом України “Про судовий збір” визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Отже, ОСОБА_1 звернувшись до суду із позовом в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , підлягає звільненню від сплати судового збору.
Натомість, позивач при поданні адміністративного позову сплатила судовий збір в розмірі 1073,60 грн., що підтверджується квитанцією №32528798800007349331 від 18.07.2023.
Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України “Про судовий збір” встановлено, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Згідно з частиною 2 статті 7 Закону України “Про судовий збір” у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.
Частиною 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Пунктом 3 частини 6 статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду в постанові вказати про повернення судового збору.
Судом перевірено та встановлено, що кошти сплачені згідно квитанції №32528798800007349331 від 18.07.2023, зараховані до спеціального фонду Державного бюджету України із призначенням платежу - “судовий збір, за позовом на постанову про накладення штрафу, Івано-Франківський окружний адміністративний суд, рахунок отримувача UA698999980313111206084009612; отримувач УК у м. Івано-Франківську/22030101, код отримувача 37951998.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку повернути ОСОБА_4 зайво сплачений судовий збір в розмірі 1073,60 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні з 01.04.2019 перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.05.2023 №8/1/2623.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.05.2023 №8/1/2623, із врахуванням проведених платежів.
В задоволенні решти позову відмовити.
Повернути ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) зайво сплачений судовий збір згідно квитанції №32528798800007349331 від 18.07.2023 в розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок), що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.