ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2023 рокум. Ужгород№ 260/5728/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:
1) прийняти адміністративний позов до розгляду;
2) за результатами розгляду справи ухвалити рішення, яким:
- визнати протиправною і незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 грудня 2019 року відсоткового розміру основної пенсії Позивача ОСОБА_1 з 90% від суми грошового забезпечення до 70% від суми грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи з 90% від суми грошового забезпечення, зазначеного у Довідці про розмір грошового забезпечення Адміністрації ДПСУ № 11/6555 від 19 жовтня 2021 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
- визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по припиненню з 01 травня 2022 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн., передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» позивачу ОСОБА_1 , під час виконання судового рішення у справі № 260/7645/21 від 15 лютого 2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) відновити з 01 травня 2022 року нарахування і виплату Позивачу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн., передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
3) справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін;
4) стягнути на користь позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) документально підтверджені судові витрати у розмірі 2 147,20 грн..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером Державної прикордонної служби України і отримує пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Під час призначення пенсії її основний розмір становив 90% від грошового забезпечення, однак з 01 січня 2018 року, під час перерахунку згідно Постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року, був знижений до 70%. Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2022 року по справі № 260/7645/21, яке набуло законної сили 17 березня 2022 року, зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок і виплату пенсії позивача, виходячи з 90% сум грошового забезпечення. Зазначене рішення суду було виконано відповідачем з 01 травня 2022 року. Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року по справі № 260/719/23, яке набуло законної сили 13 квітня 2023 року зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області з 01 квітня 2019 року здійснити відповідний перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації ДПСУ № 1 1/6555 від 19 жовтня 2021 року. Рішення суду по справі № 260/719/23 було виконано ГУ ПФУ в Закарпатській області з 01 травня 2023 року. Одночасно із цим ГУ ПФУ в Закарпатській області перерахувало пенсію позивача, виходячи з 70% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Адміністрації ДПСУ № 11/6555 від 19 жовтня 2021 року. Крім того, після здійснення перерахунків пенсії на підставі двох рішень суду позивач не отримує щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, передбачену абзацом 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», яку отримував з 01 липня 2021 року.
16 травня 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою, у якій просив провести з 01 квітня 2019 року відповідний перерахунок пенсії, виходячи з розміру у 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Адміністрації ДПСУ № 11/6555 від 19 жовтня 2021 року та відновити нарахування і виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн, що передбачена Абзацом 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Листом № 4325-4299/Т-02/8-0700/23 від 05 червня 2023 року відповідач повідомив, що при виконанні судового рішення по справі № 260/719/23 застосовуються чинні на час проведення перерахунку пенсії норми Закону, рішення суду не містить зобов'язань для відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки із розрахунку 90% грошового забезпечення, а, оскільки пенсія позивача переглядалась після 01 березня 2018 року за рішенням суду по справі № 260/7645/21 від 15 лютого 2022 року, і внаслідок реалізації зазначеного рішення пенсія позивача збільшилась більше, ніж на 2 000 грн, то щомісячна доплата з 01 травня 2022 року не виплачується.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо заниження з 01 грудня 2019 року відсоткове значення розміру пенсії з 90% до 70% від сум грошового забезпечення та щодо припинення з 01 травня 2022 року нарахування і виплату щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн., передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У подальшому на адресу суду надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ).
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вбачається, що останній заперечує проти позову та просить суд відмовити в задоволенні такого.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Щодо заниження відсоткового значення розміру призначеної пенсії з 90% до 70 % сум грошового забезпечення.
Судом з відомостей з КП «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2022 року в адміністративній справі № 260/7645/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, з урахуванням проведених виплат. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії за період з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року з врахуванням 100% суми перерахованої пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за період з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року з врахуванням 100% суми перерахованої пенсії без обмежень, встановлених п. 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 року за №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб". У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1600,00 (одна тисяча шістсот гривень) грн..
Вищезазначене рішення набрало законної сили 17 березня 2022 року.
Крім того, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року в адміністративній справі № 260/719/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, оформлену листом № 361-425/Т-02/8-0700/23 від 27 січня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації ДПСУ про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року № 11/6555 від 19 жовтня 2021 (за формою, передбаченою додатком № 2 до Постанови № 45) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні, 60 коп.).
Вищевказане рішення Закарпатського окружного адміністративного суду набрало законної сили 13 квітня 2023 року.
З матеріалів пенсійної справи встановлено, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2022 року у справі за №260/7645/21 відповідачем 01 травня 2022 року було здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи із сум грошового забезпечення 90%.
Так, відповідачем на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року у справі за № 260/719/23 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України Довідки про розмір грошового забезпечення від 19.10.2021 р. № 11/6555, із зменшенням розміру його пенсії з 90% до 70% від основного розміру грошового забезпечення.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі № 2262.
Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена в розмірі 90% його грошового забезпечення.
Однак при перерахунку пенсії, згідно рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року по справі № 260/719/23, на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України Довідки про розмір грошового забезпечення від 19.10.2021 р. № 11/6555 позивачу було зменшено до 70% грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.
Як вже встановлено судом, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2022 року по справі № 260/7645/21 визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Таким чином, відповідач повторно протиправно зменшив позивачу розмір пенсії під час чергового перерахунку (01.04.2019) до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України №2262-XII (п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007).
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч.2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
До цього, згідно з ч.2 ст.13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Судом встановлено, що норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.
Так, Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно яких цифри “ 90” замінено цифрами “ 80”. У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
У подальшому Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якими цифри “ 80” (відсотків) замінено цифрами “ 70”.
Саме така, змінена редакція ст.13 Закону №2262-XII була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
У той же час, зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ані Законом №3668-VI, ані Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились.
Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Зважаючи на вказане, суд приходить до висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.
У той же час, ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується позивача, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.
04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте рішення у зразковій справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ.
Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04 лютого 2019 залишене без змін.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що необхідно визнати протиправним перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року, виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, як такий, що обмежив гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті ним раніше та з метою захисту прав позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року, виходячи із розміру 90% грошового забезпечення, право на який він набув раніше.
Оскільки позивач, просить визнати протиправними дії з 01 грудня 2019 року, а судом встановлено, в ході розгляду даної справи, що протиправність дій має місце з 01 квітня 2019 року, суд вважає за доцільне для належного та ефективного захисту порушено права позивача, вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов саме з 01 квітня 2019 року в цій частині позовних вимог. Відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Щодо припинення відповідачем з 01 травня 2022 року нарахування і виплати позивачеві щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн., передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», судом встановлено наступне.
Станом на день виникнення спірних правовідносин позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року з 01 липня 2021 року ГУ ПФУ в Закарпатській області виплачувало позивачу доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.
З 01 травня 2022 року на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/7645/21 від 15 лютого 2022 року ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивача розмір якої збільшився більше ніж на 2000,00 грн..
При цьому, з 01 травня 2022 року пенсія позивачеві виплачується без врахування передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року доплати.
Даний факт підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача.
З метою з'ясування повноти нарахування та виплати пенсії 16 травня 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою, у відповідь на яку листом за № 4325-4299/Т-02/8-0700/23 від 05.06.2023 р. було повідомлено, що після виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/7645/21 від 15 лютого 2022 року доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн. не виплачується з огляду на те, що розмір перерахованої пенсії збільшився більш, ніж на 2000,00 грн.
Вважаючи дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо припинення виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. при здійсненні перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують його конституційні права, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон).
Відповідно до преамбули Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Нормами ст. 63 Закону врегульовано порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до ч. 1 зазначеної статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв постанову №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - Постанова №713).
Так, п. 1 Постанови №713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713, метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону до 01.03.2018, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, має бути обумовлений саме підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713.
Поряд з цим перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого ГУ ПФУ в Закарпатській області перестав виплачувати передбачену Постановою №713 доплату, був здійснений на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018. З огляду на що такий не може вважатися перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому суд вважає, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою №713.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справах №420/2473/22 від 08 листопада 2022 року та №600/870/22-а від 02 березня 2023 року.
Отже, провівши правовий аналіз обставин справи крізь призму законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
Згідно частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зазначене вище, адміністративний позов підлягає до задоволення частково.
Таким чином, у зв'язку із задоволенням позовних вимог, у відповідності до ст. 139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 2147,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
На підставі наведеного та керуючись ст.5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення з 01 квітня 2019 року основного розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області починаючи з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , у розмірі 90 % сум грошового забезпечення зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення від 19 жовтня 2021 року № 11/6555, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з врахуванням раніше виплачених сум.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01 травня 2022 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 травня 2022 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2147,20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень двадцять копійок).
7. У задоволення решти частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
СуддяД.В. Іванчулинець