Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2023 року Справа№200/5179/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про: визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.07.2023 року № 0504006881 про відмову позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24 виданої Головним управлінням ДСНС у Донецькій області, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідача здійснити позивачу ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2022 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24 виданої Головним управлінням ДСНС у Донецькій області з урахуванням проведених раніше виплат.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.07.2023 року № 0504006881 про відмову позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24 виданої Головним управлінням ДСНС у Донецькій області, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідача здійснити позивачу ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2022 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24 виданої Головним управлінням ДСНС у Донецькій області з урахуванням проведених раніше виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зазначає, що він має право на перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 12/04/24 від 19.07.2023 року, у зв'язку з чим 20.07.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за перерахунком, однак рішенням № 0504006881 від 25.07.2023 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його конституційне право на отримання пенсії в належному розмірі.
З огляду на зазначені обставини звернувся до суду з даним позовом та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного від 06 жовтня 2023 року прийнято до розгляду заяву представника позивача - Голуб Олексія Юрійовича про уточнення позовних вимог у справі № 200/5179/23.
Відповідач не погодившись з доводами позивача викладеними у позовній заяві надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідач зазначає, що позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідач наголошує, що статтею 63 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у разі якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (частина четверта статті 63 Закону № 2262). Інших умова щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено.
Вказує, що ч. 2 та 5 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30 серпня 2017 року, якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавок за вислугу років військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року. У відповідності до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року. Пунктом 1 постанови КМУ № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року […], з урахуванням розміру оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ № 704. Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 45 (у редакції постанови КМУ № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, […], Службі безпеки України, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідач зазначає, що на виконання вимог постанови КМУ № 103 та з урахуванням постанови КМУ №704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. При цьому, Головне управління звертає увагу, що пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ № 103.
Водночас, Головне управління, звертає увагу, що п.3, п.4 Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій) відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1) передбачено, що заява встановленого зразка (Додаток 1 до Постанови №3-1), може подаватись заявником до органу, що призначає пенсію або разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436. Розділом ІІ Постанови 3-1 надано вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами Пенсійного фонду України та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію. Даний перелік не містить заяви про перерахунок, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.
З огляду на зазначені обставини відповідач вважає, що приймаючи спірне рішення діяв у межах та у спосіб визначений чинним законодавством, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2023 року суд витребував у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (електронна адреса: gu@dn.dsns.gov.ua) письмові пояснення з посиланням на норми чинного законодавства, що стали підставою для оформлення довідки від 19 липня 2023 року № 12/04/24 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 липня 2023 року з основні і додаткові види грошового забезпечення.
На виконання вимог ухвали суду від 06 жовтня 2023 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області надало до суду письмові пояснення, відповідно до яких повідомило, що довідка розрахунку грошового забезпечення, яке включається у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.03.2023 № 12/04/24, яка видана гр. ОСОБА_1 Головним управлінням не надавалась. Окрім цього зазначено, що на виконання вимог Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 № 760, наказом ДСНС України від 12.04.2019 № 224 затверджений Перелік уповноважених підпорядкованих підрозділів ДСНС України, на які покладено функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (копія додається). Таким уповноваженим підпорядкованим підрозділом являється Головне управління.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 є пенсіонером Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області, з 20.11.2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугою років призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Згідно трудової книжки НОМЕР_3 ОСОБА_1 встановлено, що позивач з 19.02.1991 року по 19.11.2010 року проходив службу в органах МВС СРСР, МВС, МЧС України, на момент звернення до суду з даним позовом працює сторожем в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
З матеріалів справи встановлено, що позивач отримав довідку розрахунку грошового забезпечення, яке включається у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.07.2023 року № 12/04/24 видану 12 державним пожежно - рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.
Згідно довідки розрахунку грошового забезпечення, яке включається у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.07.2023 року № 12/04/24 видану 12 державним пожежно - рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою за нормами чинними на 01.07.2023 року, за посадою пожежного 31 ДПРЧ 12 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області становить: посадовий оклад - 2910 грн., оклад за військовим званням сержант - 740 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 1825 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) - 2737,50 грн., премія (353% посадового окладу) - 10272,30 грн., усього -18484,80 грн.
20.07.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24.
25.07.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії № 0504006881, відповідно до якого відмовлено гр. ОСОБА_1 в проведені перерахунку пенсії згідно довідки №12/04/24 у зв'язку з відсутністю підстав, визначених статтею 63 Закону №2262 та Постановою 3-1.
Позивач не погодившись з рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії № 0504006881 від 25.07.2023 року, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії; в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом; в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.
У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
При цьому суд звертає увагу на те, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Однак, суд наголошує, що перерахунок пенсії проводиться на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка як визначена Порядком № 45 повинна бути видана державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктом 1 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17.09.2018 року №760 (далі - Інструкція №760), ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення, згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи (а це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів (абзац 4 пункту 3 розділу 1 Інструкції) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.
У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760, при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 12.04.2019 року № 224 «Про визначення уповноважених підпорядкованих підрозділів з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій у ДСНС» затверджено Перелік уповноважених підпорядкованих підрозділів ДСНС України, на які покладено функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно зазначеного Переліку територіальним органом ДСНС на який покладено функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.
Як вбачається з трудової книжки позивача долученої до матеріалів справи ОСОБА_2 на момент звільнення зі служби 19.11.2010 року працював пожежним 31-Ї ДПЧ Краматорського міського відділу ГУ МНС України в Донецькій області.
Таким чином, судом встановлено, що органом, уповноваженим видавати довідку про розмір грошового забезпечення позивача на час його звернення із відповідною заявою є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.
Зазначені обставини також підтверджується Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, про що управління вказує у наданих до суду поясненнях від 20.07.2023 року, які долучені до матеріалів справи.
Судом встановлено, що позивач 20.07.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки розрахунку грошового забезпечення, яке включається у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.07.2023 року № 12/04/24.
Матеріалами справи спростовується, що довідка розрахунку грошового забезпечення, яке включається у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.07.2023 року № 12/04/24 видана Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, оскільки з долученої довідку встановлено, що вона видана 12 державним пожежно - рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, тобто не уповноваженим органом який наділений функціями з оформлення документів для перерахунку пенсії згідно Інструкції № 760 та наказу ДСНС від 12.04.2019 року № 224.
Крім того Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області повідомило суд, що довідка розрахунку грошового забезпечення, яке включається у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.07.2023 року № 12/04/24 управлінням не видавалась.
Суд наголошує, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка оформлюється уповноваженим органом.
Враховуючи те, що органом уповноваженим видавати довідку про розмір грошового забезпечення позивача є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, суд приходить висновку, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області були відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки розрахунку грошового забезпечення, яке включається у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.07.2023 року № 12/04/24, отже рішення про відмову в перерахунку пенсії від 25.07.2023 року № 0504006881 є правомірним та не підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.07.2023 року № 0504006881 про відмову позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24 виданої Головним управлінням ДСНС у Донецькій області, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідача здійснити позивачу ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2022 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24 виданої Головним управлінням ДСНС у Донецькій області з урахуванням проведених раніше виплат.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.07.2023 року № 0504006881 про відмову позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24 виданої Головним управлінням ДСНС у Донецькій області, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідача здійснити позивачу ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2022 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.07.2023 року № 12/04/24 виданої Головним управлінням ДСНС у Донецькій області з урахуванням проведених раніше виплат - відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 25 жовтня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська