Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2023 року Справа№200/5173/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2023 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (в подальшому - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач-2), про:
- визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Львівській області, які виразились в прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії від 30.06.2023 №05725005243 за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії ГУ ПФУ у Львівській області від 27.07.2023 №122950002562;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати у пільговий стаж за Списком №1 (підземний), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: з 01.09.1995 по 17.06.1998, з 02.07.2007 по 20.05.2008, з 28.05.2008 по 03.11.2008, з 21.11.2008 по 02.04.2009, з 09.04.2009 по 20.08.2009, з 31.08.2009 по 12.11.2009, з 13.11.2009 по 18.01.2010, з 26.01.2010 по 20.08.2010, з 21.08.2010 по 08.02.2012, з 09.09.2012 по 11.10.2012, з 12.10.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 15.04.2014;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дати звернення, а саме з 22.06.2023, з урахуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 30.06.2023 №05725005243 Головного управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №1 (підземний). Позивач вважає таке рішення відповідача-1 протиправним та таким, що порушує його право на отримання належної пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.09.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
11 жовтня 2023 року від представника відповідача-1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що рішення про відмову в призначенні пенсії від 27.07.2023 № 122950002562, яке позивач просить скасувати, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не приймало. Щодо підстав прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення від 30.06.2023 № 05725005243 про відмову у призначенні пенсії, відповідач зазначив, що період навчання позивача з 01.09.1995 по 17.06.1998 перетинається з періодом роботи на посаді учня електрослюсаря під землею з повним робочим днем та періодом роботи на посаді електрослюсаря 3 розряду з повним робочим днем під землею, а також, відсутня уточнююча довідка про період і форму навчання в Донецькому гірничому технікумі ім. Є. Т. Абакумова. Крім цього, у статті 18 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» перелічено заклади професійної (професійно-технічної) освіти, однак технікуми у вказаному переліку не передбачено. Разом з цим, до пільгового стажу позивача не зараховано:
- період з 02.10.2007 по 20.05.2008 згідно довідки № 01-05/212 від 21.05.2008, оскільки довідка не відповідає додатку № 5 - відсутній підпис бухгалтера. Оскільки підприємство ліквідоване, згідно з порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 № 1231/1305: підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника та підприємства, здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, які діють при Головних управліннях Пенсійного фонду України (необхідно долучити рішення комісії);
- період з 28.05.2008 по 03.11.2008, згідно довідки № 936-н від 20.11.2008, оскільки довідка не відповідає додатку № 5 - відсутній підпис бухгалтера;
- період з 21.11.2008 по 02.04.2009, згідно довідки № 232-е від 25.05.2009, оскільки довідка не відповідає додатку № 5- відсутній підпис бухгалтера;
- періоди з 09.04.2009 по 20.08.2009, 31.08.2009 по 12.11.2009, з 13.11.2009 по 18.01.2010, з 26.01.2010 по 20.08.2010, з 21.08.2010 по 08.02.2012, з 09.09.2012 по 11.10.2012, з 12.10.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 15.04.2014, оскільки на дату звернення за призначенням пенсії в матеріалах пенсійної справи відсутні уточнюючі довідки підтверджуючі пільговий характер роботи. Страховий стаж заявника становив 40 років 10 місяців 21 день (в т. ч. додаткові роки за Списком № 1 - 18 років), пільговий стаж - 18 років 3 місяці 28 днів. На підставі викладеного, у зв'язку з тим, що пільговий стаж роботи позивача, що дає право на призначення пенсії відповідно до положень частини 3 ст. 114 Закону № 1058 є недостатнім, Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області 30.06.2023 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 . У зв'язку з чим, представник відповідача-1 просив відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Відзив від відповідача-2 до суду не надходив.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , 22.06.2023 року звернувся Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності заява позивача була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.06.2023 №05725005243 позивачу відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж становить 40 років 10 місяців 21 день (в тому числі додаткові роки за Список №1 - 18 років). Пільговий стаж становить 18 років 3 місяці 28 днів. До пільгового стажу не зараховано період з 02.10.2007 по 20.05.2008 згідно довідки № 01-05/212 від 21.05.2008, оскільки довідка не відповідає додатку № 5 - відсутній підпис бухгалтера. Оскільки підприємство ліквідоване, згідно з порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 № 1231/1305: підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника та підприємства, здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, які діють при Головних управліннях Пенсійного фонду України (необхідно долучити рішення комісії).
Разом з цим, з трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 вбачається, що позивач працював:
- з 26.05.1997 по 25.08.1997 на посаді учня електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті;
- з 02.10.2007 по 20.10.2007 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем на підземних роботах;
- з 21.10.2007 по 20.05.2008 на посаді помічника начальника дільниці з повним робочим днем на підземних роботах;
- з 28.05.2008 по 03.11.2008 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею;
- з 21.11.2008 по 23.12.2008 на посаді підземного учня прохідника з повним робочим днем в шахті;
- з 24.12.2008 по 02.04.2009 на посаді на посаді прохідника з повним робочим днем в шахті;
- з 09.04.2009 по 20.08.2009 на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті;
- з 31.08.2009 по 12.11.2009 на посаді начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті;
- з 13.11.2009 по 18.01.2010 на посаді начальника дільниці з повним робочим днем під землею;
- з 26.01.2010 по 20.08.2010 на посаді заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею;
- з 21.08.2010 по 14.11.2010 на посаді помічника начальника дільниці з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 15.11.2010 по 08.02.2012 на посаді заступника начальника дільниці;
- з 09.02.2012 по 11.10.2012 на посаді заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею;
- з 12.10.2012 по 31.12.2012 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 01.01.2013 по 17.01.2013 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 18.01.2013 по 06.02.2013 на посаді помічника начальника підземної дільниці з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 07.02.2013 по 12.05.2013 на посаді виконуючого обов'язки начальника підземної дільниці з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 13.05.2013 по 15.04.2014 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем на підземній роботі.
В зазначені періоди роботи позивач виконував роботи зі шкідливими умовами праці з повним робочим днем в шахті за посадами, що передбачені Списком №1, що підтверджується довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №01-05/212 від 21.05.2008 року за період роботи з 02.10.2007 по 20.05.2008, №232-с від 25.05.2009 року за період роботи з 24.12.2008 по 02.04.2009, №936-к від 20.11.2008 року за період роботи з 28.05.2008 по 03.11.2008, довідками про підземні виходи №231-с від 25.05.2009, №43 від 08.02.2010, довідкою №937-к від 20.11.2008 року про фактичні спуски в шахту, витягом з наказів №33/1-к від 24.10.2007, №236/кт від 28.08.2009, №226/кт від 05.08.2014 за висновками атестації робочих місць щодо умов праці.
Разом з цим, як вбачається з розрахунку стажу позивача за формою РС-право, спірні періоди роботи позивача з 01.09.1995 по 17.06.1998, з 02.10.2007 по 20.05.2008, з 28.05.2008 по 03.11.2008, з 21.11.2008 по 02.04.2009, з 09.04.2009 по 20.08.2009, з 31.08.2009 по 12.11.2009, з 13.11.2009 по 18.01.2010, з 26.01.2010 по 20.08.2010, з 21.08.2010 по 08.02.2012, з 09.02.2012 по 11.10.2012, з 12.10.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 15.04.2014 не зараховані до пільгового стажу позивача.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
За ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.
На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом - Закон 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону 1058 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно п.2 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (далі за текстом - Закон 1788).
Закон 1788 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Даний Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
У відповідності до статті 14 Закону 1788 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Вищевказана норма закону кореспондується із частиною 3 статтею 114 Закону № 1058- IV (чинна редакція) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Позивач претендує на призначення пенсії за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.
Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».
Розділом І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» цього Списку передбачено, що правом на пенсію за статтею 14 Закону № 1788-ХІІ (не менш 25 років), користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля.
Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок №637).
На підставі п.1, п.2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з абз.1 п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
При цьому, пунктами 20-22 Порядку № 637 визначено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Так, пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Зі змісту зазначених норм слідує, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.
Системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, з метою визначення права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
З трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 вбачається, що позивач працював:
- з 26.05.1997 по 25.08.1997 на посаді учня електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті;
- з 02.10.2007 по 20.10.2007 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем на підземних роботах;
- з 21.10.2007 по 20.05.2008 на посаді помічника начальника дільниці з повним робочим днем на підземних роботах;
- з 28.05.2008 по 03.11.2008 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею;
- з 21.11.2008 по 23.12.2008 на посаді підземного учня прохідника з повним робочим днем в шахті;
- з 24.12.2008 по 02.04.2009 на посаді на посаді прохідника з повним робочим днем в шахті;
- з 09.04.2009 по 20.08.2009 на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті;
- з 31.08.2009 по 12.11.2009 на посаді начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті;
- з 13.11.2009 по 18.01.2010 на посаді начальника дільниці з повним робочим днем під землею;
- з 26.01.2010 по 20.08.2010 на посаді заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею;
- з 21.08.2010 по 14.11.2010 на посаді помічника начальника дільниці з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 15.11.2010 по 08.02.2012 на посаді заступника начальника дільниці;
- з 09.02.2012 по 11.10.2012 на посаді заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею;
- з 12.10.2012 по 31.12.2012 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 01.01.2013 по 17.01.2013 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 18.01.2013 по 06.02.2013 на посаді помічника начальника підземної дільниці з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 07.02.2013 по 12.05.2013 на посаді виконуючого обов'язки начальника підземної дільниці з повним робочим днем на підземній роботі;
- з 13.05.2013 по 15.04.2014 на посаді гірничого майстра з повним робочим днем на підземній роботі.
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно розрахунку стажу позивача за формою РС-право, спірні періоди роботи позивача з 01.09.1995 по 17.06.1998, з 02.10.2007 по 20.05.2008, з 28.05.2008 по 03.11.2008, з 21.11.2008 по 02.04.2009, з 09.04.2009 по 20.08.2009, з 31.08.2009 по 12.11.2009, з 13.11.2009 по 18.01.2010, з 26.01.2010 по 20.08.2010, з 21.08.2010 по 08.02.2012, з 09.02.2012 по 11.10.2012, з 12.10.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 15.04.2014 не зараховані до пільгового стажу позивача.
У спірному рішенні про відмову в призначенні пенсії зазначено, що до пільгового стажу позивача не зараховано період з 02.10.2007 по 20.05.2008 згідно довідки № 01-05/212 від 21.05.2008, оскільки довідка не відповідає додатку № 5 - відсутній підпис бухгалтера, а також, у відзиві відповідач-1 зазначив, що до пільгового стажу позивача також не зараховані: період з 28.05.2008 по 03.11.2008, згідно довідки № 936-н від 20.11.2008, оскільки довідка не відповідає додатку № 5 - відсутній підпис бухгалтера; період з 21.11.2008 по 02.04.2009, згідно довідки № 232-е від 25.05.2009, оскільки довідка не відповідає додатку № 5- відсутній підпис бухгалтера; періоди з 09.04.2009 по 20.08.2009, 31.08.2009 по 12.11.2009, з 13.11.2009 по 18.01.2010, з 26.01.2010 по 20.08.2010, з 21.08.2010 по 08.02.2012, з 09.09.2012 по 11.10.2012, з 12.10.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 15.04.2014, оскільки на дату звернення за призначенням пенсії в матеріалах пенсійної справи відсутні уточнюючі довідки підтверджуючі пільговий характер роботи.
З приводу цього суд зазначає, що надання уточнюючої довідки необхідне лише у двох випадках, які зазначені судом вище, а відповідальність за належне і правильне оформлення документів щодо переодів роботи працівника несе роботодавець.
Разом з цим, пільговий стаж позивача підтверджується його трудовою книжкою, а також довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №01-05/212 від 21.05.2008 року за період роботи з 02.10.2007 по 20.05.2008, №232-с від 25.05.2009 року за період роботи з 24.12.2008 по 02.04.2009, №936-к від 20.11.2008 року за період роботи з 28.05.2008 по 03.11.2008, довідками про підземні виходи №231-с від 25.05.2009, №43 від 08.02.2010, довідкою №937-к від 20.11.2008 року про фактичні спуски в шахту, витягом з наказів №33/1-к від 24.10.2007, №236/кт від 28.08.2009, №226/кт від 05.08.2014 за висновками атестації робочих місць щодо умов праці, крім періоду роботи з 15.11.2010 по 08.02.2012 на посаді заступника начальника дільниці.
Однак, в матеріалах справи містяться індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-5, у яких наявна інформація по спеціальному стажу в період роботи позивача з 15.11.2010 по 08.02.2012 на посаді заступника начальника дільниці з кодом підстав для обліку спец стажу ЗП3014А4.
Згідно з довідниками кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановами правління Пенсійного фонду України 05 листопада 2009 року №26-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за №1136/17152, 08 жовтня 2010 року №22-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за №1014/18309,
- код ЗП3014А4 - інженерно-технічні працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, - за списком робіт і професій, затверджуваним постановою Кабінету Міністрів України, при наявності стажу на підземних роботах.
Тому, періоди роботи позивача з 02.10.2007 по 20.05.2008, з 28.05.2008 по 03.11.2008, з 21.11.2008 по 02.04.2009, з 09.04.2009 по 20.08.2009, з 31.08.2009 по 12.11.2009, з 13.11.2009 по 18.01.2010, з 26.01.2010 по 20.08.2010, з 21.08.2010 по 08.02.2012, з 09.02.2012 по 11.10.2012, з 12.10.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 15.04.2014 (згідно записам трудової книжки) підлягають зарахуванню до підземного пільгового стажу за Списком №1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 р. №202.
А отже, спірне рішення головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.06.2023 №05725005243, не відповідає обставинам справи та нормам матеріального права, а тому є незаконним, необґрунтованим і підлягає скасуванню.
Щодо зарахування до пільгового стажу позивача періоду навчання з 01.09.1995 по 17.06.1998 в Донецькому гірничому технікумі ім. Є. Т. Абакумова.
За ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Відповідно до диплому серії НОМЕР_2 , виданого 17.06.1998 року, та Додатку серії ІНБ №000924, позивач в 1995 році вступив до Донецького гірничого технікуму ім. Є. Т. Абакумова і в 1998 році закінчив за спеціальністю Експлуатація і ремонт гірничого електромеханічного обладнання і автоматичних приладів.
З 15.01.1998 року позивач працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті. Крім цього, період роботи позивача з 26.05.1997 по 25.08.1997 на посаді учня електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті (під час навчання) зарахований до пільгового підземного стажу.
Таким чином, в період та після закінчення навчання позивач працював на посаді, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 18 Закону України «Про професійно-технічну освіту» визначено, що до закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать, зокрема інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.
Отже, на професійне навчання в технікумах поширюються положення ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту».
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, які викладені в постанові від 04 березня 2020 року в справі № 367/945/17.
Враховуючи викладене, позивач мав право на зарахування періоду навчання в технікумі з 01.09.1995 по 17.06.1998 до пільгового підземного стажу роботи.
Суд звертає увагу на те, що відповідач-1 мав у своєму розпорядженні необхідні документи, що давали можливість визначити правильно повний стаж роботи позивача, та, відповідно, надавали останньому право на отримання пенсії відповідно до положень відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відносно позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дати звернення, а саме з 22.06.2023, з урахуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Разом з цим, у відповідності до ст. 81 Закону 1788 призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Отже, правовідносини із призначення пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження пенсійного органу.
Таким чином, позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню у спосіб зобов'язання відповідача-1 повторно розглянути заяву позивача від 22.06.2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202 періодів роботи з 01.09.1995 по 17.06.1998, з 02.10.2007 по 20.05.2008, з 28.05.2008 по 03.11.2008, з 21.11.2008 по 02.04.2009, з 09.04.2009 по 20.08.2009, з 31.08.2009 по 12.11.2009, з 13.11.2009 по 18.01.2010, з 26.01.2010 по 20.08.2010, з 21.08.2010 по 08.02.2012, з 09.02.2012 по 11.10.2012, з 12.10.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 15.04.2014 з повним робочим днем під землею, з урахуванням висновків суду першої інстанції.
Позовні вимоги про призначення пенсії з урахуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є передчасними, оскільки суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, відтак, суд дійшов висновку про відмову у позові у частині вказаних позовних вимог.
Також, суд зазначає, що з огляду на приписи пунктів 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем у спірних правовідносинах є Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії позивачу та прийняв рішення про відмову у її призначенні.
Таким чином, саме Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зобов'язане повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку повторно розглянути таку заяву позивача.
Аналогічний висновок наведений у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі 360/8696/21.
Таким чином, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач-1 діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
Приймаючи до уваги, що позов задоволено частково, у порядку ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн., з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області підлягає стягненню 751,52 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.06.2023 №05725005243 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового підземного стажу за ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Постанови КМУ від 31.03.1994 р. № 202 періодів роботи з 01.09.1995 по 17.06.1998, з 02.10.2007 по 20.05.2008, з 28.05.2008 по 03.11.2008, з 21.11.2008 по 02.04.2009, з 09.04.2009 по 20.08.2009, з 31.08.2009 по 12.11.2009, з 13.11.2009 по 18.01.2010, з 26.01.2010 по 20.08.2010, з 21.08.2010 по 08.02.2012, з 09.02.2012 по 11.10.2012, з 12.10.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 15.04.2014 з повним робочим днем під землею, з урахуванням висновків суду.
4. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79000, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), судовий збір у розмірі 751 (сімсот п'ятдесят одна) гривня 52 копійки.
Судове рішення складено та підписано 23 жовтня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.М. Чучко