ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2023 року Справа № 160/8909/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо незастосування при розрахунку та виплаті, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року по справі № 160/1533/20, січня 2008 року, як базового при розрахунку індексу споживчих цін за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити розрахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін січень 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає що, у зазначений період на виконання рішення суду у справі №160/1533/20 йому нараховано індексацію грошового забезпечення за період служби з 01.12.2015 по 28.02.2018, однак при цьому роботодавцем застосовано не вірний базовий місяць.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2023 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.07.2023 у даній справі апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково, ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року у справі №160/8909/23скасовано, справу №160/8909/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Відповідно до витягу із протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.08.2023 для розгляду справи № 160/8909/23 визначено суддю Калугіну Н.Є.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України; зобов'язано позивача надати до суду, у 5-денний термін з дня отримання даної ухвали, примірники позовної заяви з усіма доданими до неї документами для суду та відповідача у справі; витребувано від Військової частини НОМЕР_1 , у термін, що встановлений для подачі відзиву на позовну заяву, засвідчені належним чином копії доказів нарахування та виплати на користь позивача на виконання рішення суду у справі № 160/15533/20 індексації грошового забезпечення за період із зазначенням базового місяця, що взятий для такого розрахунку.
У відзиві, відповідач заперечує проти позовних вимог, просить відмовити у їх задоволенні. Зокрема, відповідачем вказано, що ним повністю виконано рішення суду у справі № 160/1533/20, нарахована та виплачена сума компенсації за заявлений позивачем період. Також заперечує щодо застосування січня 2008 року, як базового місяця при нарахуванні позивачу індексації за період з 01.12.2015 по 28.02.2018.
23.10.2023 від позивача на виконання вимог суду надійшов примірник позовної заяви із доданими до неї документами.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Сторонами не заперечується та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Харківському прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_1 ) Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України на посаді інспектора прикордонного контролю відділення інспекторів служби “Кривий Ріг” (тип А) відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” 1 категорії. Звільнений з військової служби у запас наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 11.11.2019 №507-ОС за пунктом “а” (у зв'язку із закінченням строку контракту) пункту другого частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу”.
У зв'язку із неправильно нарахованою сумою грошового забезпечення при звільненні позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 у справі №160/1533/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 - задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати ОСОБА_1 винагороди за бойове чергування за період з 01 березня 2018 по 01 грудня 2018 роки, не проведенні індексації грошового забезпечення в розмірах та порядку встановленому законом за період з 01.07.2015 року по 31.12.2018 року, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити розрахунок та виплатити ОСОБА_1 несплачену суму індексації грошового забезпечення в розмірах та порядку встановленому законом за період з 01.07.2015 року по 31.12.2018 року, винагороду за бойове чергування за період з 01 березня 2018 року по 01 грудня 2018 року, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити розрахунок та сплатити ОСОБА_1 компенсацію за неотримане речове майно. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.05.2023 у справі №160/1533/20 апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ) задоволено частково, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 скасовано в частині зобов'язання військової частини НОМЕР_1 здійснити розрахунок та сплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 в частині позовних вимог про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 здійснити розрахунок та сплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Вказане рішення набрало чинності 13.05.2021.
Відповідачем виконано рішення у справі №160/1533/20 в частині нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, зокрема за період 01.12.2015 по 28.02.2018. Разом з тим, з відзиву на позов вбачається, що відповідачем при нарахуванні індексації за вказаний період базовий місяць застосовано - грудень 2015 року.
Не погоджуючись з викладеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з таких підстав.
Виходячи із підстав позову, позивач не погоджується із застосуванням базового місяця - грудень 2015 року при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 у справі №160/1533/20.
Щодо визначення базового місяця індексації, суд зазначає наступне.
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами першою та п'ятою статті 2 Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
В силу частини першої статті 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Приписами частини другої статті 5 Закону передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно частини шостої статті 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1цього Порядку.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.
Отже, місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру, є базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05 лютого 2020 року в справі №825/565/17, від 23 вересня 2020 року в справі №620/3282/18, що враховується судом, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
На момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова № 1294), якою було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до пункту 13 Постанови № 1294 вона набрала чинності з 01.01.2008.
Тобто, за умови підвищення посадового окладу в січні 2008 року останній виступає базовим, а з лютого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018.
Таким чином, місяцями, за якими здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення військовослужбовців, повинні бути січень 2008 року та березень 2018 року, водночас всі інші місяці у даному проміжку часу не можуть бути базовими для нарахування індексації, оскільки у проміжку січня 2008 року - березня 2018 року посадові оклади військовослужбовців, з яких вираховується індексація, залишалися незмінними.
Тобто з 01.12.2015 місяцем, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення є січень 2008 року.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач, починаючи з 01.12.2015, повинен був застосовувати січень 2008 року як місяць, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення, оскільки саме з грудня 2015 року застосовуються нові єдині підходи щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення (заробітної плати), затверджені Порядком № 1078.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 10.09.2020 року у справі № 200/9297/19-а, де Верховним Судом прямо вказано, що базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення з 01.12.2015 має застосовуватись січень 2008 року.
В постановах від 20.04.2022 у справі № 420/3593/20, від 12.05.2022 у справі № 200/7006/21 Верховний Суд також зазначив, що відповідно до положень Порядку №1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року до встановлення нових розмірів посадових окладів військовослужбовців в березні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.
В матеріалах справи відсутні докази нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, тому судом встановлено допущення протиправної бездіяльності з боку відповідача щодо не нарахування позивачу індексації грошового забезпечення у заявлений період із застосуванням базового місяця - січень 2008 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, щонаявні правові підстави для задоволення позову.
Враховуючи, що за подання даного позову судовий збір сплаті не підлягає, розподіл судового збору не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо незастосування при розрахунку та виплаті, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року по справі № 160/1533/20, січня 2008 року, як базового при розрахунку індексу споживчих цін за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) здійснити розрахунок та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін січень 2008 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 24.10.2023 року.
Суддя Н.Є. Калугіна