Справа № 301/3405/23
3/301/1556/23
ПОСТАНОВА
"24" жовтня 2023 р. суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Гичка О.Б.,
розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 1 Хустського РУП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовець, громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 130 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 487068 від 25.09.2023 року вбачається, що 25 вересня 2023 року о 04 годині 10 хвилин ОСОБА_1 в с. Білки по вул. Центральній керував транспортним засобом марки «Фольксваген» державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (сильний запах алкоголю з порожнини рота), від обстеження на стан сп'яніння відмовився.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до вимоги ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Разом з тим, за змістом ст. ст. 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на обставини, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідають протоколу, адже у цьому випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст. ст. 213, 221 КУпАП є лише розгляд справи. Недотримання цих вимог порушує право на захист особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В протоколі про адміністративне правопорушення не вказано свідків правопорушення, відсутні їх дані, пояснення та підписи цих осіб. Не додано пояснень свідків і до матеріалів протоколу.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано письмові пояснення ОСОБА_2 , однак в протоколі не зазначено його процесуальний статус.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 487068 від 25.09.2023 року зазначено прізвище особи, яка притягується до адміністративної відповідальності « ОСОБА_3 », однак до матеріалів справи додано копію постанови про накладення адміністративного стягнення ( а.с. 7), витяг з адмінпрактики ( а.с. 8, 12), копію постанови Іршавського районного суду від 03.05.2023 року ( а.с. 9-10), де прізвище особи зазначено як « ОСОБА_4 ».
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення міститься виправлення в графі протоколу «дата народження» та в графі «П.І.Б.».
Зазначені недоліки є суттєвими та перешкоджають розгляду справи в суді.
Враховуючи вищевикладене встановлено, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП .
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протокол про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин, вважаю, що даний протокол слід повернути начальнику відділення поліції № 1 Хустського РУП ГУНП в Закарпатській області для належного оформлення.
Керуючись ст. 256 КУпАП, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 130 КУпАП, повернути начальнику відділення поліції № 1 Хустського РУП ГУНП в Закарпатській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Іршавського
районного суду : О. Б. Гичка