№ 536/2305/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2023 року м. Кременчук
Кременчуцький районний суд Полтавської області
у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника Відділення поліції №2 Кременчуцького РУП ГУНП ОСОБА_3 ,
особи, відносно якої розглядається подання ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчук подання начальника відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Майбородівка Кременчуцького району Полтавської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- 09 липня 2012 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області за ч.1 ст.185, ч.3 ст.185, ч.2 ст.189, ч.1 ст.70 КК України до покарання у виді 5 років позбавлення волі. На підставі ст.75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 3 роки;
- 31 жовтня 2013 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області за ч.1 ст.162, ч.3 ст.185, ст.70, ч.1 ст.71 КК України остаточно до покарання у виді 5 років позбавлення волі, звільнений 29.10.2018 по відбуттю строку покарання,
Встановив:
До Кременчуцького районного суду Полтавської області надійшло подання начальника відділення поліції № 2 Кременчуцького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 строком на 6 місяців.
В обґрунтування подання зазначено, що ОСОБА_4 відносно якого 28.10.2022 року було встановлено адміністративний нагляд терміном на 1 рік, будучи раніше засудженим до позбавлення волі за умисний тяжкий злочин, судимість якого не знята та не погашена, підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», під час перебування під адміністративним наглядом, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, на шлях виправлення не став та протягом року вчинив наступні адміністративні правопорушення: 02.11.2022 року близько 15:00 години в с. Майбородівка, по вул. Центральній Кременчуцького району Полтавської області палив тютюнові вироби на дитячому майданчику; винесено постанову про адміністративне правопорушення ГАБІ № 693745 за ст. 175-1 ч. 2 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень; 02.11.2022 року винесено попередження про можливість продовження адміністративного нагляду; 08.11.2022 року близько 19:40 години в с. Майбородівка, по вулиці Центральній Кременчуцького району Полтавської області розпивав спиртні напої в громадському місці, а саме на дитячому майданчику; винесено постанову про адміністративне правопорушення ГАБІ № 693762 за ст. 178 ч. 2 КУпАП, накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 51 гривня; 08.11.2022 року винесено попередження про можливість продовження адміністративного нагляду.
Враховуючи вищевикладене, начальник відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_6 просить суд продовжити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд на строк 6 місяців та визначити наступні обмеження:
- Заборона виходу з будинку (квартири) в період з 20:00 години до 04:00 години наступного дня, для запобігання вчинення протиправних дій вечірній та нічний час;
- Заборона перебувати в ресторанах, кафе, барах району (міста), з метою попередження вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень;
- Заборона виїзду без дозволу контролюючого органу Національної поліції за межі району в особистих справах, враховуючи те, що ОСОБА_4 вчиняв адміністративні правопорушення поза межами свого місії проживання.
Представник Відділення поліції №2 Кременчуцького РУП ГУНП ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав подання начальника Відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 строком на 6 місяців, оскільки останній систематично вчиняє адміністративні правопорушення,і схильний до вчинення нових адміністративних правопорушень, офіційно не працевлаштований, за місцем проживання характеризується негативно.
ОСОБА_4 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання.
Суд вислухавши пояснення представника Відділення поліції №2 Кременчуцького РУП ГУНП ОСОБА_7 , думку ОСОБА_4 , дослідивши матеріали справи, вважає, що подання начальника Відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_8 строком на 6 місяців підлягає задоволенню з наступних підстав.
З копій вироків (а.с. 5-12) та вимоги про судимість на ім'я ОСОБА_4 (а.с. 5-6) вбачається, що ОСОБА_4 був засуджений 09 липня 2012 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області за ч.1 ст.185, ч.3 ст.185, ч.2 ст.189, ч.1 ст.70 КК України остаточно до покарання у виді 5 років позбавлення волі. На підставі ст.75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 3 роки; 31 жовтня 2013 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області за ч.1 ст.162, ч.3 ст.185, ст.185 ч.2, ст.185 ч.3, ст.289 ч.2, ст.70, ч.1 ст.71 КК України до покарання у виді 5 років позбавлення волі. Звільнений 29.10.2018 року по відбуттю строку покарання. Також, після засудження 31 жовтня 2013 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області за ч.1 ст.162, ч.3 ст.185, ст.185 ч.2, ст.185 ч.3, ст.289 ч.2, ст.70, ч.1 ст.71 КК України був засуджений 03.06.2019 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області за ч.1 ст.125 КК України до покарання у виді штрафу у розмірі 510 гривень та 15 лютого 2022 року Кременчуцьким районним судом Полтавської області за ч.3 ст.185, ч.2 ст.309, ч.1 ст.70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки. Від відбування покарання звільнений з випробуванням з іспитовим строком 1 рік. Ухвалою Кременчуцького районного суду Полтавської області від 27 лютого 2023 року звільнений від відбування покарання у зв'язку з закінченням іспитового строку.
Таким чином, ОСОБА_4 неодноразово був засуджений до позбавлення волі за умисні злочини та після відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок, вчиняє інші правопорушення, що підтверджується постановою серії ГАБІ №693762 від 08 листопада 2022 року, згідно якої на ОСОБА_4 було накладено адміністративне стягнення за ч.2 ст.178 КУпАП у виді штрафу у розмірі 51 грн. (а.с.17), постановою серії ГАБІ №693745 від 02 листопада 2022 року, згідно якої на ОСОБА_4 було накладено адміністративне стягнення за ч.2 ст.175-1 КУпАП у розмірі 170 гривень (а.с.19).
ОСОБА_9 неодноразово виносилися попередження про те, якщо він не припинить порушувати громадський порядок та права інших громадян, відносно нього буде встановлено адміністративний нагляд, а саме 08.11.2022 року (а.с.18), 02.11.2022 року (а.с.20).
Як вбачається з довідки-характеристики № 10-082/105 від 12.10.2023, виданої Майбородівським старостинським округом Піщанської сільської ради, ОСОБА_4 характеризується негативно (а.с. 16).
Відповідно до положень ст.ст. 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року (зі змінами та доповненнями), адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Як передбачає п. «В» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб - засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до п. «В» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у п. «В» ст. 3 цього Закону.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Враховуючи те, що після відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, ОСОБА_4 систематично вчиняє правопорушення, з метою запобігання скоєння ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, суд вважає за необхідне продовжити відносно нього адміністративний нагляд терміном на 6 місяців, із застосуванням обмежень, вказаних у подані.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.372,573 КПК України суд, -
Постановив:
Подання начальника відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на шість місяців.
На період адміністративного нагляду встановити щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обмеження:
- заборона виходу з будинку (квартири) за місцем проживання в період з 20:00 години до 04:00 години наступного дня;
- заборона перебувати в ресторанах, кафе, барах району (міста);
- заборона виїзду без дозволу контролюючого органу Національної поліп поліції за межі Кременчуцького району Полтавської області в особистих справах.
Здійснення адміністративного нагляду покласти на відділення поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом семи днів з дня її проголошення. У разі постановлення її без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом семи днів з дня отримання копії постанови.
СуддяОСОБА_10