Справа № 361/8888/23
Провадження № 2-о/361/299/23
25.10.2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2023 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Радзівіл А.Г.
за участю секретаря Коваль О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 , Броварський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2023 року заявник звернулась до суду із заявою в якій просить встановити факт народження дитини (хлопчика) - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Біловодськ, Старобільського району, Луганської області, Україна, як третя за рахунком дитина у громадянки України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Брусівка, Біловодського району, Луганської області - яка є матір'ю дитини та у громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця села Брусівка, Біловодського району Луганської області, який є батьком дитини.
Свою заяву обґрунтовує тим, що вона перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У шлюбі в них народилося троє спільних дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Молодшого сина ОСОБА_6 заявник народила ІНФОРМАЦІЯ_1 о 02 год. 45 хв. у пологовому відділенні Біловодської районної лікарні, яка наразі підконтрольна окупаційній владі та надає медичну допомогу на території України, де державні органи України тимчасово не здійснюють своє повноваження у зв'язку з окупацією території. Дитина народилась вагою 3200 грамів.
У зв'язку з тим, що документи підтверджуючі народження дитини видані не підконтрольними українській владі органами, які були створені окупантами у спосіб не передбачений законодавством України та не відповідають формі, визначеній наказом МОЗ України від 08.08.2006 №545 ?Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті? не можливо зареєструвати народження дитини у відповідності з діючим законодавством України, а отже дитина позбавлена можливості користуватися всіма правами громадянина України, зокрема отримання медичного супроводу, та саме головне, що не маючи свідоцтва про народження на молодшого сина, яке було видано у законний спосіб та відповідно чинному законодавству України, вона не зможе дитину вивезти з окупованої території на підконтрольну територію України у безпечне місце.
11 жовтня 2023 року ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Радзівіл А.Г. прийнято до розгляду та відкрито провадження та призначено судовий розгляд на 16 жовтня 2023 року.
Заявник та її представник, в судове засідання не з'явились, подали заяви про розгляд заяви без їх участі, заяву підтримують у повному обсязі та просять її задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 , в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд заяви без його участі, заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.
Представник Броварського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у судове засідання не з'явився, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що з 03 серпня 2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Брусівка, Біловодського району, Луганської області, Україна перебуває в зареєстрованому Брусилівською сільською радою Біловодського району Луганської області, актовий запис № 01, шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця села Брусівка, Біловодського району Луганської області, який є батьком дитини.
В шлюбі в них народилося троє спільних дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Молодшого сина ОСОБА_6 заявник народила ІНФОРМАЦІЯ_1 об 02 год. 45 хв. у пологовому відділенні Біловодської районної лікарні, вагою 3200 грамів, що підтверджується медичним історією розвитку дитини, обмінною картою № НОМЕР_1 .
Видане заявнику свідоцтво про народження відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянствоУкраїни", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісіяв порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини.
Згідно із ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішенняу справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягають негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст. ст. 317, 319 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , Броварський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини, - задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який народився в смт. Біловодськ, Старобільського району, Луганської області, Україна, у громадянки України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Брусівка, Біловодського району, Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , батько дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця села Брусівка, Біловодського району Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію рішення направити до Броварського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) для негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Радзівіл А.Г.