Справа № 296/10661/23
2/296/3032/23
УХВАЛА
Іменем України
25 жовтня 2023 рокум. Житомир
Суддя Корольовського районного суду міста Житомира Драч Ю.І., розглянувши матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про судовий захист порушених цивільних прав та інтересів
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Корольовського районного суду м.Житомира з позовом, в якому просить визнати незаконними рішення, дії та бездіяльность Виконавчого комітету Житомирської міської ради, які полягають у незаконній відмові здійснити контроль за додержанням земельного законодавства при розгляді клопотання від 05 лютого 2015 року та стягнути з Виконавчого комітету Житомирської міської ради на її користь 150 000,00 грн. моральної шкоди.
В обґрунтування позову посилається на те, що при розгляді клопотання ОСОБА_1 від 05.02.2015 Виконавчим комітетом Житомирської міської ради допущено 13 випадків порушення, а також відмовлено у здійсненні контролю при складанні довідки від 16.02.2015.
Дослідивши зміст позовної заяви та доданих до неї документів, вважаю, що відсутні підстави для відкриття провадження у справі з наступних підстав.
Так, відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ч.1 ст.19 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами п.2 ч.1 ст.4 КАС України закріплено, що публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Разом з цим слід зазначити, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства (частина 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України).
Так, зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що при розгляді справи підлягають з'ясуванню обставини правомірності (не правомірності) дій відповідача. Разом з цим, предметом спору не є сама земельна ділянка або права власності або користування пов'язані з нею. Тому суд вважає, що даний спір є публічно-правовим та підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Слід зазначити, що вимога про стягнення моральної шкоди також підлягає розгляду адміністративним судом за правилами частини 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 186 Цивільного процесуального кодексу України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи наявність підстав, передбачених пунктом 1 частини 1 статті 186 Цивільного процесуального кодексу України, суд відмовляє у відкритті провадження.
Керуючись статтями 2,4,19, 186, 353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі № 296/10661/23 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про судовий захист порушених цивільних прав та інтересів.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ю. І. Драч