Справа № 164/1643/23
п/с 3/164/632/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2023 року Суддя Маневицького районного суду
Волинської області Невар О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 1 (м. Ківерці) Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 799166 від 20 серпня 2023 року ОСОБА_1 19 серпня 2023 року, біля 12 години 00 хвилин, в с. Розничі Луцького району Волинської області, перебуваючи на вул. Шкільна, висловлювалася нецензурними та образливими словами на адресу ОСОБА_2 , погрожувала їй фізичною розправою, чим порушувала громадський порядок і спокій громадян, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 вину свою у вчиненні інкримінованого їй правопорушення не визнала, вважає, що матеріалами адміністративної справи, які досліджувались в судовому засіданні, не підтверджується вчинення нею 19 серпня 2023 року, біля 12 години 00 хвилин, в с. Розничі Луцького району Волинської областіправопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП. На думку ОСОБА_1 , в її діях відсутній склад інкримінованого їй правопорушення, а тому просила дану справу провадженням закрити.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що провадження у даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно з ст. 173 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об?єктивне з?ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ч. 3 ст. 62 Конституції України фактичні обставини не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо вини тлумачаться на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення - передбаченої нормами права сукупності об?єктивних і суб?єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об?єкту; б) об?єктивної сторони; в) суб?єкту; г) суб?єктивної сторони.
Об'єктивну сторону адміністративного правопорушення характеризують ознаки, які визначають акт зовнішньої поведінки правопорушника. До них належать діяння (дія чи бездіяльність), його шкідливі наслідки, причинний зв?язок між діянням і наслідками, місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення проступку.
У справі „Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 6 грудня 1998 року (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинуватості вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов?язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, заперечується причетність до вчинення інкримінованого їй правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
В матеріалах адміністративної справи, які досліджувались в судовому засіданні, належні та допустимі докази вчинення ОСОБА_1 19 серпня 2023 року, біля 12 години 00 хвилин, на вул. Шкільна в с. Розничі Луцького району Волинської області правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, відсутні та в ході розгляду справи суду не представлені.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 799166 від 20 серпня 2023 рокуОСОБА_1 19 серпня 2023 року, біля 12 години 00 хвилин, в с. Розничі Луцького району Волинської області, перебуваючи на вул. Шкільна, висловлювалася нецензурними та образливими словами на адресу ОСОБА_2 , погрожувала їй фізичною розправою, чим порушувала громадський порядок і спокій громадян, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ст. 173 КУпАП.
Диспозиція ст. 173 КУпАП передбачає, що дрібним хуліганством може бути нецензурна лайка, образливе чіпляння до громадян або інші подібні дії, які порушують громадський порядок чи спокій громадян. Дрібне хуліганство завжди вчиняється безпричинно із-за неповаги до громадського порядку і спокою громадян.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 799166 від 20 серпня 2023 року не розкрито вказаної диспозиції ст. 173 КУпАП, не вказано, який саме громадський порядок порушено, як порушено спокій громадян і яких саме. При цьому важливим є те, що немає посилання на причину скоєного. Ці обставини ставлять під сумнів наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, та мають трактуватися на її користь.
З матеріалів справи встановлено та це знайшло підтвердження в ході судового розгляду, що причиною вказаного конфлікту стали неприязнені відносини, які мають місце між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 протягом тривалого часу, що виключає склад дрібного хуліганства.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи, адже таким чином суд неминуче перебирає на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (Справа „Karelin v. Russia” від 20 вересня 2016 року). Оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення „поза розумним сумнівом”, яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, пояснення ОСОБА_2 , дослідивши та проаналізувавши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає встановленим, що під час розгляду справи в суді не знайшло підтвердження, що ОСОБА_1 було вчинено 19 серпня 2023 року, біля 12 години 00 хвилин, на вул. Шкільна в с. Розничі Луцького району Волинської областіадміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, а тому вона не може бути притягнута до адміністративної відповідальності за це у зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 173, 247, 251, 266, 279, 283-285, 287, 294 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Маневицький районний суд протягом десяти діб з дня винесення постанови.
Суддя районного суду О.В. Невар