Справа № 615/1816/23
Провадження № 3/615/912/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Токмакова А.П., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Орданівка Диканського району Полтавської області, громадянина України, одруженого, що служить в в/ч НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,
встановив:
11.09.2023 о 22:40 год. ОСОБА_1 виявлений в с. Золочівське Богодухівського (Валківського) району Харківської області в стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків в особливий період. О 23:05 год. в КНП «Валківська ЦРЛ» пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестеру Алкофор 205, результат 2,00 проміле.
В судове засідання ОСОБА_1 надав заяву про розгляд справи за його відсутності у зв'язку із участю у проведенні бойових дій щодо оборони України проти агресії зі сторони РФ. Вину визнав повністю. Заяв та доповнень до протоколу не має.
Захисник Курило В.О. надав письмові пояснення, за змістом яких просить провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП через відсутність події та складу інкримінованого правопорушення.
Вважає, що в порушення вимог ч.2,3 ст.266-1 КУпАП в матеріалах відсутній висновок про результати медичного огляду з виявлення стану алкогольного сп'яніння, складений уповноваженою особою ВСП з використанням спеціальних технічних засобів та тестів, який на думку захисника, може бути єдиним доказом перебування особи в стані алкогольного сп'яніння. Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення складено на підставі медичного огляду на стан сп'яніння, проведеного в КНП «Валківська ЦРЛ», що є порушенням вимог ч.2,3 ст.266-1 КУпАП.
Наголосив, що огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 проведений без достатніх правових підстав відразу у закладі охорони здоров'я, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що ОСОБА_1 не погодився на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами ВСП з використанням спеціальних технічних засобів та тестів чи не погодився з результатами такого огляду, про що відсутній запис в протоколі про адміністративне правопорушення.
Зауважив, що висновок медичного огляду на стан сп'яніння в КНП «Валківська ЦРЛ» складено за відсутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління ВСП або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Матеріали справи не містять відеозапису або свідків медичного огляду, витяг відомостей з бази даних Ліцензійного реєстру МОЗ України суб'єктів господарювання, які проводять господарську діяльність з медичної практики по спеціальності наркологія, психіатрія та яким надано право на проведення огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння. Відсутня фіксація результатів технічного засобу на паперових та електронних носіях, відомості щодо вимірювальної техніки та обладнання, якими здійснювався огляд, а також сертифікати відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки Алкофор 205.
Окрім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не надано повноважень особи - старшого лейтенанта ОСОБА_2 на його складення, зокрема, наказ начальника органу управління Служби правопорядку, що, на його думку, свідчить про те, що протокол складено не уповноваженою особою.
Не дотримання процедури під час складання протоколу про адміністративне правопорушення потребує визнання його недопустимим доказом, що в свою чергу тягне за собою визнання недопустимими всіх доказів у справі.
Неявка особи, що притягається до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, згідно ст.268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ДНХ-2 №9232 від 11.09.2023. В письмових поясненнях підтвердив викладені в протоколі обставини вчинення адміністративного правопорушення, вину визнав повністю, з результатами тестування згоден.
11.09.2023 о 23:05 год. ОСОБА_1 за допомогою приладу Алкофор 205 пройшов тестування на стан алкогольного сп'яніння, результат якого 2,00%, що підтверджується висновком щодо результатів медичного огляду для встановлення факту сп'яніння, проведеного в КНП «Валківська ЦРЛ» за направленням представника ВСП та в його присутності.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 проходить службу в в/ч НОМЕР_1 .
За змістом ст.1 ЗУ «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції РНБО України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022 строком на 30 діб, який у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф проти України, Указами Президента продовжено до 15.11.2023.
Будучи військовою службовою особою, ОСОБА_1 відповідно до вимог Статуту внутрішньої служби зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, зразково виконувати свої службові обов'язки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців; неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, додержуватися військового етикету, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Відповідно до ч.3 ст.24 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Аналізуючи вимоги ст.266-1 КУпАП, огляду на стан алкогольного сп'яніння підлягають військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці ЗСУ, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають в стані такого сп'яніння, зокрема, на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях.
В даному випадку огляд проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління ВСП у ЗСУ, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовослужбовця ЗСУ на проведення огляду уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
При цьому лише під час проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціальних технічних засобів та тестів застосовуються спеціальні технічні засоби відеозапису, а у разі відсутності або неможливості застосування таких засобів, огляд проводиться в присутності двох свідків.
Порядок направлення військовослужбовців ЗСУ для огляду на стан алкогольного сп'яніння та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному КМУ.
Інструкцією про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-20 КУпАП, встановлено, що у разі виявлення факту або виникнення підозри щодо перебування військовослужбовця ЗСУ у нетверезому стані для підтвердження ознак правопорушення такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення та в супроводі уповноваженої посадової особи.
У разі відмови військовослужбовця від направлення до ЗОЗ, уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис у протоколі та засвідчує факт відмови своїм підписом і підписами двох свідків, в тому числі якщо особа відмовилася від ознайомлення з правами та обов'язками та підписання протоколу.
Дослідивши докази, що знаходяться в матеріалах справи, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, тобто виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Твердження захисника щодо не дотримання процедури під час складання протоколу про адміністративне правопорушення не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.
З урахуванням характеру та наслідків вчинених правопорушником дій, обставин справи, наведених даних про особу ОСОБА_1 , суддя вважає за можливе відносно нього застосувати міру адміністративного стягнення у виді штрафу в межах, передбачених санкцією ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У відповідності до вимог ст.40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір.
Керуючись ст.283-285 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, та застосувати до нього міру адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17000 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536,80 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.П. Токмакова