Справа №760/13581/23
3/760/5109/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2023 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Митрофанова А.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №CР030845567UA громадянина ОСОБА_1 , ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 473 Митного кодексу України,
ВСТАНОВИВ:
21.06.2023 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №CР030845567UA громадянина ОСОБА_1 за порушення митних правил.
З протоколу №0368/10000/23 про порушення митних правил від 04.04.2023 року вбачається, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення №CР030845567UA громадянина ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України.
Представник Київської митниці у судовому засіданні пояснив, що відправник міжнародного поштового відправлення №CР030845567UA громадянин ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил №0368/10000/23 за ст. 473 МК України.
Громадянин ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці, розглянувши отримані матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Встановлено, що 12.02.2023 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення №СР030845567UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_1 ), адреса: АДРЕСА_1 до ОАЕ ОСОБА_5, АДРЕСА_3, згідно з актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 12.02.2023 року було виявлено: виріб «АРМ-150К» с/н 821071170651- 1шт. та виріб «АРМ-150К» с/н 821071170653 - 1шт.
В митній декларації форми CN 23 вміст товару задекларовано як «Electro mechanism», кількість -2, вага 13 кг, вартість 42 дол. США.
Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 15.03.2023 року №142000-3302-0093, об'єкти дослідження ідентифіковано як вироби «АРМ-150М» ( Автономна Рульова Машина ) що спеціально розроблені для системи автоматичного керування польотом «САУ-451», а саме керування по тангажу багатоцільового винищувача четвертого покоління «МіГ-29» та, відповідно, мають ознаки компонентів авіаційних апаратів, спеціально призначених для військового використання, зазначених в позиції ML10 Списку товарів військового призначення, що є додатком Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 «Про затвердження».
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 119 від 04 .04.2023 року, за ознаками ст. 333 Кримінального кодексу України.
Відповідно до ст. 12 Закону України № 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» встановлено, що попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов'язком суб'єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб'єктів, зазначених у ч. 3 ст. 15 даного Закону.
Відповідно до Закону України від 20.02.2003№ 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України.
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.
Порушення митних правил передбачене ст. 473 Кодексу, згідно диспозиції вказаної норми полягає у пересиланні через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес - відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 Кодексу.
Частиною 7 ст. 233 Кодексу визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
У відповідності до п. 28 ст. 4 Кодексу, митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, не заявлення точних відомостей про переміщувані товари у міжнародних експрес-відправленнях тягне за собою переміщення вказаних товарів через митний кордон України з порушенням норм Кодексу, тобто з порушенням митних правил.
Так, п. 2 частини першої статті 235 Кодексу забороняється переміщення у міжнародних експрес-відправленнях товарів відправлених з порушенням митних правил.
Відправник міжнародного експрес-відправлення ОСОБА_1 не заявивши точні відомості про товари у міжнародному експрес-відправленні від 12.02.2023 року №CР030845567UA здійснив переміщення МЕВ з порушеннями митних правил.
З огляду на викладене вище, в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 473 Митного кодексу України.
Безпосередні предмети правопорушення: виріб «АРМ-150К» с/н НОМЕР_1 ( Автономна Рульова Машина ) що спеціально розроблена для системи автоматичного керування польотом «САУ-451», а саме керування по тангажу багатоцільового винищувача четвертого покоління «МІГ29» - 1 шт. та виріб «АРМ-150К» с/н НОМЕР_2 ( Автономна Рульова Машина ) що спеціально розроблена для системи автоматичного керування польотом «САУ-451», асаме керування по тангажу багатоцільового винищувача четвертого покоління «МІГ29» - 1 шт., в порядку ст. 511 МК України вилучені та зберігаються на складі Київської митниці за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8 А.
Вартість предметів правопорушення становить 2,00 грн. (умовно).
Згідно із ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно з приписами ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 МК України.
Частиною 1 статті 235 МК України регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил; а також товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п. 1.1), відправлених з порушенням митних правил (п. 1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п. 1.3).
Статтею 236 МК України регламентовано здійснення декларантом письмового декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку.
Тобто, у діях відправника міжнародного поштового відправлення №СР030845567UA громадянина ОСОБА_1 , ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України.
Суд приходить до висновку про те, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення №СР030845567UA громадянина ОСОБА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність, за які передбачено ст. 473 МК України.
Стаття 473 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, спрямованих на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, що тягне за собою конфіскацію цих товарів.
З огляду на викладене, відправника міжнародного поштового відправлення №СР030845567UA громадянина ОСОБА_1 , слід визнати винним у порушенні митних правил за ст. 473 МК України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» підлягає стягненню судовий збір у розмірі 536,80 грн.
Керуючись ст.ст. 235, 236, 257, 458, 459, 473, 526-529 МК України, ст.ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати відправника міжнародного поштового відправлення №СР030845567UA громадянина ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 473 Митного кодексу України.
Накласти на відправника міжнародного поштового відправлення №СР030845567UA громадянина ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_1 , адміністративне стягнення у вигляді конфіскації предметів порушення митних правил, а саме: виріб «АРМ-150К» с/н НОМЕР_1 ( Автономна Рульова Машина ) що спеціально розроблена для системи автоматичного керування польотом «САУ-451», а саме керування по тангажу багатоцільового винищувача четвертого покоління «МІГ29» - 1 шт. та виріб «АРМ-150К» с/н НОМЕР_2 ( Автономна Рульова Машина ) що спеціально розроблена для системи автоматичного керування польотом «САУ-451», а саме керування по тангажу багатоцільового винищувача четвертого покоління «МІГ29» - 1 шт.
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення відправлення №СР030845567UA громадянина ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в сумі 536,80 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.О. Митрофанова