Ухвала від 19.10.2023 по справі 918/744/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

19 жовтня 2023 року м. Рівне Справа №918/744/23

Господарський суд Рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г., при секретарі судового засідання Рижій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Керівника Рівненської окружної прокуратури (вул. Гарна, 29, м. Рівне, 33001 код ЄДРПОУ 02910077) в інтересах держави в особі Рівненької міської ради (вул. Соборна, 12-а, м. Рівне, 33000, код ЄДРПОУ 34847334) до Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12-а, м. Рівне, 33000, код ЄДРПОУ 26259563) до Товариства з додатковою відповідальністю "Рівнефармація" (майдан Незалежності, 3, м. Рівне, 33000 код ЄДРПОУ 22572748) про визнання недійсним договору та зобов'язання повернути протирадіаційне укриття

у судове засідання з'явились представники:

- від прокуратури: Котяй І.В. (в залі суду);

- від позивача: Рівненської міської ради - Парчук Н.І. (в залі суду);

- від відповідача-1: Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради - не з'явився ;

- від відповідача-2: ТзДВ "Рівнефармація" - Голуменков В.В. (в режимі ВКЗ);

ВСТАНОВИВ:

21.07.2023 до Господарського суду Рівненської області надійшов позов керівника Рівненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненької міської ради до Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради і до ТОВ "Рівнефармація", у якому прокурор просить: - визнати недійсним договір купівлі - продажу будівлі (споруди, приміщення) шляхом викупу №455 від 26.12.2001, укладений між Комітетом з приватизації Рівненської міської ради та ВАТ "Рівнефармація" в частині включення в загальну площу нежитлових приміщень площі 85 кв.м., що являється протирадіаційним укриттям №67778; - зобов'язати ТзДВ "Рівнефармація" повернути Рівненській міській раді протирадіаційне укриття №67778 площею 85 кв.м., що знаходиться в приміщенні підвального поверху 5-поверхового житлового будинку №5 по вул. Директорії в місті Рівне.

Ухвалою від 08.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 29.08.2023.

23.08.2023 від Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 29.08.2023 підготовче засідання відкладено на 14.09.2023.

04.09.23 від Рівненської окружної прокуратури надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою від 14.09.2023 підготовче засідання відкладено на 28.09.2023.

Ухвалою від 27.09.2023 задоволено заяву ТДВ "Рівнефармація", постановлено провести судове засідання із його представником - адвокатом Голуменковим В.В. (електронна адреса ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в режимі відеоконференції.

28.09.2023 від Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради надійшли заперечення на відповідь керівника окружної прокуратури на відзив на позовну заяву.

28.09.2023 від відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду на підставі п. п. 1, 2 ч.1 ст. 226 ГПК України, оскільки позов подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, та яка не мала права його підписувати. На переконання відповідача, так як спірні правовідносини стосуються виключно функціонування захисної споруди цивільного захисту, то у даному випадку позивачем у справі повинна виступати Державна служба України з надзвичайних ситуацій, як органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, а не Рівненька міська рада.

Ухвалою суду від 28.09.2023продовжено строк підготовчого провадження у справі 918/744/23 на 30 днів - до 06.11.2023 включно та відкладено підготовче засідання на 19.10.2023.

03.10.2023 від керівника Рівненської окружної прокуратури надійшли заперечення на клопотання про залишення позову без розгляду.

11.10.2023 від керівника Рівненської окружної прокуратури надійшли додаткові пояснення по суті спору.

16.10.2023 від представника відповідача-2: ТзДВ "Рівнефармація" - адвоката Голуменкова Вячеслава Володимировича на виконання вимог ухвали суду від 02.10.2023 надійшов лист з додатками.

19.10.2023 у судове засідання представник відповідача-1: Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради не з'явився.

Отримання відповідачем - 1 ухвали від 28.09.2023 підтверджується довідкою про надіслання примірника на його електронну адресу.

Направлення копії судового рішення учасникам справи в електронній формі у разі наявності в особи офіційної електронної адреси є належним виконанням судом обов'язку з направлення копії судового рішення у порядку, встановленому процесуальним законом.

Згідно з ч.3 ст. 196 ГПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У судовому засіданні представник відповідача - 2 ТзДВ "Рівнефармація" адвокат Голуменков Вячеслав Володимирович, підтримав подане ним клопотання про залишення позову без розгляду.

Дане клопотання обґрунтував тим, що позивач у справі не може особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді, з огляду на те, що в Україні центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, згідно Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС).

Згідно п.3 зазначеного положення, основними завданнями ДСНС є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Також, у п. 4 вказаного положення зазначено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань, організовує здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд цивільного захисту; реалізує державну політику з питань радіаційного і хімічного захисту населення, координує та контролює здійснення заходів щодо захисту населення і територій у разі виникнення радіаційних аварій та надзвичайних ситуацій, пов'язаних із виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин: виконує функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери п управління.

Згідно з зазначеним положенням не передбачено у ДСНС повноважень, в разі встановлення порушень, що створюватимуть загрозу життю та здоров'ю людей, звертатися до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді усунення порушень вимог законодавства з питань, що впливають на функціонування захисних споруд цивільного захисту.

У випадку, коли орган державної влади не спроможний здійснити захист інтересів держави у суді через відсутність у нього відповідних повноважень, то прокурор здійснює захист цих інтересів держави у суді (ч. 3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру»).

У свою чергу, законом визначена умова (ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру»), коли прокурор може звертатися до суду з позовною заявою з метою захисту інтересів держави, а саме, коли прокурор попередньо, до звернення до суду, повідомить відповідний орган державної влади про представництво інтересів держави у суді з відповідного питання.

Разом з тим, у додатках до позовної заяви не значиться документ, зміст якого свідчить, що Позивач до звернення до суду з даним позовом, попередньо повідомив ДСНС про здійснення представництва інтересів держави у суді для усунення порушень вимог законодавства, що перешкоджають належному функціонуванню захисної споруди цивільного захисту.

Водночас, факт відсутності повідомлення Позивача до ДСНС про намір здійснити представництво інтересів держави у суді з відповідного питання вказує, що Позивач подаючи даний позов до суду, не підтвердив перед судом наявність у нього підстав для здійснення у даній справі представництва інтересів держави у суді.

Якщо позивач фактично не підтвердив наявність у нього підстав для здійснення представництва інтересів держави у суді у даній справі, оскільки не повідомив ДСНС про намір здійснити представництво інтересів держави у суді щодо повернення державі протирадіаційного укриття, то значить, Позивач не міг звертатися до суду з даною позовною заявою, оскільки не набув статусу позивача.

Якщо позивач не набув статусу позивача, то значить, у даній справі позивач був нездатний особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді, та не мав права підписувати дану позовну заяву.

Відповідно до п. 1,2 ч. 1 ст. 226 ГГІК України, суд залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, та яка не мала права його підписувати.

Представник прокуратури у свою чергу заперечив щодо клопотання поданого представником відповідача - 2.

Свої заперечення обґрунтував тим, що відповідно до ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування", територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Право комунальної власності територіальної громади захищається законами на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.

За змістом п. 1, 23-29 ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить забезпечення цивільного захисту на відповідній території; організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції Фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення за погодженням з місцевими державними адміністраціями потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту

Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 за № 1052 (далі - Положення), державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС є:

1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;

2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;

3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах;

5) виконання функцій компетентного органу у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Крім того, на ДСНС покладено інші завдання, зокрема: організовує та забезпечує керівництво Кабінету Міністрів України єдиною державною системою цивільного захисту; формує проекти планів у сфері цивільного захисту державного рівня на мирний час та в особливий період, подає їх Міністрові внутрішніх справ для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України, організовує планування заходів цивільного захисту центральними та місцевими органами виконавчої влади; проводить підготовку органів управління функціональних і територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту та їх ланок; вносить національному органу стандартизації в установленому порядку пропозиції щодо необхідності створення та припинення діяльності технічних комітетів стандартизації у сфері цивільного захисту; організовує здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку ,забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд цивільного захисту та інші завдання (п. 4 Положення).

Інше завдання, яке поставлено перед ДСНС це організація здійснення заходів щодо утримання захисних споруд, чим відповідно до вищевказаного Порядку являється комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням;

Пунктом 23 Порядку закріплено, що ДСНС веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд. Разом з тим, електронний облік захисних споруд є спеціальним програмним забезпеченням, яке призначене для збирання, обробки та зберігання інформації про захисні споруди незалежно від форми власності і формується на підставі даних документального обліку захисних споруд.?

Реалізація державної політики у сфері цивільного захисту з організації здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку зовсім не передбачає обов'язку ДСНС вживати заходи у разі вибуття об'єктів цивільного захисту (цивільної оборони) з державної/комунальної у приватну власність чи навпаки. Обов'язки Державної служби України з надзвичайних ситуацій зводяться до обліку фонду захисних споруд, контролю за фактичною наявністю об'єкта за адресою, зазначеною у облікових документах, придатністю та готовністю об'єктів цивільного захисту (цивільної оборони) до укриття населення.

Відповідно, Рівненською окружною прокуратурою у позовній заяві було зазначено, що у спірних правовідносинах органом» уповноваженим здійснювати захист інтересів держави є саме Рівненська міська рада.

Частиною 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Згідно з ст. 53 ГПК України, у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Представник Рівненської міської ради підтримав заперечення та доводи представника прокуратури.

Суд, заслухавши сторін по справі, дослідивши клопотання представника відповідача - 2 ТзДВ "Рівнефармація" - адвоката Голуменков Вячеслав Володимирович, про залишення позову без розгляду, дійшов висновку про відмову у його задоволенні з огляду на наступне.

Відповідно до п. п. 23-31 ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення за погодженням з місцевими державними адміністраціями потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту; реалізація заходів, спрямованих на поліпшення пожежної безпеки суб'єктів господарювання комунальної форми власності; здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Відповідно до Порядку створення утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку, затвердженого постановою КМУ від 10.03.2017 за № 138 (далі -Порядок), фонд захисних споруд - сукупність усіх захисних споруд та інших споруд, що можуть бути використані для укриття населення.

Пунктом 23 Порядку закріплено, що ДСНС веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд. Разом з тим, електронний облік захисних споруд є спеціальним програмним забезпеченням, яке призначене для збирання, обробки та зберігання інформації про захисні споруди незалежно від форми власності і формується на підставі даних документального обліку захисних споруд.

Отже, законодавець визначив систему органів (як державної виконавчої влади, так і місцевого самоврядування), що здійснюють реалізацію державної політики у сфері цивільного захисту, з розмежуванням їх повноважень в залежності від статусу відповідного органу в структурі органів влади в Україні та виходячи із форми власності (державної, комунальної чи приватної) на захисну споруду.

Реалізація державної політики у сфері цивільного захисту з організації здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку зовсім не передбачає обов'язку ДСНС вживати заходи у разі вибуття об'єктів цивільного захисту (цивільної оборони) з державної/комунальної у приватну власність чи навпаки. Обов'язки Державної служби України з надзвичайних ситуацій зводяться до обліку фонду захисних споруд, контролю за фактичною наявністю об'єкта за адресою, зазначеною у облікових документах, придатністю та готовністю об'єктів цивільного захисту (цивільної оборони) до укриття населення.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

У ч. 1 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" установлено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Згідно ст. 53 ГПК України, у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві обґрунтовує, зокрема, в чому полягає порушення інтересів держави, та необхідність їх захисту.

Поняття "інтереси держави" визначив Конституційний Суд України у своєму рішенні від 08.04.99 N 3-рп/99, зазначивши, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорони землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави" може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі N 806/1000/17).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що чинним законодавством передбачено обов'язок прокурора, який здійснює представництво інтересів громадянина або держави у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень, інтереси яких має намір представляти.

Як вбачається із матеріалів позовної заяви, Рівненська окружна прокуратура вжила заходів повідомлення Рівненську міську раду про намір здійснити представництво інтересів держави у суді, що підтверджується листом №50-56-4370вих-23 від 29.05.2023 та №50-56-4538ВИХ-23 від 02.06.2023.

02.06.2023 №50-56-4538вих-23 Рівненська міська рада надала відповідь у якій вказала, що приміщення за адресою: вул. Директорії 5 та Соборна 15, були приватизовані.

Також, Рівненська окружна прокуратура вжила заходів повідомлення ГУ ДСНС України в Рівненській області про намір здійснити представництво інтересів держави у суді, що підтверджується листом №50-4136ВИХ-22 від 20.07.2023 та листом №50-4420ВИХ-22 від 01.08.2023.

На вищевказані листи ГУ ДСНС в Рівненській області надало відповідь, що підтверджується листом №6205-3537/62-06/2 від 03.08.2023 про те, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій, згідно затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2018 №138, веде загальнодержавний облік захисних споруд цивільного захисту, який формується на підставі даних документального обігу, що веде обласна державна адміністрація. Утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.

Виходячи із аналізу норм права, які регулюють дані правовідносини, у суду відсутні правові підстави для задоволення клопотання представника відповідача - 2 ТзДВ "Рівнефармація" - адвоката Голуменкова Вячеслава Володимировича.

Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні клопотання представника відповідача - 2 ТзДВ "Рівнефармація" - адвоката Голуменкова Вячеслава Володимировича про залишення позову без розгляду.

Оскільки, у судове засідання не з'явився представник відповідача-1, суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання виходячи з основних засад (принципів) господарського судочинства, зокрема, принципу змагальності сторін та рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Право на змагальність передбачає право сторін на ознайомлення з усіма наданими доказами або зауваженнями, поданими з метою вплинути на рішення суду та на їх коментування. Сторони будь-якого спору можуть на законних підставах очікувати, що з ними проконсультуються щодо того, чи потребує конкретний документ їхніх коментарів.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 183 ГПК України підготовче засідання проводиться за правилами, передбаченими статтями 196 - 205 цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою. Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених ч. 2 ст. 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені ч. 2 ст. 182 цього Кодексу не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

З метою дотримання принципів господарського судочинства та з метою забезпечення надання можливості учасникам провадження у справі скористатися правами та обов'язками, передбаченими ГПК України, господарський суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання.

Водночас, суд вважає за необхідне провести наступне судове засідання із представником ТзДВ "Рівнефармація" в режимі відеоконференції.

Також, суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до змін у законодавстві, які набрали чинності 18.10.2023, а саме ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

Якщо реєстрація електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суперечить релігійним переконанням особи, яка зобов'язана його зареєструвати відповідно до цієї частини, передбачені цим Кодексом процесуальні наслідки звернення до суду такою особою без реєстрації електронного кабінету у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду не застосовуються за умови, що особа заявила про такі обставини одночасно із поданням відповідного документа шляхом подання окремої обґрунтованої письмової заяви.

Керуючись ст. ст. 42, 46, 177, 182, 183, 197, 234 та 235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання представника відповідача - 2 ТзДВ "Рівнефармація" - адвоката Голуменкова Вячеслава Володимировича про залишення позову без розгляду - відмовити.

2. Відкласти підготовче засідання на "31" жовтня 2023 р. на 15:00 год.

3. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Рівненської області за адресою: м. Рівне, вул. Набережна, 26-А, в залі судових засідань №15.

4. Провести судове засідання "31" жовтня 2023 р. о 15:00 год. у Господарському суді Рівненської області із представником відповідача - адвокатом Голуменковим В.В. (електронна адреса ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в режимі відеоконференції.

5. Попередити представника відповідача-2, що відповідно до ч. 5 ст. 197 ГПК України, п. 46 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, зокрема, підсистеми відеоконференцзв'язку, ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв'язку тощо несе учасник справи.

6. Учасникам справи подати до суду інформацію щодо реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами; у разі відсутності електронного кабінету повідомити суд про обставини які унеможливили здійснення реєстрації у ЄСІТС.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 235 ГПК України негайно після її оголошення та оскарженню не підлягає.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Суддя Ю.Г. РОМАНЮК