номер провадження справи 17/152/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10.2023 Справа № 908/2237/23
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсуна В.Л., при секретарі судового засідання Сиротенко В.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №908/2237/23
позивач 1: Запорізька міська рада, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206
позивач 2: виконавчий комітет Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206
до відповідача: товариства з додатковою відповідальністю “Захід-Резерв”, 01133, м. Київ, вул. Алмазова Генерала, буд. 18/7
про зміну умов договору
У судовому засіданні приймали участь:
від позивача-1: Савченко І.Г., положення, посвідчення №1341 від 09.08.23
від позивача-2: Савченко І.Г., положення, посвідчення №1341 від 09.08.23
від відповідача: Прудка Н.С., ордер АР №1135400
СУТЬ СПОРУ:
05.07.23 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява за вих. від 27.06.23 № 02/03.3-20/01908 з вимогами Запорізької міської ради (позивач 1) та виконавчого комітету Запорізької міської ради (надалі ВК Запорізької МР, позивач 2) до товариства з додатковою відповідальністю “Захід-Резерв” (надалі ТДВ “Захід-Резерв”) про:
- зміну найменування Орендаря за договором оренди земельної ділянки № 873 від 30.05.01, посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Гришиною В.І. 24.05.01за реєстровим номером 1-1259, дублікат якого виданий цим же нотаріусом 28.01.08 за реєстровим номером 422 з страхового товариства з додатковою відповідальністю “Захід-Резерв” (СТЗДВ “Захід-Резерв”) на товариство з додатковою відповідальністю “Захід-Резерв” (ТДВ “Захід-Резерв”), код ЄДРПОУ 13647967, юридична адреса: 01133, м. Київ, вул. Алмазова Генерала, буд. 18/7;
- зміну п. 3.1. договору оренди земельної ділянки № 873 від 30.05.01, укладеного між Запорізькою міською радою та ТДВ “Захід-Резерв”, площею 0,3031 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 39д, для розташування адміністративної будівлі, виклавши його в такій редакції:
“ 3.1. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 519 510,06 грн., що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2023 року.”.
05.07.23 автоматизованою системою документообігу господарського суду здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу № 908/2237/23 передано на розгляд судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 10.07.23 по справі № 908/2237/23 позовну заяву за вих. від 27.06.23 № 02/03.3-20/01908 за позовом Запорізької міської ради та ВК Запорізької МР залишено без руху. Позивачам надано строк для усунення недоліків позовної заяви, який не перевищує 7 днів з дня вручення даної ухвали про залишення позовної заяви без руху. Встановлено позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви про усунення недоліків, до якої необхідно додати докази сплати (доплати) судового збору у розмірі 2 684,00 грн. за звернення до господарського суду з позовною заявою (оригінал документу, який підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі).
18.07.23 на до суду від представника позивачів 1 та 2 надійшла заява за вих. від 18.07.23 про усунення недоліків позовної заяви, якою усунуто недоліки вказані в ухвалі суду від 10.07.23.
Ухвалою від 24.07.23 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2237/23 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29.08.23 о/об 10 год. 00 хв.
16.08.23 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 30.05.01 та відмовити в задоволенні вимог щодо стягнення судових витрат з ТДВ “Захід-Резерв”.
В судовому засіданні 29.08.23 оголошено перерву без винесення ухвали до 13.09.23 до 12 год. 00 хв.
05.09.23 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
В судовому засіданні 13.09.23 представником позивача заявлено усне клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв'язку з неотриманням позивачем станом на 13.09.23 відповіді на запит щодо наявності листування по суті спору.
Ухвалою від 13.09.23 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 23.10.23 включно, відкладено підготовче засідання на 10.10.23 о 12 год. 30 хв.
В судовому засіданні 10.10.23 за письмовою заявою сторін судом закрито підготовче провадження та суд перейшов до розгляду справи №908/2237/23 по суті в судовому засіданні 10.10.23.
У судовому засіданні 10.10.23 (на підставі ч. 4 ст. 240 ГПК України) судом проголошено рішення у справі по суті спору.
Позов обґрунтовано тим, що 30.06.15 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.16. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.15 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.16. Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2016 р. з урахуванням індексації. 28.11.18 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 26). Відповідно до додатку до рішення № 26, розмір орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку, складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення введено в дію з 01.01.19. Зазначені рішення Запорізької міської ради не скасовувались та є чинними. Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по Договору оренди землі в цінах 2023 року складає 519 510,06 грн, у зв'язку з чим договір оренди, укладений між сторонами, підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін. Крім того, 08.12.20 згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відбулись зміни реєстраційної інформації щодо відповідача, а саме: назва страхове товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» змінилась на товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ»; юридична адреса відповідача змінилась з Україна, 78200, Івано-Франківська обл., м. Коломия, вул. С. Петлюри, будинок 13 на Україна, 31133, м. Київ, вул. Алмазова Генерала, будинок 18/7; основний вид діяльності ТДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» змінився з « 65.12 Інші види страхування, крім страхування життя» на « 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна». Таким чином існує необхідність змінити найменування Орендаря за Договором оренди землі з страхового товариства з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» (СТЗДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ») на товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» (ТДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ»).
У судовому засіданні 10.10.23 представник позивачів підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги визнав, про що зазначено у відзиві на позовну заяву за вих. від 15.08.23. Також, в судовому засіданні 10.10.23 представник відповідача не заперечив проти задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
24.05.01 між виконавчим комітетом Запорізькою міської ради /орендодавець/ та страховим товариством з додатковою відповідальністю “Захід-Резерв” /орендар/ укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов п. 1.1.-1.3. якого орендодавець відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 84/8 від 26.02.01 передає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку загальною площею 0,3031 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 39-д, для розташування адміністративної будівлі.
При цьому, як свідчать матеріали справи, 28.01.08 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Гришиною В.І. було видано дублікат договору замість втраченого. Дублікат зареєстровано в реєстрі за №422.
Відповідно до п. 2.1, договір укладено на термін до 26.02.50.
Додатковими угодами від 10.06.08 та від 02.04.09, які посвідчені нотаріально, сторонами вносилися зміни в розділ 3 договору щодо розміру орендної плати та порядку її сплати.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 28.08.14 у справі №908/2299/14, що залишено без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 08.10.14 та постановою Вищого господарського суду України від 25.12.14, змінено п. 3.1 Договору оренди земельної ділянки виклавши його в наступній редакції: «п. 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 383 470 грн. 00 коп. (триста вісімдесят три тисячі чотириста сімдесят гривень 00 коп.), що складає 8% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2013 року».
Відповідно до п. 9.1 договору, він набуває чинності після його підписання сторонами та нотаріального посвідчення і підлягає державній реєстрації у Запорізькому міському управлінні земельних ресурсів.
Договір посвідчено нотаріально 24.05.01 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Гришиною В.І., зареєстровано в реєстрі за № 1-1259.
Також дійсний договір зареєстровано за №873 від 30.05.01 у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Запорізького міського управління земельних ресурсів.
30.06.15 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» (далі - рішення №7), згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.15 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.16.
28.11.18 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 26).
Відповідно до додатку до рішення № 26, розмір орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку, складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення введено в дію з 01.01.19.
З метою досудового врегулювання спору, Запорізькою міською радою направлялась відповідачу пропозиція про внесення змін до договору оренди землі від 20.05.22 № 02/03-32/00952 з проектом додаткової угоди та розрахунком орендної плати. Пропозиція з додатками повернулася до Запорізької міської ради у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Запорізька міська рада звернулась до суду до суду за захистом порушених прав та інтересів, що полягає в ухиленні відповідача від приведення договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства в частині визначення орендної плати за землю.
Крім того, як вказує позивач у позовній заяві, 08.12.20 згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відбулись зміни реєстраційної інформації щодо відповідача, а саме: назва страхове товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» змінилась на товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ»; юридична адреса відповідача змінилась з: Україна, 78200, Івано-Франківська обл., місто Коломия, вул. С. Петлюри, будинок 13 на: Україна, 31133, місто Київ, вул. Алмазова Генерала, будинок 18/7; основний вид діяльності ТДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» змінився з « 65.12 Інші види страхування, крім страхування життя» на « 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
Таким чином, існує необхідність змінити найменування орендаря за договором оренди землі з страхового товариства з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» (СТЗДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ») на товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» (ТДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ»).
Судом прийнято до уваги, що вказаний договір в установленому законом порядку не оспорювався, не визнавався недійсним та його дія не припинена. Доказів зворотнього жодною із сторін суду не надано.
Оцінивши наявні у матеріалах справи документи (докази), суд дійшов висновку про наступне.
Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на не вчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).
Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).
Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).
У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно з приписами ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), підставами виникнення зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та ін. учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, ін. правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або ін. вимог, що звичайно ставляться (ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України).
Статтею 93 Земельного кодексу України (далі ЗК України) передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (частини 1, 8 вказаної норми).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З урахуванням вимог ст. 638 ЦК України, сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору а відтак договір є укладеним.
Доказів розірвання договору у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, або визнання недійсним договору внаслідок недодержання сторонами в момент його вчинення вимог чинного законодавства України, сторонами у справі суду не надано. Не надано також і доказів того, що сторони відмовились від виконання договору в силу певних об'єктивних обставин.
Статтею 206 ЗК України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відповідно до ст. 21 названого Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За приписами ч.ч. 289.1., 289.2. ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Пунктом 3 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що в разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.
Відповідно до пункту 14.1.147 статті 14 ПК України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст. 271 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку землі», нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Згідно зі ст. 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є зокрема, земля, як власність територіальної громади міста.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що територіальним громадам міст належить право комунальної власності, зокрема на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю тощо.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в т.ч. виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду.
В ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначається, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
На вимогу ст. 144 Конституції України та ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно з Конституцією України є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Як вже зазначалося, 30.06.15 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.16. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.15 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.16.
Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2016 р. з урахуванням індексації.
Згідно зі ст. 265 Податкового кодексу України, плата за землю є складовою податку на майно.
Статтею 10 Податкового кодексу України встановлено, що податок на майно є місцевим податком. Місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Відповідно до ст. 288.5.1. Податкового кодексу України, розмір річної орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку.
28.11.18 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя. Відповідно до додатку до рішення № 26, розмір орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку, складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення введено в дію з 01.01.19.
Відповідно до витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 09.08.19 № 3002/207-19, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 2310100000:05:008:0034 загальною площею 0,3031 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 39д, складає 13 689 329,64 грн в цінах 2019 року.
Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка землі підлягає щорічній індексації.
Відповідно до листа Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за вих. №6-28-0.222-323/2-23 від 12.01.23, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок становить за 2019 та 2020 роки -1,0; 2021 рік - 1,1; 2022 -1,15.
Запорізькою міською радою здійснено відповідний розрахунок розміру орендної плати за користування земельною ділянкою по договору в цінах 2023 року та визначено, що він становить 519 510,06 грн.
Відповідно до ст. ст. 651, 652 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Аналогічна умова передбачена п. 7.1 договору.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
З метою досудового врегулювання спору, Запорізькою міською радою було направлено відповідачеві пропозицію про внесення змін до договору оренди землі за вих. від 20.05.2022 № 02/03-32/00952 з проектом додаткової угоди та розрахунком орендної плати. Зазначений повернувся до Запорізької міської ради з відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ст. 64 Бюджетного кодексу України, податок на майно, до якого входить плата за землю, зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Доходи місцевого бюджету є власністю територіальної громади м. Запоріжжя.
Таким чином, Запорізька міська рада звернулася до суду з позовом про захист порушених прав та інтересів, що полягає в ухиленні відповідача від приведення договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства в частині визначення орендної плати за землю.
За викладених вище обставин, позовні вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.01 №873 в частині розміру орендної плати підлягають задоволенню.
Крім того, як свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 08.12.20 відбулись зміни реєстраційної інформації щодо відповідача, а саме: назва страхове товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» змінилась на товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ»; юридична адреса відповідача змінилась з: Україна, 78200, Івано-Франківська обл., місто Коломия, вул. С. Петлюри, будинок 13 на: Україна, 31133, місто Київ, вул. Алмазова Генерала, будинок 18/7; основний вид діяльності ТДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» змінився з « 65.12 Інші види страхування, крім страхування життя» на « 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
Таким чином, існує необхідність змінити найменування орендаря за договором оренди землі з страхового товариства з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» (СТЗДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ») на товариство з додатковою відповідальністю «ЗАХІД-РЕЗЕРВ» (ТДВ «ЗАХІД-РЕЗЕРВ»), відповідно, позовні вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.01 №873 в частині зміни найменування орендаря підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог. Відтак, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
В той же час, приписами ч. 1 ст. 130 ГПК України визначено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 % судового збору, сплаченого при поданні позову.
Аналогічна норма міститься в ч. 3 ст. 7 Закону України “Про судовий збір”.
Враховуючи визнання відповідачем позовних вимог у повному обсязі суд вважає за необхідне застосувати положення ч. 1 ст. 130 ГПК України та повернути виконавчому комітету Запорізької міської ради з Державного бюджету України 50% судового збору, сплаченого платіжною інструкцією №701 від 27.06.23, що складає 1342,00 грн, про що постановити відповідну ухвалу після набрання рішенням законної сили за наявності з боку позивача відповідного клопотання.
Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 24, 126, 129, 130, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Змінити найменування Орендаря за договором оренди земельної ділянки № 873 від 30.05.01, посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Гришиною В.І. 24.05.01 за реєстровим номером 1-1259, дублікат якого виданий цим же нотаріусом 28.01.08 за реєстровим номером 422 із страхового товариства з додатковою відповідальністю “Захід-Резерв” (СТЗДВ “Захід-Резерв”) на товариство з додатковою відповідальністю “Захід-Резерв” (ТДВ “Захід-Резерв”), код ЄДРПОУ 13647967, юридична адреса: 01133, м. Київ, вул. Алмазова Генерала, буд. 18/7.
Змінити п. 3.1. договору оренди земельної ділянки № 873 від 30.05.01, укладеного між Запорізькою міською радою та ТДВ “Захід-Резерв”, площею 0,3031 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 39д, для розташування адміністративної будівлі, виклавши його в такій редакції: « 3.1. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 519 510 грн 06 коп. (п'ятсот дев'ятнадцять тисяч п'ятсот десять гривень 06 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2023 року.».
Стягнути з товариства з додатковою відповідальністю “Захід-Резерв” (01133, м. Київ, вул. Алмазова Генерала, буд. 18/7, код ЄДРПОУ 13647967) на користь виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 02140892) судовий збір у розмірі 1 342 (одна тисяча триста сорок дві) грн 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повернути виконавчому комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 02140892) з Державного бюджету України 50% судового збору, сплаченого платіжною інструкцією №701 від 27.06.23, у розмірі 1 342,00 грн, про що постановити відповідну ухвалу після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» ГПК України.
У зв'язку із введенням із 05 год. 30 хв. 24.02.22 воєнного стану в Україні Указом Президента України від 24.02.22 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію російської федерації проти України, безпековою ситуацією у м. Запоріжжі … повний текст рішення складено 24.10.2023.
Суддя В.Л. Корсун