Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"16" жовтня 2007 р. Справа № А6/466-07
11:00 год.
Господарський суд Київської області в складі:
головуючого судді Маляренка А.В.
при секретарі Коломієць М.В.
розглянувши адміністративну справу № А6/466-07
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Київській області, м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірми «Нива», с. Пищики
про стягнення 23500,00 грн.
Представники:
від позивача Данюк В.В.(дов.№1 -828 від 04.05.2007р.);
від відповідача не з'явився
Обставини спору:
Державна інспекція з контролю за цінами Київської області (далі - позивач) звернулась з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірми «Нива» (далі - відповідач) про стягнення 23 500,00 грн.
Провадження у справі було відкрите відповідно до ухвали від 01.10.2007 року за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).
Позовні вимоги ґрунтуються на порушенні відповідачем Закону України «Про державне регулювання виробництва та реалізації цукру » від 17.06.1999 № 758 ХІV та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2006р.№171 «Про заходи щодо державного регулювання виробництва і реалізації цукру та цукрових буряків».
Представник відповідача без поважних причин в судове засідання не з'явився, письмовий відзив на позов та інші витребувані документи ухвалою суду від 01.10.2007р. не подав, хоча про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується реєстрами відправки вихідної рекомендованої кореспонденції суду від 03.10.07р. за № 1046.
Таким чином, відповідач не реалізував своє процесуальне право на участь в судовому засіданні господарського суду.
Відповідно до вимог ст. 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутністю відповідача та його відзиву на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд,
встановив:
Правове регулювання виробництва і реалізації цукру та цукрових буряків здійснюється відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва та реалізації цукру» від 17.06.1999р №758 XIV, Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2006р. № 171 «Про заходи щодо державного регулювання виробництва і реалізації цукру та цукрових буряків», Положенням «Про порядок формування квот поставки цукру на внутрішній ринок і за міжнародними договорами, визначення та розподіл обсягів вирощування цукрових буряків і виробництва цукру в межах цих квот» затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2000 р. N 868.
Відповідно до п.1 ст.6 Закону України «Про державне регулювання виробництва та реалізації цукру» мінімальна ціна на цукрові буряки, які поставляються для виробництва цукру квоти "А" та квоти "В", і мінімальна ціна на цукор квоти "А" визначаються щорічно Кабінетом Міністрів України за пропозиціями Міністерства агропромислового комплексу України з урахуванням базисної цукристості.
Постановою КМУ № 171 затверджені мінімальні ціни на цукрові буряки, які поставлятимуться з 1 вересня 2006 р. до 1 вересня 2007 р. для виробництва цукру в межах квот "А" і "В", та на цукор квоти "А" на зазначений період з урахуванням базисної цукристості згідно з додатком, за яким мінімальна ціна за 1 тону (без ПДВ) на цукрові буряки становить 162, 5 грн., за 1 тону (без ПДВ) ну цукор 2375 грн.
Стаття 9 Закону України № 758 передбачає, що у разі поставок цукру на внутрішній ринок понад встановлену квоту або реалізації його за цінами, що нижчі від визначеної мінімальної ціни, з суб'єкта підприємницької діяльності стягується штраф у розмірі подвійної вартості цукру, реалізація якого здійснена з порушенням встановленого порядку.
Державною інспекцію з контролю за цінами з 12.07.2007р. по 23.07.2007р., на підставі посвідчення № 432 від 09.07.2007р. було проведено перевірку додержання порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма «Нива». За результатами перевірки було складено Акт № 413 від 23.07.2007р., в якому зазначено, що відповідачем при застосуванні цін на цукор за період з листопада 2006р. по 25.01.2007р. реалізовано 5000 кг. цукру з урожаю цукрових буряків 2006р. за ціною 2.35 грн. за 1 кг. з ПДВ тобто нижче ніж встановлена мінімальна на загальну суму 11750 грн., чим порушено вимоги п. 2 Постанови КМУ № 171 від 20.02.2006р. «Про заходи щодо державного регулювання виробництва і реалізації цукру та цукрових буряків» прийнятої відповідно до вимог п.1 ст.6 Закону України № 758 XVI від 17.06.1999р. «Про державне регулювання виробництва та реалізації цукру», що тягне за собою накладання фінансових санкцій.
Пунктом 2.1. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій затвердженої Наказом Мінекономіки та Мінфіну від 03.12.2001р. № 298/519 зазначено, що необґрунтована одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється при неправомірному застосуванні вільних цін замість фіксованих або регульованих (декларованих) -як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) і вартістю від реалізації продукції (послуг, робіт ) за цінами, які повинні застосовуватись згідно з вимогами законодавства.
Пункт 1.5. вищевказаної інструкції передбачає, що підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Пункт 3 зазначеної Постанови зазначає, що підставою для прийняття рішень про вилучення економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
За результатами перевірки Інспекцією прийнято рішення «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» від 25.07.2007року № 13 про застосування до ТОВ агрофірми «Нива» фінансові (штрафні) санкції на загальну суму 23500 грн. та направити до господарського суду позовну заяву щодо прийняття рішення про стягнення санкцій для зарахування їх в доход державного бюджету ВДК у Сквирському районі Київської області.
На даний час рішення Інспекції від 25.07.2007р. № 13 відповідачем у встановленому порядку не оскаржено, а тому підлягає виконанню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Статтею 167 КАС України передбачено, що копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення направляється лише особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні. У разі проголошення в судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частини постанови суд повідомляє час виготовлення постанови суду в повному обсязі. Особи, які беруть участь у справі, можуть отримати копію постанови чи ухвали в суді.
Зважаючи на вищенаведене та керуючись ст.ст. 17, 94, 160, 162, 163, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Нива» (09031, Київська область, Сквирський район, с. Пищики, вул. Леніна) фінансові (штрафні) санкції в сумі 23500 (двадцять три тисячі п'ятсот ) грн. в доход державного бюджету ВДК у Сквирському районі Київської області, за кодом бюджетної класифікації 21081100, код ЗКПО 23570065 на рахунок 31116106700538, банк отримувач УДК в Київській області, МФО 821018.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.
Суддя Маляренко А.В.
Суддя Маляренко А.В.