Справа № 752/542/23
Провадження № 1-кс/752/7537/23
УХВАЛА
Іменем України
21 вересня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого слідчого СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_6 , погоджене першим заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022100000000633 від 21.12.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
18 вересня 2023 року старший слідчий слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльносіт СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_6 звернувся до Голосіївського районного суду міста Києва з клопотанням, погодженим першим заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022100000000633 від 21.12.2022 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Харцизськ, Донецької області, громадянину України, працюючому директором Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адмінінстрації), зареєстрованому та проживаючому за адресою : АДРЕСА_1 , раніше не судомому, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що СУ ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022100000000633 від 21.12.2022 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, відносно підозрюваного ОСОБА_5 .
Досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42022100000000633 від 21.12.2022 установлено, що Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався до теперішнього часу.
ОСОБА_5 , будучи призначеним Київським міським головою на посаду директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та наділеним організаційно-розпорядчими і адміністративно-господарськими обов'язками, визначеними посадовою інструкцією, затвердженою Київським міським головою ОСОБА_8 від 24 вересня 2020 року, та Законом України «Про державну службу», будучи службовою особою, здійснив розтрату шляхом зловживання службовим становищем грошових коштів місцевого бюджету в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану.
Так, відповідно до Положення про Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується Київському міському голові, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади взаємодіє з Міністерством внутрішніх справ та Міністерством оборони України.
Департамент очолює директор, якого призначає на посаду і звільняє з посади Київський міський голова згідно із законодавством про державну службу.
Відповідно до розпорядження голови Київської міської державної адміністрації від 10.12.2018 за №835, ОСОБА_5 призначений на посаду начальника Управління з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у порядку просування по службі за результатами конкурсу з 12.12.2018.
Відповідно до розпорядження Київського міського голови від 24.09.2020 за №635, повідомлено ОСОБА_5 - начальника Управління з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зміну істотних умов державної служби, а саме продовження проходження ним державної служби на посаді директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
ОСОБА_5 , виконуючи організаційно-розпорядчі і адміністративно-господарські функції на посаді директора Департаменту та діючи від імені очолюваного ним підприємства, відповідно до статті 18 КК України є службовою особою.
Відповідно до протоколу № 23 від 09.11.2022 на засіданні Ради оборони м. Києва відбулось слухання серед яких виступав директор Департаменту ОСОБА_5 , за результатами якого було прийнято рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету м. Києва для придбання генераторів електроживлення та автономних обігрівачів для забезпечення роботи пунктів обігріву у м. Києві.
На підставі розпорядження №755 від 17.11.2022 начальника Київської міської військової адміністрації ОСОБА_9 , Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за бюджетною програмою КПКВКМБ 3018775 «Інші заходи за рахунок коштів резервного фонду місцевого бюджету» виділено 28 634 997,40 гривень для придбання генераторів електроживлення для забезпечення роботи пунктів обігріву у місті Києві.
Постановою Кабінету Міністрів України №1260 від 09.11.2022 «Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита», до вказаного Переліку до підрозділу "Інше" розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" внесено доповнення, а саме, позицію 8502 Електрогенераторні установки.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 18.11.2022, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на розтрату коштів в особливо великих розмірах, шляхом зловживання службовим становищем в умовах воєнного стану, виділених Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розпорядженням начальника Київської міської військової адміністрації №755 від 17.11.2022 на закупку генераторів, шляхом завищення їх вартості за рахунок нарахування податку на додану вартість.
Так, реалізуючи свій злочинний умисел спрямований на розтрату коштів місцевого бюджету 18.11.2022 (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_5 , який діяв від імені Департаменту, перебуваючи на своєму робочому місці в м. Києві по Вишгородська, 21, достовірно знаючи про постанову Кабінету Міністрів України №1260 від 09.11.2022 Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, уклав договір №49/2022 від 18.11.2022 з ТОВ «Епіцентр К» про поставку електрогенераторів, із завищеною вартістю електрогенераторів за рахунок безпідставного включення у вартість податку на додану вартість на загальну суму 1 829 166, 5 гривень.
Підписантами вищезазначеного договору є ТОВ «Епіцентр К» в особі директора гіпермаркету ОСОБА_10 , що діє на підставі Довіреності №5712 від 08.10.2021, та Департамент муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в особі ОСОБА_5 уклали договір №29/2022 про наступне:
Предмет договору №49/2022 узгоджено розділом 1:
п. 1.1. Покупець зобов'язується оплатити товар на умовах, визначених цим Договором, а Постачальник зобов'язується передати Товар у власність Покупця, який зобов'язується прийняти його згідно супровідних документів.
п. 1.2. Предметом Договору є наступний товар: Код ДК 021 : 2015 31120000-3- генератори.
п. 1.3. Мініелектростанція GOODYEAR GY 5501 GE, 220B, 5/5,5 кВт, бак 25л., 95 кг., ел. старт, мідь- 50 (п'ятдесят) штук, Мініелектростанція дизельна Kalejen 9500EX, 220B,7,0/7,5 кВт, Електростарт, 117 кг- 50 (п'ятдесят) штук, Мініелектростанція Fe POWER FE-P10, 220B, 7,5/8кВт, 185 кг., електро старт -70 (сімдесят) штук, Мініелектростанція DATSU DBG9500E, 220B, 6/6,5 кВт, 90 кг., ел. старт- 130 (сто тридцять) штук, Мініелектростанція Rolwal RB-J-GE10E, 220B, 8,0/8,8 кВт, 110 кг., ел. старт- 100 (сто) штук, згідно рахунку 2636 від 16.11.2022.
Ціна товару узгоджена розділом 2:
п. 2.1. Загальна сума Договору складається з суми вартості Товару, поставленого Постачальником протягом строку дії цього договору та вказаного у накладних на такий товар та становить 28 634 996, 40 грн.
Відповідно до специфікації яка є додатком №1 до договору №49/2022 постачальником ТОВ «Епіцентр К» передбачено реалізація Департаменту товарів мініелектростанції, а саме:
1. Мініелектростанція GOODYEAR GY 5501 GE, 220B, 5/5,5 кВт, бак 25л., 95 кг., ел. старт, мідь- 50 (п'ятдесят) штук, ціна за 1 одиницю 37 250,00 грн., (без ПДВ), загальною вартістю 1 862 500,00 грн. (без ПДВ);
2.Мініелектростанція дизельна Kalejen 9500EX, 220B,7,0/7,5 кВт, Електростарт, 117 кг- 50 (п'ятдесят) штук, ціна за 1 одиницю 67 916,65 грн., (без ПДВ), загальною вартістю 3 395 832,50 грн. (без ПДВ);
3.Мініелектростанція Fe POWER FE-P10, 220B, 7,5/8кВт, 185 кг., електро старт -70 (сімдесят) штук, ціна за 1 одиницю 90 000,00 грн., (без ПДВ), загальною вартістю 6 300 000,00 грн. (без ПДВ);
4.Мініелектростанція DATSU DBG9500E, 220B, 6/6,5 кВт, 90 кг., ел. старт- 130 (сто тридцять) штук, ціна за 1 одиницю 50 416,65 грн., (без ПДВ), загальною вартістю 6 554 164,50 грн. (без ПДВ);
5.Мініелектростанція Rolwal RB-J-GE10E, 220B, 8,0/8,8 кВт, 110 кг., ел. старт- 100 (сто) штук, ціна за 1 одиницю 57 500,00 грн., (без ПДВ), загальною вартістю 5 750 000,00 грн. (без ПДВ).
У подальшому, 11.11.2022, перебуваючи на своєму робочому місці у м. Києві по Вишгородська, 21, директор Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою розтрати коштів місцевого бюджету, всупереч постанови Кабінету Міністрів України №1260 від 09.11.2022 Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, підписав видаткову накладну №Рнк/К10-0002672 від 11.11.2022 згідно якої ТОВ «Епіцентр К» передав Департаменту товарів (генераторів) на загальну суму 28 634 996,40 гривень (з ПДВ). В подальшому Департамент платіжним дорученням №7 від 21.11.2022 перерахував на користь ТОВ «Епіцентр К» бюджетні кошти в сумі 28 634 996,40 гривень, в тому числі безпідставно включений у платіж податок на додану вартість на загальну суму 1 829 166, 5 гривень.
Тобто, директор Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_5 діючи умисно, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в умовах воєнного стану розтратив кошти місцевого бюджету, виділені Київською міською військовою адміністрацією на закупку генераторів, шляхом завищення їх вартості за рахунок нарахування податку на додану вартість, в особливо великих розмірах, що спричинило шкоду Департаменту на суму 1 829 166, 5 грн.
За результатами розслідування слідчим за погодженням з прокурором 22.06.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
22.08.2023 року постановою першого заступника керівника Київської міської прокуратури строк у вказаному кримінальному провадженні були продовжено до трьох місяців, тобто до 22.09.2023 рокую
Разом з тим, з метою здобуття належних та допустимих доказів, необхідних для прийняття законного рішення у кримінальному провадженні та з метою забезпечення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування необхідно виконати наступне: отримати висновок почеркознавчої експертизи, призначити та отримати висновок судової економічної експертизи, допитати службових осіб Департаменту муніципальної безпеки Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), допитати працівників ТОВ «Епіцентр-К» провести додатковий допит підозрюваного ОСОБА_5 виконати інші слідчі та процесуальні дії, потреба в яких виникне в ході досудового розслідування, а також виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Результати проведення вищевказаних слідчих та процесуальних дій мають важливе значення для судового розгляду, оскільки фактичні дані, які можуть бути отримані, в сукупності з іншими доказами, забезпечать виконання завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України, в тому числі, щодо забезпечення повного судового розгляду.
Перешкодою проведення зазначених слідчих та процесуальних дій у тримісячний строк досудового розслідування стала особлива складність провадження.
Таким чином, вказані обставини обумовлюють об'єктивні підстави, які унеможливлюють завершення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні у строк до 22.09.2023 та слідством СУ ГУ НП у м. Києві заплановано ряд слідчих (розшукових) дій, направлених на встановлення обставин, які мають значення у кримінальному провадженні.
Водночас, всі вище наведені процесуальні дії мають суттєве значення для судового розгляду, встановлення істини у цьому кримінальному провадженні та притягнення до відповідальності усіх осіб, причетних до вчинених злочинів.
Для всебічного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вказаних кримінальних правопорушень, виконання вимог ст. 290
КПК України, складення обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування, враховуючи викладені вище обставини, потрібен строк не менше шести місяців.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Захисник не заперечував проти задоволенян клопотання.
Підозрюваний підтрив думку свого захисника.
Розглянувши клопотання про продовження строку досудового розслідування, матеріали, що додані до нього, вислухавши думку учасників процесу, слідчий суддя зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину та вісімнадцять місяців у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину (ч. 2 ст. 219 КПК України).
З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину (п. 4 ч. 3 ст. 219).
При цьому якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини 3 ст. 219 цього КПК України, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу, а саме, на строк шість місяців у разі вчинення нетяжкого злочину чи дванадцять місяців у разі вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до вимог частини 1 статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Згідно з ч. 2 ст. 295-1 КПК України у клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного; найменування (номер) кримінального провадження; суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше.
Як вбачається з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, СУ ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022100000000633 від 21.12.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Слідчий суддя встановив, що під час досудового розслідування в даному кримінальному провадженні проведено ряд слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, спрямованих на отримання та перевірку доказів у даному провадженні, які перелічені у клопотанні слідчого та підтверджуються копіями матеріалів кримінального провадження, доданими до клопотання.
Підозра в даному кримінальному провадженні пред'явлена ОСОБА_5 .
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022100000000633 від 21.12.2022 закінчується 22.09.2023 року.
Однак завершити в даний строк досудове розслідування неможливо, так як оскільки необхідно провести ряд слідчих дій, зокрема: отримати висновок почеркознавчої експертизи, призначити та отримати висновок судової економічної експертизи, допитати службових осіб Департаменту муніципальної безпеки Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), допитати працівників ТОВ «Епіцентр-К» провести додатковий допит підозрюваного ОСОБА_5 виконати інші слідчі та процесуальні дії, потреба в яких виникне в ході досудового розслідування, а також виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування
Провести вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії в передбачений законом строк не виявилось можливим оскільки з об'єктивних причин необхідний додатковий строк для проведення та завершення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, без виконання яких не буде досягнуто одного з основних завдань кримінального провадження, визначеного у ст. 2 КПК України, щодо забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
При цьому виконання зазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідне для забезпечення прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, а також для збирання додаткових доказів.
Таким чином, необхідність проведення вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій обґрунтовано перешкоджає завершенню досудового розслідування в даному кримінальному провадженні.
З урахуванням викладеного слідчий суддя приходить до висновку, що на даний час не завершено необхідні слідчі та процесуальні дії, результати яких мають суттєве значення для судового розгляду, а тому необхідно продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022100000000633 від 21.12.2022 року до 6 місяців.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання задовольнити.
2. Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022100000000633 від 21.12.2022 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України відповідно, до шести місяців, тобто до 22.12.2023 року.
3. Ухвала оскарженню не підлягає.
4. Повний текст ухвали слідчого судді буде складено та оголошено в приміщенні суду протягом 5 діб.
Слідчий суддя ОСОБА_1